B A S T L E N Í
Dostali jste se na stránku všech koumáků, bastlířů a šikulů, kteří nečekají, až některá firma něco nabídne, ale sami mají chuť se do něčeho pustit. Nebo si myslíte. že AMATÉR by měl zásadně používat PROFESIONÁLNÍ zařízení, koupené za nejméně .....US $, jinak nemá šanci? Radioamatérská zařízení jsou moc drahá?
Tyto stránky jsou otevřené také pro Vás, pokud by jste se chtěli pochlubit svými výtvory, nebo ukázat nám všem ostatním, co všechno se dá vyrobit "MADE IN DOMA". Mejlujte, posílejte popisy, nebo odkazy na své stránky s bastlením.

HOMEBREWING

Pro všechny přátele bastlení na KV a VKV přináším zde řadu dobrých nápadů od známého VU2MSY.

STAVÍTE ANTÉNU ?

Dejte si pozor na nebezpečí statické elektřiny, na bouřky a podobně.
Převzato z http://www.cbrkl.cz/poradce/poradce.html

KV PŘIJÍMAČ

PŘIJÍMAČ PRO ZAČÍNAJÍCÍ POSLUCHAČE, Každý, kdo v budoucnosti se chce zabývat radioamatérským vysíláním, zákonitě začíná (nebo alespoň by měl začínat) poslechem na radioamatérských pásmech.

NF ZESILOVAČ

Třístupňový NF zesilovač k přijímači - pokračování předešlého popisu. Postupně si svůj přijímač budeme vylepšovat, až z něj bude "stroj".

NÁSOBIČ Q

A máme zde další doplněk k našemu "stavebnicovému" přijímači, kterým si jej opět o nějaký ten krůček vylepšíme.

NF FILTR

Kvalita příjmu SSB signálů jak u superhetů, tak i u přímosměšujících přijímačů, značně závisí na filtraci nf signálu za demodulátorem. Zkuste si zlepšit svůj přijímač!

PŘIJÍMAČ ZA BABKU

Chtěli by jste poslouchat (nejen) radioamatérské stanice na krátkých vlnách? Ano? Máte balík peněz na zakoupení potřebného přijímače? Ne? Pak tedy tohle je něco pro vás!

KV KONVERTOR

Pokud potřebujete opravdu nějaký lepší přijímač na amatérská pásma, zkuste se podívat sem, nebudete litovat.

DIP OSCILÁTOR

Jedním z nejvíce používaných přístrojů při práci s vysokofrekvenčními obvody je měřič rezonance, zvaný také ssací měřič.

PŘÍMOSMĚŠUJÍCÍ PŘIJÍMAČE - 1

První část seriálu o KV přijímačích s přímým směšováním, jako byl například prvý, zde uvedený. Zde najdete princip jejich funkce a vůbec veškeré poznámky k jejich stavbě.

PŘÍMOSMĚŠUJÍCÍ PŘIJÍMAČE - 2

Pokračování, tedy druhá část.

PŘÍMOSMĚŠUJÍCÍ PŘIJÍMAČE - 3

Další pokračování - třetí čast.

PÁROVÁNÍ DIOD

V mnoha případech potřebujeme párované diody, tedy takové, které mají shodnou voltampérovou charakteristiku. Zde se dozvíte, jak na to jednoduše.

RÁMOVÁ ANTÉNA 1

Problémy stavby antén v městských podmínkách se neustále zhoršují, zvláště v souvislosti s privatizací domů a s jejich stárnutím. Proto zde uvádím popis rámové antény, která by mohla pomoci alespoň částečně tyto problémy vyřešit.

RÁMOVÁ ANTÉNA 2

Pokud by jste chtěli použí rámovou anténu i pro vysílání, je nutno zvolit poněkud jiné řešení, třeba takovéto:

ANTÉNA PRO 2 m

Zde bych chtěl pokračovat ve svých popisech antén, vhodných pro chudáky paneláčníky, a vůbec městské HAMy ve stísněných podmínkách, tentokrát pro pásmo 145 MHz.

PŘIJÍMAČ 145 MHz

Netradičně řešený přijímač je navržen pro práci na nejoblíbenějším VKV pásmu 2m, tedy 145 MHz.

KONVERTOR 145 MHz

Pokud nechcete stavět celý přijímač, zkuste si třeba jen konvertor určený k připojení k běžnému VKV FM přijímači.

KONVERTOR K CB

Konvertor, který převede signály z pásma 145 MHz na kmitočty, používané u CB stanic.

KONVERTOR K CB

Varianta předešlého konvertoru s plynule laditelným oscilátorem, pro ty z vás, kdo nemáte k dispozici vhodný krystel.

KONVERTOR PRO CB

Konvertor vhodný k příjmu CB stanic z pásma 27 MHz, případně (po mírném doladění) z amatérského pásma 28 MHz.na běžném přijímači.

KONVERTOR 14 MHz

Tento příspěvek navazuje na článek KV PŘIJÍMAČ, ve kterém jsem vám představil jednoduchý přímosměšující přijímač pro pásmo 3,5 MHz.

PŘÍMOSMĚŠUJÍCÍ PŘIJÍMAČE.ZIP

Zde máte všechny tři díly (mírně upravené) ke stažení ve formátu WORD, zabalené do souboru ZIP.

LADĚNÉ OBVODY 1

Prvý ze série článků - co je to laděný obvod, jaké má vlastnosti. Jak si navrhneme cívku a kondenzátor, vazba vstupu přijímače s anténou.

LADĚNÉ OBVODY 2

Druhý ze série článků - jak nahradíme ladicí kondenzátor diodou, jak si navineme požadovanou cívku a podobně.

LADĚNÉ OBVODY 3

Třetí ze série článků - jak docílíme zúžení rozsahu ladění tak, aby bylo amatérské pásmo roztaženo na celou stupnici, nebo naopak - jak docílit co nejširšího rozsahu ladění přes všechny KV pásma.

LADĚNÉ OBVODY 4

Čtvrtý ze série článků - jak na problémy s pronikáním silných stanic konvertorem do MF přijímače.

PÁSMOVÁ PROPUST

Pásmová propust pro směšovací oscilátor. Pro stažení doporučuji poklepat pravým tlačítkem myši na tlačítko a zvolit "Uložit cíl jako.." K náhledu stačí levé tlačítko myši.

Klíčovací filtr pro vysílač

Klíčovací filtr pro telegrafní vysílače. Pro stažení doporučuji poklepat pravým tlačítkem myši na tlačítko a zvolit "Uložit cíl jako.." K náhledu stačí levé tlačítko myši.

STABILNÍ OSCILÁTOR

Stabilní oscilátor s LC obvodem. Pro stažení doporučuji poklepat pravým tlačítkem myši na tlačítko a zvolit "Uložit cíl jako.." K náhledu stačí levé tlačítko myši.

PRVNÍ TRANSCEIVER

Popis jedné z nejjednodušších verzí krátkovlnného transceiveru, tedy vysílače a přijímače pro pásmo 80 m, bez velkých finančních nákladů.

DSB TRANSCEIVER

Jak si s minimem vložených finančních prostředků postavit DSB vysílač/přijímač pro pásmo 80 metrů, z různých vraků, nalezených na smetišti, čili "ZADARA".

CW TX pro 28 MHz

Popis stavby telegrafního vysílače pro pásmo 28 MHz se třemi tranzistory, úvodní popis tohoto zajímavého pásma, a na závěr také něco o anténách.

AUTOMATICKÝ KLÍČ

Něco pro telegrafisty - již žádné nepravidelné klíčování! Postavte si superjednoduchý automatický klíč "ELBUG", další podobné budou následovat brzy, jen co je postavím a odzkouším.

Univerzální demodulátor

Zájemcům o úpravy a přestavby rozhlasových přijímačů pro radioamatérské účely zde nabízím zajímavý detekční stupeň, jako náhradu za původní diodu. Možnost demodulace AM, CW, SSB, FM.

Neobvyklý zesilovač

Výsledek pokusů - nízkofrekvenční zesilovač se zajímavým prvkem.

ANTÉNA G5RV

Povídání o jedné z populárních antén s pera - ech - z klávesnice Jindry OK1XR

VYSÍLÁNÍ PO SÍTI

V poslední době se stává módou hovořit (a hlavně psát) o vysílání po vedení sítě 230V (akce BPL/PLC), kdo si to chce vyzkoušet ve fonickém provozu, zde je návod. Ale pozor na předpisy, ještě není vše ujasněno......

DSB VYSÍLAČ

Popis a stavební návod vysílače pro pásmo 80 m s modulací DSB, s docela slušným výkonem - kolem 1W. SSB protistanice ani nepozná, že to není čisté SSB. I bez lineárního PA uděláte snadno mnoho krásných spojení.

Dvojitý PI článek

Dvouobvodový článek PI pro výstupní obvody vysílačů - jeho výhody jsou v mnohem lepším útlumu vyšších harmonických a dále - není nutno jej neustále přelaďovat. Prostě - samé výhody, vyzkoušejte.

PŘIJÍMAČ PRO DX

Nepředpokládám, že by jej někdo stavěl, je to pouze taková nostalgická vzpomínka na doby dávno minulé a ukázka, jak to "tenkrát" vypadalo.

PŘIJÍMAČ 1 - V - 1

Třístupňový přijímač s jedním tranzistorem. Jeden z konstrukčně nejjednodušších středovlnných přijímačů určený pro začínající kutily.

POŘÁDNÝ VYSÍLAČ

Pro nepřátele QRP zařízení jsem našel popis vysílače, který by je mohl velmi zajímat.

OPRAVA VKV MOBILKY

Typická závada výkonového obvodu S-AV17 a její odstranění

TOROIDY ZE SPÍNANÝCH ZDROJŮ

Pěkný článek od OM3CKU o využití toroidů ze spínaných zdrojů vyřazených počítačů pro amatérské účely - například antenní baluny a podobně.

TOROIDY 2

Předešlý článek, uvedený na pravou míru. Jeho autor OK1RR zde uvádí skutečnosti, které je při používání výše uvedených toroidů nutno brát na zřetel.

PROJEKT NIKOLA

Tyto stránky jsou převzaty s laskavým svolením koordinátora projektu Nikola. Server rozhodně není určen pro mládež, proto jsou zde převzaty pouze některé stránky, které by mohly být zajímavé pro mladší kutily a bastlíře.

Zvýšení citlivosti příjmu

Zajímavé bývá také poslouchat rozhlasové vysílače na krátkých vlnách. Ale co dělat, když použitý přijímač má malou citlivost? Odpověď hledejte v tomto článku.

PORTABLE RX

Ano, je to sice divné, ale i s elektronkami se dá postavit přijímač pro provoz v přírodě, s napájením 12 V......

NÁSOBIČ Q

Máte problémy s malou selektivitou vstupních obvodů svého přijímače? Zkuste se podívat na jedno z možných řešení.

PRVÝ KV PŘIJÍMAČ

Rádi by jste se pustili do příjmu stanic na krátkých vlnách, ale nemáte k tomu prostředky? No a což pro začátek zkusit tohle?

NF NÁSOBIČ Q

Opět řešení problémů se zúžením šířky pásma, tentokrát ale v nízkofrekvenčním zesilovači.

DSB TX JEDNODUŠE

Toto zapojení představuje (pravděpodobně) nejjednodušší DSB vysílač, obsahuje pouze jeden aktivní prvek Vypadá jako nepovedená hračka, ale opravdu funguje a je možno s jeho pomocí navazovat fonická spojení, i když jen na menší vzdálenosti.

PRVÝ KV VYSÍLAČ

Rádi by jste se pustili do vysílání na krátkých vlnách, ale nemáte k tomu prostředky? No a což pro začátek zkusit tohle? Zastane vám funkci vysílače i přijímače najednou.

ZKOUŠEČ TRANZISTORŮ

Tento jednoduchý obvod slouží ke zkoušení tranzistorů NPN a PNP, lze s ním zkoušet ale i FETy, MOSFETy, diody, triaky, tyristory, LED diody atd. Můžete zjistit i svodový proud kondenzátorů. Převzato z webu danyk.wz.cz.

VYSÍLAČ 317

Poněkud neobvyklá konstrukce vysílače s minimem součástek, ve kterém je jako aktivní prvek použit integrovaný stabilizátor.

VODOVODNÍ ANTÉNA

Zajímavá anténa pro městské radiové posluchače, kteří nemají možnost si natáhnout dlouhodrátovou anténu - nejprve vyzkoušejte, a teprve pak kritizujte. Ale nebude co kritizovat....

MF NÁSOBIČ Q

Opět další možnosti použití násobiče Q, tentokrát v mezifrekvenčním zesilovači, pro zúžení šířky pásma a tím snížení rušení při příjmu slabších signálů kmitočtově blízkými stanicemi.

PŘIJÍMAČ VKV FM 1

Superjednoduchý VKV FM přijímač s minimem součástek, který se určitě povede i naprostým začátečníkům.

PŘIJÍMAČ VKV FM 2

Pro ty, kterým nevyhovuje menší citlivost předešlého přijímače je zde poněkud upravený, tento snad vyhoví každému.

SV PŘIJÍMAČ

Zajímavé povídání od OM3CKU s názvem "Ako sme stavali prijímač". Popis stavby středovlnného přijímače v kroužku na škole, s minimálními možnostmi. Všem, kteří začínají s radiotechnikou, mohu jen doporučit.

PROMĚNNÁ INDUKČNOST

Potřebujete v některém zapojení plynule měnit indukčnost cívky? Třeba ladění přijímače místo kondenzátoru? Jednoduchý variometr pro QRP - velmi vhodné je použít jej pro ladění výstupních obvodů malého vysílače a podobně. Také tato konstrukce pochází od známého OM3CKU.

VÝROBA GALENITU

Chtěli by jste si postavit opravdovou, nefalšovanou krystalku, jakou si stavěli vaši dědové? Tak k tomu potřebujete hlavně galenitový krystal. Jak si jej vyrobit, snadno a jednoduše, to se můžete dočást v tomto bohatě ilustrovaném článku.

Poundshop 40m DX RC

Zajímavý KV přijímač úpravou levného rozhlasového přijímače popisuje OK1IAK Levné miniaturní FM rádio se podařilo přestavět na přímosměšující přijímač CW segmentu pásma 40m. Rádio včetně přidaných součástek vyšlo přibližně na 120Kč. Stabilita VFO je dostačující. Odolnost přijímače, selektivita, citlivost a šum jsou poněkud horší. Viz původní popis na http://www.kufr.cz/~ok1iak/HAM/PoundShopRadio/index.php3

Jednoduché 7 MHz PTO

Rovněž popis od OK1IAK, ladění VFO pomocí indukčnosti. PTO je lákavé pro konstrukci mrňavých rádií. Je velikostí srovnatelné s potenciometrem, je oproti desetiotáčkovému potenciometru za hubičku a má oproti oscilátoru s varikapem nižší fázový šum. Oproti ladicímu kondenzátoru by měla cívka být teplotně stabilnější. Viz původní popis na http://www.kufr.cz/~ok1iak/HAM/PTO/index.php3

VYSÍLAČ BEZ CÍVEK

No tak tohle je URČITĚ to nejjednodušší zapojení vysílače, jaké se dá vymyslet. Schválně, koukněte se!

Jednoduchý vf generátor

Velice jednoduché zapojení generátoru určeného pro slaďování přijímačů, založeného na principu šumového generátoru.

ÚPRAVY PŘIJÍMAČE

Popis rozšíření již dříve popsaného "stavebnicového" přijímače na transceiver - přidání stupně s jedním tranzistorem.

ANTÉNA CFA

Zajímavý typ antény, o délce padesátiny vlnové délky, která nepotřebuje protiváhu v zemi, zabírá nevelkou plochu, produkuje jen nepatrnou či spíše žádnou RFI (vysokofrekvenční interferenci), má ohromnou šířku pásma a účinek lepší než celovlnný vertikální zářič.

VF ZESILOVAČ

Vylepšete si svůj krátkovlnný přijímač pomocí tohoto vysokofrekvenčního předzesilovače, vhodný i ke starším elektronkovým přijímačům.

QRP CW Transceiver 144 MHz s VXO a priamym zmiešavaním

Konstrukce OM3CUG - Jednoduchá konštrukcia 2m transceivru, ktorý sa dá postavit za dva dni. VF výkon 500 mW, stabilné VXO s dvoma prepínanými kryštálmi - preladenie 500 kHz. Ideálny rig na nenáročnú portable prevádzku

QRP 500mW transceiver 3.5 MHz s A244

Konstrukce OM3CUG - CW transceiver pre celé pásmo 80m s priamym zmiešavaním a veľmi malou spotrebou. Vhodný pre napájanie z batérií

Mini QRP CW transceiver 3.5 MHz

Konstrukce OM3CUG - Veľmi jednoduchý minitransceiver s VXO v pásme 80m - použitý "televízny" kryštál 3579 kHz. VF výkon 800 mW, v prijímacej časti na zmiešavači JEDNA dióda... ale počúva.

PA 5W pre pásmo 80m s KU611

Konstrukce OM3CUG - Koncový stupeň pre pásmo 3.5 MHz, napájanie 12V. Pre plný výkon 5 W potrebuje budenie 500 mW. Samonosná konštrukcia.

Malý ATU na portable k LW anténe

Konstrukce OM3CUG - Malý anténny tuner na pripôsobenie hlavne LW antén na prechodnom stanovišti. Ladenie cievky pohybom feritovej tyčky. Má zabudovaný merač anténneho prúdu takže sa zaobídeme aj bez ČSV metra.

CW/SSB RX pre pásmo 80m s priamym zmiešavaním

Konstrukce OM3CUG - Prenosný prijímač pre pásmo 80m napájaný batériou 9V. RX má veľmi dobrú citlivost, na príjem stačí 1m drôtu. Srdcom prijímača je A244, použil som jeho interný oscilátor. Často ho používam na vyhľadávanie rušiacich lámp na sídlisku.

PA 5W pre KV transceiver s KT907

Konstrukce OM3CUG - Koncový stupeň o maximálnom výkone 5W pre rozsah 1.8 až 30MHz. Umožňuje plynulú reguláciu výstupného výkonu od stoviek mikrowattov po 5W. Osadený je jedným tranzistorom KT907 (KT904), napájanie 24V.

TRX Pixie 2 pre pásmo 80m

Konstrukce OM3CUG - Úžasne jednoduchý CW transceiver o výkone 150mW, napájanie 12V. Nie je potrebné nič nastavovat a zlaďovat a po výmene kryštálu a výstupného článku pracuje na každom pásme! "Kultový" rig QRP hamov.

LADĚNÍ ANTÉNY

Pozapomenutá konstrukce ladicího obvodu pro přizpůsobení drátových antén, zvláště vhodná pro delší antény.

KRÁTKÉ ANTÉNY

Na rozdíl od předešlého popisu ladicího obvodu je tento určen pro práci s krátkou - třeba prutovou - anténou.

PRCEK

Pravděpodobně nejmenší transceiver pro nácvik telegrafie.

STABILNÍ OSCILÁTOR

Toto neobvyklé zapojení oscilátoru má při splnění požadavků na mechanickou stavbu na kmitočtech do 30 MHz dostatečnou stabilitu i pro nároky SSB

PŘÍJEM CB

Na četné žádosti jsem odzkoušel superjednoduchý konvertor pro příjem CB stanic na SV přijímači.

Konvertor pro 40 a 80 m

Předešlý popis přepracován na žádost čtenářů tak, aby na něj bylo možno přijímat stanice z KV amatérských pásem 80 a 40 metrů.

PÁJENÍ PL 259

Občas se setkávám s nesprávnou montáží koaxiálních konektorů PL-259, zde je tedy ve zkratce správný postup.

VF ZESILOVAČ

Širokopásmový vysokofrekvenční zesilovač k přijímačům pro krátké vlny s malou citlivostí.

MEZIFREKVENCE

Mezifrekvenční část k popsaným konvertorům, náhradou za středovlnný rozhlasový přijímač. Dodatek pro použití na vyšších kmitočtech.

GENERÁTOR

Dodatek k předešlému popisu - jednoduchý přístroj ke slaďování SV a DV přijímačů, vhodný k naladění mf přijímače na požadovaný kmitočet.

4 BAND TX

Vysílač pro 4 amatérská pásma s jedním krystalovým oscilátorem. Odvozeno z popisu "VYSÍLAČ BEZ CÍVEK", viz výše.

DETEKTOR ŠTĚNIC

Máte vy, nebo někdo z vašich známých problémy s odposlechem pomocí "štěnic"? Nevadí - podívejte se na tento jednoduchý přístroj, který je dokáže najít.

Optimalizace cívek

Jak navinout vf cívku tak, aby měla co možná nejvyšší činitel jakosti Q.

QRPp TTL vysílač

Popis zajímavé konstrukce vysílače pro KV s použitím TTL integrovaných obvodů.

ANTENNÍ ČLEN

Zajímavá konstrukce obvodu sloužícího k vyladění téměř jakékoli antény

VF GENERÁTOR

Vysokofrekvenční generátor pro rozsah KV určený ke slaďování přijímačů, nastavování antén, a podobných zkoušení a měření.

PŘIJÍMAČ MINI 5

Krátkovlnný přijímač pro amatérská pásma, který je schopen přežít i jaderný výbuch, který mohutným elektromagnetickým impulzem všechna polovodičová zařízení spolehlivě zničí.

VYSÍLAČ KV 75 W

Krátkovlnný vysílač pro amatérská pásma, který je schopen přežít i jaderný výbuch, který mohutným elektromagnetickým impulzem všechna polovodičová zařízení spolehlivě zničí.

LADITELNÝ KRYSTAL

Námět, jak docílit přeladění krystalem řízeného oscilátoru pomocí potenciometru.

CITLIVÝ ZESILOVAČ

Využití odpadu, nalezeného na smetišti, k použití jako kvalitní nf zesilovač.

ANTÉNA PRO 80m

Zde je popsána anténa - dipól (obrácené V) pro pásmo 80m do omezeného prostoru

Koncertor pro KV na CB

Konstrukce OK1GMN, návod pro ty z vás, kteří máte kvalitní CB stanice pro SSB a chystáte se poslouchat na krátkých vlnách.

WATTMETR

Jednoduše - užitečný přístroj, kterým si můžete změřit odběr libovolných spotřebičů. Při stoupajících cenách elektřiny se může hodit.

Audion s tranzistorem

Popis a návod na stavbu jednoduchého přijímače pro všechny, kteří začínají se stavbou přijímačů, a nedaří se jim. Zkuste tohle, nebudete zklamáni.

ŽEBŘÍČEK

Vlasta OK1DNQ poslal zajímavý návod, jak si snadno a jednoduše zhotovit žebříček pro napájení antény G5RV, vše v názorných obrázcích.

PŘIJÍMAČ PSK31

Jednoduchý přijímač pro prvé pokusy s digitálními druhy provozu.

OSC 3,506 - 3,58 MHz

Přeladitelný oscilátor s keramickým rezonátorem z telefonu pro použití v KV přijímačích a vysílačích.

ANTÉNA NA DRAKA

Popis antény vhodné pro přechodná stanoviště.

POVRCHOVÁ ÚPRAVA

Jak si vhodně zkrášlit hliníkové krabičky, nebo postříbřit cívky pro VKV - postupně budou přibývat další návody.

KV PŘIJÍMAČ

PRO POKROČILÉ - jak si postavit opravdu kvalitní přijímač pro amatérská pásma krátkých vln - čtěte zde.

VÝPOČET CÍVEK

Tabulka v Ecelu (formát XLS) pro snadný návrh počtu závitů cívky pro požadovanou indukčnost. Pozor, uloženo komprimováno do formátu ZIP.

VOLTMETR KE ZDROJI

Návod, jak si upravit volmetr tak, aby rozeznal i malou změnu napětí.

Š P Y O N

Jak si ze starého mobilu vyrobit odposlouchávací zařízení

ANTENNÍ TUNER QRP

Pro všechny zájemce o provoz z přechodného stanoviště, a hlavně o provoz QRP, přináším popis tuneru, který používá známý OM3CKU, který o něm napsal:
18 m anténu prispôsobí na všetkých bandoch na PSV lepšie ako 1,5, okrem 18 MHz tam to bolo asi 1,8 až 2,0.

SSB NA RXu R4

Jak je všem majitelům jinak skvělého vojenského přijímače R4 známo, vysílání provozem SSB se na něm přijímá jen s velkými obtížemi. Jak tento problém jednoduše vyřešit, popisuje v Rádiožurnálu 01/07 přítel OM3CKU, který souhlasil s jeho zveřejněním zde.

TELEGRAFNÍ KLÍČ

Zajímavá konstrukce automatického telegrafního klíče, který obsahuje i tónový generátor pro příposlech. Konstrukce sice pochází z Polska, ale určitě najde uplatnění i u nás.

ZNAČENÍ TRANZISTORŮ

Máte ve svých zásobách výkonové tranzistory, u kterých je smazané jejich označení? Podívejte se sem, zjistíte jak na to.

Elektronkový klíč

Při prohrabování pozůstatků z mé minulosti jsem objevil poznámky o svém prvém automatickém klíči, který se mi VELMI osvědčil. Pro přátele nostalgie jej zde přináším.

CW MONITOR

Tento příspěvek je míněn jako výstraha začátečníkům, aby nevěřili všemu, co se v síti internet dočtou. Toto zapojení je sice skutečně chodivé, ale co si o něm myslí OM5IBD je opravdu k pláči.

Vysílač pro doma

POZOR! POUŽÍVÁNÍ TOHOTO ZAŘÍZENÍ JE TRESTNÉ!!
Tento popis vznikl na základě dotazů čtenářů mého webu, jakým způsobem se dá postavit co možná nejjednodužší vysílač pro mluvené slovo. Pro telegrafii jich je zde dost, ale telegrafii ovládá málo kdo. Ještě jednou upozorňuji, že toto není stavební návod pro nekoncesované radioamatéry, i když je funkční, a byl s úspěchem odzkoušen.

Můj první přijímač

Story a ukázka úplně prvého přijímače, který jsem stavěl před šedesáti lety.

KV přijímač do přírody

Zde přináším snadné řešení pro ty z vás, kteří by si chtěli pořídit nějaký malý, lehce přenosný SSB/CW přijímač pro KV pásma, například pro "portable" provoz.

Vylepšená windomka

Oblíbená vícepásmová anténa typu Windom má jeden drobný nedostatek - potřebuje důkladné uzemnění. Zde je návod, jak tento nedostatek obejít.

ANTÉNA G5RV

Další jednoduchá a oblíbená anténa.

KV KONVERTOR

Pro majitele rozhlasového přijímače s pásmem krátkých vln je zde návod na konvertor pro poslech stanic amatérského páema 20m.

PRVÝ VYSÍLAČ

Právě jste získali koncesi, a nemáte nač vysílat? Tady to je:

KV PRO PÁŤÁKY

Přijímač pro mladé začínající posluchače stanic na krátkých vlnách. Konstrukce vychází z praví mladších žáků v radiokroužku.

Vylepšení KV pro páťáky

Prvé z dalších pokračování - vylepšení přijímače z předešlého popisu pro příjem slabších stanic. Budou následovat i další tipy.

VF ZESILOVAČ

Pokud se snažíme o příjem velmi vzdálených a slabých stanic, případně při používání náhražkových antén (rámové, miniwhip, nebo antény s postupnou vlnou z koaxiálního kabelu, je vhodné mezi anténu a přijímač zařadit vhodný vysokofrekvenční předzesilovač který nám zajistí zesílení slabého signálu přijímaného anténou a jeho snazší zpracování v přijímači. Dá se také s výhodou použít v místě slabého přijmu CB nebo TV stanic, jelikož jeho kmitočtový rozsah sahá od cca 100 kHz do 1,3 GHz při zesílení kolem 20 dB.

POKOJOVÁ ANTÉNA

Anténa na KV pro ty, kteří by si chtěli zkusit zavysílat, ale nemají možnost postavit si "pořádnou" anténu.

ANTÉNA PRO CB

Pro zájemce z řad "síbičkářů" je zde uveden popis antény, použitené při nedostatku prostoru a zákazu přístupu na střechu.

VKV pro páťáky

Obdoba předešlých přijímačů, zde pro rozsah VKV.

AUDION - 1 lampovka

Audion se zpětnou vazbou - návod na stavbu jednolampovky z 30. let

Fonický vysílač 80m

Popis amerického kapesního telefonického vysílače pro pásmo 80 m s jednou elektronkou.

KV Anténa na výlety

Tímto popisem bych rád uvedl své zkušenosti s anténou na přechodném stanovišti, která se mi velmi osvědčila jednak svou jednoduchou stavbou, a jednak tím, že spolehlivě pracuje jak pro místní spojení, tedy po Evropě, tak i pro DX, díky svislému zářiči.

Měřič rezonance

Kompletní popis tranzistorového měřiče rezonance. Doporučuji kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit "uložit jako".

Vyberte si můstek

Obsáhlý popis a stavební návod na několik druhů měřicích můstků. Doporučuji kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit "uložit jako".

Q - METR

Popis stavby jednoduchého amatérského vf. měřiče jakosti, "Q-Metru". Doporučuji kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit "uložit jako".

PA 1 kW

V ruském časopise RADIO 10/2006 vyšel dosti podrobně zpracovaný návod na koncový stupeň pro KV pásma. Původně jsem nabídl jeho oskenovanou kopii v radioamatérském fóru, ale přišlo mi neuvěřitelné množství mejlů se žádosti o zaslání. Takže – kvůli mému pohodlí jsem to raději hodil zde na web, zájemci si mohou stáhnout. Popis je rozdělen do tří souborů ve formátu JPG, doporučuji kliknout pravým tlačítkem myši a zvolit "uložit jako".

VKV ANTÉNA

Velmi jednoduchá a účinná všesměrová anténa pro VKV, používám ji pro poslech v leteckém pásmu. Stará ale dobrá konstrukce.

PŘIJÍMAČ PRO LETADLA

Před nedávnem jsem zde zveřejnil popis VKV všesměrové antény, kterou používám pro letecké (AIR) pásmo. V článku jsem slíbil popsat jednoduchý přijímač, který k tomuto účelu používám, no a protože sliby se mají plnit, tak zde to je.

Vstupní obvody pro KV přijímač

Popis stavby dutinových rezonátorů pro pásma 7 - 14 - 21 MHz. Doporučuji použít pravé tlačítko myši a dát volbu "uložit jako".

LADĚNÉ OBVODY 5

Výše je uvedena série povídání o laděných obvodech 1 - 4, ale zjišťuji, že málokdo se namáhá s jejich čtením. Proto zde uvádím superjednoduchou kalkulačku pro návrh laděných obvodů a cívek.

ZLEPŠENÍ PŘÍJMU

Návod pro ty z vás, kteří by si rádi vylepšili svůj přijímač bez zásahů do něj, ale tak, aby poslouchal mnohem více vzdálených stanic.

MODERNÝ PRIJÍMAČ

Mnohí začínajúci rádioamatéri sú postavený pred rovnakú otázku - ako získať aspoň jednoduchý prijímač na príjem rádioamatérskych signálov? Tí technicky zdatnejší sa môžu pokúsiť vlastnoručne skonštruovať prijímač.

Miniaturní SV vysílač

Zde uvádím velmi jednoduchý, levný a zajímavý projekt, který nabízí spoustu zábavy pro domácí experimenty. Je to v podstatě jednoduchý vysílač pracující v pásmu středních vln, jehož pomocí můžete z jedné místnosti do druhé přenášet hudbu, nebo vlastní řeč.

KV PŘIJÍMAČ

Mnoho radioamatérů z celého světa se po nějaké době poslechu stanic na středních a dlouhých vlnách začne zajímat o příjem vzdálených rozhlasových, nebo dokonce amatérských stanic na krátkých vlnách. Mimo jiné se takto nenásilnou formou seznámí s šířením radiových vln, zeměpisem, cizími jazyky a podobně. Jak je každému jistě známo, nejlepší příjem vzdálených a slabých stanic je v přírodě, daleko od civilizace, která dovede fujtajblovsky zarušit příjem.

DUPLEXER CB-VKV

Tip pro ty z vás, kteří by si v autě chtěli provozovat CB a rádio na VKV FM současně na jednu jedinou anténu.

ANTENNA STORY

Povídání o tom, jak jsem dopadl s anténou - tip i pro vás.

Nesymetrický dipol

Anténa pro pásma 80 - 12 metrů do omezeného prostoru.

SMĚROVKA PRO VKV

Širokopásmovoá anténa pro VKV s dobrým směrovým účinkem

ANTÉNA NA VÝLETY

Superjednoduchá, avšak dostatečně výkonná anténa typu svislý dipól, pro práci z přechodného stanoviště

POSLECHNĚTE KV

Pro všechny zájemce o vzdálené exotické rozhlasové stanice, nebo pro ty, kteří chtějí v zahraničí poslouchat český rozhlas.

ANTÉNA NA VÝLETY

Nikdo si nechce zbytečně komplikovat „hardware“ provozu na přechodném stanovišti ztrátou času při stavbě antén. Snadná pomoc - koukněte sem!

JAK NA SSB

Jak snadno a jednoduše upravit rozhlasový přijímač, aby se na něm dal poslouchat provoz SSB.

JAK NA CÍVKU

V oboru KV a VKV se obvykle používají t. zv. vzduchové cívky, jak na to, popisuje tento článek.

ANTÉNA 433 MHz

Popis představuje jednoduchou anténu do ruky, vhodnou pro expedice po kopcích.

RÁDIO NA VODU

Radiopřijímač na výlety, s minimální spotřebou proudu, určený pro napájení z obnovitelných zdrojů.

Převod FEET - cm

Předpokládám, že i vám se již stalo, že jste na zahraničních webech narazili na určení délky ve feet (stopách), třeba v popisech antén a podobně. No a aby jste nemuseli hledat, kde máte kalkulačku, uvádím zde jednoduchý převod do metrické soustavy.

PŘIJÍMAČ PRO VKV

Superjednoduchý přímosměšující přijímač, použitelný hlavně jako kontrolní zařízení pro zjišťování kde co kmitá, rozsah se dá upravit až do pásma dlouhých vln.

ANTÉNA SLIM-JIM

Všesměrová svislá anténa pro VKV pásma.

SMĚROVÁ SLIM-JIM

Úprava předešlé antény na směrovou.

NASTAVENÍ ANTÉN

Jak si bez použití drahých přístrojů nastavit provizorní anténu.

VÍCEPÁSMOVÁ SLIM-JIM

Oblíbená vertikální anténa podle předchozích popisů, v provedení pro více pásem.

Výkonový VF zesilovač

Náhrada výkonového tranzistoru. Postavit si malý tranzistorový vysílač nebo transceiver s malým výkonem (QRP) je velice jednoduché, ale problém vznikne poté, chceme-li jeho výkon zvýšit. Samozřejmě to není nic zvláštního pro ty, kteří mají dostatek financí na nákup výkonových vysokofrekvenčních tranzistorů, třeba i FET, ale my ostatní, kteří k práci používáme vraky vyhozených tranzistoráčků, se musíme poohlédnout po jiném řešení. Jedno takové zde uvádím.

ŠUMOVÝ GENERÁTOR

Slaďování superhetového přijímače, nebo přijímací části transceiveru bez generátoru vysokých kmitočtů bývá v praxi velmi obtížné, ne-li téměř nemožné. Naštěstí existuje zde jedna snadná možnost, a sice použít generátor šumu dle tohoto popisu.

Neviditelná anténa

Nikdo vám nechce povolit natáhnou anténu? A což tohle?

Náhradní anténa

V případě, že právě nemáte řádnou venkovní anténu s impedancí 50 ohmů, nebo třeba elektronickou aktivní anténu, můžete s úspěchem docílit kvalitního příjmu zde popsaným jednoduchým pasivním zařízením.

Ochrana přijímače

Při používání tranzistorového přijímače na kmitočtech blízkých kmitočtům silných blízkých stanic (například soused radioamatér s „topením“), vzniká nebezpečí poškození vstupního tranzistoru vlivem značného napětí přivedeného z antény.

Střídavý voltmetr

V radioamatérské praxi se často vyskytne potřeba měřit napětí v síti a kontrolovat jeho kolísání. K tomuto účelu je vhodné použít střídavý voltmetr s ručkovým přístrojem a upravit jeho stupnici tak, aby na ní bylo pouze několik desítek volt kolem správné hodnoty. Zapojení takového přístroje je v následujícím popisu.

PŘÍČKOVÉ FILTRY

Jeden ze čtenářů těchto stránek mi poslal povídání o tom, jak stavěl příčkový krystalový filtr pro svůj nový přijímač.

CW FILTR

Krystalový CW filtr do mezifrekvence přijímače.

ANTÉNA W2PM

Stejně jako známé antény Flag, Pennant, Delta FO0AAA je i tato anténa nezávislá na zemi. Jde o zmenšenou verzi antény Flag, která je výsledkem experimentu, jehož smyslem bylo dokázat životaschopnost podobných antén a ověřit, kam až lze jít ve snaze anténu zmenšit. Anténa dosud nebyla nikde popsána, její autor se pouze o ní zmínil několika větami v jednom z mailing listů, který se věnuje pásmu 160 m.

Přizpůsobení antény

Několik v praxi ověřených přizpůsobovacích členů sloužících k dokonalému vyladění libovolné drátové antény.

POKUSNÁ KONSTRUKCE

Návod, jak zkoušet různá zapojení tak, aby se na nich dalo laborovat a měřit.

NF ZESILOVAČ

Nízkofrekvenční zesilovač postavený pomocí předešlého popisu pokusné konstrukce.

Přijímač pro 80m

Konstrukce přijímače od jednoho z čtenářů techto stránek (viz také výše "příčkové filtry").

NÁSOBIČ Q

Jednoduchý a zároveň ekonomický zpětnovazební stupeň ve tvaru doplňku k libovolnému rozhlasovému přijímači s rozsahem středních vln, který podstatně vylepší jeho vlastnosti, jako je citlivost a odolnost proti rušení. Přitom vlastní přijímač nevyžaduje vůbec žádné úpravy, ani jakýkoli zásah, tedy ani otevřít skřínku!

UZEMĚNÍ ANTÉNY

Předpisy pro stavbu venkovních antén udávají (dosti rozumný) požadavek, aby anténa byla vodivě spojena se zemí, tedy uzemněna jako ochrana jednak proti statické elektřině, tak i proti naindukovanému napětí z bouřkových výbojů. Jak na to, se dozvíte z tohoto článku.

3 pásmový KV přijímač

Jednoduchý přijímač pro zájemce o poslech na krátkovlnných amatérských pásmech pro 7, 14 a 21 MHz bez přepínání a výměny cívek.

AUDION PRO SV

Superjednoduchý přijímač, konstrukce jednoho ze čtenářů těchto stránek.

MĚŘIČ KAPACIT

Konstrukce jednoho ze čtenářů těchto stránek - přímoukazující měřič kapacit s obvodem 555.

Malý přijímač SV

Chcete něco tak jednoduchého, jako je krystalka, a přitom lepšího?

ANTENNÍ ČLEN

Odvozenina PI-článku, ale jednodušší s mnoha dobrými vlastnostmi.

Přijímač s 1 elektronkou

V nějakém vraku jsem našel elektronku ECC85, tak jsem zkusil přímosměšující přijímač na 28 MHz (jelikož je blízko CB pásma a tedy má i téměř shodné podmínky šíření)

Převod 50 na 75 ohmů

Dostal jsem dotaz, jak přizpůsobit výstup transceiveru 433 MHz s výstupní impedancí 50 ohmů na souosý kabel 75 ohmů. Výsledek pátrání a bádání je v tomto článku.

MĚŘIČ PSV

V radioamatérské praxi, a to i v podmnožině CB-čkářů, se velmi často vyskytuje naléhavá potřeba dokonalého přizpůsobení antény k vysílacímu zařízení. Špatné parametry antény mohou mít za následek jak snížení komunikační účinnosti, tak i , a to je horší, zničení koncového stupně vysílače.

NF FILTR

Příspěvek známého radioamatéra OM3CU jak vyřešil zúžení šířky pásma výstupních kmitočtů na svém transceveru.

Krátký dipól pro 80m

Popis dipólové antény pro amatérské pásmo 3,5 MHz, která se může hodit všem, kteří mají k dispozici jen omezený prostor. Právě tak je vhodná i pro provoz z přechodného stanoviště, někde v lese a podobně.

DIPÓL PRO CB

Spolehlivá anténa pro CB typu "drátový dipól", vhodná jak na chatu, tak i na expedice.

G5RV PRO 145 MHz

Původně krátkovlnná anténa známého amatéra G5RV, zde v provedení pro pásmo 145 MHz.

YAGI MODELER

Javácký aplet pro snadný a jednoduchý návrh antén typu YAGI-UDA.

Vícepásmová KV anténa

Pokaždé nebývá možnost natáhnout antény pro každé pásmo zvlášť, pak ale může posloužit jednoduchá vícepásmová anténa.

VKV DUALBAND

Tato jednoduchá anténa pracuje jako 1/4 v pásmu 2m a 5/8 na 70cm.

VSTUP PŘIJÍMAČE

PÁSMOVÝ FILTR PRO 80m PÁSMO - reaguji tímto na dotaz jednoho ze čtenářů těchto stránek, a totiž zda je opravdu nutné ladit otočným kondenzátorem vstupní obvody přijímače, který jsem zde před nedávnem popisoval.

ELEKTRICKÁ PÍCKA

Pro případ, že se v domácí dílničce vyskytne potřeba roztavit menší množství kovu, je zde popis elektrické pícky do 1000 stupňů Celzia.

ELEKTRET ???

Pokud není k dispozici elektretový mikrofon, dá se snadno nahradit.

IMPEDANCE ANTÉNY

Jednoduchý přístroj pro měření impedance antény.

Cívky na ploš. spojích

Někdy bývá výhodné si cívku s požadovanou indukčností vytvořit přímo na plošném spoji. Zde je k dispozici nomogram pro snadný návrh.

RÁMOVÁ ANTÉNA

Snadno zhotovitelná magnetická ránová anténa pro pásmo 10m

ANTÉNA PRO VKV

Širokopásmová anténa na pásma VKV pro skenery nebo provoz.

PŮLKA PRO 2 metry

Půlvlnná anténa pro ruční radiostanice pro rozsah 140 až 162 MHz s velmi dobrými vlastnostmi.

ANTÉNA 5/8 PRO 2m

Jak zhotovit kvalitní anténu úplně zadarmo. s využitím materiálů se skládky odpadků.

Jednoduchý transceiver

KV přijímač / vysílač s jedním tranzistorem - A One-Transistor CW Transceiver for HF Frequencies by Chris Trask N7ZWY

IMPEDANCE VEDENÍ

Jak snadno a jednoduše zjišťovat impedanci souosého kabelu nebo dvoulinky

PRACOVNÍ KMITOČET

Výběr pracovního kmitočtu - které pásmo si v kterou dobu zvolit, aby bylo slyšet co nejvíce stanic.

Všepásmová anténa

Kdo máte problémy s více anténami, pro jednotlivé rozsahy, zvolte tuto všepásmovou verzi.

AKTIVNÍ ANTÉNY

Několik zapojení aktivmích antén pro vaše scanery a přijímače ze zahraničních zdrojů.

ANTÉNA PRO 70 cm

Zajímavost - horizontální anténa s vertikální polarizací.

PŮLVLNNÝ DIPÓL

Jak to je vlastně s tím dipólem, nejjednodušší anténou.

NF ZESILOVAČ

Stalo se, že jsme v radiokroužku měli plnou krabici nějakých plošných spojů s germaniovými tranzistory, takže jsme museli vymýšlet, co s nimi. Nakonec zvítězil nápad, že by jsme z nich mohli vyrobit moduly univerzálního nf zesilovače, který by se pak mohl použít do dalších zařízení, jako přijímačů, hlasitý telefon, megafon a podobně.

Ochrana vstupu přijímače

Tranzistorový přijímač, který pracuje na kmitočtech blízkých ke kmitočtům jiných výkonných stanic může v nejhorším případě dopadnout tak, že prvý tranzistor dostane také napětí, že odkráčí do věčných lovišť.

OSCILÁTOR

Téměř všechny zapojení z vysokofrekvenční techniky, od přijímačů až po vysílače, používají zařízení pro výrobu kmitů, tak zvaný oscilátor.

ANTÉNA PRO PĚŠÍ

KV anténa vhodná pro pěší expedice.

ANTÉNA K PŘIJÍMAČI

Chcete si doma poslouchat stanice na krátkých vlnách? Nemáte možnost natáhnout anténu? Tak se inspirujte zde.

ZKOUŠEČKA TRANZISTORŮ

Domácí kutilové velmi často používají ke svým pokusům součástky vypájené ze starších zařízení, třeba tranzistorových přijímačů. Pak ale může nastat problém – je ten tranzistor dobrý? A co to vůbec je zač – pnp nebo npn? Zkuste tohle.

Hledání vadné žárovky

Snad se vám to již také stalo. Jsou tady vánoce, ozdobíte si stromeček, zbývá ještě na něj zavěsit řetěz s elektrickými svíčkami – ale ouha. Nesvítí! Babo raď, co teď. Vyměňovat postupně všechny žárovičky? Ale fůj, to je pro primitivy. My znalci elektroniky na to půjdeme jinak, postavíme si jednoduchý přípravek, který nám místo poruchy snadno a jednoduše odhalí.

Wi-Fi anténa

WI-FI ANTÉNA Z CD ŠKATULKY SNADNO A JEDNODUŠE

YAGI ANT 70 cm

Snadno přenosná, účinná anténa pro expedice po horách.

Wi-Fi anténa GP

Zaručeně nejjednodušší anténa pro WiFi v obrazech.

DOLNÍ PROPUST

Tento příspěvek je určen všem, kteří si hodlají postavit, postavili či dokonce zakoupili pořádný výkonový zesilovač pro KV pásma a zjišťují problémy s vyzařováním "nějakého smetí".

RÁMOVÉ ANTÉNY

Před nedávnem jsem zde popisoval výrobu magnetické rámové antény z měděné trubky, tak pro změnu zase jak ji vyrobit z koaxiálního kabelu.

SVISLÉ ANTÉNY

Zde se podíváme na to, jak to vlastně je se svislými anténami (pruty), hojně používanými na CB.

Anténa pro ručku

Jak vylepšit anténu přenosné radiostanice, tak zvané "ručky". Anténa typu "pendrek" stojí za pendrek, udělejte si snadno a jednoduše pořádnou anténu - teleskopickou.

Kontrola akumulátoru

Milovníci „portejblového“ radiového provozu, a nejenom oni, používají pro napájení svých zařízení Ni-Cd akumulátorky. Je vhodné průběžně zjišťovat, zda jsou nabité, nebo již docházejí.

RÁMOVÁ ANTÉNA

Úprava již popsané rámové antény na více pásem.

PŘEPÍNAČ ANTÉN

Popsaný anténní přepínač nabízí možnost dálkového přepínání několika antén po jednom souosém kabelu - anténním napáječi, po kterém vedeme jak vysokofrekvenční signál, tak i povely k přepnutí antény. Žádné pomocné vodiče nejsou zapotřebí, ani složitá elektronika s mikroprocesorem.

KV PŘIJÍMAČ

Před časem jsem zde popisoval elektronkový "Přijímač pro DX", který jsem si postavil a používal ve svých osmi letech, a úspěšně lovil tisíce radioamatérských stanic na krátkých vlnách. Dnes už je doba jiná, všude se používají tranzistory, takže zde uvádím polovodičovou verzi výše uvedeného přijímače. Vřele jej doporučuji všem začátečníkům, kteří by chtěli laborovat s tranzistorovou technologií a mají zájem zjistit také něco o vysokých kmitočtech a krátkých vlnách.

Antenní izolátor

Při stavbě drátové antény je zapotřebí jeden prvek, který je někdy obtížné koupit - a sice tak zvaný "vajíčkový" izolátor, pokud ale není právě po ruce, zkuste tohle.

ANTÉNA PRO CB

Drátová anténa, vhodná na výlety pro zvýšení dosahu CB.

TUNER PRO CB

Jak vyladit libovolnou KV anténu do pásma CB

NF FILTR

Úzkopásmový aktivní filtr do nf zesilovače pro zlepšení příjmu.

Laditelný oscilátor

Před nedávnem zde byl popsán poměrně kvalitní přijímač, zde je k němu oscilátor.

TELEGRAF NA FM

Stává se, že po určité době provozu na VKV FM se někdo zamyslí nad otázkou - což takhle dát si telegraf? Většina "mírně pokročilých" radioamatérů má k dispozici FM dvoumetr, ať již stolní, nebo ručku, a tam přeci telegrafie nejde…..

PŘIJÍMAČ PRO AIR

Zajímavé bývá si poslechnout letecký provoz, zkuste tento přijímač.

Digitální provoz

Interface pro digitální provoz s běžnými zařízeními.

KOAXIÁLNÍ KABELY

Popisy a data nejčastěji používaných koaxiálních kabelů, jejich vlastnosti pro různá amatérská VKV pásma

GENERÁTOR 2400 MHz

Jak si snadno a jednoduše postavit zkušební generátor pro VKV pásma, od 2m až do 3 cm

JAK NA ŠTĚNICI

Podrobný popis funkce tak zvané "štěnice" čili vysílačky pro odposlech.

VKV FM VYSÍLAČ

Popis funkce rozhlasového vysílače pro pásmo VKV FM 88 až 108 MHz

ANT 5/8 PRO 70 cm

Všichni, kdo vlastníte ruční radiostanici na 70 cm budete se mnou souhlasit, že "pendrek" stojí za pendrek. Jak si tedy postavit pořádnou anténu, dozvíte se zde.

DETEKTOR ŠTĚNIC

Jak na vyhledání zařízení pro odposlech, nebo jiného vf zdroje!!

BALUN K DRÁTOVCE

Jak připojit 20m dlouhou anténu k souosému kabelu?

KV ANTÉNA

Tak to jsme si s přáteli jednou vyšli na výlet do přírody, a do kapsy (samozřejmě) malý transceiver pro 80m. Na krásné, prosluněné pasece vznikla debata - jakou anténu natáhnout, jestli vertikál na nějaký dost vysoký strom, nebo vodorovnou "eLku" mezi dva stromy, až nakonec vše rozřešil zajímavý nápad.

PŘÍJEM KV NA CB

"Mám CB radiostanici, která dokáže přijímat i SSB. Rád bych si ji upravil tak, aby se na ní daly poslouchat i krátkovlnné stanice, třeba z pásma 80m. Na vašem webu jsem něco již našel, ale bylo to příliš složité - nejde to udělat jednodušeji?"

ODPOSLECH TELEFONU

Na základě různých dotazů, jak pracuje takový odposlech telefonů, uvádím zde malou štěničku, která to dokáže zařídit.

KONVERTOR 50 MHz

Tip pro všechny, kteří se chtějí pokochat zajímavým pásmem 50 MHz a vlastní pouze CB stanici.

OCHRANA TELEFONU

Ochrana před pirátským zneužitím telefonní linky, pokud se na ní někdo napojí.

ZKRÁCENÝ DIPÓL

Další ze série antén pro ty, kteří mají málo prostoru pro plnohodnotný dipól, tato anténa je pro 80 a 40 m.

EXPERIMENT YAGI

Jak to je vlastně s tou "yaginou"? Funguje to? Jak se o tom snadno a jednoduše přesvědčit?

LED LAMPA

Pozor, to není LETLAMPA, ale stolní lampička do bastlířského koutku z LED.

ANTÉNA PRO KV

Před nějakou dobou jsem zde popisoval krátkovlnný přijímač, se kterým jsem v pravěku vyrážel do přírody, dále od rušivých signálů civilizace, lovit stanice z dalších zemí, tak zde je popsána anténa pro podobná použití k příjmu DX stanic.

SVĚTELNÝ TELEFON

Vyrobený z laserového ukazovátka, zajímavý pokus.

ANTÉNA PRO 160 m

Antény pro delší krátkovlnná pásma vychází dosti dlouhá, a radioamatéři bydlící v nepříznivém QTH mají s jejich realizací značné problémy. Zkuste něco takového!

YAGI NA VÝLETY

Při víkendových výletech spolku nadšenců pro FM pokecy na dvoumetru jsme narazili na problém, jak umístit anténu Yagi ve větší výšce. Nakonec to dopadlo takhle:

LEPŠÍ ZAPOJENÍ LM386

Integrovaný obvod LM386 je velmi často používán v NF zesilovačích amatérských přijímačů. Zde se dozvíte, jak jej využít ještě lépe, aby měl větší zesílení.

KRYSTALKA SE ZESILOVAČEM

Nedávno jsem zde popisoval využití starých tranzistorů ke stavbě univerzálního zesilovače jako modulu k dalšímu použití, jedno zapojení z mnoha možných způsobů použití tohoto zesilovače je v tomto článku.

RÁMOVKA PRO KV

V tomto článku bych chtěl poradit všem posluchačům krátkých vln, kteří mají problémy s venkovní anténou, případně s rušením od vnějších zdrojů.

100 ZAPOJENÍ

100 zapojení s tranzistory, ve formátu PDF.

PŘÍJEM KV NA CB

Nedávno jsem na těchto stránkách popisoval superjednoduchý konvertor pro příjem stanic z krátkovlnných pásem na CB stanici, ale dostal jsem dotaz, zda je možno jej ještě více zjednodušit - tak tady to je.

MULTIBAND ANTÉNA

Nedávno jsme s přáteli z bývalého radiokroužku vyrazili na další (téměř) pravidelný víkendový "radiočundr", na kterých laborujeme s natahováním nejrůznějších drátů a jejich vyladěním na jednotlivá amatérská pásma. Tento den měl být věnován tématu "OBRÁCENÉ V" a testům, nakolik může být anténa zkrácena, aby ještě šla vyladit na pásmu 80 m. Jak nás ale potěšilo, když jsme zjistili, že…….

JAK NA SKRYTÝ DRÁT

Pokud bydlíte ve starším cihlovém domě, nebo jej používáte jako chalupu, nevyhnete se občas zásahům do zdí - i když třeba jen zavrtání hmoždinky či zatlučení hřebíku. Ale pozor, ve zdi jsou nepředvídatelným způsobem vedeny rozvody elektřiny, přičemž jejich narušení by mohlo být poněkud nepříjemné, nebo dokonce nebezpečné. Proto je výhodné si předem zjistit, kudy vlastně je to vedení nataženo, kam můžeme rejpat do zdi, a kam raději ne.

JEDNOLAMPOVKA

Zde je popsán velmi jednoduchý přijímač s přímým zesílením s katodovou zpětnou vazbou. Přijímač je určen pro začínající "elektronkáře", proto je navržen pro příjem středních a dlouhých vln.

ANTÉNA PRO 2m

Tato jednoduchá sedmiprvková anténa typu Yagi-Uda je ideální pro provoz z přechodného stanoviště. Je snadno rozebíratelná, přenosná, a její sestavení může být provedeno za několik málo minut. Dokonce i ráhno se pohodlně vejde do auta.

ČTVRTKA PRO KV

Jistě jsou všem známy antény "čtvrtky", tedy antény o délce čtvrtiny vlnové délky, ve značné míře používané na VKV pásmech 145 MHz a 433 MHz, případně i u radiostanic CB v pásmu 27 MHz. Nenašli jsme žádný důvod, proč by nešla použít i na "trošku" delších vlnách.

NAKLONĚNÝ ZÁŘIČ

Tato jednoduchá anténa zajímavé konstrukce se vyznačuje směrovostí, nízkým vyzařovacím úhlem a celkem spolehlivě pracuje na několika amatérských krátkovlnných pásmech.

PAPRSEK PRO CB 1

Anténa typu nakloněný paprsek pro CB stacionární stanice - verze 1

PAPRSEK PRO CB 2

Anténa typu nakloněný paprsek pro CB stacionární stanice - verze 2

VKV NA EF80

Stalo se, že pro experimenty s VKV anténami jsem potřeboval zdroj vysokých kmitočtů, a právě jsem neměl po ruce vhodný VF tranzistor, ale při prohrabování zásob mi padla do ruky elektronka EF80 kterých mám dostatek ze starých vyhozených televizorů. Jak na to, popisuji zde.

MINOHLEDAČKA

Přesněji hledačka kovů. Na webu se dá těchto zapojení najít celá řada, od jednoduchých (ale málo citlivých) až po komplikované s mnoha integrovanými obvody a spoustou doplňkových funkcí, zde je popsána jedna z těch jednoduchých, ale osvědčených.

PRŮMĚRY VODIČŮ

V anglosaské literatuře se používá označování průměru vodičů poněkud jiné, než v Evropě. Aby jste nemuseli bádat, co je co, přináším krátkou tabulku.

ANT 5/8 433 MHz

Jeden přítel se pokusil vyrobit anténu 5/8 pro některá vyšší pásma, jako zkušební si zvolil pásmo PMR. Je si vědom toho, že použití vnější antény na těchto zařízeních je nelegální, ale tohle je pouze pokus z důvodu výuky a v provozu nebude anténa používána.

ANTÉNY PMR

Pokud už jste se rozhodli podívat se, co že v tomto článku je, předpokládám, že občas experimentujete, nebo byste rád experimentoval s externí anténou na PMRku (i když je předpisy jasně stanovená hodnota vyzářeného výkonu na 0,5Wattu a anténa musí být součástí radiostanice). Toto rozhodnutí, jestli a jak hodně budete tento předpis porušovat, nechám na vás.

PÁSMOVÉ FILTRY

Dostávám různé dotazy. Jeden z nich je také často například jak si zhotovit pásmové filtry pro jednotlivá amatérská pásma. Zde je odpověď.

ANTÉNA Z DVOULINKY

Na stránkách tohoto webu se velmi často objevují popisy zvláštních typů antén, které vznikají při víkendových "antenčundrech" skupinky kamarádů z bývalého radiokroužku. Při jednom z posledních jsme nalezli kus vyhozené černé televizní dvoulinky, a okamžitě se rozběhla debata co s tím - po pár hodinách laborování a měření se na světě objevilo takovéto monstrum.

KRYSTALKA - VYSÍLAČ

Mnozí ze čtenářů těchto stránek po pohledu na obrázek si řekne - ale to je přeci obyčejná krystalka! A má pravdu. Jenže - v tomto zapojení je jeden malý rozdíl, čím se liší od základního nejjednoduššího přijímače.

KV Anténa pro FT817

Jednoduchá prutová teleskopická anténka vhodná pro QRP provoz z přechodného stanoviště.

Jaký vodič pro PI-článek

Jedním z opakovaných dotazů v poslední době je například jaký průměr vodiče použít do PI-článku na výstupu zesilovače výkonu (PA) v závislosti na výkonu a kmitočtu.

CB ANTÉNA

Taky nemáte možnost si doma postavit na střechu pořádnou anténu na CB? No nebojte se, nejste v tom sami, takových je nás více. Jak to začalo. Jeden z bývalých členů radiokroužku přišel s tím, že dostal od novopečeného majitele domu příkaz okamžitě odstranit anténu ze střechy (5/8). No a takhle to dopadlo.

GENERÁTOR TELEGRAFIE

Generátor, který zde uvádím, byl původně stavěn v několika exemplářích v kroužku radia na základní škole, jako pomůcka pro výuku telegrafní abecedy. Vím, že tuto funkci dovede zvládnout i počítač, ale zato tento přístroj se vejde do kapsy (na výlety) a hlavně při jeho stavbě se můžete něco poučit o elektronických obvodech a získat praxi v pájení a vůbec ve stavbě elektronických zařízení.

YAGI ANTÉNY

Jak si snadno a jednoduše navrhnout anténu typu YAGI - UDA pro libovolný kmitočet. Soubor XLS je zabalen do ZIP.

KV ANTÉNA

Zkrácená anténa typu dipol pro KV pásma 10 až 160 metrů

ANTÉNA PRO 10 (11) metrů

Velmi jednoduchá rámová anténa pro pásmo 28 MHz, použitelná i pro CB 27 MHz. Svými vlastnostmi je předurčena jak pro provoz ze stálého stanoviště, tak i na přechodná stanoviště pro soutěže.

YAGI-UDA PRO 2m

Po více než jednom roce laborování s roztečí prvků a úpravách jejich délky oproti vypočteným hodnotám a testování na portejblu je na světě kvalitní anténa, s rovnoměrným PSV v celém pásmu.

3 PÁSMOVÁ ANTÉNA

Je to modifikace známé antény DL1BU, která je navržena pro provoz na amatérských pásmech 40, 20 a 10 metrů

DIPOL PRO CB

Cílem tohoto článku je navrhnout jednoduchou a spolehlivou anténu pro CB pásmo 27 MHz, jako ukázka, jak se vyhnout problémům

ANTÉNA QUAD

Je to asi nejjednodušší směrová anténa, jaká se dá vyrobit v domácích podmínkách.

ANTÉNA T2FD

Charakteristickým rysem této antény je, že má velkou šířku pásma 1,8 až 30 MHz.

LADĚNÍ CB ANTÉNY

Jedním z častých dotazů bývá - potřeboval bych vědět, jak naladit anténu k CB stanici, abych dosáhl co nejlepších výsledků.

ANT 433 DO RUKY

V následujícím článku uvádím dva jednoduché, snadno přenosné typy směrových antén vhodné pro pěší turistiku, prvá se třemi prvky a druhá se čtyřmi prvky.

ANTÉNA K1TR

Jaro konečně začalo vystrkovat své růžky, a tak parta příznivců drátů a klacků vyrazila na kopečky na svou obvyklou víkendovou "čundrantenšou". Jako pomůcku místo vymýšlení jsme si sebou vzali The ARRL Handbook for radio amateurs, 1997, kde na stranách 20.14 - 20.16 jsme našli něco divného od K1TR s názvem "Širokopásmový Inv V dipol".

KONVERTOR 2 -> 11 m

Pokud také patříte mezi síbičkáře, které zajímá o čem si povídají radioamatéři v pásmu dvou metrů (145 MHz) a jste schopni jeden večer udržet v ruce páječku, je tento článek určen právě pro vás.

ANTÉNA PRO 80 m

Šroubovicová anténa je specielní typ antény která používá cívky ke zkrácení celkové délky. Jistě znáte hojně používané šroubovicové antény v oboru VKV technologií. Po dlouhých pokusech v praxi a studiu antenářské bible od Rothammela jsme si v kroužku zhotovili anténu pro amatérské pásmo 80 m, která jistě vyhoví všem těm, kteří nemají možnost natáhnout kus drátu někam na sousední dům, nebo na strom.

INDIKÁTOR BOUŘEK

Vzdálené bouřky přinášejí poruchy radiového spojení, blízké zase mohou úderem blesku vytvořit značné přepětí v okolních vodičích a tím vyřadit z provozu elektronická zařízení, především spojovací - přijímače a vysílače. Když jsme si tohle všechno připomenuli, v partě, která se každý víkend vypravuje na kopečky testovat a vymýšlet různé antény, dohodli jsme se, že potřebujeme mít "systém včasného varování".

2 PÁSMOVÁ VKV

Pokud má někdo zájem o konstrukčně jednoduchou a přitom spolehlivou směrovou anténu pro pásma 145 a 435 MHz, mohu následující konstrukci vřele doporučit

KV PRESELEKTOR

Původně toto zapojení vzniklo v radiokroužku k přijímači R-311 jako pomoc pro pásmo 14 MHz, kde již byla citlivost pro příjem zaoceánských DX stanic poněkud malá, také i díky krátké anténě, natažené pouze ve třídě od tabule ke skříni na opačném konci místnosti.

DIPOL 10 - 80 m

Nedávno jsem zde popisoval pokusy s anténou z TV černé dvoulinky 300 ohmů, a jelikož byla docela fajn fungující, dali jsme si v naší antenčundrpartě za úkol zhotovit něco podobného na více pásem.

HB9CV pro CB

U mnoha uživatelů je tato anténa podle Švýcarského radioamatéra HB9CV značně oblíbená. V podstatě se celkem moc neliší od tradiční antény systému Yagi-Udo, jediný rozdíl je v tom, že v této konstrukci jsou napájeny oba dva prvky - jak zářič, tak i reflektor, což má význam v tom, že použité dva prvky jsou srovnatelné se třemi prvky antén Yagi.

KONVERTOR KV na VKV

Dostal jsem mejlem dotaz, zda je možno poslouchat amatéry na krátkých vlnách (konkrétně na 80 metrech) na FM přijímači, prostě jak postavit nějaký ten konvertor. Prvá myšlenka byla - to je kravina, poslouchat SSB na FM přijímači, ale druhá myšlenka byla - a proč ne?

OCHRANA SÍTĚ

Samozřejmě, že by se to stávat nemělo, jenže čert nikdy nespí, a jednou k tomu dojít může. Najednou se objeví v rozvodné síti napěťová špička, a naše citlivá elektronická zařízení mohou odkráčet do věčných lovišť.

OCHRANA SPOTŘEBIČE

Dále uvedené zapojení vzniklo po havárii spínaného zdroje napájejícího CB stanici, cena její následné opravy byla srovnatelná s cenou nové stanice. A proto - nikdy více!

SV PŘIJÍMAČ

Na tento web dostávám mnoho ohlasů, a občas se vyskytne i připomínka, že je zde velmi málo popisů pro naprosté začátečníky, a že každý nemá zájem věnovat se provozu na krátkých vlnách, ale třeba jen si postavit "rádijko", jen tak, pro tu srandu.

TELESKOP PRO CB

Pro případné zájemce zde nabízím popis, jak si snadno a jednoduše zbastlit anténku pro CB ručku, která by byla účinnější než "pendrek". Je to poněkud starší výrobek, ještě z dob. kdy byl provoz na CB mnohem rozšířenější, ale stále ještě je dost zájemců, kterým by se tato anténka mohla hodit.

VKV FM VYSÍLAČ

Před nedávnem jsem zde popisoval pod názvem "KONVERTOR KV NA VKV" jednoduchý přístroj, kterým si můžete převést stanice z krátkovlnného pásma na rozsah VKV FM přijímače. Jedna část je v tomto popisu znázorněna pouze obdélníčkem, a sice tzv. bezdrátový mikrofon, nebo "štěnice" s odkazem na to, že jejich popisů je na webu obrovská spousta. Přesto ale jsem dostal několik mejlů s žádostí, abych doporučil vhodné zapojení, s poznámkou "co možná nejjednodušší". Tak dobrá, zde to je.

JAK NA VKV CÍVKY

Při stavbě zařízení pro VKV (přijímačů a vysílačů) se každý setkává s problémem, jak zhotovit vhodnou samonosnou cívku, doufám, že těchto několik obrázků problém náležitě objasní.

BOČNÍK K A-METRU

Jak snadno a jednoduše zvětšit rozsah ampérmetru.

VKV MIKROVYSÍLAČ

Zde uvádím schéma miniaturního vysílače jednoduchého pro stavbu i nastavení, dovoluje měnit kmitočet ve značně širokých mezích

DVĚ ANTÉNY NA JEDEN KABEL

Stalo se, co se občas stává - jeden síbičkář si udělal koncesi na amatérské vysílání. Zatím to ještě nic zvláštního není, to hlavní teprve přijde. Ke své CB stanici si přikoupil pěkný transceivřík pro dva metry, zbastlil anténu, a ouha. Obyvatelé paneláků to jistě znají, do svého bytu si vedl svod antény větrací šachtou, a jeden kabel byl tak akorát. Natahovat ještě druhý, k druhé anténě, no to snad ne, vyloučeno.

IMPEDANCE KABELU

Jak zjistit impedanci neznámého souosého kabelu. Předem upozorňuji, že tento text NENÍ určen těm, kteří musí mít vše nové, čerstvě zakoupené ve značkových obchodech.

KONVERTOR 26 - 30 MHz

Původně jsem tento konvertor stavěl pro dálkový příjem signálů v pásmu 27 až 29 MHz. Vyznačuje se překvapující citlivostí, malým šumem a dobrým potlačením sousedních kmitočtů

ANTÉNA BAZOOKA

aneb - jaké má mít rozměry…. Tak s tímhle jsme se potýkali při jedné z našich posledních výprav "čundrantenšou", pokud to bude někoho zajímat, nahlédněte zde.

CB SMĚROVKA

Drátová anténa pro CB, vhodná spíše ke spojení dvou určitých bodů jako například chata - dům, a podobně, jelikož její vyzařovací diagram vykazuje dosti slušnou směrovost.

KANÁREK

Co by si měl takový začátečník v elektronice postavit, aby to bylo efektní, jednoduché, a co hlavního - aby to ihned a bezchybně pracovalo?

OCHRANA PA

Poté, co se mi podařilo "odpálit" několik QRP tranzistorů při ladění do nesprávné zátěže, rozhodl jsem se zhotovit zařízení, které by mi ukázalo správné přizpůsobení PA k výstupní zátěži a chránilo PA proti jeho zničení během ladění anténního ladicího článku.

HRA ANO-NE

Jednoduchá elektronická hračka.

VKV FM TX 5W

Vysílač pro FM s elektronkou, pouze pro studijní účely.

ZESILOVAČ PRO CB

Nejsem sice přítelem porušování předpisů, natož používání velkých výkonů, ale někdy opravdu je nutno pomoci přírodě popostrčit vlny kousek dál, zvláště jsme-li na nevýhodném stanovišti a spojení je "životně" důležité.

CW NF FILTR

Řešení pro všechny, komu se nedaří v "rumrejchu" stanic si vybrat právě tu potřebnou.

GENERÁTOR ŠUMU

Jeho pomocí si překontrolujeme svůj přijímač, nebo (jako v tomto případě) CB staničku, zda má na všech kanálech stejnou citlivost.

CHŮVIČKA

Kdo by si nepřál dohlížet na své děťátko ve chvíli, kdy s ním zrovna nemůže být, ale musí udělat nějakou důležitou práci v jiném pokoji nebo na zahradě? Asi každý rodič potřebuje své malé dítko neustále střežit jako oko v hlavě. Díky této dětské chůvičce můžete v klidu pracovat okolo domu nebo ve vedlejším pokoji, než v kterém si hraje nebo usíná vaše dítě, a přitom je můžete stále poslouchat i sledovat. Můžete tak okamžitě zjistit, kdy pláče nebo potřebuje vaši pomoc.

ALLBAND ANTÉNA

Konstrukce, která absolutně nemůže fungovat, ale přesto se dá použít na všech KV i VKV pásmech bez úprav..........

ODPOSLECH

Tento popis je pouze pro studijní účely, provoz těchto zařízení u nás není povolen. Zapojení je vylaborováno tak, aby mělo co možná největší citlivost, při zkouškách bylo šeptání ze vzdálenosti jednoho metru solidně slyšet v nejlevnějším čínském skaneru ve vzdálenosti 100 až 150 metrů s anténou kolem 1 metru vodiče, v paneláku.

CÍVKY PRO AMAT PÁSMA

Právě jsem dokončil jeden jednoduchý zpětnovazební přijímač pro (téměř) všechna amatérská pásma a napadlo mne, že by se mnohým mohl hodit popis cívek, která jsem zde použil.

ČASOVÝ SPÍNAČ

Tento časový spínač je navržen záměrně v co možná nejjednodušším provedení, je osazen pouze jedním výkonovým křemíkovým tranzistorem libovolného typu.

DETEKTOR ŠTĚNIC

Toto zapojení, přes svou jednoduchost a malé zesílení bylo ověřeno při vyhledávání odposlechů ("štěnic") v pásmu 500 kHz až 600 MHz.

HLEDAČKA KOVŮ

Tato verze hledačky kovů (minohledačky) je velmi jednoduchá, záměrně navržena tak, aby ji mohl postavit i naprostý začátečník.

KONVERTOR K CB

Konvertor (v radiotechnice) je zařízení, které přemění jeden kmitočet na nějaký jiný. Konkrétně tento, zde popisovaný, používám s radiostanicí President Lincoln pro poslech radioamatérů v kmitočtových pásmech 3,5 MHz (80m) a 50 MHz (6m)

NF ZESILOVAČ

V tomto článku je ukázka jednoduchého univerzálního nízkofrekvenčního zesilovače, použitelného pro různé vlastní konstrukce přijímačů a podobná zařízení.

OCHRANA VSTUPU SCANNERU

Jen takový drobný tip, jak si pomáhám proti statické elektřině.

SLEPÉ LADĚNÍ

Tento přístrojek původně vznikl pro potřeby jednoho slepého radioamatéra, před delší dobou, ale opět našel uplatnění při jednom celonočním provozu při závodech.

ČERNOCH V TOTALITĚ

. Největší zločin za dob totality bylo vlastnit vysílač - představoval nebezpečí, že by se jeho pomocí mohly předávat zprávy o počtu banánů v Pramenu zlým kapitalistům. Zde je popsáno jedno z takových zařízení, které se používaly pro šíření úpadkové hudby.

SYMETRIZACE DIPOLU

Jedním z problémů při propojování antény s přijímačem nebo vysílačem je fakt, že třeba dipól je anténa SYMETRICKÁ (obě půlky jsou stejné), kdežto souosý kabel, kterým je anténa připojena, je NESYMETRICKÝ.

GALENIT A KRYSTALKA

Nabízím alternativu, jak získat galenit.

MĚŘENÍ L a C

Před delší dobou jsem zde uvedl stavbu sacího měřiče rezonance . Stručně jsem uvedl, že pomocí tohoto přístroje se dá měřit kapacita kondenzátorů a indukčnost cívek. Popis těchto metod byl ale dosti stručný, takže pro zájemce to rozvádím.

AM PŘIJÍMAČ

Tento dvoutranzistorový přijímač AM je možno pojmenovat výrazem "minirádio". Zapojení obsahuje pouze dva tranzistory a pár pasivních součástek, a přesto pracuje spolehlivě ihned po (samozřejmě správném) sestavení, přes svou jednoduchost nepotřebuje ani vnější anténu, ani uzemnění, jako třeba krystalové přijímače.

SV PŘIJÍMAČ

Neobvyklé zapojení přijímače, který využívá tranzistory (nebo dříve elektronky) dvakrát, se nazývá reflexní zapojení.

VÝPOČET L a C

Možná se mezi vámi najdou někteří jedinci, kterým vadí jakékoliv počítání, tak pro jejich pohodlí přináším kalkulačku, která vše spočítá sama – stačí jen zadat požadované hodnoty.

VÝPOČET HB9CV

Prográmek k jednoduchému a snadnému výpočtu antény typu HB9CV.

MINI G5RV

Zkrácená anténa typu G5RV pro malý prostor.

ELEKTRONICKÝ KLÍČ

Po začátku nového školního roku jsme v kroužku vyzkoušeli a postavili několik automatických kusů klíčů v dále uvedeném provedení s IO 555

LADĚNÍ LC A ANTÉN

Jak snadno a jednoduše zjistit rezonanční kmitočet laděnéno obvodu nebo antény, bez GDO.

PIRÁTSKÝ VYSÍLAČ

Superjednoduchý vysílač s integrovaným obvodem TTL

NEJJEDNODUŠŠÍ VYSÍLAČ

V podvědomí všech, kteří jen tak něco zaslechnou o radiotechnice je zakotveno, že "vysílačka", tedy přesněji vysílač, je něco děsně komplikovaného. Nóóó, jak kdy. Třeba taky nemusí.

CB LAMBDA PŮL

Pokud jsme nějakou dobu na jednom místě, například na chatě, na zahrádce, v kempu a podobně, uvítáme možnost dokonalejšího spojení na CB, než s anténou typu "pendrek".

FM PŘIJÍMAČ

Nejjednodušší FM rádio s dobrým výkonem, funguje skvěle, i když jeho citlivost není příliš vysoká.

DETEKTOR KOVŮ

Ten nejjednodušší možný detektor kovů + hra "najdi minu"

TTL KV RX

Přijímač pro krátké vlny s jedním TTL integrovaným obvodem

ANTÉNA PRO CB

Je to v podstatě svislý dipól, napájený klasicky uprostřed souosým kabelem s impedancí 50 ohmů, bez dalšího přizpůsobení a symetrizace, s větší šířkou pásma.

ANTÉNA UČA

Univerzální "čundr" anténa. Tato konstrukce je jedna ze série lehkých, snadno přenosných antén, určených pro radioamatérské expedice a letní tábory. Spolehlivě pracuje na všech KV pásmech 80 až 10 metrů

GENERÁTOR NF

Toto zapojení je určeno jako generátor nízkofrekvenčního kmitočtu, pro opravy a laborování na různých nízkofrekvenčních zařízeních, ale nakonec to dopadlo tak, že bylo používáno hlavně jako generátor telegrafních značek pro nácvik telegrafie.

PŘIJÍMAČ 7 MHz

Pro zajímavost zde nabízím schéma jednoduchého přijímače s jedním integrovaným obvodem, pro amatérské pásmo 7 MHz, kterých jsme v kroužku postavili s úspěchem několik.

MĚNIČ ss NAPĚTÍ

Jak jednoduše získat z 9 V baterie napětí 50 až 150 V.

SLIM JIM PRO 2m

Anténa určená ke vztyčení na střeše.

CW GENERÁTOR

Nedávno jsem na těchto stránkách popisoval poloautomatický telegrafní klíč (elbug) s integrovaným obvodem NE 555. Jelikož jsme jich do kroužku koupili více, "pro strejčka příhodu", bádali jsme, co s nimi ještě spáchat.

MINOHLEDAČKA

Nedávno jsem zde zveřejnil primitivní "minohledačku", zakrátko ale přišel mejl s dotazem, jak udělat citlivější zařízení, které by našlo kov i pod zemí, ale prý "aby to nebylo složité".

OCHRANA PA

Nějaké zařízeníčko, které by hlídalo správné přizpůsobení PA k výstupní zátěži, a tím chránilo koncový tranzistor proti odpálení během ladění anténního článku.

UMĚLÁ ANTÉNA

V radioamatérské praxi je často zapotřebí použít ekvivalent antény, například při testování měřičů PSV, při seřizování vysílače (aby pokusy nešly do éteru), měření výkonu a podobně.

KONVERTOR 2m > CB

Již několikrát jsem zde popisoval stavbu konvertoru, tj. zařízení, kterým se dá na CB staničce poslouchat amatérský provoz na pásmu 2 metry (145 MHz), ale zde je jeden jednodušší.

METRONOM

Jak na metronom snadno a jednoduše pomocí elektroniky.

SPOJENÍ NA PMR

Jistě všichni znáte ty reklamy prodejců PMR staniček - pro spojení až 12 km. Ach jo, zkušenost mnoha uživatelů ale říká něco jiného. Po jednom z dotazů, který jsem na toto téma dostal, a že prý zda se nejedná o klamavou reklamu, jsem byl nucen zpracovat tento článek.

POVRCH HLINÍKU

Hliník se sice odstěhoval do Humpolce, ale přesto někteří z něj vyrábí krabičky na svá zařízení. A jak jej zkrášlit? Čtěte zde.

RADIOVLNY

Jak to vlastně je s těmi vlnami? Stále se o nich něco píše, mluví, nějaké krátké vlny, dlouhé a podobně, co k čemu je? Tak dobrá, zkusím o nich něco napsat, ale nemyslete si, tím převrátím svět, nebo třeba i vás. Je to jen takový stručný souhrn, co všechno by měl znát každý nováček.

CÍVKY NA TIŠŤÁKU

Někteří z domácích radiokutilů mívají problémy s vinutím cívek, nojo, tak to zkusíme jinak. Když už si navrhujeme plošný spoj (tišťák) pro své zařízení, což tak nakreslit a vyleptat i tu cívku? Ukážeme si, jak na to.

OPTIMÁLNÍ CÍVKY

Tabulka je určena k orientaci v možných konstrukcích válcových cívek bez jádra (vzduchových), pokud je požadována jejich maximálně dosažitelná jakost Q

MONTÁŽ KONEKTORŮ

Jak namontovat nejrůznější typy souosých konektorů v obrázcích.

TRANZISTOR DIP OSCILÁTOR

TDO je zkratka názvu tranzistor dip oscilátor, což je velmi užitečný nástroj v každém radioamatérském koutku. Dá se použit jako měřič kmitočtu, generátor kmitočtů, měřič síly elektromagnetického pole, zjišťování kmitočtu rezonančních obvodů "za studena", tedy bez jejich připojení k napájení, měření kondenzátorů, cívek, antén a mnoha dalších věcí.

AM VYSÍLAČ

Jen tak pro zajímavost zde uvádím na přání čtenářů tohoto webu ukázku, jak je možno snadno a rychle zhotovit malý, jednoduchý amplitudově modulovaný vysílač.

BLIKAČ S LED

Přišel k nám do radiokroužku návštěvník. Prý jen tak se podívat, co děláme. Pochlubil se, že studuje elektroniku, a že by nás mohl ledacos přiučit. A hned vytáhl desku plošného spoje cca 10 x 10 cm, na ní hejno součástek a softwarem důkladně naplněný mikroprocesor. Po připojení baterie se krásně rozblikala ledka...... Tak jo, skoroinženýre, schválně zda to dovedou i páťáci - a hele, dopadlo to tak, jak je vidět v následujícím popisu.

ZESILOVAČ VKV

Tak mi přišel mejl. Tak a tak, postavil jsem si bezdrátový mikrofon na VKV 100 MHz, ale má malý dosah. Můžete mi poradit, jak na to, aby byl slyšet dále?

BRAMBOROVÁ BATERIE

V současné době přichází do módy alternativní zdroje energie, všude se píše o obnovitelných zdrojích, takže i radioamatéři mohou přispět k záchraně naší zelené planety.

ANTÉNA BAZOOKA

Tato anténa pochází z dílny bulharského radioamatéra K. Dranzarova LZ2ZK, a po otestování v polních podmínkách se ukázala být docela výhodnou jednopásmovou anténou s velkou šířkou pásma.

GENERÁTOR

Podstatou tohoto generátoru kmitočtů je symetrický multivibrátor, k jehož výstupu je kapacitně navázán laděný obvod.

ZDROJ 250V

Sice v radiokroužku pracujeme převážně s tranzistory, ale přeci jen se občas vyskytne potřeba odzkoušet něco s elektronkami. Jenže, a v tom je ten háček, sehnat síťový transformátor se sekundárním napětím kolem 200 V bývá problém? KDEPAK, NENÍ(

Jednoduchý blikač

Nedávno jsem zde popisoval jednoduchý blikač s LED a dvěma tranzistory, jako ukázku jednoduché konstrukce. Nojo, ale jeden z žáčků kroužku, který dobře znal mé pořekadlo - všechno jde, když se chce - se pak ozval, jestli by to nešlo ještě víc zjednodušit, třeba jen s jedním tranzistorem.

MIKROFON ELEKTRET

Zapojení elektretových mikrofonů.

HLAS POČÍTAČE

Toto zajímavé zapojení umožňuje zajímavým způsobem zkreslit hlas, takže vypadá, jako by mluvil počítač ve Sci-Fi filmech.

KONTROLA POJISTEK

Stává se, zejména u složitějších přístrojů, že marně bádáme proč "to nefunguje". Velmi často je příčina úplně triviální, přerušená pojistka. Ale která?

VN ZDROJ

Zde nabízím experimentátorům nebezpečnou věc, zdroj vysokého napětí. Důrazně upozorňuji, že jeho stavbu mohu doporučit jen skutečně znalým a opatrným osobám, při nevhodné manipulaci může zavinit těžký úraz, nebo dokonce i smrt. Původně bylo toto navrženo jako zdroj napětí pro Teslův transformátor.

SVISLÝ DIPÓL

Zde nabízím popis antény typu svislý dipól pro pásmo 145 MHz, vzorek je umístěn na střeše paneláku ve výšce cca 6 m (spodní okraj zářiče od střechy) a dle subjektivního hodnocení má velmi dobré vlastnosti.

BALKONOVÁ ANTÉNA

Občas je vhodné se podívat do literatury, a zamyslet se, jak by šlo některý návod použít s příslušnými úpravami. Tak například Karl Rothammel ve své "bibli" ANTENNENBUCH nadhodil téma, jak anténu elektricky prodloužit kapacitní zátěží na jejím konci.

ODRUŠENÍ TYRISTORU

Jednoho z členů našeho kroužku postihlo neštěstí. Jeho soused si koupil elektrické topení regulované tyristorem. Jistě všichni tušíte, co to znamená - pásma 160 až 40 metrů úplně zmizely, na 20 až 10 m prorážely jen ty opravdu silné stanice, na CB se domluvil maximálně přes dvě ulice. Jářku - tak to takhle nemůžeme nechat, něco zkusíme.

ŠTĚNICE COCA-COLA

Požádal mne jeden známý, abych se podíval, jestli náhodou nemá ve své kanceláři "štěnici", že má určité podezření na konkurenční firmu. No a jak to dopadlo, se dozvíte zde.

KV PŘIJÍMAČ

V tomto popisu uvádím jednoduchý zpětnovazební přijímač v poněkud neobvyklém zapojení, použitý pro příjem radioamatérských stanic v pásmu 28 - 30 MHz.

KV NA CB STANICI

Jeden z členů našeho kroužku získal staničku "President Lincoln" ve verzi 26 - 30 MHz (běžnější jsou 26.000 - 27.699MHz.), a přišel s nápadem, že když už "to" umí AM, CW a SSB, že by si chtěl poslechnout i ostatní krátkovlnná pásma, jak amatérská, tak rozhlasová a komerční.

INDIKÁTOR PSV

Toto zapojení nikomu nevnucuji, jen jej uvádím jako příklad improvizace na výletě, kdy jsme zapomněli vzít sebou PSV metr.

PŘIJÍMAČ R-311

Z doslechu a vašich mejlů jsem zjistil, že existuje dosti posluchačů, ale i vysílačů, kteří používají tento přijímač z dědiství po nebožce ČSLA. Jelikož se vyznačuje dobrou citlivostí, rozhodl jsem se jeho popis vložit na mé stránky, aby jste věděli "vocode" a v případě, že by vám jej někdo nabídl, nezaváhali a sáhli po něm. ZDE naleznete jeho schema, a TADY podrobný manuál ve formátu DJVU, bohužel ale v ruštině, jelikož se jedná o původní armádní materiál.

ANTÉNA DVOJITÁ DELTA

V tomto příspěvku nabízím VKV amatérům, pracujícím v pásmu 2 metry zajímavou anténu, dvojitou deltu.

HORIZONTÁLNÍ ANTÉNA

HORIZONTÁLNÍ ANTÉNA S VERTIKÁLNÍ POLARIZACÍ - Jednoduchá, snadno zhotovitelná anténa pro ty z vás, kteří jste příliš líní pouštět se do stavby nějakého monstra, a přesto by jste chtěli kvalitní výsledek, postačí vám jen dva kousky drátu.

ZESILOVAČ LM386

Je všeobecně známo, že hlavním důvodem používání integrovaného obvodu LM386 je maximální jednoduchost zapojení.

KV PŘIJÍMAČ JINAK

Jednopásmový přijímač popsaný v tomto příspěvku je takový hybridní typ, něco mezi přímozesilujícím a přímosměšujícím systémem.

OSCILÁTOR COLPITTS

Jedno z nejpopulárnějších zapojení laděných oscilátorů je zapojení nazvané podle svého autora - Colpitts

ŠTĚNICE

Před nedávnem jsem zde popisoval štěnici, nalezenou v kanceláři u jednoho známého. Pak ale jsme si v kroužku řekli - no to je úplná sranda, zkusíme udělat něco podobného

DUALBAND ANT

Superjednoduchá superlevná anténa pro pásma 2m a 70 cm.

ANTÉNA FD4

Vícepásmová (multiband) anténa, která spolehlivě pracuje na pásmech 3,5 - 7 - 14 - 21 a 28 MHz, po úpravě i na WARC kmitočtech, tedy na 10, 18 a 24 MHz.

ANT SLIM COBRA

Občas bývá výhodné podívat se zpět do radioamatérských dob dávno minulých (čili dob mého mládí, hihi) a podívat se, jak různé problémy řešili dříve.

PÁSMOVÉ FILTRY

PÁSMOVÉ FILTRY pro kmitočtová pásma 1,8 - 3,5 -7 -14 -21 -28 MHz.

ANT BAZOOKA

Úpravy dříve popsané antény typu BAZOOKA.

TRANSCEIVER DO KAPSY

Tento miniaturní transceiver pro pásmo 80 metrů je obdoba v USA populárního PIXIE-2, což je zařízení určené jednak pro začínající, ale hlavně pro milovníky QRP, kteří touží mít své zařízení neustále u sebe. Minimum součástek, maximum zábavy.

MĚŘIČ REZONANCE

Poslání každé antény je převést s maximální účinností vysokofrekvenční energii vyrobenou vysílačem na energii elektromagnetického pole a vyzářit je ve tvaru elektromagnetických vln. Pro docílení maximálního vyzařování elektrického a magnetického pole musí být anténa v rezonanci na daném kmitočtu. Na jaký kmitočet je právě anténa naladěna, je možno zjistit několika různými způsobu, velice často používaný (a značně jednoduchý) způsob je změřit rezonanční kmitočet antény pomocí sacího měřiče rezonance.

RÁMOVKA PRO 40m

Tato rámová anténa pro pásmo 40 metrů byla původně zhotovena pro jednoho amatéra, který neměl možnost přístupu na střechu ani natáhnout anténu na některý upevňovací bod v okolí domu.

VYSÍLAČ S TTL OBVODEM

V posledních letech se na webových stránkách věnovaných radioamatérům objevují stále častěji popisy superjednoduchých vysílačů s frekvenční modulací (FM) v pásmu VKV. Zde je uveden jeden takový FM vysílač, využívající polovinu integrovaného obvodu TTL typu 74LS13.

ZALOMENÁ ANTÉNA

Dlouhá anténa do malého prostoru.

MIXLE V PIXLE

Omlouvám se všem, kteří mi budou spílat, že jsem použil název Myšpulínova vynálezu ze Čtyřlístku, ale jedním mladým bastlířem z kroužku byl tento výrobek takto nazván, a okamžitě se to ujalo. Zřejmě proto, že byl také zabudován v plechovce od nakládaného hrášku.

TELEGRAFNÍ GENERÁTOR

Několikrát jsem na těchto stránkách uváděl různá zařízení s použitím populárního integrovaného obvodu 555, je to opravdu univerzální, všestranně použitelný obvod , takže zde jej uvádím jako přístroj k výuce telegrafní abecedy, dokonce i pro ty z vás, kdo nemáte k dispozici telegrafní klíč, další možností použití je třeba dveřní zvonek, a podobně.

ZALOMENÁ ANTÉNA 2

Nedávno jsem zde uváděl možnost, jak umístit dlouhou anténu na malou střechu, je zřejmé, že tento problém trápí více amatérů, protože jsem okamžitě dostal řadu mejlů s dotazem jak by to ještě šlo udělat jinak.

PRUT PRO KV

Jeden čerstvý držitel amatérské licence si přišel postěžovat, že dopadl stejně, jako mnoho dalších - zákaz přístupu na střechu. Jak to vyřešil pro pásmo 40 metrů - viz zde.

SDR PŘIJÍMAČ

Superjednoduchý přijímač pro SDR, určený pro prvé pokusy s touto zajímavou technikou.

BALKONOVKA

Bakonová anténa bez balkonu - aneb také jedno řešení provozu na CB v nouzi.

KV PŘIJÍMAČ

Každý, koho zaujme kouzelný svět krátkých vln, potřebuje pro své začátky krátkovlnný přijímač, na kterém je možno sledovat práci ostatních radioamatérů. Je žádoucí, aby to bylo co možná nejjednodušší zařízení, snadno zhotovitelné domácími prostředky z běžně dostupných součástek, a přitom zabezpečující dobré podmínky poslechu.

RADIO PÍŠŤALKA

Na jednom z výletů našeho radiokroužku jsme se pokoušeli o komunikací telegrafní abecedou, pomocí píšťalky. No celkem to probíhalo v pohodě, až do okamžiku, kdy jeden z žáčků vznesl námitku - ale to moc daleko slyšet není, dalo by se to nějak zesílit?

ANT COBRA - 2

Poté, co jsem zde zveřejnil článek o anténě typu SLIM COBRA přišel ze zámoří mejl s ukázkou tohoto typu antény a s poznámkou, že ve skutečnosti ještě není zapomenutá.

ZATÍM VOLNO

Cože? O čem je to řeč?

ŠPIONÁŽNÍ UCHO

Bylo by snad zbytečné připomínat, že pro zlepšení vidění do dálky použijeme dalekohled, ale co uděláme pro zlepšení slyšení do dálky?

VYSÍLAČ KV AM

Zde je uveden jednoduchý stabilní vysílač s amplitudovou modulací (AM) na krátké vlny, určený ke spolupráci s rozhlasovým přijímačem který má také rozsah KV, pro přenos řeči na vzdálenost kolem 12 až 15 km.

MINIVYSÍLAČ DSB

Nedávno jsem zde uveřejnil popis vysílače ovládaného (a napájeného) hlasem (radiopíšťalka), ale někteří z žáčků se ozvali, že ještě neumí telegrafní abecedu, že by chtěli podobný vysílač, ale fonický.

PRVÝ PŘIJÍMAČ

Chtěli by jste si dokázat, co všechno umíte? No jistě, což takhle předvést, že umíte si vyrobit rádio i vy, nejenom Sony a ostatní velké firmy.

DUAL SLOPER

Anténa zhotovená z elektrikářské dvoulinky.

FM TX S KRYSTALEM

Na téměř všech webových stránkách, které se věnují elektronice a zvláště radiotechnice, se vyskytují popisy jednoduchých FM vysílačů, ať již označovaných jako "štěnice", nebo "bezdrátový mikrofon". V naprosté většině jsou zapojeny jako jednoduchý L-C oscilátor, s nevalnou stabilitou kmitočtu, který se mění vlivem nejrůznějších faktorů, jak změnou teploty, přes blízkost jiných předmětů nebo osob, až po nestabilitu samotných prvků laděného obvodu (cívky, kondenzátoru). Zde je náprava.

TÁBOROVÁ ANTÉNA

Anténa vznikla z lenosti party radioamatérů při zřizování jejich tábora ve spojitosti se snahou co nejdříve "vyjet" na pásmo.

BEZDRÁT MIKE

Mikrofon firmy JACOBS model KSM-808B pracující v rozsahu 88 až 104 MHz.

OSCILÁTOR 555

Jeden z nejznámějších integrovaných obvodů, časovač NE555 o kterém jsem zde již psal, je schopen vyrábět elektrické kmity od desetin hertzů až do vysokofrekvenční oblasti, tedy tak zvané "rádiové" kmitočty, používané v přijímačích a vysílačích.

ZALOM ANTÉNA 3

Další díl seriálu o "zalomených" anténách.

KV NA 1 TRANZISTOR

Nedávno jsem zde uváděl jednotranzistorový přijímač na střední vlny, pokud se vám to povedlo, což si takhle zkusit stejně jednoduchý, ale na krátké vlny?

BEZDRÁTOVÝ TELEGRAF

Chtěli jsme ve třídě nacvičovat telegrafní abecedu, ale pokud možno tak, jak to je ve skutečnosti, tedy bez hlasitého reproduktoru a hlavně bez natahování drátů po třídě k jednotlivým lavicím.

PRAKTICKÁ ELEKTRONIKA

Tato učebnice elektroniky si klade za cíl poskytnout praktické informace k pochopení a stavbě elektronických obvodů. Je určena začátečníkům a mírně pokročilým a do začátku nepotřebujete žádné zvláštní vybavení ani znalosti. Najdete tu popis funkce součástek, schémata prakticky použitelných obvodů a vysvětlení jejich funkce. Text přiměřeně pokrývá jak praktické návody ohledně elektronického bastlení, tak i trochu teorie.

LOOP ANTÉNA

Tak jsme s kroužkem vyrazili na poslední předprázdninovou víkendovou "antenčundršou", pohrát si se stavbou neobvyklých antén a jejich testování.

ANTÉNA 10 - 80 m

Tuto anténu jsme testovali pro jednoho známého, který bydlí v prvním patře pětipatrového paneláku.

VYSÍLAČ 3WO

Na jednom z diskusních webů jsem se zmínil, že v současné době pracuji s miniaturním vysílačem výkonu kolem 3W, a dostal jsem okamžitě několik mejlů, abych jej popsal - no dobrá, kdo nemá rád komplikované věci, může se zde inspirovat, jak na to.

AM VYSÍLAČ 555

Výše je uveden jednoduchý vysílač s integrovaným obvodem NE 555, jeho příjem na běžném přijímači je však, jak je tam uvedeno, poněkud problematický, jelikož vysílá pouze nemodulovanou nosnou vlnu. Nojo, jenže nic nám nebrání v tom, si jej modulovat.

MALÝ AM VYSÍLAČ

Popis je uveden velmi stručně, jelikož se dá předpokládat, že to nebude úplně první výrobek z oboru vysokých kmitočtů.

JAK JE TO S PSV

Neboli - ztráta výkonu při různých hodnotách PSV.

ANTÉNA PRO 50 MHz

V tomto článku je zveřejněn popis pětiprvkové Yagi antény určené pro pásmo 50 až 52 MHz.

DETEKTOR KOVU

Ve snaze sestavit co možná nejjednodušší detektor kovů (minohledačku) který by mohl být zadán ke zhotovení žákům čtvrtých tříd v radiokroužku byla zvolena metoda rozdělení celého přístroje na dvě části, z nichž jedna je popsána zde

ANTÉNA PRO SCANNER

Vícepásmová anténa pro scaneristy k poslechu nejpoužívanějších úseků pásma v rozsahu 100 až 800 MHz.

POUŽITÍ KABELU 75 ohmů

Dostávám mejlem nejrůznější dotazy, na které se snažím poctivě odpovídat, pokud mi to časově vychází. Jako na příklad tento - mám anténu s výstupem a transceiver se vstupem o impedanci 50 ohmů. Levně jsem dostal větší množství souosého kabelu 75 ohmů, dá se nějak použít? No jasně

KONVERTOR PRO KV

Na stránkách tohoto webu již bylo zveřejněno několik konvertorů, t. j. zařízení pro přeměnu kmitočtu, umožňujících příjem krátkovlnných stanic na středovlnném přijímači. Zde nabízím zase další, jiné zapojení, které převádí rozhlasové krátkovlnné pásmo 49 metrů na střední vlny kolem 1,6 MHz, tedy konec středovlnného rozsahu.

ANTÉNA 7 MHz

Tato anténa pro blízká spojení poněkud zaostává za klasickým dipólem, ale výborně pracuje pro dálková spojení. Na pásmu 7 MHz je pracovní šířka pásma kolem 500 kHz, tedy naprosto vyhovující.

DRÁT ANT PRO SCANNER

Většina krátkovlnných přijímačů, stejně jako třeba scannerů, mají anténní vstup souosý s impedancí 50 ohmů, který není vhodný k přímému připojení typické dlouhodrátové antény, například typu LW (Long Wire, dlouhý drát).

BI-QUADRAT

Výpočet antény typu Bi Quadrat (dva čtverce) používané pro WiFi atd.

DISCONE

Výpočet antény typu DISCONE pro VHF a UHF.

MĚŘENÍ VF

Jak jednoduše na měření na vysokých kmitočtech - od indikátoru VF až po měření výkonu.

ANTÉNA 5/8

Mezi uživateli VHF pásem, ba i CB stanic, je ve značné oblibě anténa tak zvaná "pětiosmina", čili anténa s délkou zářiče 5/8 vlnové délky.

VRTÁK DO PLECHU

Při výrobě kostry ("šáska") pro elektronková zařízení je jednou z nejméně příjemných prací zhotovení otvorů pro objímky elektronek nebo pro elektrolytické kondenzátory. Jak na to snadno a jednoduše je popsáno zde.

ANT DVOJDELTA

V tomto popise nabízím VKV amatérům anténu, zvanou "dvojitá smyčková delta", rozměry zde uvedené jsou vypočteny (a ověřeny v praxi) pro kmitočet 145,5 MHz.

ANTIKOMÁR

Byl krásný letní den, a skupinka nadšenců vyrazila do přírody testovat antény. Ale ouvejs, nepřátelské letectvo zaútočilo!

TRANZISTOROVÝ DIPMETR

Jedním z účelných a všestranných měřicích přístrojů radioamatéra je kromě základního přístroje pro měření napětí a proudů (multimetr) také přístroj pro vysokofrekvenční měření. Přístroj, který je v tomto příspěvku popsán, má v amatérské praxi řadu nejrůznějších použití, pro tyto vlastnosti a pro univerzálnost by neměl chybět ve výbavě žádného amatéra.

KV KONVERTOR

Nedávno jsem popsal jeden takový přístroj, který umožňuje poslouchat rozhlasové a jiné stanice na běžný středovlnný přijímač, byl nastaven pro příjem pásma 49 metrů. Na krátkých vlnách se ale vyskytuje takových pásem se zajímavým programem více, například rozhlasové pásmo 31 metrů.

ANT DELTA KV

Při jednom z výletů party nadšenců rádia došlo v debatě o anténách k myšlence, jak by asi vypadala anténa typu DELTA v provedení pro krátké vlny.

ANT DVOJITÁ DELTA

Vzhledem k tomu, že začínající mívají často problémy jakou zhotovit anténu (pokud si ji nechtějí kupovat) a bývá i náročná její výroba, předkládám zde ještě jednu variantu jednoduché kompaktní antény "Made in doma" vyrobenou z jednoho kousku vodiče.

DOLNÍ PROPUST

Jak zabránit nežádoucím kmitočtům, aby dělaly paseku na pásmech.

NÁVRH ZAPOJENÍ S 555

Jednoduchý výpočet oscilátoru s obvodem NE555

PŘIJÍMAČ PRO 80m

Původně byl tento přijímač určen jen jako pomůcka k názornému vysvětlení funkce kladné zpětné vazby. Jenomže! Po jeho odzkoušení jsme přišli na to, že jeho vlastnosti jsou přímo úžasné, při táboření v přírodě jsme zachytili v pásmu 80 metrů stanice skoro z celé Evropy a dokonce v noci i několik zámořských stanic

DALŠÍ DOLNÍ PROPUST

Před časem jsem na jedné přednášce zájemcům o vysokofrekvenční techniku uvedl dolní propust, která byla zde v předešlém uvedena. Okamžitě ale přišly dotazy, jak tuto propust zdokonalit, jednak aby propouštěla všechny amatérské pásma, tedy i 28 MHz, a aby bylo potlačení nežádoucích kmitočtů ještě lepší. No proč ne, zde to je.

NÁVRH ANT LPDA

Jednoduchý výpočet rozměrů logaritmicko-periodické antény pro VKV pásma

PŘÍCHYTKY PRVKŮ YAGI

Na diskusném webu OK_LIST byla debata, jak snadno a jednoduše vyřešit upevnění prvků na ráhno antény YAGI, v tomto příspěvku popsal OK5TM své zkušenosti.

ELEKTROMOTOR

Před tím, než se začátečníci dostanou k vlastní elektronice, je vhodné jim také vysvětlit, co to je elektřina, postupně od žárovky až třeba k elektromagnetismu a podobně. Podle Komenského "Škola hrou" a podle zkušeností vyučujícího je samozřejmé, že názorné předvedení problému vydá za spousty hodin teoretizování. Přátelé, zkusíme si ukázat jak pracuje dejme tomu takový elektromotor

ANT DELTA KV 2

Nedávno jsem popisovat testy s anténou typu DELTA (trojúhelník) pro krátké vlny. Při jednom dalším výletu do přírody jsme si dali za úkol odzkoušet tento typ antény jako všepásmovou, aby nebylo nutno stavět několik antén.

OPERAČNÍ ZESILOVAČE

Jak si navrhnout zesilovací stupeň s OZ, ale hlavně - jak na dolní, horní a pásmové propusti (filtry).

PROTIVÁHA K RUČCE

Jak si vylepšit dosah spojení na VHF a UHF s obyčejnou ručkou

T - ČLÁNEK

Vzhledem k tomu, že naše parta z radiokroužku se zabývá také testováním nejrůznějších druhů antén, byli jsme nucení si sestavit ladicí člen k přizpůsobování antén a k nastavení poměru stojatých vln (PSV, SWR) na co nejnižší hodnotu, s popsaným zařízením se obvykle daří docílit hodnota 1 až 1,1 na všech pásmech.

CITLIVÝ AM DETEKTOR

Ve většině běžných přijímačů je používán způsob demodulace osvědčený již od dob krystalových přijímačů, přes přímozesilující až po superhety, tedy pomocí detekční diody. Jistě je všem známo, že diodové a tranzistorové amplitudové detektory, používané v rozhlasových přijímačích AM se vyznačují malou citlivostí. V tomto článku ukáži jak citlivost detektoru podstatně zvýšit.

DIPÓL PRO 80m

Občas bývá problémem jakou natáhnout drátovou anténu pro pásmo 80 metrů, hlavně jestli ji střihnout do SSB pásma, nebo do CW.

RÁMOVKA PRO KV

Miniaturní rámové antény, tedy jejichž průměr rámu je podstatně menší než délka vlny, se v pásmu krátkých vln používají pouze jako přijímací. Je ale málo známou skutečností, že ve vhodném provedení se dají používat i pro vysílání. Taková anténa má celou řadu výhod.

DALŠÍ KV RÁMOVKA

Něco pro zájemce o lov stanic na krátkých vlnách, kvalitní rámová anténa.

OSCILÁTOR COLPITS

Jedno z nejpopulárnějších zapojení oscilátorů již od "vakuových" dob, je zapojení nazvané dle svého autora inženýra Edwina Colpittse, který jej publikoval již v roce 1920.

VKV PSV-METR

Nedávno jsem zde uveřejnil popis zjednodušeného PSV metru pro pásma krátkých vln, ale pak přišlo několik dotazů, jak jej upravit pro VKV.

AMAT KV PŘIJÍMAČ

Tak nám skončily prázdniny, a opět se rozběhl další ročník radiokroužku. Jeden z žáčků se hned na prvé schůzce pochlubil tím, jaký si přes léto postavil přijímač, no hochu - paráda, musíme s tím seznámit i ostatní, takže jedeme na to.

ANTÉNA QUAD

VÝPOČTY ANTÉNY "DVOJITÝ QUAD"

BLIKAČ

Při procházce kolem parkovišť si můžete všimnout, kolik z aut má na palubní desce blikající červenou "ledku", která signalizuje zapnutý imobilizér. No a což si do auta zabudovat maketu, která by blikáním napodobila jeho funkci a tak působila psychologicky proti případným lapkům, dále jako další - skutečná - funkce, by zde byla indikace stavu baterie.

MULTIVIBRÁTOR

Tomuhle zapojení se říká "astabilní klopný obvod", nebo také "multivibrátor", a vyrábí impulsy délky dané hodnotou součástek, tedy odporů a kondenzátorů.

Pásmová propust

Často bývá problémem jak vyřešit laděné obvody na vstup přijímače (či výstup transceiveru), abychom neměli problémy s ladicím kondenzátorem a mnoha cívkami.

RADIOMIKROFON

Popis stavby radiomikrofonu použitelného i jako odposlechové "štěnice".

SV AM VYSÍLAČ

Nedávno jsem zde popisoval oscilátor typu Colpitts, na který přišel dotaz, zda se dá použít jako vysílač. Samozřejmě, že ano, vždyť přece oscilátor je základem každého vysílače. No a jen tak pro názornost si zde ukážeme, jak by takový vysílač mohl vypadat. A aby to nebylo jen tak, ukážeme si zároveň jiný, podobný typ oscilátoru, který se nazývá podle jeho autora Clapp.

PROTIVÁHA VHF

Zde nabízím způsob, jak prodloužit reálnou vzdálenost spojení na VHF pásmech (odzkoušeno v amatérském pásmu 145 MHz) na různých expedicích, případně i jen tak na pěší tůře.

ANTÉNA KE SCANNERU

Jednoduchá, snadno zhotovitelná UHF anténa pro kmitočty od 400 do 800 MHz.

KRÁTKÁ ANTÉNA

Jednoduchá, krátká, snadno zhotovitelná pro pásma 80 a 40 metrů.

STABILIZÁTOR STŘÍĎÁKU

Při různých expedicích, soutěžích, nebo vůbec vysílání z přírody, se občas používají pro napájení zařízení generátory, které dodávají napětí 230V. Jenže - a v tom je háček - i když podle výrobce je něco takového vyloučeno, může dojít (a také občas dochází) ke stavu, kdy výstupní napětí poklesne, nebo, co horšího, dokonce stoupne. Jak to vyřešit, se dozvíte zde.

ZÁKLADY ANTÉN

První část povídání o tom, co to je anténa a k čemu slouží.

ANTÉNA PRO SCANNER

Snadno zhotovitelná anténa pro příjem VKV a UKV pásem 45 až 800 MHz

BC - CW AUDION

Velmi jednoduchý přijímač pro začátečníky od OK1DPX, pracuje v oblíbeném 40 metrovém pásmu, ve dvou podpásmech: První je pro amatérské radio (především pro CW), od 7,0 do 7,1 MHz. Druhé je pro rozhlasové pásmo (BC), od 7,1 do 7,4 MHz. S vnější anténou "short wire" (kolem 10 m délky) můžete poslouchat mnoho stanic, téměř po celý den.

CO POSLOUCHAT

Mnoho posluchačů, lovců stanic, scaneristů - a jak se ještě všelijak nazývají, se soustřeďuje na poslech v pásmech VKV a UKV, kde jsou zajímavé stanice jako taxi, jeřábníci, s trochou štěstí i záchranáři, a podobně. Přitom ale netuší, jak zajímavé úlovky se dají poslouchat na pásmech krátkých vln, kde je těch služeb jednak daleko více, a hlavně - jsou slyšet mnohem dále.

AUDION S ELEKTRONKOU 1

Bylo - nebylo, za devatero horami a devatero řekami se v zemi mlékem a strdím oplývající objevil jeden mladý kutil - radioamatér, kterého zajímalo, jak to je vlastně s těmi přijímači s elektronkami. Poptával se, zjišťoval a pilně studoval. Postupně se tedy dáme do takového povídání o tom, co to vlastně je, a že se tomu říká už strašně dlouho AUDION, a jak to je skutečně jednoduché

AUDION S ELEKTRONKOU 2

Pokračování předešlého povídání

AUDION S ELEKTRONKOU 3

Pokračování předešlého povídání

AUDION S ELEKTRONKOU 4

Pokračování předešlého povídání

AUDION S ELEKTRONKOU 5

Pokračování předešlého povídání

AUDION S ELEKTRONKOU 6

Pokračování předešlého povídání

DIGI RÁDIO

Jednoduchý doplněk k běžnému přijímači pro příjem digitálního vysílání

DRM PŘIJÍMAČ KV

Je možné, aby krátkovlnný zpětnovazební přijímač s elektronkou byl natolik stabilní, aby byl vhodný i pro příjem DRM? A navíc, je možné jej napájet napětím pouze 6V, tedy společným pro žhavení i pro anodu?

KV PŘIJÍMAČ

Během výuky v radiokroužku jsme se dostali od krystalky přes tranzistorové audiony až ke zpětné vazbě v nejjednodušších přijímačích a jako ilustraci jsme si připravili velmi jednoduché a ekonomické zapojení.

AIR PŘIJÍMAČ

Tento přijímač je původně určen k přijmu leteckých stanic, tedy AIR rozsahu, ale jelikož na těchto kmitočtech není tak moc lehké jej uvést do chodu, postavíme si jej nejprve jako přijímač pro běžný VKV FM rozhlas, jehož stanice jsou dostatečně silné, aby i méně zručnému v oblasti VKV dovolily vyloudit z něj nějaký ten program.

JAK NA ZENERKU

Dost možná, že už se vám to také stalo. Potřebovali jste zenerovu diodu na určité napětí, ale kde nic není, ani smrt nebere (a kde nic nebere, tam sedí rybář….). V tomto článku uvádím několik triků, jak si v tom případě snadno a jednoduše pomoci.

PŘIJÍMAČ PRO POSLUCHAČE

Opět se vracím s námětem pro milovníky amatérských pásem krátkých vln, a nabízím něco jednoduchého, ale osvědčeného. Již dříve jsem zde mnohokrát popisoval přijímače s přímým směšováním, takže přidávám ještě jeden, určený pro pásmo 40 metrů, na kterém je možno v pohodě poslouchat DX stanice téměř z celého světa.

DATA TRANZISTORŮ

Jistě se vám to stává také - naleznete nějaké zajímavé zapojení, které by možná stálo za pokus odzkoušet, ale ouha - je tam nějaký záhadný tranzistor, co dát dostupného místo něj? No jednoduše, najděte si jej zde, podívejte se, jaké má parametry a vida - něco podobného je tranzistor, který mám v šuplíku!

ANTÉNY PRO 2m

Několik typů jednoduchých antén pro VKV pásmo 2m

ANTÉNA PRO 70cm

Tato anténa byla vyrobena během jedné hodiny, z čehož půl hodiny trvalo doladění na minimální PSV, dá se tedy považovat za maximálně jednoduchou doma zhotovitelnou anténu.

AUDION PRO 80m

Na těchto webových stránkách je popsáno několik jednoduchých přijímačů pro amatérská pásma, obvykle pro vlnové délky 80 a 40 metrů, ale občas k ním dostávám dotazy kde a jak sehnat dostatečně malý ladicí kondenzátor, uznávám, že to je opravdu problém. Jak jsme to řešili v kroužku se dočtete zde.

ALLBAND ANTÉNA

Tato anténa je navržena ve dvou verzích, přičemž verze původně určená pro pásmo 40 metrů výtečně vyhoví v celém rozsahu od 160 m do 6 m, a anténa určená pro 20 metrů spolehlivě pracuje od 80 m do 6 m. Výhodou je její relativně malá délka, což umožňuje její použití i ve stísněných podmínkách.

L - FITRY

Obvody typu "L" slouží k vzájemnému přizpůsobení výstupní impedance zdroje signálu Zg k různým impedancím zátěže Zo odlišným od Zg.

NOUZOVÉ ANTÉNY

V radioamatérské praxi se velmi často používají antény zvané "SLIM-JIM", nebo také překřtěné na "Slimák", na mnoha webových stránkách je zveřejněna její konstrukce, ale obvykle jsou rozměry udávány pouze pro jedno pásmo. Na základě mnoha experimentů, která zveřejnil HB9NMT jsme v kroužku na jedné víkendové "čundrantenšou" tuto anténu odzkoušeli, a s výbornými výsledky, vzhledem k její jednoduchosti.

OCHRANNÁ SIGNALIZACE

V tomto článku je návod, jakým způsobem si zabezpečit hlídání vzdálených objektů, třeba garáže, auta na parkovišti, nebo chatky na zahrádce a podobně.

PRVNÍ PŘIJÍMAČ

Často se setkávám se stesky typu "rád bych si poslechl radioamatéry, ale když ten přijímač je tak drahý…"
Není.
Postačí vlastnit nebo si vypůjčit pistolovou páječku, rozebrat nějaké staré nefunkční rádio nebo televizi, a to by jste koukali, co všechno se dá z toho vyrobit!

STABILNÍ VYSÍLAČ

Jeden dotaz v radiokroužku na škole: A jde ten vysílač udělat jednodušeji? Třeba tak, jak jsme dělali multivibrátor……

VYSÍLACÍ DOPLNĚK

Před časem jsem zde popisoval přípravek, jak poslouchat stanice z KV rozsahu (CW i SSB) na běžný FM přijímač. Jednou jeho částí byl také FM vysílač, který byl ve schématu znázorněn pouze obdélníčkem, a jelikož tento vysílač se dá použít i jinde v domácnosti, pokouším se zde navrhnout možnosti jeho dalšího uplatnění.

CB ANTÉNA ZA OKNO

V městských podmínkách není vždy možné instalovat kvalitní anténu pro CB, ať již z technických důvodů, ale hlavně z "lidských" příčin (majitel domu, chytří sousedi, atd). Přesto ale je možno použít tak zvanou "neviditelnou" anténu, dipól na okenním rámu.

VÝPOČTY ANTÉN

Spousta odkazů na stránky zabývající se návrhy a výpočty různých antén.

NESYMETRICKÝ DIPÓL

Povídání o dipólové anténě vyvinuté ze známého typu Windom.

SOFTWARE MGF

Často se stává, zvláště u scanneristů, že nějakou zvlášť zajímavou stanici by si potřebovali nahrát, tedy uložit na disk, ať již ve tvaru WAV, nebo běžnějším komprimovaném tvaru MP3. Pro zápis zvuků na PC je mnoho programů, ale ne všechny právě vyhovují

FM TELEGRAF

VKV FM vysílač, kterým je možno (v rámci utajení) komunikovat telegraficky.

FET OSCILÁTOR

Vysoký vstupní odpor polem řízených tranzistorů dovoluje značně zjednodušit konstrukci cívek oscilátoru.

DVOJITÝ ZDROJ

Jak snadno a jednoduše získat dvojí napětí z jednoho zdroje.

VLIV ZEMĚ NA ANTÉNU

Zemský povrch v prvním přiblížení nahrazujeme dokonale vodivou rovinou a ta podstatným způsobem ovlivňuje vyzařovací diagramy antén ve vertikální rovině. Navíc, pokud je anténa zavěšena v menší výšce než Lambda půl, mění se znatelně její vstupní impedance a při výšce menší než Lambda čtvrt impedance prudce klesá

ANTÉNA DIPÓL

Základním typem resonanční antény (též antény se stojatou vlnou) je zářič o půlvlnné délce. Takový zářič se chová v podstatě jako rezonanční obvod, jehož rezonanční kmitočet nastavujeme délkou zářiče.

JAK NA RELÉ 24V

Jako reakce na nedávný článek DVOJITÝ ZDROJ přišel následující mejl:

REGULOVANÝ ZDROJ

Stalo se, že jsme do kroužku dostali hromádku "nějakých" desek plošných spojů, plné germaniových výkonových tranzistorů. Neměli jsme právě pro ně žádné využití, tak putovaly do úschovny pod stolem. Jenže - najednou se po čase vyskytla potřeba několika napájecích zdrojů s regulací napětí. AHA!

PŘIJÍMAČ KV

Pryč s VKV rozhlasem! Pryč od stále stejných ohraných písniček. Od koktajících moderátorů a trapných reklam. Kam? No přeci do světa krátkých vln, budete zírat, co všechno se tam dá zaslechnout!

ZÁKLADNOVKA CB

Poté, co si jeden z členů radiokroužku pořídil novou CB stanici místo ručky, přišla otázka "pořádné" antény. Podmínka - vyrobitelná po domácku. Pro všechny zájemce je tedy zde ukázka, jak jsme to vyřešili.

BIPOLÁRNÍ KONDENZÁTOR

Co se nám v kroužku stalo. Jeden z žáčků dostal zálusk na kvalitní reprodukovanou hudbu, a že mu ji poskytnou pouze pořádné reproduktorové soupravy. Takže si postavíme reprobedny s výhybkami pro vysokotónové, středotónové a hlubokotónové reproduktory. Až sem to byla sranda, dokud nezačala praktická realizace. Copak cívky, ty jsme ještě jaksi zvládli navinout a pomocí tónového generátoru změřit jejich indukčnost. Ale - kondenzátory! Z výpočtů vycházela dosti velká kapacita, jakou běžně zvládají pouze elektrolytické kondenzátory, nojo, ale tyto nejsou určeny do obvodů střídavého proudu, jsou polarizované, musí se připojovat plus na plus a mínus na mínus, jinak odcházejí do věčných lovišť, totiž opačnou polaritou by se "vypařilo" dielektrikum tvořené oxidem hliníku.

AM SV PŘIJÍMAČ

Ozval se jeden ze čtenářů těchto stránek se stížností, že zde popisuji stavbu přijímačů jenom na krátké vlny, a že on by si chtěl postavit "rádyjo" na střední vlny, aby mohl poslouchat třeba Country Rádio a podobné stanice, které na VKV nejsou. No tak dobrá, zkusíme něco takového. Něco, co již v minulosti zvládli žáci pátých tříd, i bez nápovědy.

GP PRO 2 metry

Několikrát jsem zde psal o anténách typu "Ground Plane", zkráceně GP, a přesto stále dostávám dotazy, jak na to - hlavně pro pásmo 145 MHz, kde je tato anténa spolehlivým základnovým řešením pro práci s převaděči a portable "ručkami" a to i na dostatečně velké vzdálenosti, výhodou je také kruhový vyzařovací diagram, odpadá tedy směrování při změně protistanice

NASTAVITELNÁ ZENERKA

Tak už to bývá. Laboroval jsem s jedním elektronickým zařízením, no a samozřejmě, co se obvykle přihodí. Najednou jsem potřebovat Zenerovu diodu pro stabilizaci nestandardního napětí, jakou jsem neměl ani v šuplíku, ani v katalogu.

VÝSTRAŽNÉ SVĚTLO

Za devatero horami, za devatero řekami, v jednom nejmenovaném městečku se rozhodli postavit dětské dopravní hřiště. Dobrá, povedlo se, ale ještě něco chybí. U přejezdu přes koleje by mělo být výstražné blikající světlo, upozorňující na blížící se "vlak".

ELEKTRONICKÁ POJISTKA

Rychlá elektronická pojistka pro ochranu před zkratem a přetížením.

VÝPOČTY NA NAPÁJEČÍCH

Víte, co se děje na vašem napáječi? Pokud to nevíte přesně nebo sice víte, ale myslíte si, že se nic nemůže stát, zkuste si spustit následující program.

DVOUTÓNOVÁ SIRÉNA

V článku je uvedeno schematické zapojení elektronické sirény, původně vyvinuté do modelu policejního auta. Siréna je velmi jednoduchá, skládá se z několika drobných součástek, jednoho tranzistoru a jednoho číslicového integrovaného obvodu.

DIPÓL Z KOAXU

Při jedné procházce kolem skládky odpadků jsme objevili balík souosých kabelů, zřejmě ze zrušené počítačové sítě, na mnohých kusech byly dokonce i nalisované BNC konektory a našlo se i několik roztrojek a dokonce i terminátory (zakončovací odpory) 50 ohmů. No vida, zkusíme jak by anténa vyrobená z koaxu chodila na CB!

PLOŠNÉ SPOJE

Také jeden z velmi častých dotazů. Chtěl bych si postavit tohle a tohle, ale u popisu není uveden obrázek plošného spoje. Zde se dozvíte, jak na návrh spojů

VODOVODNÍ ANTÉNA 2

Nedávno jsem dostal mejlem dotaz od jednoho ze čtenářů těchto stránek, jak to má udělat, když má v bytě roury ústředního topení o dost velkém průměru, a že se mu na ní nedaří navléknout feritové jádro. Zkusil jsem zapátrat, a hele - objevil jsem jedno řešení, a fungovalo!

HELICAL PRO CB

Na jedné schůzce zájemců o rádio jsem předváděl spirálovou anténu pro pásmo 80 metrů a jeden z síbičkářů povídá - "no sakryš, to by se mi hodilo na balkon, místo boomerangu, který se mi zlomil".

ANTÉNA OCF

Vícepásmová anténa pro pásma 7, 14, 18, 21, 24 a 28 MHz, oblíbená hlavně v zámoří pro DX provoz.

TRANSCEIVER G3DOP

Často jsem s partou mladých nadšenců vyrážel na víkendové pobyty do přírody, abychom testovali v literatuře popsané a vymýšleli nové antény. Jenže - tahat sebou nějaký ten transceiver a k němu pořádný akumulátor, který by vydržel alespoň dva dny provozu, nebyla žádná sranda, vzhledem k tomu, že jsme lezli po skalách a vyhledávali "radiově přívětivá" místa. Takže došlo k tomu, k čemu zákonitě dojít muselo. A sice ke stavbě transceiveru pro dvě amatérská pásma v kapesním formátu.

VF SONDA

Amatéři, kteří staví a opravují přístroje pracující na vysokých kmitočtech, by rozhodně uvítali sondu k multimetru, která by jim umožnila měřit i vysokofrekvenční napětí.

POKYNY

Všeobecné poznámky ku zhotovení radiotelegrafních přístrojů.

KONSTRUKCE ANTÉN

Sborník Lanškroun 1979, autor ing Karel Marha CSc, OK1VE

MALÝ AM VYSÍLAČ

Řada našich amatérů jistě uvítá návod na sestrojení malého "kapesního" vysílače pro telefonii na 80 metrovém pásmu, pracujícího s anodovým napětím pouhých 25 až 30V.

VADNÁ ZÁŘIVKA?

Již dlouho široce používané zářivkové trubice mají jisté nedostatky. Během svícení bývá slyšet brum tlumivky, v obvodu napájení používá startér který je během dalšího provozu zbytečný, a vůbec to nejhorší - zářivka má žhavicí vlákna, která se časem přepálí a pak je nutno použít novou trubici.

VKV KRYSTALKA

Superjednoduchý přijímač s jednou tunelovou diodou pro pásma od DV/SV až po CB, VKV FM, 145 MHz, atd.

VDV KONVERTOR

Zajímavý a napínavý koníček je také lovit stanice na VLF (Velmi Dlouhé Vlny), vysílající na kmitočtech pod 30 kHz, jako je třeba známá stanice Grimeton na kmitočtu 17,2 kHz, která vysílá několikrát do roka. Takových stanic je samozřejmě více a je dosti zajímavé je "lovit".

PÁSMOVÁ PROPUST

Pásmová propust s potlačením nežádoucího kmitočtu.

BALUN 1 : 1

Tento BALUN (zkratka z BALanced - Unbalanced, vyvážené - nevyvážené) slouží k potlačení plášťových proudů na souosém kabelu připojeném k symetrické anténě - tedy vlastně k symetrizaci připojení. V tomto provedení netransformuje impedanci, pouze slouží jako vysokofrekvenční tlumivka s převodem 1 : 1.

MĚŘIČ REZONANCE

Ssací měřič rezonance, též zvaný TDO (tranzistor dip oscilátor) pro práce s laděnými obvody, anténami a podobně.

IMPEDANCE ANTÉNY

Jak to vlastně je s tou impedancí antény, o které se všude debatuje?

PSEUDOSTEREO

Věřím, že je nás takových více, kteří jsme při poslechu hudby "rozmazlení" stereo reprodukcí, mono se již "nenosí". Nojo, ale co starší nahrávky, sbírka "nesmrtelných vinylů" a podobně. Zkusíme si tedy postavit zařízení znázorněné na schématu, které nám vyrobí pseudostereofonní zvuk, který posluchače méně unavuje

VKV ANTÉNA

Je mi moc dobře známo, jaké má začátečník problémy s rozhodováním, jakou si vyrobit anténu, aby byla dostatečně výkonná, a hlavně aby šla vyrobit bez nějakých velkých nákladů a nástrojového vybavení. Proto zde nabízím vaší pozornosti jednu verzi domácí, jednoduché a kompaktní antény pro nováčky, zhotovitelné z jednoho kusu drátu.

ANTÉNA V PANELÁKU

Z praxe OK1SVB - Již delší dobu se zabývám anténami v panelovém domě, protože v takovémto domě bydlím. Postupně jsem postavil leccos a k dnešnímu dni jsem dospěl k poslední variantě, ke které se váže několik důležitých postřehů.

BALUN 4-9-16

Vzhledem k tomu, že často vyrážím do přírody testovat nejrůznější typy antén, potřeboval jsem sebou nosit několik různých balunů pro jejich přizpůsobení k napájecímu kabelu 50 ohmů. Tak dost - přece musí stačit jen jeden.

KOAX OBVODY

Mnoho z nás má problémy s rušením VKV stanic kmitočtově blízkými stanicemi, s intermodulačním rušením, zrcadly a podobným neřádstvem, řešením může být vstupní laděný obvod s vyšší jakostí Q. Takový obvod můžeme vyrobit ze dvou odřezků souosého kabelu jako preselektoru, například podle tohoto popisu

NF ZES LM386O

V různých popisech na tomto webu je zmínka o nf zesilovači s integrovaným obvodem LM386, díky němuž je konstrukce velmi jednoduchá. Schéma není nic nového, je převzato z katalogového listu, takže je mnohokrát odzkoušené a osvědčené.

ROZPROSTŘENÉ LADĚNÍ

Již zde byla celá série článků o laděných obvodech, ale přesto ještě dostávám dotazy, jak vyřešit to či ono. Jedním z takových dotazů je - jak přeladit kondenzátorem jen určitý úsek kmitočtů, například v rozmezí jednoho amatérského pásma.

BATERIOVÝ ZDROJ

Pro pokusy s různými elektrickými obvody potřebujeme vhodný zdroj napětí. Většinou vystačíme s napětím ploché baterie 4,5 V.

KOAX JAKO CÍVKA

Odřezek souosého kabelu jako laděný obvod. Víme, že kabel má jak svou indukčnost, tak i kapacitu. Když uvážíme, že jakost Q a teplotní stabilita takového obvodu jsou mnohdy lepší, než u klasických LC obvodů, stojí za to jej vyzkoušet.

JAK SPOJIT KOAX

Možná, že se něco takového již přihodilo i vám. Na výletě - expedici - čundru (škrtni co se nehodí) jste najednou potřebovali prodloužit souosý kabel k anténě. Souosé spojky? Páječka? Sci-fi. Nám se to přihodilo také, takže zde přinášíme radu, jak se v tomto případě zachovat.

ANTÉNA BONSAI

Jeden přítel si usmyslel, že si na léto pronajme hausboot, ale co by to bylo za dovolenou, kdyby neměl sebou rádio. Jenže jak dostat anténu pro 80 m na 10 metrovou (v úhlopříčce) loď, to už je teda něco.

LOGPER ANTÉNA

Logaritmicko-periodická anténa a její návrh

SLOŽENÝ OBVOD

SLOŽENÝ LADĚNÝ OBVOD pro změnu kmitočtu ve velkém rozsahu a jeho návrh.

QRPP TCVR

Mnoho z vás, hlavně "kvéerpisti", znají dětský transceiver NIVEA, vyvinutý v AMAVET Příbram. Téměř současně s nimi jsme si v kroužku řekli, že by bylo zajímavé postavit si nějaký transceiver pro základní výuku pod dozorem oprávněné osoby, samozřejmě s malým výkonem, abychom svými neumělými pokusy nerušili okolí.

ANTÉNA EMA

Během surfování po internetu jsem narazil na zajímavé stránky Fritze Polaka OE1CKW, kde jsem našel opravdu zajímavou anténu, něco na způsob známých antén typu EH, avšak konstrukčně ještě jednodušší.

MŮJ PRVNÍ TRANZISTOR - 1

Jak vlastně začít s tranzistory, 1 díl - proč tranzistor zesiluje

MŮJ PRVNÍ TRANZISTOR - 2

Jak vlastně začít s tranzistory, 2 dí - elektronický hlídačl

MŮJ PRVNÍ TRANZISTOR - 3

Jak vlastně začít s tranzistory, 3 díl - vylepšený elektronický hlídač

MŮJ PRVNÍ TRANZISTOR - 4

Jak vlastně začít s tranzistory, 4 dí - časový spínačl

KONVERTOR K CB

Jednoduchý konvertor, který vám umožní poslouchat amatérské převaděče v pásmu 145 MHz na CB staničce.

ANTÉNA FUCHS

Anténa typu "Fuchs" byla kdysi ve třicátých letech minulého století velmi dobře známa pod tímto názvem, ale v poslední době toto označení poněkud vymizelo a je spíše známa jako "půlka", jelikož je dlouhá polovinu vlnové délky.

MŮJ PRVNÍ TRANZISTOR - 5

Doufám, že předešlé lekce jste úspěšně zvládli, postoupíme tedy dále - dnes se podíváme na další součástku, světelnou diodu - tedy LED - Light-Emitting Diode - česky diodu emitující světlo.

POKOJOVÁ ANTÉNA

Zájemci o dálkový příjem rozhlasových vysílačů potřebují dobré venkovní antény instalované buď na stožárech, nebo alespoň na střeše domu. Ale ouha, nainstalovat pořádnou dlouhou venkovní anténu, to není vždy možné, zvláště ve městech.

ANTÉNA OCF

Na jedné z předchozích stránek jsem popisoval anténu typu OCF (Off Center Feed, mimostředné napájení), kterou jsme později se pokoušeli "nějak" upravit. Výsledek pokusů se nám zdál natolik dobrý, že jsem se pokusil je popsat v tomto článku.

ZKRACOVACÍ CÍVKA K ANTÉNĚ

Popis jak je možno zkrátit mechanickou délku antény při zachování elektrické délky.

DÉLKA ANTÉNY

Vliv délky vodiče antény na PSV

PŘIJÍMAČ SV

V dobách elektronkových přijímačů byly širokou veřejností, nejenom radioamatéry, oblíbené tak zvané "dvojky", tedy "dvoulampovky", kde prvá elektronka zastávala funkci detektoru a druhá nízkofrekvenčního zesilovače. Zkusme se tedy podívat jak by se tento typ přijímače dal postavit v dnešní době, ale místo elektronek použijeme tranzistory.

ANTÉNA KRCKA

Mnozí, zvláště dříve narození, znají velmi dobře výraz "Krcka", odvozený od perfektní antény pro 145 MHz, vyvinuté v radioklubu OK1KRC. Tuto anténu vzhledem k její skladnosti vřele doporučuji zvláště pro expediční provoz, a vůbec na portejbly. Svého času to byla pro své výborné vlastnosti jedna z nejpoužívanějších antén

KONVERTOR PRO KV

Na libovolném rozhlasovém přijímači s rozsahem 6 - 6,35 MHz (49 m) je možno přijímat signály amatérských radiostanic z pásma 20 m, pokud se k němu přidá následující konvertor.

J-ANTÉNA 70 cm

V tomto článku bych chtěl zájemcům představit velmi jednoduchou konstrukci antény určenou pro provoz na pásmu 70 cm.

PRAKTICKÁ ELEKTRONIKA

Tato učebnice elektroniky si klade za cíl poskytnout praktické informace k pochopení a stavbě elektronických obvodů. Je určena začátečníkům a mírně pokročilým a do začátku nepotřebujete žádné zvláštní vybavení ani znalosti. Najdete tu popis funkce součástek, schémata prakticky použitelných obvodů a vysvětlení jejich funkce. Text přiměřeně pokrývá jak praktické návody ohledně elektronického bastlení, tak i trochu teorie. Učebnici je možné číst od začátku do konce jako knihu, ale jednotlivé kapitoly jsou zároveň docela soběstačné.

ZÁZRAČNÁ ANTÉNA

Velkou výhodou tohoto typu antén je, že nevyžadují ke své činnosti žádné přizpůsobovací členy, jako třeba balun, unun, atd. No a v tom, a také proto že je všepásmová s PSV lepším než 2, spočívá její "zázračnost".

ANT TUNER

Pro práci s mobilními nebo stacionárními transceivery se s úspěchem používají externí automatické nebo manuální anténní tunery. Pro spolupráci s radiostanicemi nepřesahujícími výkon 100W jsou průmyslové výrobky poněkud těžkopádné, některé modely těchto zařízení jsou rozměrově srovnatelné, nebo dokonce větší, než použitý transceiver.

OSCILÁTOR CLAPP

V praxi na vyšších kmitočtech se téměř všude používají oscilátory, k výrobě kmitů, nejenom ve vysílačích, ale i v přijímačích a i v jiných zařízeních. Přitom hlavním požadavkem, kladeným na oscilátor, je stabilita kmitočtu.

POTLAČENÍ ŠUMU

Jistě to dobře znáte - mnoho vzácných spojení bylo znemožněno vysokými pronikavými praskavými zvuky, které jsou příznačné pro slabé signály. Někdy je toto rušení dokonce silnější než užitečný signál a naprosto vám znemožní slyšet hlas vašeho protějšku.

VYSÍLAČ 80m

Občas dostávám dotazy, jak vypadá vysílač, který v současné době provozuji. Tak jen ve stručnosti, s čím je také možno pracovat, abychom nemuseli vynakládat několik kKč, ovšem za předpokladu, že udržíme v ruce páječku.

DVOJITÝ DIPÓL

Dvojitý dipól s měnitelnou směrovostí. Z dávno zapomenutých návodů, které předčí nové nápady.

KE STAVBĚ ANTÉN

Připomínky a zásady vhodné pro stavbu antén.

NF SMĚŠOVAČ

Tak mi napsal jeden ze čtenářů těchto stránek, že se příliš věnuji vysokofrekvenční technice, a že postrádá nějaká užitečná zapojení z nízkofrekvenční - audio - techniky. Nu dobrá, v sešitech příprav na radiokroužky jsem po kratším hledání našel zapojení, jehož pomocí jsme připojovali několik zdrojů signálu k jednomu zesilovači.

PŘIJÍMAČ BEZ CÍVEK

Tranzistorový přijímač pro střední vlny, při jehož konstrukci nebyly použity žádné cívky.

ZPĚTNÁ VAZBA

Velmi jednoduché vysvětlení pojmu ZPĚTNÁ VAZBA, převzato z příručky která mne přivedla k rádiu, od Ing. Miroslava Pacáka - sice byla vydána v roce 1943, ale platnost má nadčasouvou.

ÚPRAVA VYSÍLAČE

Úpravy nedávno uvedeného vysílače (viz VYSÍLAČ 80m výše) pro zjednodušení uvádění do chodu.

MĚŘENÍ ANTÉN

Jistě je známo všem, kdo se zajímají o vysokofrekvenční radiotechniku vůbec a amatérské vysílání zvláště, že vlastnosti a výkony antén se navzájem liší vzhledem ke značnému množství faktorů. Jsou to například fyzická délka, elektrická délka, umístění antény v prostoru, a v neposlední řadě též impedanční přizpůsobení přenosu výkonu mezi anténou a napájecím vedením. Jedním z používaných způsobů jak ověřit, že anténa má požadované vlastnost, je ihned po instalaci změřit její základní vlastnosti.

ANTÉNY OM1ARH

Dostal jsem mejl od přítele Rona OM1ARH, ve kterém uvádí své zkušenosti a anténami. Jelikož se domnívám, že by jeho praktické poznatky mohly zajímat více amatérů, rozhodl jsem se (s jeho souhlasem) dopis zveřejnit na těchto stránkách.

DIPMETR PRO CB

Velmi jednoduchý přístroj ke zjištění rezonančního kmitočtu antény.

VKV PŘIJÍMAČE

Na internetu se dají najít spousty užitečných rad a příruček, jen si dát práci je vyhledat. Aby jste byli této práce ušetřeni, nabízím zde jednu sice již poněkud starší, ale ve své podstatě stále aktuální knihu "Stavíme jednoduché přijímače VKV" zveřejněnou na stránkách AMAPRO.

DRÁTOVÁ ANTÉNA

V návodech na webu a v nejrůznějších příručkách se dají najít stovky popisů nejrůznějších antén, takže ubohý začátečník, který se teprve chystá "vylézt" na KV pásma je z toho celý tumpachový, co by si měl vybrat. Dobrá rada je - začít s tím nejjednodušším, a to je - samozřejmě, co jiného - kus drátu.

VHF - UHF ANTÉNA

Mnoho majitelů scannerů se pídí po nějaké hodně širokopásmové anténě, která by měla i nějaký ten zisk. Na tento problém jsme také narazili v radiokroužku, a snažili se na internetu najít nějaké solidní levné řešení. Výsledek zde předkládám všem dalším zájemcům.

AVC PRO NF

Obvod pro automatické řízení hlasitosti v nízkofrekvenční části přijímače.

BAREVNÝ ZVUK

Zde uvedené jednoduché zapojení bylo svého času značně oblíbená a rozšířená konstrukce, známá také pod názvem "barevná hudba", po jeho připojení ke zdroji zvuku (výstup rádia, magnetofonu, gramofonu, nebo vůbec některého z přehrávačů), problikávají v rytmu hudby barevné diody LED.

ČICHÁTKO

Jednou z často prováděných činností síbičkáře nebo PMRkáře je (nebo alespoň by mělo být) kontrola jak naše anténa vyzařuje, velmi užitečné je toto hlavně při stavbě a seřizování nové antény. Potřebujeme tedy nějaký přístroj......

GENERÁTOR 1750 Hz

Při vysílání přes amatérské převaděče v pásmu 144 MHz je třeba zapnout při zahájení provozu vysílač převaděče tónem o kmitočtu 1 750 Hz.

Z - TUNER

V radioamatérské praxi se vyskytla pro externí testování antén potřeba malého (snadno přenosného) ladicího článku (ATU), pokud možno i s indikátorem vyladění.

OSCILÁTOR CLAPP

Nedávno jsem zde popisoval zapojení oscilátoru CLAPP a následně jsem dostal několik dotazů na jeho praktické využití, tedy na hodnoty indukčností a kapacit pro kmitočty jednotlivých amatérských pásem.

COUNTRY MELODIE

Při předvánočním úklidu jsem objevil dávno zapomenutou krabici s vraky digitálních hodinek, mezi nimi byly i hodinky značky Montana, které uměly hrát několik country melodií. Zde se dozvíte, jak jich využít.

VF WATTMETR

Jistě je známo všem, kdo začínali s vysíláním, že při použití zařízení s malým výkonem (QRP) ale také třeba s CB, což se svými 4 watty se rovněž řadí mezi QRP, je nutno pečlivě hospodařit s každým zlomkem wattíku, aby se jich co nejvíce dostalo do vzduchu. Hlavní zřetel je zde nutno dbát na anténu a její dokonalé vyladění, ale o tom je psáno jinde. Zde si ukážeme, jak zjistit kolik nám toho vysílač vyrábí.

1 TRANZISTOR PRO KV

Zapojení prověřeného a dobře pracujícího krátkovlnného přijímače určeného k příjmu rozhlasových a amatérských stanic v kmitočtovém pásmu od 12 MHz do 15 MHz s jedním tranzistorem.

OSCILÁTOR COLPITTS

Nedávno jsem na těchto stránkách popisoval oscilátor typu Clapp. V dalším ze série článků o oscilátorech přichází na řadu oscilátor typu Colpitts,

PIRÁTSKÝ VYSÍLAČ

Zapojení jednoho ze čtenářů těchto stránek - vysílač s obvody TTL.

Q - KÓDY

U zkoušek na amatérskou licenci HAREC se také požaduje znalost Q-kódů, zde tedy jsou Q kódy různých služeb

SENZOROVÉ TLAČÍTKO

Toto jednoduché zapojení se dvěma tranzistory představuje bezkontaktní spínač, ovládaný pouze dotykem prstu.

PŘIJÍMAČ PRO SV

V poslední době ubývá rozhlasových vysílačů v pásmu středních vln, takže dříve doporučované začátečnické pokusy s příjmem na krystalku se povedou pouze v bezprostřední blízkosti rozhlasových SV vysílačů a samozřejmě s použitím pořádně dlouhé antény, což je někdy také nepřekonatelný problém. Zde popsaný dvoutranzistorový rozhlasový přijímač, který je poměrně jednoduchý na stavbu, umožní příjem jen s krátkou anténou, případně za příznivých podmínek i úplně bez externí antény.

AKTIVNÍ ANT AM-FM

Toto velmi jednoduché zapojení je určeno k zesílení přijímaného signálu v širokém rozsahu kmitočtů. S výhodou se dá použít i pro zesílení signálu v autě z krátké anténky.

AKTIVNÍ ANT SV-KV

Velmi málo zájemců o poslech rozhlasových, profesionálních a amatérských stanic si může dovolit pořídit důkladnou dlouhodrátovou anténu, na různé ty náhražkové se toho příliš nechytí. Ale nezoufejte, je zde možnost jak na to vyzrát.

ANTIKOMAROID

Opět začnou ty nálety, opět bude nežádoucí rojení křídlatých útočníků, které po sobě zanechá otoky a svědění. Problém s komáry je speciálně v létě součástí každodenního života na venkově. Vzhledem k tomu, že tento boj je již prastarý, téměř jako lidstvo samo, vynalézaví lidé se snaží najít účinné prostředky pro boj s tímto hmyzem.

KOMBI DIPÓL

Na horních amatérských pásmech se používají antény jak horizontálně, tak i vertikálně polarizované. Zde je anténa s obojí polarizací.

KONVERTOR 21-28/3,5

Při jedné z debat v radiokroužku přišlo na přetřes téma příjmu amatérských stanic na horních krátkovlnných rozsazích, konkrétně tedy na pásmech 21 a 28 MHz.

POMALÝ OSCILÁTOR

V jednom zapojení, vyvíjeném v radiokroužku, jsme potřebovali aby bylo spínáno s vteřinovými intervaly.

ANTÉNA 160m

Při práci na dolních krátkovlnných pásmech vznikají značné problémy s délkou antény a jejím umístěním v prostoru, často velmi omezeném. Jedno z možných variant řešení těchto potíží je například dvojnásobné zkrácení ramen dipólu pro 160 metrů

CELOVLNNÝ DIPÓL

V případě, že máme dostatek místa pro natažení dlouhé drátové antény, je možno s úspěchem doporučit celovlnný dipól.

ANTÉNA NA VÝLETY

Při práci na chatě nebo na putovním táboře bývá obvykla problémem nainstalovat řadu antén pro práci více různých amatérských pásmech, takže se většinou musíme spokojit s náhradním řešením pro jedno pásmo. Ale zde je řešení.

KAPAJÍCÍ VODA

Zde přínáším generátor imitující zvuky kapající vody, nebo deště.

ODRUŠENÍ TYRISTORU

Jistě jste se s tímto problémem setkali již všichni (a kdo ne, brzy k tomu dojde), že tyristorový regulátor, například otáček vrtačky, teploty, atd., vyrábí dosti nepříjemné rušení, šířící se po síti, třeba i k sousedům - což je obzvláště nežádoucí.

DATA TRANZISTORŮ

Tabulka pro zjištění údajů o neznámých tranzistorech za účelem jejich náhrady.

ZÁPORNÝ ODPOR

Již několikrát zde byly popsány přímozesilující přijímače, tak zvané audiony, které pro dosažení větší citlivosti a selektivity používaly kladnou zpětnou vazbu. Zde je řešení použitím záporného odporu.

MŮJ PRVNÍ TRANZISTOR - 6

Nedávno jsem zde začal sérii co možná nejjednodušších zapojení určenou pro naprosté začátečníky. Dnes si tedy ukážeme zase něco jednoduchého, málo známého, a při tom skládajícího se pouze z pěti součástek. Bude to neobvyklý blikač s LED.

NVIS ANTÉNA

Na základe skúseností z posledného cvičenia ARES a jeho vyhodnotenia na stretnutí rádioamatérov v Poprade 2011 som sa rozhodol vylaborovať anténu pre spojenie odrazom od ionosféry, ale s použitím na krátky skok.

ŠÍŘENÍ VLN

Zajímá vás, jak se signály z vaší staničky mohou dostat k protistanici? A jak na to, aby ta vzdálenost byla co největší?

ANTÉNA MM0YEC

V dalekém Skotsku, uprostřed pahorkatin a vřesových pustin, se rozkládá malé městečko Fife, (locator IO86NK) ve kterém žije radioamatér Christoph Echtermeyer, MM0YEC. Jeho radiostanice je v útulné chatě, která je tak příjemná za podzimních bouří a drsných zim, kdy se člověk zahřívá teplem sálajícím z krbu a sklenkou staré dobré whisky. Christoph, milovník nedotčené přírody nechtěl krásu těchto míst porušit stavbou venkovního anténního systému, a proto svou multi-band anténu umístil pod střechou chaty.

KNIHA ELEKTRONIKA

Základní elektronická zapojení. Kniha popisuje zapojení, principy a chování různých elektronických obvodů s použitím nižší matematiky. Zabývá se problematikou napájecích zdrojů, zesilovačů a generátorů. Kniha je určená studentům středních škol a vyspělým amatérům.

USMĚRŇOVAČE

Jak je vám všem jistě dobře známo, elektronické obvody potřebují ke své činnosti stejnosměrný proud, a z elektrárny nám do zásuvky přichází proud střídavý. Takže nám nezbývá, než pro napájení svých přístrojů použít buď baterie (včetně slunečních), nebo si ten střídavý proud předělat na stejnosměrný.

ZENEROVY DIODY

Zenerova dioda je polovodičový prvek s přechodem PN, který se užívá především v zapojení ke stabilizaci napětí. Jméno nese po svém vynálezci, Clarenci Zenerovi a slouží ke stabilizaci napětí.

ANT YAGI 7

Jistě je každému známo, že při požadavku spojení na větší vzdálenosti je nutno věnovat hlavní pozornost anténě, jejímu elektrickému nastavení, ale v neposlední řadě také jejímu mechanickému provedení a odolnosti proti povětrnostním vlivům. Nemůžeme dopustit, aby při nekvalitním nastavení měla naše několikaprvková anténa horší vlastnosti, než správně navržený a konstruovaný dipól.

STABILIZÁTORY 1

Stabilizátory napětí se Zenerovou diodou a tranzistorem.

STABILIZÁTORY 2

Jako další díl seriálu o usměrňovačích zde nabízím již dříve slíbené povídání o základních integrovaných stabilizátorech.

UHF ANTÉNA SÍTO

Přítel, který byl zvyklý spojovat se přes UHF převaděč se svými známými, se přestěhoval do nového bydliště. Bohužel tak nešťastně, že převaděč byl nyní mimo dosah jeho kdysi spolehlivé "pendrekové" antény na ručce. Jak to vyřešil, čtěte zde.

CB ANTÉNA DO OKNA

Ve vzkazníku CB klubu Česká Lípa se objevila zprávička uživatele Martin Žďár o tom, že na CB používá anténu "zalomený dipól" v okenním rámu. Ihned se objevil dotaz dalšího zájemce, jak tato anténa vypadá, že majitel domu nechce povolit venkovní anténu. Na to odpověděl Martin Žďár takto:

MIKROFON ELEKTRET

Poměrně levné elektretové mikrofony jsou dosti populární a používané v mnoha zapojeních, jelikož mají dobrou akustickou charakteristiku, překonávající v mnoha ohledech mikrofony dynamické a kondenzátorové.

CHŮVIČKA 1

Toto schéma v poněkud pozměněném zapojení bylo několikrát použito ve škole, pro napovídání, přičemž výstupní část s telefonním sluchátkem byla ukryta za tabulí a dvěma zkroucenými zvonkovými dráty byla propojena s vysílací částí v poslední lavici. Později bylo použito (a osvědčilo se) jako odposlech do dětského pokoje.

CHŮVIČKA 2

V předešlém popisu bylo uvedeno podobné jednoduché zařízení, ale vhodné spíše pro kojence, pro poněkud starší mimina je vhodnější systém s obousměrnou komunikací, aby matka (nebo otec) mohli na dítě promluvit, a tak jej uklidnit

MĚNIČ NAPĚTÍ

Jednoduchý ale vysoce účinný měnič napětí obsahuje minimum prvků, ale dokáže poskytnout několik miliampér proudu při napětí 400V až 425V

POUŽITÍ DIPMETRU

TDO je zkratka názvu Tranzistor Dip Oscilator, neboli Tranzistorový měřič rezonance, také Sací měřič, což je velmi užitečný všestranný přístroj dalo by se říci - základní vybavení každého, kdo se zajímá o vysokofrekvenční techniku, k čemu všemu a jak se dá použít, si přečtěte zde.

DÁLKOVÉ OVLÁDÁNÍ

V tomto článku je popsáno jednoduché zařízení k dálkovému ovládání jiných přístrojů pomocí mobilního telefonu. Nepostradatelné pro teroristy k odpálení bomby na dálku.

RÁMOVÉ ANTÉNY

V poslední době se začíná mluvit o "magnetických" neboli "rámových" anténách. Jak to s nimi je?

RUŠIČKA

Může se stát, že sousedé za zdí si v nočních hodinách pustí televizi příliš hlasitě, a nedá se při tom usnout. Proto bylo navrženo toto zařízení.

LADĚNÍ CÍVKOU

Proměnná indukčnost - zajímavá jednoduchá konstrukce jednoho čtenáře těchto stránek.

ZAHNUTÝ DIPÓL

Nemáte místo na natažení dipólu? Zkuste kouknout sem. Americký radioamatér Nizar Mullany K0NM analyzoval elektrické parametry dipólu s rameny ohnutými pod úhlem 90 stupňů a jak to dopadlo:

MĚNIČ NAPĚTÍ

Pro zobrazování číslic se v dnešní době převážně používají sedmi segmentové zobrazovače LED, ale přesto se ještě v dostatečné míře vyskytují plynem plněné číslicové doutnavky, třeba ze starých stolních kalkulátorů, z hodin, a podobně. Je zde ovšem jeden háček, potřebují ke své činnosti vyšší napětí.

DVA STABILIZÁTORY

Konstrukce stabilizátorů napětí pro napájení radiozařízení a vůbec nejrůznějších elektronických přístrojů, to jsou úkony, kterých téměř každý domácí kutil opakovaně dělá desítky a tak úspěšně "vynalézá kolo".

LC K OSCILÁTORU

Hodnoty kondenzátorů a cívek v přehledné tabulce pro různá amatérská pásma a doplněné o údaje pro použití jako záznějový oscilátor s použitím integrovaného obvodu typu NE602 jako produkt detektoru, nebo pro přímosměšující přijímače. Další možností využití této tabulky je pro návrh vstupních obvodů přímozesilujícího přijímače (tzv. audion)

RUŠIČKA

Zde uvedený návod slouží pouze jako informativní materiál. V žádném případě Vás nechci nabádat k porušování zákonů, předpisů a obecně závazných norem. Použitím tohoto návodu se můžete dostat do rozporu s platnými vyhláškami a zákony.

ROZSAH ANTÉNY

Jeden známý vtip praví (mimo jiné), že správná anténa má mít co nejširší frekvenční pásmo - být všepásmová pro všechny používané kmitočty, a zároveň jednokanálová, aby nepřijímala rušení "od vedle". Takže jak to je ve skutečnosti.

ZISK ANTÉNY

Již od pradávných dob je mezi radioamatéry rozšířen (vcelku správný) názor, že anténa je nejlepší zesilovač, a to jak pro vysílání, tak i pro příjem, kde nepřináší zvýšení šumu jako při použití zesilovače s aktivními prvky. Zároveň ale koluje názor, že anténa nemůže nic zesilovat, jinak by vznikalo perpetum mobile. Takže jak to vlastně je?

VERTIKÁL 14 - 28 MHz

V poslední době občas mizí ze střech paneláků společné televizní antény, bohužel ale i s nosným stožárem, což je škoda, neboť tento se dá využít jako precizní účinná anténa pro amatérské pásma 14 až 28 MHz, odolná proti atmosférické elektřině.

GEIGER

Jjednoduchý Geigerův počítač radioaktivního záření, v dnešní době v USA velmi žádaný v souvislosti s hrozbou terorismu. Při jeho stavbě bylo použito jen několik málo jednoduchých snadno dostupných součástek

VF ZESILOVAČ

Jednoduchý vysokofrekvenční zesilovač, který se vyznačuje velkým a stabilním zesilovacím činitelem napětí (několik tisíc), malou spotřebou proudu a značně vysokou odolností proti rozkmitání.

OSCILÁTOR

Generátor kmitočtů pro ladění přijímačů, úpravu přijímačů na SSB, atd.

ANT ANALYZÁTOR

Pro všechny, kteří se zabývají anténami, ať již koupenými, nebo doma vyrobenými, je anténní analyzátor nadmíru užitečným a potřebným nástrojem.

MĚŘIČ SÍLY POLE

Následující zapojení představuje širokopásmový měřič síly elektromagnetického pole, který reaguje na změny energie radiových vln. Je vhodný například k dolaďování vysílače a podobně. S uvedenými součástkami je určen pro pásmo VKV (VHF).

AKU MĚŘIDLO

Jistě se vám něco podobného při vysílání z přechodného stanoviště, při expedičním provozu již někdy stalo - najednou napětí akumulátoru začalo klesat, a v zápalu boje o co největší počet spojeníček jste si toho nevšimli. Jak to vyřešit je popsáno zde.

CB ANT X-BEAM

Základem antény jsou čtyři duralová trubky, upevněné na základně tvořené silnější sklolaminátovou deskou.

DV BEZDRÁTOVÝ MIKROFON

Na různých webových stránkách se velmi často objevují návody pro stavbu bezdrátových mikrofonů, téměř všechny jsou ale provozovány v pásmu velmi krátkých vln s frekvenční modulací. Jen ale jako zajímavý nápad - jelikož na VKV poslouchá kdekdo - což si zkusit provoz na kmitočtech, které jsou opouštěny, například dlouhé vlny!

KOLEM ANTÉN

V tomto článku uvádím celou řadu odkazů na články známého anténního guru - Jindru Macouna OK1VR, které doporučuji ke studiu všem zájemcům o stavbu nebo výběr hotové antény.

SELEKTIVNÍ INDIKÁTOR

Indikace napětí vysokofrekvenčního pole v relativních hodnotách se v radioamatérské praxi používá dost často, jak při seřizování vysílačů, tak i (a to hlavně) při kontrole konstruovaných antén, jejich zisku a směrovosti.

SÍŤOVÝ FILTR

Jednou z mnoha nepříjemností, pronásledujících radioamatéry, je rušení přicházející z elektrovodné sítě. Aby se mu zabránilo, je nezbytné použít filtry které přicházející rušení nepustí dále do přístroje.

PŘIJÍMAČ 7400

Tento jednoduchý přijímač určený pro krátkovlnná amatérská pásma je osazen pouze jediným integrovaným obvodem - čtyřnásobným hradlem NAND typu MH7400

VYSÍLAČ 7400

Vysílač, stejně jako předcházející přijímač, je osazen starým dobrým obvodem TTL NAND MH7400.

VYSÍLAČ HARTLEY

Zde uvedený návod slouží pouze jako informativní materiál. V žádném případě Vás nechci nabádat k porušení zákonů, předpisů a obecně závazných norem. Použitím tohoto návodu se můžete dostat do rozporu s platnými vyhláškami a zákony.

KRYSTALKA 1

Postupně si odzkoušíme od nejjednodušší krystalky, dále zdokonalované, až po pořádné "rádio".

NABÍJEČKA V1

Jednoduchý výrobek je určen k nabíjení nikl-kadmiových tužkových akumulátorků, jaké se používají mimo jiné i v radiostanicích PMR a jiných.

NABÍJEČKA V2

Druhá verze nabíječky, bez použití síťového transformátoru.

VYSOKÉ NAPĚTÍ

Během svého působení v radiokroužku jsem se také (mimo jiné) setkal s dotazem, jak jednoduše vyrobit vysoké napětí, ale pokud možno bez Teslova transformátoru, ten je na výrobu poněkud složitější.

ANT MULTIBAND

Vícepásmová drátová anténa dle tohoto popisu byla původně navržena pro 3 amatérská pásma 40 - 20 - 10 metrů. Od této antény byla odvozena pětipásmová verze, s délkou 20,35 m pro 80 - 40 - 20 - 15 - 10 metrů

KOMUNIKAČNÍ PŘIJÍMAČ

Může pracovat na jednom libovolném radioamatérském krátkovlnném pásmu, uváděný vzorek byl naladěn do pásma 10 metrů, jelikož tento kmitočet je blízko pásma, které používají CB stanice, takže může sloužit k ověřování stavu podmínek šíření vln.

RÁMOVKA DO OKNA

Častý problém radioamatérů - jak pořídit neviditelnou anténu? PD7MAA radí.

REGULÁTOR VENTILÁTORU

MŮJ PRVNÍ TRANZISTOR 7 - Tento článek je dalším v sérii ve které si vysvětlujeme základní použití různých součástek, v tomto díle si vyzkoušíme tak zvaný termistor

VKV PŘIJÍMAČ 2

Značně neobvyklé zapojení přijímače pro VKV - AM i FM - se zkratovaným tranzistorem.

KAPACITNÍ ODPOR

Kondenzátor sice má mezi oběma póly izolaci, ale kupodivu - střídavý proud jím protéká. Proč tomu tak je, a jak to využít, přečtěte si zde.

KE KRYSTALŮM

Krystalové rezonátory jsou známy tím, že udržují pevný kmitočet. Co ale, když jej potřebujeme změnit? Třeba do filtrů nebo oscilátorů?

NÁVRH TRAFA

Mnohokrát se stává, že potřebujeme pro napájení elektronických zařízení vhodný transformátor. Ale jak jej získat?

CB BOOMERANG

Zde přináším všem zájemcům o CB (a nejen jim) poznatky jednoho z vás - jistě jste na podobné problémy také narazili, a pokud ne, jistě k tomu časem dojde. Zkuste se podívat na to, jak takové záležitosti řeší jiní a případně se i inspirovat.

ANT MULTIBAND

Anténa, která může prakticky pracovat na všech krátkovlnných amatérských pásmech, ale má to jeden háček - mimo pásem WARC. Anténa je napájena nesymetrickým souosým kabelem s impedancí od 50 do 75 ohmů přes širokopásmový symetrizační transformátor.

BALKONOVKA

Častým problémem s portable anténou na batohu (při pěších tůrách) nebo na balkonu bývá zhotovit vhodnou dobrou protiváhu. Rovněž při umístění antény na střechu auta nebo karavanu s plastikovou karosérií nebo dokonce na lodi, to nebývá příliš jednoduché. Ale neztrácejte naději!!!!

ANTÉNY

Přednášky z amatérské radiotechniky - Ing. Karel Jordan CSc

LADĚNÍ ANTÉNY

Ke stanici FT-857D, jelikož tento (jinak velice vhodný stroj na portejbly) nemá zabudován antenní tuner, je aktuální otázka jeho spolupráce s nejrůznějšími anténami, zvláště během výletů a expedic, kdy je občas nutné použít "jakousi" provizorní anténu.

LC FILTRY

Pomocí kombinace cívek a kondenzátorů, případně i použitých ve spojení se zesilovači, tak zvaných aktivních filtrech, můžeme získat zařízení s velice strmou amplitudovou charakteristikou.

TRANZISTOR 1

Úvodní část série článků o použití tranzistorů.

VYSÍLAČ S IO - TTL

Pro zajímavost všem, kdo se zajímají teoreticky o vysokofrekvenční techniku, uvádím super jednoduché zapojení bezdrátového mikrofonu.

ZÁKON PANA OHMA

Ohmův zákon je základem celé elektrotechniky. Každý, kdo má co do činění s elektřinou nebo elektronikou, by jej měl znát!

ZDROJ 5 - 15V

V jednom vyhozeném průmyslovém zařízení jsme s kroužkem mladých radioamatérů našli krásnou věc - transformátor s usměrňovačem, který dával na výstupu napětí 20V, při pokusném zatěžování pomocí odporů a žárovek se při 3 ampérech odběru ještě nehřál. No výborně, z toho bude pěkný napájecí zdroj pro testování naších konstrukcí. No a když už jsme v tom, což jej ještě upravit tak, aby bylo možno odebírat napětí od 5 do 15 V, která používáme nejčastěji? No samozřejmě, jdeme na to.

ANTÉNA Y

Anténa dipól Lambda půl pro KV

ŠÍŘENÍ VLN

Aneb - až kam se dovolám, častá otazka.

KRYSTALKA 2

Nedávno zde vyšel článek s názvem KRYSTALKA 1, s popisem stavby nejjednoduššího primitivního přijímače, zde budeme na dané téma pokračovat, a ukážeme si, jak tento přijímač postupně dále zdokonalovat.

LOKÁTOR

Přepočet zeměpisných souřadníc na IARU LOCATOR

UŽITEČNÝ OSCILÁTOR

Původně byl tento oscilátor s širokým rozsahem nastavitelných kmitočtu konstruován v radiokroužku mládeže jako doplněk k anténnímu analyzátoru, ale postupně byly zjišťovány další a další možnosti jeho použití, takže nakonec to dopadlo tak, že si jej stavěl každý ze žáků.

VERTIKÁL KV

Při jednom ze spojení se mi RA9SVY pochlubil, že po přestěhování ze sídliště na "daču" si konečně mohl natáhnout pořádnou anténu typu G5RV, místo doposud používaného vertikálu pro pásmo 80 metrů na balkónu. Samozřejmě, že jsem byl zvědavý, jaký to měl na balkónu vertikál, a jak to chodilo. Takže zde tlumočím jeho zkušenosti.

AM VYSÍLAČ

Jen tak pro zajímavost se zkusíme vrátit o nějakých padesát let nazpět, a podívat se, jak si tehdy bastlíři zařídili rozhlas pro domácnost, nebo i pro celou obec.

ANTÉNA PRO 2m

Anténa ROHATKA - tato podivná ale dostatečně efektivní anténa představuje úpravu klasického dipólu u něhož byly konce ramen zahnuty vzhůru.

ANTÉNY PŘIJÍMAČŮ

Antény DV - SV - KV a VKV pro přijímače.

KV PŘIJÍMAČ 1

Mezi zájemci o radioamatéřinu je dosti rozšířený zájem o odposlech různých stanic v pásmech od 25.0000 do 1300.000 MHz, například pomocí scannerů Uniden 3500 a celé řady podobných. Nehledě k tomu, že v pásmech VKV a UKV je dosah dosti omezen, jsou zde slyšitelné v podstatě stále stejné zprávy stále stejných služeb, které po čase omrzí. Takže přicházím s nápadem - což se podívat na téměř přeplněná pásma krátkých vln, kde jsou slyšet stanice různých služeb také, a mimo to i zajímavé rozhlasové stanice z celého světa, bez omezení vzdálenosti.

KV PŘIJÍMAČ 2

Pokud vás minule uvedené téma zaujalo, přináším zde druhou verzi jednoduchého přijímače pro příjem AM a SSB signálů v širokém rozsahu kmitočtů od 3 do 15 MHz, podle testů žáků šestých až sedmých tříd se tento model jeví dokonce citlivější, než předešlý. Další varianty budou ještě časem následovat.

KV 2 PÁSMOVÁ ANT

V radioamatérské praxi se často vyskytuje potřeba jednoduché dočasné antény na základní amatérská pásma 40 a 20 metrů, například na portejblech. Přitom bývá (samozřejmě, jak jinak při naší smůle) omezen prostor, ať již velikostí pozemku (nebo střechy), nebo vzdáleností stromů, použitých jako závěsné body antény.

MODIFIKOVANÁ WINDOM

U mnoha radioamatérských stanic je použita vícepásmová anténa s jednodrátovým napáječem, známá jako anténa Windom (obrázek 1) nazvaná tak podle svého konstruktéra Lorena G. Windoma, W8GZ. Jenže - jednodrátový napáječ přináší sebou řadu problémů. Jak to vyřešit, je popsáno zde.

TRANZISTOR 2

Článek volně navazuje na předešlý s názvem TRANZISTOR 1 a zde se konečně setkáme s výkladem jak takový tranzistor zapojit, aby začal plnit nějaký úkol. Pokračování příště.

Základy elektroniky 1

Pěkně napsaný text od ing. Jiřího Vlčka

Základy elektroniky 2

Druhá část

Základy elektroniky 3

Třetí část

Základy elektroniky 4

Čtvrtá část

MEGAFON

Zde uvedené jednoduché zapojení nízkofrekvenčního zesilovače se dá použít pro nejrůznější účely, jak pro jednoduché kapesní radiopřijímače, přehrávače MP3, CD, tak i třeba pro ozvučení dětských hraček. V zde uvedeném případě je použito jako malý megafon, použitelný například při výletech nebo táboření pro svolávání ostatních.

VYSÍLAČ DV

Občas dostávám dotazy, jak vlastně pracuje takový amplitudově modulovaný (AM) vysílač, který má výhodu v tom, že se jeho vysílání dá zachytit na běžný rozhlasový přijímač. Zde je řešení.

ELEKTRONKA S NN

V tomto tipu se jedná o zjištění, zda určitá elektronka může pracovat i s malým anodovým napětím pomocí jednoduchého zapojení.

INDIKÁTOR VF

Občas se v praxi hodí indikátor vysokofrekvenčního pole, například pro srovnávání výkonu dvou (či více) staniček, pro doladění antény, zjišťování kterým směrem anténa vyzařuje, a podobně.

IONOSFÉRA

Co to vlastně je, ta ionosféra, která nám umožňuje navazovat dálková spojení.

KOAX BALUN

V jedné z debat na diskusním webu na téma BALUN jsem nadhodil, že úplně stačí napájecí kabel stočit do pár závitů, a výsledek je stejný, získáme efektivní aperiodický balun.

OSCILÁTORY

Přednášky z amatérské radiotechniky - oscilátory v radiových zařízeních, ing. Jiří Štěpán

PŘÍMOSMĚŠUJÍCÍ PŘIJÍMAČE

Přijímač s přímým směšováním, nazývaný také homodyn, je přijímač, ve kterém se přijímaný radiosignál přímo mění na signál zvukového kmitočtu pomocí nízkovýkonového oscilátoru jehož kmitočet je stejný nebo poloviční, než je přijímaný kmitočet

RŮZNÁ NAPĚTÍ

Neboli návod jak získat různá stejnosměrná napětí při použití transformátoru s jedním sekundárním vinutím.

SOFTWARE TRANSCEIVER

Pro všechny, kteří by si chtěli odzkoušet jak to vlastně je s těmi "vysílačkami", ať již amatérskými, tak i třeba s CB bez nákladů na zakoupení radiostanic, případně beze zkoušek

STABILIZÁTOR PROUDU

Na jednom radioamatérském táboře se najednou stalo, že bylo nutné dobít baterii, ale ouvejs - nabíječka po ruce nebyla.

ANTÉNY A VLNY

Dalo by se uvažovat o tom, že jednou z funkcí antény je poslat elektromagnetickou vlnu do prostředí, ve kterém se má šířit tak, aby měla nejlepší vyhlídky na to, že dopadne na zem v tom bodě, kde je anténa protistanice.

DVOUPÁSMOVÉ REPRO

Také někdy se stává, že některý domácí kutil, který si chce poslechnout kvalitní reprodukci hudby, si místo kupování drahých reproduktorových soustav raději vyrobí vlastní. Zde je popis elektrické části takové soustavy reproduktorů.

POSLECH 2m NA CB

Již několikrát jsem zde uváděl popis stavby konvertoru pro poslech amatérského pásma 145 MHz na běžné CB stanici, ale jeden byl značně zjednodušený, zde je jeho dodatek.

NÁSOBIČE NAPĚTÍ

V případě, že požadujeme pro napájení zařízení vyšší stejnosměrné napětí než kolik nám je schopen dát transformátor s jednoduchým usměrňovačem, jsou zde dvě možnosti jak je získat. Jedna z možností je popsána zde.

BUBÁK PSV

Jistě jste se již s touto zkratkou setkali, mnohdy použitou jako strašidlo hrozící výbuchem vaší staničky. Zkusíme si tedy uvést věc na pravou míru.

SV VYSÍLAČ

Doba středovlnných vysílačů je již na ústupu. Ale přesto bývá zajímavé zjistit, jak takové zařízení vlastně pracuje.

4 PÁSMOVÁ ANTÉNA

Požaduje-li radioamatér vícepásmovou anténu typu dipól, která by byla dobře přizpůsobená ke svodu souosým kabelem, ukazuje se, že výběr vhodné konstrukce je poměrně malý. Zpravidla je nutno vybírat mezi trapovaným dipólem typu W3DZZ, nebo mimostředně napájeným dipólem (OCFD).

DOMOFON

V dnešní době je poměrně značně rozšířeno používání bezdrátových "chůviček" pracujících v pásmu PMR, což ale občas přináší i různé problémy, pro provoz v tomto pásmu je určeno pouze 8 kanálů, a bývají tedy časté problémy se vzájemným rušením. Tam, kde je možnost natáhnout mezi pokojem rodičů a pokojem dítěte dva dráty (stačil by i jeden, místo druhého je možno použít ústřední topení), vychází jako výhodné dále popsané zapojení.

DVOJÍ NAPĚTÍ

Již jednou jsem na těchto stránkách popisoval takový zdroj ss napětí, který je schopen z jednoho transformátoru dodávat dvě různá napětí. Pak ale přišel dotaz, zda je možno výstupní napětí pro laborování přepínat, na vyšší a nižší.

ELEKTRONKA

Mezi mladšími radioamatéry a vůbec bastlíři panuje rozšířená domněnka, že elektronky patří někam mezi dinosaury, ano, je to sice stará věc, ale v mnoha případech může dnes používané polovodiče překonat.

HLEDAČ KOVŮ

Popsaný přístroj se používá pro hledání kovových předmětů ukrytých pod zemí, sněhem, asfaltem, případně ve zdech budov. Správně provedeným zařízením je možno zjistit kovové předměty velikosti mince ve vzdálenosti několika centimetrů, nebo větší předměty ukryté v hloubce do 0,6 metru.

PRVNÍ RÁDIO

Tento článek vám pomůže postavit vlastní nejjednodušší rádio, takže sami můžete vyrazit na fascinující cestu do kouzelného světa rádiových vln.

DRUHÉ RÁDIO

V minulém článku jsem zde popisoval, jak si postavit své prvé rádio, jistě jste zjistili, že má nějaké nedostatky - nuže zde je návod na jeho zdokonalení.

NÁVRH USMĚRŇOVAČE

Zde popisuji zjednodušený návrh usměrňovače pro napájení vašich zařízení.

USMĚRŇOVAČ BEZ TRAFA

Pokud nemáte pro stavbu napájecího zdroje k dispozici vhodný transformátor, dá se obejít i bez něj. Ale pozor na úraz elektrickým proudem, stavbu doporučuji pouze těm, kteří již máte nějaké zkušenosti s elektřinou, a hlavně jste opatrní.

DEGEN DE1103

Tohle čínské rádio můžete sehnat na ebay za nějakých 60USD i s poštovným. Je to jeden z nejlepších přijímačů ve své třídě s poměrem výkon versus cena pro zájemce o poslech nejrůznějších rádiových stanic na pásmech DV - SV - KV a VKV. Samozřejmě, že se dá ještě vylepšit, a právě o tom pojednává tento článek.

KONTROLA AKU

Popsané zařízení pro kontrolu stavu akumulátoru bylo původně ve zjednodušeném tvaru sestaveno za účelem kontroly akubaterie na "portejblu", kdy jsme s kroužkem měli dosti špatné zkušenosti s postupným nenápadným vybíjením akumulátoru a tím i klesáním výkonu vysílače.

BEZDOTYKOVÁ ZKOUŠEČKA

Jedná se o bezkontaktní zkoušečku napětí v okolí kabelů, vedení ve zdi a podobně.

MALÝ NF ZESILOVAČ

U mnoha zde popisovaných přijímačů, pípadel a podobných přístrojů jsem uváděl, že k jejich výstupu máme připojit zesilovač, nebo aktivní reproduktor od počítače. Ale přišla reakce čtenářů - vždyť jsme přece odborníci, není tedy lepší si nějaký co možná nejjednodušší ale přitom kvalitní zesilovač postavit vlastními silami? Odpověď najdete v tomto článku.

POKUSY ZAČÁTEČNÍKŮ

Po mnoha a mnoha dotazech zájemců o elektroniku jsem se rozhodl otevřít tuto novou sérii článků, zatím uvádím prvou část a jen na reakcích čtenářů záleží, kolik těchto částí ještě bude následovat a čemu budou věnovány.

POKUSY 2

V předešlém díle jsem slíbil další pokračování jednoduchých zapojení pro začátečníky, no a jelikož sliby se mají plnit (a to nejen o vánocích), přináším zde další. Někteří z vás měli problémy s pochopením funkce, takže zde přidám i trochu toho povídání k jednotlivým schématům.

Přijímač SV & 160m

Regenerátor je zvláštní druh velmi jednoduchého přijímače. Podle tématického vydání CQ-QRP 21 (zima 2008), jej vyvinul v roce 1914 ještě co by student, americký radioamatér a později výtečný radiotechnik-vynálezce Edvin Armstrong WA2XMN.

VARIKAPY

Varikapy, neboli kapacitní diody, to je oblast, o které jsem se zde již zmiňoval v souvislosti s laděnými obvody. Pro upřesnění uvádím podrobnosti o jejich konstrukci a funkci.

RÁM ANT 1

Někteří amatéři nemaji zcela jasnou představu, k jaké třídě antén patří rámové neboli smyčkové antény, při debatách pak často dochází k nedorozumnění.

RÁM ANT 2

Konstrukce rámových antén

ANTÉNA LW

Jak naznačuje již samotný název antény je to vlastně dlouhý drát (v angličtině long wire), zavěšený mezi vysílačem a protějším pevným bodem.

BEZDOTYKOVÝ TESTER

Nedávno jsem zde popisoval takové šikovné udělátko pod označením "bezdotyková zkoušečka" které indikuje, zda v některém drátu je "šťáva", nebo není. No a jelikož se blíží vánoce, a s nimi samozřejmě i problémy která žárovička v řetězci na stromeček je vadná, tak si tohle popsané zapojení zjednodušíme

NF ZES 2T

Často se zde objevují popisy přijímačů, nebo i jiných zařízení, schopných vydávat zvuky, ale povětšině bohužel pro poslech na sluchátka. Pokud si chceme poslechnout nahlas (na reproduktor) třeba jednoduchý přijímač, nezbývá než si k němu postavit nějaký (samozřejmě také jednoduchý) zesilovač.

ANTÉNY OK1VR

jsou antény ,které autor Jindra Macoun ,OK1VR, popisuje na stránkách časopisu PRAKTICKÁ ELEKTRONIKA. Jsou určeny amatérským experimentátorům ale i čtenářům , kteří nemají v úmyslu s anténami experimentovat,ale jde jim spíše o podobnější nebo názornější výklad anténní problematiky,aby pak lépe porozuměli praktickým anténním aplikacím a dokázali je odborně posoudit.

DECIBEL ????

Decibel (dB). Velmi často se zaměňuje se zvukem. Mnohými je považován za nepřítele a zbytečnou komplikaci. Je to záhadné a tajemné zaklínadlo, které dosti lidí rádo používá, aniž by však vědělo o čem je vlastně řeč.

IMPEDANCE ANTÉNY

Kolem antén a jejich parametrů se vedou velmi často vášnivé diskuse, ale ne vždy, zvláště u začínajících, jsou podloženy fakty. Proto bych zde rád uvedl sérii článků s povídáním o základech antén. Zde si zkusíme probrat jedno z těch nejvíce probíraných témat, kde se nejvíce chybuje - a sice co to je impedance antény.

MĚNIČ 12 - 230V

Co se nám na jedné z výprav radiokroužku stalo, představte si, že jsme si sebou vozili (mimo akumulátoru a jiné hromady součástek a vybavení) také žárovku 12V na osvětlení ve stanu. A teď docházíme k podstatě problému - nějak se stalo, že místo žárovky 12V jsme měli žárovku na 230V - aha, no to je pěkný. Co teď?

HLÍDAČ

Může se občas přihodit, že se vyskytne potřeba chránit určitý prostor před vniknutím cizí osoby, ať již místnost, nebo třeba zahradu s česnekem.

TRANSTALKA

Domnívám se, že výraz "krystalový přijímač", zkráceně tedy "krystalka" vám není neznámý. Ale co je to "transtalka"?

TŘETÍ RÁDIO

Nedávno zde byly uveřejněny články PRVNÍ RÁDIO a DRUHÉ RÁDIO, ve kterých jsem vám slíbil že v dalším pokračování se podíváme do kouzelného světa krátkých vln, kde můžete slyšet stovky zajímavých stanic, ne jenom těch pár středovlnných.

PŘIJÍMAČ 7 MHz

Po hodně dlouhé době jsem se rozhodl alespoň dočasně opustit pásmo 80m, a vyzkoušet si, co všechno by se dalo udělat na pásmu 40 metrů, prostě zkusit zase něco nového.

SUPER PŘIJÍMAČ

Asi jako každý nemajetný SWL jsem začínal poslechem na homo-domo přímosměšujicími přijímači. Citlivost byla skvělá, ale ta selektivita… Místo jednoho spojení jsem poslouchal hned několik. To mě tak znechutilo, že jsem se pustil do stavby superhetu. A protože jsem nemajetný, tak jsem přijímač vesměs postavil z toho, co jsem vydoloval z odložených televizorů, rádií, počítačů, monitorů a faxů. Přitom mojí snahou bylo, aby byl přijímač kvalitní.

KRYSTALOVÉ FILTRY

Poznatky a myšlenkové pochody okolo příčkových SSB filtrů, popis domácí výroby.

VFO K PŘIJÍMAČI

Před nějakou dobou zde byl popsán poměrně kvalitní přijímač pro radioamatérské pásmo. Jediným jeho nedostatkem bylo, že jsem jako VFO používal signální generátor Tesla BM368. Vyzkoušel jsem mnoho zapojení VFO + oddělovacích stupňů a to nejlepší zapojení Vám teď předkládám

ČTVRTÉ RÁDIO

V předešlých povídáních (prvé, druhé, třetí rádio) jsme se seznámili s jednoduchými přijímači jak na středních, tak i na krátkých vlnách. V tomto článku si ukážeme obdobný přijímač, ale tento je určen k příjmu radiostanic na "kmitočtově horním" konci krátkých vln, kde se již blíží k VKV (Velmi Krátkým Vlnám).

PRVÉ ANTÉNY 2m

Ze zkušenosti vím, že velká část čerstvých koncesionářů (a to nejenom ve třídě N) zahajuje své prvé krůčky v éteru na amatérském pásmu 145 MHz provozem NFM, hlavně přes převaděče. Velmi brzy ale přichází na to, že provoz s "ručkou" a originální anténou typu "pendrek" není, celkem vzato, nic moc. Co s tím? No přeci - tohle!

VF ZESILOVAČ

Zpětnovazební přijímače, přes svoje vynikající vlastnosti, jako třeba citlivost, jednoduchost a podobné, mají ale také jednu nebo dvě nepříjemné vlastnosti. Jak je jednoduše odstranit, čtěte zde.

VYSÍLAČKA PRO NEJMLADŠÍ

Stavba "vysílačky" po drátech k procvičování jak techniky, tak i navazování spojení pro naprosté začátečníky.

ZESÍLENÁ KRYSTALKA

Přesto, že v dnešní době již rozhlasových vysílačů na středních (a hlavně dlouhých) vlnách citelně ubylo, ještě stále se nachází odvážlivci, kteří se chtějí pustit do stavby toho nejjednoduššího přijímače - tedy krystalky. Úplně základní předpoklad úspěšnosti, je mít pořádnou anténu a uzemnění. Ale i když se podaří krystalku "rozchodit", tedy poslouchat nejbližší silný vysílač, přeci jen začnete po čase uvažovat, jak své zařízení vylepšit - a tímto okamžikem se z vás stává pravý radioamatér. Prostě nespokojit se s dosaženým výsledkem, ale stále zdokonalovat nejen ten svůj přístroj, ale i sebe.

ZESÍLENÁ KRYSTALKA 2

Minula zde vyšel popis úprav krystalky, aby zachytila více stanic a měla větší hlasitost. Po dalších testech ale vyšlo najevo, že pokud máte blízko nějaký středovlnný rozhlasový vysílač, není tak složitá konstrukce příliš nutná, celé zapojení se dá zjednodušit. Jak? Sledujte.

TRANSCEIVER 10m

Při pokusech v pásmu CB (27 MHz) se najednou vlivem změny podmínek šíření vln začalo objevovat spousta vzdálených stanic, hlavně z Itálie, z Ruska, a občas i z Velké Británie. Nebylo tedy daleko od nápadu, vyzkoušet také amatérské pásmo 28 MHz (10 metrů), které je kmitočtově velmi blízko CB pásmu. Hlavním důvodem pokusů bylo otestovat systém QRP, tedy vysílání s malým výkonem, zda i takto se dá komunikovat na větší vzdálenosti.

ANT PŮL LAMBDA

Kdo máte možnost si natáhnout delší drátovou anténu, vřele doporučuji pro její výborné vlastnosti anténu o délce poloviny vlnové délky, tedy tzv, "půlku". Ta má opravdu vynikající účinnost, jak vám mohou potvrdit všichni, kteří ji již vyzkoušeli.

2 TRANZISTORY

Následující zapojení přijímače bylo převzato z jedné starší příručky o elektronice a mírně upraveno pro použití novějších součástek. Je to opravdu velmi pěkný malý dvoutranzistorový přijímač s použitím minima součástek, který je přesto schopen vybudit i malý reproduktor, ne jenom sluchátka.

CO JE PMR

Ve většině zemí Evropy a i u nás vznikla v roce 2001 po vyhrazení příslušného kmitočtového pásma možnost používat přenosné stanice pracující v pásmu 446 MHz na osmi povolených kanálech. Všechny tyto kanály jsou v našich zeměpisných šířkách k volnému použití.

POLICEJNÍ SIRÉNA

Vyskytla se potřeba postavit k ochrannému zařízení také řádnou signalizaci. Jeden z návrhů byl - a což takhle zvuk policejní houkačky? Je to dost pronikavé a přitom vhodné k vyplašení nežádoucí návštěvy.

PRVÁ ANTÉNA

Jistě si to dovedete živě představit, nebo jste se tímto problémem již setkali. Právě jste získali oprávnění k vysílání na amatérských pásmech, opatřili jste si zařízení (transceiver) a honem honem jedeme na pásma. Ale ouvej, ještě anténa.

VODOVOD-ANTÉNA 3

Byly zde uveřejněny články o tzv. "vodovodních" nahrážkových anténách. Tak ještě praktické zkušenosti jednoho z uživatelů.

PROTI ODPOSLECHU

V poslední době jsou v televizi předváděny různé kauzy trestné činnosti, při jejichž řešení hrají hlavní roli odposlechy. Takže zde uvádím návod pro potenciální pachatele, jak se bránit odhalení.

PRESELEKTOR

Většina malých přijímačů čínské výroby má velmi nedostatečnou citlivost a selektivitu. Proto bylo navrženo zapojení jednoduchého předzesilovače, který může být použit jako externí aktivní anténa i pro přenosné přijímače.

MĚŘENÍ NF

Pokud se někdy v amatérské praxi vyskytne potřeba měření akustického (nízkofrekvenčního) kmitočtu v rozsahu od 50 Hz po 200 kHz, je možno s vyhovující přesností (± 10 %) použít následující návod.

ZAJÍMAVÁ ZAPOJENÍ 1

Směs nejrůznějších vtipných a hlavně jednoduchých zapojení k testování.

VYSOKÉ NAPĚTÍ

Stále dostávám spoustu nejrůznějších dotazů, ale tento mne opravdu překvapil. Jak si vyrobit vysoké napětí? Ale jo, jde to snadno i bez specielních zařízení

TRANSTALKA 2

Již jednou zde byl zveřejněn návod na krystalku s tranzistorem místo diody, pod názvem "Transtalka", a v tomto článku se pokusíme o její vylepšení.

ZAPOJENÍ RADIOSTANIC

Schémata (zatím první část) radiostanic jak pro amatérská pásma, tak i pro CB od nejrůznějších výrobců. Postupně bude doplňováno.

RÁMOVÁ ANTÉNA

S touto rámovou anténou se dá snadno vyjít do etéru v pásmu 40 metrů rovnou z bytu, bez dohadování se sousedy a majitelem domu.

ANTÉNA PRO 160m

NÁVRH ANTÉNY PRO 160m, jednodušší typ antény, tedy klasický půlvlnný dipól napájený souosým kabelem

PŘIJÍMAČ BEZ CÍVEK

Jedním z největších problémů začátečníků při stavbě přijímačů jsou laděné obvody - cívka a kondenzátor. Nedalo by se tento zádrhel nějak obejít? Ale dalo, zkusíme třeba tento přijímač pro AM na střední a dlouhé vlny.

ZAJÍMAVÁ ZAPOJENÍ 2

Další část ukázek jednoduchých zajímavých zapojení k odzkoušení.

UTAJENÁ ANTÉNA

Jeden přítel scannerista se hodlal zúčastnit akce, na které bylo zakázáno používat scannery a vůbec všechna rádiová zařízení. Přišel se tedy poradit, jak to vyřešit.

TEPLOTA PÁJEČKY

Jak je všem jistě známo, tak 100 procent všech radioamatérů - kutilů (bastlířů) používá k provozování svého hobby nejdůležitější nástroj zvaný páječka. A všimněte si, jak je její provoz nehospodárný, delší dobu je položena ve stojánku a hřeje a hřeje přírodě do oken, pak chviličku nabere cín (správněji pájku), přikápne nějakou součástku a znovu se fláká

MĚŘENÍ KONDENZÁTORŮ

V každodenní praxi se radioamatéři - kutilové běžně potýkají s potřebou změřit kapacitu elektrolytických kondenzátorů, zvláště tehdy, když používají pro své konstrukce starší "oběhané" součástky, většinou získané z vyřazených přístrojů.

INDIKÁTOR NAPĚTÍ

Jednoduchý přístroj pro kontrolu napětí akumulátoru, použitelný jak v automobilu, tak i třeba pro radioamatérský provoz na přechodném stanovišti

FENOMÉN D-STAR

V posledních letech se mezi radioamatéry objevuje fenomén zvaný D-STAR, zjednodušeně digitální rádio. Na diskusních stránkách se vedou zanícené debaty, používat či nepoužívat, je to amatérismus nebo není, je to rádio, když větší část cesty při spojení probíhá po drátech, a podobně. Zanícení příznivci tohoto způsobu komunikace a stejně zanícení odpůrci svádějí neustálé boje.

LABORATORNÍ PŘIJÍMAČ

Užitečný přístroj pro domácí kutily, zabývající se vysokofrekvenční technikou.

TTL OSCILÁTOR

Konstrukce oscilátorů s TTL obvody se obyčejně řeší na způsob multivibrátoru, tedy klopných obvodů. Jenže v mnoha případech se dá takový oscilátor zhotovit i pomocí obvodů soustředěné selektivity, tedy pomocí obvodů LC.

PRESELEKTOR

V následujícím návodu je uveden tip, jak variometr z letecké radiostanice použít jako ladicí člen mezi anténu a přijímač.

ZAJÍMAVÁ ZAPOJENÍ 3

Další část ukázek jednoduchých zajímavých zapojení k odzkoušení.

VYSOKÉ NAPĚTÍ

Na různých webových stránkách domácích kutilů v elektronice se dosti často objevují i návody na zhotovení vysokonapěťového transformátoru, pod názvem TESLŮV TRANSFORMÁTOR. Pro ty z vás, kteří by jste si jej chtěli vyzkoušet v maximálně zjednodušeném zapojení, přináším následující popis.

200 ANTÉN

Popisy 200 různých drátových antén pro KV radioamatéry

KAPESNÍ VYSÍLAČ

A nyní jedna specialitka pro milovníky (relativně) nedávné historie - návod na stavbu miniaturního fonického vysílače z roku 1948. Potěšte se rozdílem mezi touto a dnešní technikou.

O STAVBĚ ANTÉNY

Bylo nebylo. Partička radiobláznů se vypravila do přírody, testovat jak různé kousky drátů dokážou vyzářit nějakou tu energii. Složení - Myslič, Měřič a pár Otroků.

TUNER ANTÉNY

Problém při provozu v přírodě bývá s připojením antény, jejíž rozměry se v těchto případech zhusta neřídí zákony antenářské techniky, ale spíše možnostmi operátora a daným okolním prostorem. Pak je samozřejmě nutno anténu vyladit do rezonance, například pomocí následujícího tuneru.

OKAP JAKO ANTÉNA

Použití okapu jako antény - článek z časopisu Krátké Vlny.

PÁTÉ RÁDIO

V minulých dílech tohoto povídání o stavbě různých přijímačů (PRVNÍ až ČTVRTÉ RÁDIO) jsem slíbil, že se podíváme také na to, jak poslouchat VKV (velmi krátké vlny), ať již třeba FM rozhlas, nebo (některými často poslouchaný) zajímavý letecký AM provoz.

TRANZISTORY SMD

Značení tranzistorů v provedení SMD.

ZAJÍMAVÁ ZAPOJENÍ 4

Další pokračování článků o jednoduchých zajímavých zapojeních.

ZESILOVAČ SCANERU

Mnozí VHF/UHF scanneristé se často potýkají s tím, že i když mají "dobrou" anténu, jsou vzdálenější signály poněkud slabé. Pak nezbývá, než si pomoci popsaným anténním zesilovačem.

KV AKTIVNÍ ANTÉNA

Aktivní anténa v tomto zapojení je s úspěchem použitelná pro široký rozsah kmitočtů, od 10 kHz až do 100 MHz.

ANTÉNA SHORTY

Na internetu jsem na stránkách LZ2ZK narazil na zajímavou dvoupásmovou anténu, zvanou SHORTY. Anténa je k dispozici ve dvou variantách , "Shorty 4080" a "Shorty 4020", určenou pro 80/40 a 40/20 metrů.

KANÁREK

Tento popis přináší jedno z těch jednodušších zapojení pro mladé kutily, se kterým se mohou dostatečně "vyřádit", zapojení bylo s úspěchem využíváno v kroužku elektroniky a radiotechniky na základní škole pro mladší žáky. Jedná se o náhradu bytového zvonku melodickým zvukem "kanárka".

KRYSTALKA

Převzato ze slavné knihy Jaroslav Foglar, Kronika ztracené stopy, Naše vojsko, Praha, 1967

SV VYSÍLAČ

V následujícím popisu se chci po mnoha letech přiznat k jednomu z nejhorších trestných činů, jaký bylo možno spáchat v dobách totality, kdy se nezákonné provozování nebo i jen vlastnictví vysílače trestalo velice přísně.

PĚTIOSMINA 2m

Jak je dobře známo, dějí se věci různé (i hrůzné), třeba "to je můj dům, já jsem si jej poctivě koupil za poctivý prachy a tak jenom já můžu rozhodovat co na něm bude", také jste se s tím setkali? Tak my to vyřešíme jinak. Jednou z mnoha možností je také instalovat anténu zevnitř bytu, třeba i nalepením hliníkové fólie na okno.

VERTIKÁL 160+80m

V únorovém čísle The Short Wawe Magazine v minulém roce uveřejnil G6LX článek o výsledcích svého pětiletého experimentování s vertikálními anténami. Z článku je zřejmé, že autor přistupoval k problematice velmi zodpovědně. Používal například slušné přístrojové vybavení, které se skládalo z VF můstku a generátoru General Radio, anténaskopu a VF wattmetru se směrovým vazebním členem firmy Collins.

ANTÉNA 160 - 6 metrů

Zajímavým typem krátkovlnné vícepásmové antény je "dlouhodrátový" dipól, který na rozdíl od klasického dipólu délky lambda půl je dlouhý tři poloviny vlnové délky.

L-ANT pro 2m

Již dříve jsem na těchto stránkách popisoval stavbu jednoduché drátové antény ve tvaru "L" pro pásmo CB (27 MHz). Obdobně vypadá anténa pro pásmo 145 MHz, kterou na svém blogu popsal 9W2WTF

KOMBINOVANÁ PÁSMOVÁ PROPUST

Pásmová propust s potlačením nežádoucích kmitočtů a její návrh. Původně použito pro směšovací oscilátor do transceiveru 145 MHz.

NEJJEDNODUŠŠÍ ANTÉNA

Půlvlnný dipól je jednopásmová anténa, jehož délka odpovídá polovině délky použité vlny.

FAQ K CB ANTÉNÁM

Vyzařuje anténa elektromagnetické vlnění nebo výkon? Co to je PSV nebo SWR? Musíme anténu ladit? Musíme také ladit kabel? atd.....

NÁVRH TRAFA

Zde uvedený zjednodušený výpočet silového transformátoru umožňuje snadno a jednoduše určit potřebný průřez jádra, počty závitů jednotlivých vinutí a průměr použitého vodiče.

ŠÍŘENÍ VLN

Ing. Dr. JIŘÍ TRŮNEČEK: ENCYKLOPEDIE RADIOVÉ TECHNIKY SOUČASNÉ DOBY PRO KAŽDÉHO.

VF ZESILOVAČ

Podrobný postup návrhu vysokofrekvenčního zesilovače, kopie sešitu ze školy.

RADY - JAK NA PŘIJÍMAČ

JAK NA PŘIJÍMAČ S ELEKTRONKOU. Na dotazy odpovídá Viktor Olbramice.

YAGI JEDNODUŠE

Jednoduše jak navrhnout anténu typu Yagi-Uda pro libovolný kmitočet.

PLOŠNÉ SPOJE

Rychlá kusová výroba plošných spojů

PŘIJÍMAČE

Přijímače OK1DPX Pro poslech radioamatérského provozu i rozhlasu.

QRP Souprava

Experimentální vysílací a přijímací zařízení.

ANT LAMBDA PŮL

Jednoduché přizpůsobení antény o délce Lambda půl pomocí L-článku.

MINI TRANSCEIVER

Zde nabízím kutilům dobré tipy pro stavbu jednoduchého ale spolehlivého transceiveru, ale poněkud netradičním způsobem - prostě zde jsou popsány jednotlivé díly, tak, jak se osvědčily při vývoji a stavbě zařízení.

REPELENT

Odzkoušené zapojení odpuzovače nepříjemného hmyzu, hodí se to právě při nastávající sezóně dovolených, výletů do přírody se stanem, a konečně také i v bytě.

VÝSTUPNÍ TRAFO

Při stavbě různých nízkofrekvenčních zařízení, jako zesilovačů, tónových generátorů, výstupu přijímačů a podobně, se velmi často vyskytne potřeba použít výstupní nf transformátor k přizpůsobení nízké impedance reproduktoru (typově 5 až 10 ohmů) k výstupnímu tranzistoru (tranzistorům).

KV RX S ELEKTRONKOU

Jednoelektronková dvoulampovka pro amatérská pásma 80 - 2 m

SMÍŠENÝ PŘIJÍMAČ

Pro nostalgiky a milovníky vakua je zde popsána stavba KV přijímače pro amatérské pásmo 80 metrů osazeného jednou elektronkou a jedním integrovaným obvodem.

OD ZEPPELINKY KE SLIMÁKOVI

Půlvlnná anténa Zeppelin, co to je? Anténa SLIM-JIM, co to je?

PRVÝ AM VYSÍLAČ

…. a helemese, ono to na jednu plochou baterku skutečně vysílalo na horním konci středních vln, a při použití 5 metrové antény to bylo slyšet přes ulici v protějším domě! Následoval druhý výrobek tohoto typu, a již jsme se s přítelem mohli "snadno a jednoduše" domlouvat.

PŘIJÍMAČ 40+80 m

Před několika lety byl na těchto stránkách zveřejněn popis jednoduchého přímosměšujícího přijímače pro amatérské pásmo 80 metrů. Pro zájemce o další amatérské pásmo 40 m, na němž je již možno slyšet téměř celý svět, přináším zde popis jednoduché úpravy pro jeho rozšíření.

TANČÍCÍ KVĚTINA

Připomeňme si film o pyšné princezně, ve kterém zahradník (zakuklený princ) odnaučoval princeznu pýchy tím, že ji předváděl, jak pomocí hudby a písně dokáže roztančit květinu

ŽHAVENÍ ELEKTRONEK

Mezi radioamatéry, kteří si s nostalgií vzpomínají na dobu vakua, se dosti často vyskytují elektronky řady P ze starých televizorů, které jsou původně určeny pro žhavení zapojené v sérii pro napájení přímo ze sítě 230V bez transformátoru. Jejich žhavicí napětí jsou různá, ale všechny se vyznačují žhavicím proudem 0,3 A.

ZVUK MOTORU

Již je tomu mnoho let, co jsem vnoučkovi koupil autíčko na baterku, hrozně se mu líbilo, ale nejvíce jej mrzelo že nevydává takový zvuk, jako skutečné auto, musel sám dělat brrmmmm brrrmmm. /P>

MĚŘENÍ KONDŮ

Máme smazané označení na kondenzátoru? Nebo je již starší, a mohl změnit kapacitu?

SÍLA POLE

Při testech nejrůznějších antén pro amatérské vysílače a kontrole jejich směrové charakteristiky je vhodné použít jednoduchý měřič síly pole. Měření v malých vzdálenostech (na dohled k měřidlu) je velmi nepřesné, nic neříkající a navazování spojení se vzdálenějšími protistanicemi pro posouzení síly pole je velmi zdlouhavé. Zkuste tohle!

MĚNIČ NF IMPEDANCE

Mnoho starších zařízení (přijímačů atd), hlavně z vojenského výprodeje, ale i domácí výroby, mají výstup přizpůsoben pro použití sluchátek s impedancí 2 000 až 4 000 ohmů. V dnešní době se ale velmi obtížně shánějí, tak co teď? Návod je zde.

PŘIJÍMAČ HAM

Námět pro následující návod byl převzat z jedné starší knihy z dob prvých počátků tranzistorové techniky, s úmyslem jej odzkoušet jak bude fungovat s moderními tranzistory. Původně byl pouze pro pásmo 80 m, ale s uvedenými tranzistory chodil až do 2 metrů.

HLAS ROBOTA

Sci-fi filmy mezi ostatními vynikají v tom, že se hemží speciálními efekty. Jedním z nejdůležitějších prvků, který v těchto filmech nesmí chybět, jsou roboti. No a samozřejmě, když takový robot promluví, musí mít také typický robotický hlas.

CO JE SSB

Mnoho začínajících radioamatérů tápe v tom, vocogou, zvláště zájemci o provoz SSB na CB.

GENERÁTOR VN

Zapojení je schopno vyrobit napětí až několik stovek voltů, ale zase s velmi malým proudem, takže člověku nehrozí řádné nebezpečí.

ANTÉNA AIR BAND

Zde přináším něco pro scanneristy, a vůbec milovníky zajímavého provozu na leteckém pásmu, třeba se to může někomu hodit. Anténa je systému Yagi-Uda se čtyřmi prvky

ANTÉNNÍ ZESILOVAČ

Jedná se o jednoduchý obvod zařazený mezi anténu a vstup přijímače, určený k zesílení signálů z pásem SV-KV-VKV. Vřele jej doporučuji například pro použití se zpětnovazebními přijímači, kde úspěšně zabrání kmitům vznikajícím při utažené zpětné vazbě postupovat do antény, kde by mohly rušit posluchače v blízkém okolí.

CO JE TO HERTZ

Na pokračování zde bude vycházet přehled jednotlivých výrazů z oboru rádia.

HLÍDAČ PŘIBLÍŽENÍ

Pokusná konstrukce byla použita jako bezdotekový hlídač, který měl odhalit, že se "někdo" nachází za dveřmi. Spolehlivě detekuje statickou elektřinu, bez přímého kontaktu. Budete se divit, co všechno zjistí!

MĚŘENÍ ZD

Radioamatéři mají často potíže při zjišťování základních parametrů Zenerových diod, které mají právě po ruce, často mají smazané označení, nebo v případě zahraničních typů není k dispozici jejich katalog. V této situaci může snadno pomoci jednoduché zapojení testeru popsaného v tomto článku.

PŘIJÍMAČ MOAV

Jako vzpomínku na jednu z mých prvých konstrukcí následující po zpětnovazebních přijímačích, přináším zde návod na skutečně dobrý přijímač z "dřevěných" dob, který jsem v oněch dobách našel v časopise Krátké vlny.

PORUCHY ZE SÍTĚ

Často nás trápí různé impulsní rušení přicházející po síti, ať již od kolektorových motůrků (vrtačky a podobně) nebo od regulátorů s tyristory. Pak nezbývá než pomocí vhodného filtru tyto rušivé proudy odstranit.

SIGNALIZACE DVEŘÍ

Tento obvod slouží k signalizaci otevřených dveří, i když má ještě mnoho dalších použití, jako například signalizace vniknutí na pozemek, hlídání zboží a podobně.

NF BYPAS

V některých tranzistorových přijímačích je pro úsporu použito zapojení reproduktoru přímo do obvodu kolektoru zesilovače ve třídě A. Přitom všichni víme, že zde je zapotřebí použít zátěž (sluchátka, reproduktor) o vyšší impedanci, jinak je tranzistor zatěžován zbytečně velkým proudem, což má za následek jeho ohřev a samozřejmě i větší spotřebu ze zdroje.

KONVERTOR VKV-SV

Na internetu se vyskytují kvanta popisů přijímačů pro letecké pásmo, ale tato metoda se zdá být vhodnější.

ZÁŘIVKA NA BATERIE

Toto zapojení představuje převodník napětí zapojený jako blokovací oscilátor, který vyrobí napětí vhodné pro zářivku.

VKV ZESILOVAČ

Zájem o vysílání VKV rozhlasu neutichá, ba spíše se zvětšuje. Pro zájemce zde uvádím jednoduchý ale spolehlivý anténní zesilovač přizpůsobený pro skládaný dipól.

REGULACE PROUDU

Součástky pro regulaci proudu - tyristor, diak, triak.

ZAJÍMAVÁ ZAPOJENÍ 5

Další pokračování jednoduchých zajímavých zapojení s tranzistory, které si můžete kdykoli odzkoušet.

TERMISTOR

Zajímavá užitečná odrůda odporů (rezistorů). Hlavní rozdíl spočívá v tom, že u klasických odporů se snažíme o to, aby se jejich odpor neměnil s teplotou, u termistorů je tomu právě naopak.

PLOŠNÉ SPOJE

Mnozí domácí kutilové by chtěli mít své výrobky hezké jako tovární, pěkně na plošném spoji. Ale ouha, u většiny návodů výkresy plošných spojů nejsou, takže jak na to.

DV-SV-KV PŘIJÍMAČ

Na tomto přijímači můžeme poslouchat signály z pásem dlouhých a středních vln, ale hlavně (za tímto účelem byl také vyvinut) na libovolném rozsahu krátkých vln

KONVERTOR PRO VDV

Zajímavým a napínavým koníčkem je také lovit stanice na VLF (Velmi Dlouhé Vlny), vysílající na kmitočtech pod 30 kHz, jako je třeba známá stanice Grimeton

ANTÉNA PRO EXPEDICE

Při výletech a horských tůrách s KV radiostanicí v batohu je důležitý každý kousek ušetřeného místa a hlavně váhy. Zde uvádím antény tvořené jen kusem drátu, který se vede do kapsy.

PRÁCE SE SÍTÍ

Jak pracovat se síťovým napětím, na co hlavně si dát pozor.

PŘIJÍMAČ CDD

Přijímač z různých starších součástek, prostě CO DŮM DAL.

DVOJITÝ ZDROJ

Kdo pracujete z domova na CB se "stabilkou" nebo "mobilkou", jistě máte ke stanici také příslušný napájecí zdroj. Ale hůře jsou na tom uživatelé "ručky", přenosné radiostanice, která je napájená z baterií většinou velikosti AA. Baterie jsou vhodné pro cesty, na přechodná stanoviště a podobně, ale doma je přeci jen výhodnější použít (když už je k dispozici) napájení ze sítě 230V, přeci jen to vychází podstatně levněji.

ELKOVÝ PŘJÍMAČ

Jednoduché přijímače, nekomplikované při stavbě a uvádění do chodu jsou stále středem zájmu začínajících radioamatérů.

FILTR HARMONIK

Jak zdokonalit T-článek pro lepší filtraci harmonických kmitočtů.

KRÁTKÝ DIPÓL

Jistě se mnoha z vás již přihodilo něco takového. Potřebujete natáhnout dipól na krátké vlny, ale ouha. Nevejde se do prostoru, který je k dispozici, třeba na střechu a podobně. Tak, sákryš, a co teď?

MĚŘENÍ NF IMPEDANCÍ

Čím více kdo kutí v nízkofrekvenční technice, tím častěji naráží na problém, jak zjistit impedanci reproduktoru, sluchátek, nf filtrů atd.

ANTÉNA 3,4 - 15 MHz

Ano, je to pravda odvěká a každý radioamatér to velmi dobře zná: krátkovlnný přijímač bez antény není přijímač, nic neznamená, a mrňavé anténky nejsou zase příliš účinné. Ale co dělat, když nemáme naprosto žádnou možnost natáhnout si pořádnou venkovní anténu, třeba dipól 2 x 20 metrů! Toť problém veliký, zvláště ve městech a na sídlištích!

DVOUTÓNOVÁ SIRÉNA

Elektronická siréna, původně vyvinutá do modelu policejního auta.

ELEKTRONICKÝ KLÍČ

Jak tak sleduji diskuse na různých kutilských stránkách, zjišťuji, že opět přicházejí "do módy" nenáročná jednoduchá zapojení. Pro zajímavost zde uvádím zapojení superjednoduchého elektronického klíče, který nosívám sebou na výlety s rádiem.

LADĚNÉ OBVODY

LADĚNÉ OBVODY ZPĚTNOVAZEBNÍHO PŘIJÍMAČE

PRŮRAZNÉ NAPĚTÍ

Průrazné napětí kondenzátorů při nízkých kmitočtech je napětí, při kterém se dielektrikum prorazí.

ZESILOVAČ S TTL

Součástky označované TTL - tedy Tranzistor - Tranzistor - Logic přesto že jsou v podstatě digitálními prvky, dají se použít také jako lineární zesilovače.

REGULACE VENTILÁTORU

jednoduché schéma zapojení, které umožňuje automaticky regulovat rychlost otáčení ventilátoru se stejnosměrným motůrkem, jaké jsou například v počítačích a podobně.

VF ZESILOVAČ

Vlastnosti zpětnovazebního přijímače mohou být podstatně vylepšeny přidáním vysokofrekvenčního zesilovače který má i další výhodné vlastnosti.

AM KV VYSÍLAČ

V tomto návodu popisuji zajímavý krátkovlnný vysílač s anodovou modulací, který je velmi jednoduchý a nepotřebuje žádný laděný obvod ani cívku, které bývají v amatérských podmínkách často problémem.

AM SV VYSÍLAČ

Jak si ze starého elektronkového přijímače udělat vysílač, aby nebyl problém s příjmem.

ANT ZESILOVAČ

Příjem na krátkovlnných pásmech, jak rozhlasových tak i amatérských, bývá často znepříjemněn různými poruchami které prochází z jiných kmitočtových úseků, ale hlavně od výkonných rozhlasových stanic.

STOJATÉ VLNY

Každý, kdo se alespoň trochu pohybuje kolem antén narazil na pojem PSV (v angličtině SWR), tedy poměr stojatých vln, správněji činitel stojatého vlnění. A co to vlastně je?

AUDION S ELEKTRONKOU

Vzhledem k pokroku a vývoji techniky je to téměř neuvěřitelné, ale je to tak. Objevuje se zájem o stavbu přístrojů s elektronkami, zvláště jsem v mejlech dotazován na nějaké hodně jednoduché přijímače. Takže zde je maximálně zjednodušený, avšak spolehlivě fungující příklad.

KV ANTÉNA J

Na VKV a UKV kmitočtech, zvláště na amatérských pásmech 144 MHz a 430 MHz se velmi často jako vertikální antény používají tzv. J-antény, které se honosí několika výhodami oproti obyčejným vertikálním anténám. Jednak mají větší zisk, a hlavně - nepotřebují protiváhy a jejich konstrukce spolu s upevněním je velice jednoduchá. Zkuste ji na KV!

PIRÁTSKÝ VYSÍLAČ

Od jednoho ze čtenářů těchto stránek: Napadlo mě postavit vysílač z TTL obvodů pro fonický provoz. Vycházel jsem z krystalového oscilátoru a přemýšlel jak by jej šlo modulovat.

PŘEPÍNANÝ ZDROJ

V radioamatérské praxi při laborování s různými zapojeními se velmi často vyskytne potřeba napájení různými stabilizovanými napětími.

SV PŘIJÍMAČ NA 160m

Přenosné rozhlasové přijímače s pásmem středních vln (MW, SV) je velmi jednoduché přeladit na amatérské pásmo 160 metrů, bez pomoci měřicích přístrojů

BLIKAČE S LED

Toto zapojení jsme stavěli v školním radiokroužku nejmladších žáčků, ještě předtím, než se seznámili s aktivními součástkami, jako tranzistor a podobně. Pro výuku je velmi důležité použít co možná nejjednodušší zapojení, ale aby "to" vůbec něco dělalo.

BLIKAJÍCÍ ŽÁROVKA

Jsou velmi dobře známy různá zapojení blikačů (např. multivibrátorů atd.) se světelnými diodami (LED), někdy také se žárovkami, zde je ta druhá verze.

SIGNÁLNÍ GENERÁTOR

Každý, kdo alespoň trochu přičichl k vysokofrekvenční technice, například k přijímačům a podobně, měl potřebu nějakého přístroje, který by vyráběl vysokofrekvenční kmity s definovaným kmitočtem

ZKUŠENOSTI S QRP

Ukázka zařízení, se kterým YT1DL zkoušel spojení s malými výkony, tedy QRP.

NF ZESILOVAČ S MOSFETEM

Konstrukce jednoho ze čtenářů těchto stránek, použití výkonového tranzistoru z vyřazeného PC zdroje.

VYLEPŠENÍ PŘÍJMU

Současný éter je přímo přesycen signály (nejen) rozhlasových stanic, a je těžké říci jaký potřebujeme přijímač, abychom si zachovali dobrý příjem. Zkuste se podívat na jednoduché techniky, které vám pomohou opravdu zlepšit kvalitu příjmu kterékoli stanice, ať již amatérské, nebo profesionální - rozhlasové.

3 FÁZOVÝ MULTÍK

Existuje mnoho typů multivibrátorů, nejčastěji se v nich používají bipolární tranzistory, nejčastěji v zapojení jako dvoustavový astabilní multivibrátor. V tomto článku je navržen jeho neobvyklý, méně známý druh, který nemá dva stavy, ale tři, zvaný také jako kruhový, nebo cyklický.

ANTÉNA A STATIKA

Jak to vypadá u Vaší antény se statikou? V literatuře o anténách je uváděno, že je nutno elektrostatický náboj vznikající při sněžení, při dešti a zvláště při bouřkách, který dosahuje napětí desítek kilovoltů, svést na zem.

ANTÉNA BEZ UZEMNĚNÍ

Pro batůžkáře, balkony nebo plastové karoserie aut.

ATTENUÁTORY

Nedávno jsem zde uveřejnil článek VYLEPŠENÍ PŘÍJMU ve kterém jsem se zmínil o útlumových článcích, tak zvaných attenuátorech a jejich použití. Dnes bych rád doplnil uvedené povídání o to, jak navrhnout a sestrojit tento užitečný obvod.

ATU 27 MHz

Ladicí jednotka pro antény na CB pásmu 27 MHz

ANTÉNA PRO CB

Krátká anténa pro CB pásmo 27 MHz k použití na přechodném stanovišti nebo v nouzi i doma na střechu.

DEMO VYSÍLAČE

Jedním z rychle se rozvíjejících oborů je vysokofrekvenční technika, bez které si ani nemůžeme představit, co vidí na své pouti vozítko na Marsu, nemůžeme v TV vidět oblíbené herce, domluvit se pomocí "vysílačky" co bude k obědu - ale jak to vlastně funguje?

GENERÁTOR KMITŮ

Jednoduchý generátor sinusových kmitů s obvodem 7400

CB RÁMOVKA

V případech, kdy je potřeba efektivně zmenšit velikost antény se s úspěchem využívají rámové antény. Ty jednak n-násobně snižují rozměry antény ve srovnání s pracovní vlnovou délkou, které mají jětě další výhody.

VYLEPŠENÍ AUDIONU

Zpětnovazební přijímače, tak zvané audiony, mají sice slušnou citlivost, ale jednu obrovskou nevýhodu - mohou rušit ostatní ve svém okolí. Jak to odstranit se dočtete zde.

ANTÉNA 50 MHz

Jednoduchou směrovou anténu pro pásmo 50 MHz popsal Robert G4OBE v D-I-Y RADIO, 7/1999. Obdobný typ antény již dříve publikoval VK2ABQ pro pásma 14 - 21 - 28 MHz a oblíbil si ji z důvodu její značné širokopásmovosti ve srovnání s anténami QUAD a YAGI.

NOUZOVÉ OSVĚTLENÍ

Ale jo, dá se. Stačí hrst bílých světelných diod, baterka, a něco co by ty diody při výpadku proudu připnulo k baterii. Zde uvedené jednoduché svítidlo pro nouzové osvětlení používá jen několik prvků, ale přitom dokáže poskytnout užitečné služby.

MĚŘENÍ L a C

Jistě to všichni znáte. Jakmile někdo zabrousí, byť jen malinko, do vf techniky, třeba i jen do přijímačů, automaticky narazí na problém, který se v běžné kutilské praxi nevyskytuje. Jak na to, se dočtete ZDE.

HLEDAČ VEDENÍ

Někdy je zapotřebí znát přesné umístění síťového vedení ve zdech domu, zvláště při jeho opravách a rekonstrukcích, ba dokonce i k výběru místa, kam zatlouci hřebík nebo navrtat hmoždinku, aby nedošlo jak k poškození vedení, tak i - a to hlavně - k úrazu elektrickým proudem.

TAJEMSTVÍ KV

Tajemné krátké vlny, rozsahy, kmitočty, použití.

ZESILOVAČ LM317

Jistě znáte integrovaný obvod LM317C, používaný jako regulovaný stabilizátor napětí. Tento obvod je ale v principu zesilovač, takže se dá jako zesilovač i použít.

AM KV VYSÍLAČ

Tento vysílač s jedním tranzistorem pracuje s amplitudovou modulací v krátkovlnném rozsahu od 80 do 15 metrů

CO TO JE SSB

Začínající radioamatéři se občas setkávají se "záhadnými" zkratkami a výrazy, třeba zrovna ono SSB, čili Single Side Band, čili provoz s jedním postranním pásmem a potlačenou nosnou vlnou

CHŮVIČKA

Kdo máte v rodině mimino, jistě uznáte, že je velmi vhodné je kontrolovat zda právě nepláče, případně na něj promluvit a utišit jej.

HLEDAČKA KOVŮ

Přemýšleli jsme, jak ještě zpestřit víkendové výlety mladých radioamatérů - členů kroužku, až nápad přišel z internetu - postavit si minohledačky, v lese tajně zahrabat plechovky se sladkostmi a kluci hledejte.

ÚPRAVA NAPĚTÍ USMĚRŇOVAČE

Tuhle se nám v kroužku přihodilo, že transformátor k usměrňovači, který jsme měli k dispozici, dával malé napětí, chtělo by to o kousek víc - a jak to tedy dopadlo .......

SMĚROVKA 433 MHz

Vyskytla se potřeba neustálého spolehlivého spojení mezi chatou (na vyvýšeném místě) a domovem, sice zdánlivě na přímou viditelnost, ale ve značné vzdálenosti. Jak jsme to vyřešili, viz zde.

GENERÁTOR MŇAU

Napodobení mňoukání kočky, vhodné ke vložení do hračky.

PRŮŘEZ VODIČE

Tabulka průřezu vodičů nebo kabelů pro dané proudové zatížení.

DOTEKOVÝ SENZOR

V tomto článku si ukážeme, jak zhotovit signalizační zařízení, nebo přesněji akustický signalizátor, spouštěný dotykem, který nepotřebuje žádné tlačítko ani mechanické kontakty, čímž docílíme širšího uplatnění tohoto zařízení.

ANTÉNA PRO 160m

Popis antény nestora českého amatérského vysílání - OK1AW

GENERÁTOR KMITŮ

Uvedené zapojení je jednoduchý generátor kmitů, více známý jako oscilátor, využívající ke své činnosti komplementární tranzistory

PENTO 12V

Přesto, že jsem již na těchto stránkách několikrát zveřejnil zapojení přijímačů s elektronkami, tak stále ještě dostávám dotazy, jak by co šlo udělat, jak to zjednodušit nebo vylepšit, a podobně. Vytáhl jsem tedy jeden starší popis, někdy z počátku šedesátých let minulého století, kdy se Kovoslužba zbavovala televizorů vykoupených na protiúčet a vozila je radioklubům na součástky. Nejčastěji používanou elektronkou v nich byla EF80, a té je věnován následující popis.

SÍLA REZONANCE

Pomocná feritová anténa pro příjem vzdálených rozhlasových stanic v pásmu středních vln.

TDO + GENERÁTOR

TDO je zkratka názvu trans-dip oscilátor. Je to velmi užitečný nástroj pro každého radioamatéra kutila, který by se chtěl podívat do oboru vysokých kmitočtů. Na konci článku jsou uvedeny příklady možných aplikací tohoto nástroje, ale zatím uvedu jen že se hodí jako měřič kmitočtu, jako generátor , a hlavně po zjišťování rezonančního kmitočtu laděných obvodů LC "za studena", které tedy nemusí být právě v provozu.

DOBÍJEČKA BATEREK

Mnohokrát již byly v literatuře i na internetu popsány návody na zhotovení nabíječky pro akumulátorky NiCd a podobné. Jenže právě tak je možno částečně dobíjet i obyčejné suché články, což se může hodit pokud je právě obchod zavřený (nebo daleko) a potřebujeme nutně něco vyfotit, nebo zavolat ruční radiostanicí PMR a podobně.

ZDROJ K ELEKTRONKÁM

Sice to již "není v módě", ale přesto se občas najdou kutilové a experimentátoři, kteří by si chtěli zkusit nějaké zapojení s elektronkami, ale odrazuje je potřeba poměrně značného napětí pro napájení anod, od takových 100 V až třeba po 300 V. Což si to ale zkusit s menším napětím?

2 LAMPOVÝ VYSÍLAČ

Starší elektronkové přijímače, které se občas nabízejí k rozebrání na součástky, obsahují mimo jiné i koncové pentody EL84. Co s nimi?

LADĚNÝ OBVOD

Někteří z vás si třeba pomyslí - na co mi to je? K čemu to potřebuji znát? No, tak v prvé řadě, troška poznání nikdy neuškodí, a za druhé - a to je ten hlavní důvod - jsou v životě chvíle, kdy znalost těchto výpočtů může být nadmíru užitečná

TAJEMNÁ ANTÉNA

Dostalo se mi do ruky Říjnové číslo časopisu AntenneX z roku 1989, které bylo celé věnováno koncepci antény vyvinuté Tedem Hartem W5QJR.

REGULACE VENTILÁTORU

Jednoduchý obvod, umožňující regulaci otáček stejnosměrného ventilátoru, jaký se používá v počítačích a jiných elektronických zařízeních ke chlazení obvodů.

JEDNODUŠE NA KV

Na těchto stránkách již byla popsána celá řada jednoduchých i složitějších přijímačů, ale tento - dále uvedený, asi bude hrát úlohu těch nejjednodušších.

MINIVYSÍLAČ

Občas si jen tak z nostalgie (a hlavně pro poučení) procházím starší radioamatérské časopisy, to by jste nevěřili, co se tam dá nalézt zajímavých zapojení, jako téma k odzkoušení.

REGULACE PÁJEČKY

Občas se v návodech na stavbu pomocných zařízení pro radioamatéry - kutily objevují popisy regulátorů teploty páječky, zde je jednoduchá verze.

BAREVNÁ HUDBA

Výuka použití tyristorů pomocí jednoduchého zařízení pro barevnou hudbu.

KRYSTAL

Jistě jste již mnohokrát narazili na výraz "KRYSTAL", pardon, nemá to nic společného s krystalkou, i když je to součástka také často používaná ve vysokofrekvenční technice. Takže si o tom povíme něco bližšího.

NÁHRADA STABILIZÁTORU

V mnoha zapojeních se používají integrované stabilizátory, obvykle jsou se třemi vývody, v pouzdrech připomínajících tranzistory. Jejich používání je pohodlné, mají vstup, výstup a společný vývod, co hlavního - nepotřebují žádné další doplňující součástky. Ovšem, každý plus má svůj mínus - ne vždy je možno nahradit vadný stabilizátor stejným, nebo podobným

O CÍVKÁCH

Až se ponoříte trochu hlouběji do základů radiotechniky, určitě se budou každému hodit další znalosti o cívkách.

RÁMOVKA DO OKNA

Rozměry standardního okenního otvoru v paneláku umožňují do něj umístit rámovou magnetickou anténu pracující na třech amatérských pásmech - 160, 80 a 40 metrů.

VKV ZESILOVAČ ANTÉNY

Pro zvýšení citlivosti rádiových zařízení - rádia nebo televize - se používají různé vysokofrekvenční zesilovače, zařazené mezi anténu a vstup přijímače, které zesilují vstupní signál z antény. Jejich použití dovoluje zvýšit okruh přijímaných vysílačů, nebo při menších vzdálenostech vysílačů umožňují použít menší přijímací anténu.

CO JE LEDka

Postupně si na těchto stránkách můžeme přečíst něco o nejrůznějších základních součástkách pro elektroniku, takže dnes se podíváme na to, co to je LED.

MŮJ PRVÝ VYSÍLAC

Zde uvedený návod slouží pouze jako informativní materiál. V žádném případě Vás nechci nabádat k porušení zákonů, předpisů a obecně závazných norem. Použitím tohoto návodu se můžete dostat do rozporu s platnými vyhláškami a zákony.

KRÁTKÁ ANTÉNA

Jistě jste již mnohokrát slyšeli o tom, že zkrácené antény jsou méně efektivní než plnohodnotné půlvlnné dipóly. Ale zde vám přináším dobrou zprávu o tom, že existuje jedna výjimka, která vám umožní natáhnout anténu v omezeném prostoru, a která skutečně funguje!

ANT CB NA KV

Anténa R5 zadarmo? No tak úplně asi ne, ale lze říci, že za určitých řredpokladů si můžete pořídit docela dobrou vertikální anténu pro pásma 10, 14, 18, 21, 24 a 28 MHz za velice malý peníz.

GENERÁTOR 1750 Hz

Při vysílání přes amatérské převaděče je třeba zapnout při zahájení provozu vysílač převaděče tónem o kmitočtu 1750 Hz.

LAMBDA PŮL pro 2mO

S vertikálními anténami bývají problémy, zvláště s vytvořením dostatečné protiváhy, při nedostatku místa nebo při montáži na stožár. No ale což zde použít tuto anténu?

STUPNĚ -S-

Při práci s radiostanicemi jste se již zcela určitě setkali s označením "S", je to zkratka pro "signál, síla, anglicky Strength", tedy označení síly přijímaného signálu.

FILTR RUŠENÍ ZE SÍTĚ

Často se při příjmu nejen rozhlasových, ale i (především) amatérských KV stanic vyskytují různá rušení pocházející z nejrůznějších elektrických zařízení, která nám značně znepříjemňují život při poslechu slabších signálů od vzdálenějších stanic.

REZONANCE ANTÉN

Základním úkolem antény je převést s maximálně možnou účinností energii ve formě vysokofrekvenčních kmitů z vysílače a vyzářit ve formě elektromagnetických vln. Jelikož požadujeme získat co největší elektrické a magnetické pole, používá se jev zvaný rezonance, který umožňuje mnohonásobné zvětšení vyzářené energie. Nojo, ale - jak tu rezonanci zjistit?

JEDNODUCHÝ NF GEN

V rámci popisů co možná nejjednodušších zapojení z oboru elektroniky zde přináším superjednoduchý nízkofrekvenční generátor (také zvaný tónový generátor, pípadlo a podobně), s minimem součástek – odpor, kondenzátor a dva tranzistory s opačnou vodivostí, které dovolují zapojení ještě více zjednodušit.

REGULACE PÁJEČKY

V praxi se používají různé metody snižování napětí (a tím tedy i výkonu páječky), ale tyto jsou buď poněkud komplikované, nebo nevhodné svou produkcí rušících signálů. Zde přináším nejjednodušší verzi.

OSCILÁTOR S TTL

Jednoduchý generátor sinusových kmitů je možno realizovat dokonce i pomocí logického obvodu 7400.

ZESILOVAČ TTL

V minulém článku bylo znázorněno jak linearizovat zesílení digitálního obvodu TTL, pomocí zpětné vazby z výstupu opět na vstup, zde si ukážeme jeho použití jako NF zesilovač.

PŘIJÍMAČ DV SV KV

Zde vám ale přináším popis "univerzálního" přehledového přijímače určeného k poslechu všech kmitočtů plynule v rozsahu od dlouhých vln, přes střední, až po krátké, kde se dají kromě radioamatérů poslouchat také exotické rozhlasové vysílače, nebo profesionální služby.

NÁHRADA ANT IZOLÁTORŮ

Jednou na výletě s kroužkem jsme zjistili, že jsme si zapomněli doma anténní izolátory, no a jak jsme to vyřešili, viz zde.

NF ZESILOVAČ PŘIJÍMAČE

Mnoho popisů nízkofrekvenčních zesilovačů určených pro přijímače.

ZESILOVAČ K VYSÍLAČI

Zesilovač s elektronkou 6P45S, původně byl určen k provozu s transceiverem TTR1 dle OK3CEN. Ale jelikož se jedná o širokopásmové zapojení, lze jej samozřejmě použít v celém pásmu KV.

KMITOČET SÍTĚ

Kmitočet elektrorozvodné sítě je poměrně dosti stabilní, alespoň dlouhodobě (menší změny kmitočtu se následně kompenzují opačnou změnou), a je tedy dosti málo pravděpodobné, že jej budete muset měřit, zato jej můžeme použít pro kalibraci přístroje. Situace se ale změní, pokud používáte měnič napětí nebo generátor, pak může být tento obvod docela užitečný, poznáte, zda generátor běží příliš rychle nebo pomalu.

PÁROVÁNÍ ANTÉN

Jak namontovat na jeden stožár více antén, jejich párování.

PATENTOVANÉ ANTÉNY

Antény pro příjem s malými rozměry, které si nechal patentovat Dr. Tomáš Nachtman.

BALKONOVÁ ANTÉNA

Jak je každému známo, problém přístupu na střechy bytových domů je stále komplikovanější. V případě, že anténa není "dobře uschována" na střeše, je obtížné ji chránit před vandaly. Proto je tento typ antény nejvýhodnější pro i nstalaci na balkónech horních pater bytových domů, zvláště proslulých "králikáren", tedy paneláků. Dále popsaná anténa při délce zářiče 8,6 metrů pracuje opravdu spolehlivě, jak při místních spojeních (kolečka) tak i se stanicemi na vzdálenost 2 až 3 tisíce kilometrů.

FUCHS NA BALKON

Z dřívějších dob populární anténa typu Fuchs pro pásma 15 a 11 metrů v provedení na balkon.

RÁMOVÁ ANTÉNA

Tato anténa představuje jednozávitový rám, který je schopen pracovat jako přijímací i vysílací anténa v rozsahu kmitočtů 3,5 až 15 MHz, tedy v amatérských pásmech 80 - 40 - 20 metrů.

GP ANT VHF - UHF

Uživatelé pásem od 100 do 500 MHz (případně i výše) často narážejí na potřebu co nejjednodušší, levné, ale při tom dostatečně účinné všesměrové antény.

VYSÍLAČ FM BEZ CÍVEK

V literatuře, a zvláště na internetu, se vyskytují ve větším množství popisy jednoduchých vysílačů v pásmu VKV FM, ať již pod názvem "bezdrátový mikrofon" nebo třeba i "štěnice", zájemci o jejich stavbu ale pak často pohoří na cívce laděného obvodu. No, nešlo by to i bez ní?

CO SE STARÝMI CD

Onehdy jsem se tak díval na krabici starých CD a říkal si, co s nimi. Krom toho, když kupujete CD balené po 10 ks, často je v krabičce či balení jeden i dva kusy "CD" jen jako vložka z plexiskla, čili bez folie. Jiná levná CD se zase vyznačují tím, že na straně na kterou se nevypaluje není žádný popis, zato je tam krásný matný bílý či béžový lak. To se ovšem krásně hodí!

DUALBAND J-ANT

Dále popsaná anténa zajišťuje práci v pásmech 144 - 148 MHz a 430 - 450 MHz a je dobrou volbou pro použití se základnovou stanicí.

AM TX 27 MHz

Při těžení součástek z jednoho staršího počítače ze skládky jsme v kroužku mimo jiné dobré věci vypájeli také krystal 9,216 MHz. Co s ním?

ZAČÍNÁME S VKV ANTÉNOU

Radioamatéři pro příjem nebo vysílání na krátkých a velmi krátkých vlnách většinou používají laděné antény. Základní typ laděné antény je dipól, ale těch je více druhů, jak na to?

ODRUŠENÍ PŘÍJMU

Jak na to? Není to žádná novinka, na toto téma psal i časopis Radioamatér.

STROM JAKO ANTÉNA

Nemáte KV anténu na portejbla? Inspirujte se od našich dědů!

TUNER QRP ANTÉNY

Pro výlety bývá oblíbenou stanicí FT817, pro své rozměry a univerzálnost. Jenže - pro práci na KV není pokaždé možnost natáhnout přesně odměřený dipól, nebo jinou vyladěnou anténu a musíme pracovat s provizoriem typu "kus drátu". Jak na to?

VF SONDA

Sonda pro měření vf napětí běžným voltmetrem (multimetrem).

VF AMPÉRMETR

Nedávno jsem zde popisoval vysokofrekvenční voltmetr, tedy vlastně jen sondu, jejíž pomocí je možno měřit střídavá napětí s vysokým kmitočtem pomocí stejnosměrného voltmetru (multimetru). Jako pokračování popisů užitečných pomůcek uvádím zde přípravek (sondu) sloužící k měření vf proudu, například u antén a podobně. Dá se s ní měřit proud, procházející z vysílače k anténě, nebo průběh proudu po délce antény.

ANTÉNNÍ MŮSTEK

Jak pomocí běžného ohmmetru změřit reálný i imaginární odpor antént (impedanci)

VÍCEPÁSMOVÁ ANTÉNA

Je určena pro práci v pásmech 80 - 40 - 20 - 15 a 10 m bez použití protiváhy.

LADĚNÍ RX ANTÉNY

Tuner pro přizpůsobení libovolné drátové antény ke KV rozhlasovému přijímači.

MĚNIČ NAPĚTÍ

Pomocí tohoto zapojení je možno získat výstupní napětí s amplitudou 150 až 450 V, při výkonu kolem 1 W. Účinnost měniče je kolem 75 procent.

NÁSOBIČ Q K RX

Zde vám nabízím doplněk, který umožňuje zvýšit citlivost a selektivitu přijímače pomocí kladné zpětné vazby bez jeho podstatných úprav.

PRODUCT DETECTOR

Na vstupu přímosměšujících přijímačů, stejně jako u většiny product detektorů superhetových přijímačů pro SSB se používají převážně diodová zapojení, zde vám nabízím zapojení s tranzistory.

ZKRÁCENÝ DIPÓL 80m

Mnoho krátkovlnných radioamatérů mívá problémy s natažením drátové antény pro nižší kmitočty, například pro pásmo 80 metrů, pokud nemá k dispozici dostatečný prostor. Zde je jedno z řešení.

VYSÍLAČ PRO AM

Žili byli dva přátelé, kteří sice bydleli blízko sebe, pouze přes ulici, ale přesto, že byli téměř stále spolu, jak ve škole, tak i při toulkách přírodou, toužili po tom, aby si mohli popovídat třeba i večer, nebo zjistit jak vychází příklady v úloze z matiky, a také ráno se domluvit že již vyráží do školy tak, aby se setkali na ulici. Tak si postavili bezdrátový telefon.....

ANTÉNA PŮLKA

Jak to vlastně je s tou anténou lambda půl, potřebuje radiály, nebo ne?

SPOLEHLIVÝ OSCILÁTOR

Toto poněkud zvláštní zapojení se vyznačuje velkou ochotou kmitat nejen při velmi nízkém napájecím napětí, např. s jedním galvanickým článkem, nýbrž i při značně nevhodném poměru indukčnosti a kapacity kmitavého obvodu.

PRIMITIVNÍ PSV METR

Pokud budete nad tímto zapojením kroutit nevěřícně hlavou, vězte, že jeho autorem je žák 8 třídy základní školy, který si potřeboval naladit venkovní anténu pro CB a na tovární měřič prostě neměl.

HLAS MIMOZEMŠŤANA

Pokud si chcete se svým koníčkem také užít trochu legrace, zkuste si postavit následující přístroj.

DRÁTOVÝ TRANSCEIVER

Pomůcka pro ty nejmladší, jak se dá třeba na táboře učit telegrafní nebo fonický provoz-

OCHRANA AUTA

Vás to nepřestalo bavit? Mně teda jo. Věčně mít kola u auta počůraná od pejsků…. Naštěstí se dá vyrobit jednoduché zařízeníčko, které od toho pomůže

INDIKÁTOR NAPĚTÍ 1

Tímto článkem začíná minisérie popisů indikátorů napětí, počínaje tímto "jednostavovým" až po pětistavový (který se dá rozšířit i na více stavů), prostě každému to, co se mu hodí.

INDIKÁTOR NAPĚTÍ 2

Tento článek navazuje na předešlý s názvem INDIKÁTOR STAVU AUTOBATERIE

INDIKÁTOR NAPĚTÍ 3

Tento článek navazuje na předešlé články s názvy INDIKÁTOR STAVU AUTOBATERIE a jeho pokračování s názvem INDIKÁTOR NAPĚTÍ PRO 2 ÚROVNĚ

INDIKÁTOR NAPĚTÍ 4

Jako dodatek ke třem předešlým indikátorům napětí přidávám jen velmi stručný návod na vícemístný indikátor

MULTIBAND ANT

Anténa je zhotovena ve tvaru jednoho delšího přímého vodiče a slouží k provozu na pásmech 80, 40, 20, 15 a 10 metrů, a to bez použití protiváhy.

INDIKÁTOR 230V

Poté, co jsem nedávno na těchto stránkách uveřejnil několik zapojeni s LED pro kontrolu napětí, dostal jsem mejl od jednoho ze čtenářů, jak připojit LED na síť 230V.

POPLAŠNÉ ZAŘÍZENÍ

Na těchto stránkách již byly několikrát popsány jednoduchá poplašná zařízení, ke hlídání zahrad, objektů, aut a podobně, zde uvádím ještě jedno zapojení, které je použitelné více způsoby.

OSCILÁTOR S TYRISTOREM

Kdo sleduje literaturu o elektronice, případně i tento web, velice dobře ví, že existují různé druhy oscilátorů, no a což kdybychom si zkusili jej místo tranzistorem, osadit tyristorem.

PRVÝ REGULOVANÝ ZDROJ

V mnoha případech při laborování s různými zapojeními by se nám hodil zdroj napětí s regulovatelným výstupem.

ČASOVAČE

V praxi kutila z oboru elektroniky, se občas vyskytne potřeba zapínat nebo vypínat některá zařízení v závislosti na čase.

DETEKTOR KOVŮ

Již jsem zde popisoval detektory kovů, tak zvané minohledačky. Jenže v kroužku s úplnými začátečníky, žáčky šestých a sedmých tříd, je zapotřebí nějaké co možná nejjednodušší zapojení, třeba takové, jak uvádím dále.

SENZORY

Dotykové spínání usnadňuje obsluhu u mnoha výrobků spotřební elektroniky. Senzorové jednotky jsou obvykla řešeny s integrovanými obvody, ale ve zjednodušené a hlavně levnější verzi můžeme použít ke konstrukci senzorových spínačů tranzistory a tyristory.

Tlum. balun 1:1

S neobvyklou konstrukcí tlumivkového balunu 1:1 přišel Curt Wilson, W0KKQ. Místo obvyklých feritových toroidů použil jako absorbent ocelovou vatu.

TLUMIVKA K ANTÉNĚ

Patentní spis

K VLÁČKU

Toto zapojení je určeno pro zájemce o modelovou železnici. Jeho pomocí můžete simulovat pomalý rozjezd vlaku, postačí jej přidat do stávajícího regulátoru otáček.

ČASOVÝ VYPÍNAČ

Zapojení, které zde představuji bude užitečné v případech kdy požadujete vypnutí jakéhokoli zařízení po určité, stanovené době.

VKV FM ANTÉNA

Dostal jsem mejlem dotaz od jednoho čtenáře, který píše že by se mu hodila anténa pro VKV FM rozhlas 88 - 108 MHz ale nějaká, co by nebyla moc vidět a nepřekážela.

POKUSY S OBVODEM

V tomto článku se podíváme na jedno zapojení zvané asymetrický (nesymetrický) multivibrátor s tranzistory opačné vodivosti (PNP a NPN), a seznámíme se s různými možnostmi jeho využití, v sedmi praktických příkladech.

QTH LOCATOR

Co je a kčnu se používá QTH lokátor

BEZDRÁT MIKE

Velmi jednoduché zapojení pro úplné začátečníky, které nevyžaduje téměř žádné hluboké znalosti elektroniky a má velmi snadné uvádění do chodu.

ANTÉNY OCF

Termín "nesymetrický dipól" není opravdu vhodný pro název tohoto druhu antény, protože slovo "dipól" z řečtiny znamená sadu dvou stejných částí.

VKV FM ANTÉNA

Pokud se vaše chata či chalupa nachází daleko od VKV rozhlasového vysílače (a to je častý případ), pak je docela možné, že narážíte na problém s kvalitním příjmem stanice, na kterou jste byli zvyklí. Zkuste to vyřešit takhle:

DOSAH CB

Jeden z nejčastějších dotazů veřejnosti, jakmile se někde objevíme s CB stanicemi, zni: "A jaký to má vlastně dosah"?

JEDNODUCHÉ VKV ANTÉNY

V následujícím článku popíšu dvě super jednoduché antény pro VKV, v popisu jsou konkrétně uvedeny rozměry pro amatérské pásmo 144 - 146 MHz

NÁHRADA VARIKAPU

Nemáte po ruce vhodný ladicí kondenzátor? Nebo dokonce ani varikap s potřebnými parametry? Pak tento text je určen právě vám.

ANT WINDOM JINAK

Tuto jednoduchou anténu používá mnoho zahraničních amatérů.

DĚLIČE NAPĚTÍ

Odporové a kapacitní, kmoitočtově závislé i nezávislé děliče napětí.

POKUSY S VYSÍLÁNIM 1

Doby rozhlasového vysílání na středních vlnách pomalu (ale jistě) končí, vysílačů stále ubývá. Pro ty, kteří stále ještě vzpomínají na "zlaté časy" příjmu rozhlasu na jednoduché přijímače, nebo dokonce na krystalku, nabízím zde jeden zajímavý návod, jak si snadno a jednoduše vyrobit vysílač na středovlnné pásmo.

POKUSY S VYSÍLÁNÍM 2

A nyní zkusíme hlouběji nahlédnout do pravěku vysílání.

VÝKONOVÝ POTENCIOMETR

Při různých pokusech s elektronickými zapojeními se občas může stát, že potřebujeme potenciometr (nebo reostat) se zatížitelností třeba 1 - 5 Watt nebo i více. A sakra, něco takového je jednak dost drahé, a také blbě se shání.

OSCILÁTOR TTL

Možná jste již na toto narazili také, u nás v kroužku dosti často. Prostě potřebovali jsme oscilátor, probírali jsem různá zapojení a vybírali co možná nejjednodušší.

UZEMNĚNA GP

Tato anténa pracuje v pěti amatérských pásmech od 14 do 28 MHz.

IMPULSOVÝ VYSÍLAČ

Vysílač s výkonem 1 kW s běžnými přijímacími elektronkami.

MĚŘIČ INDUKČNOSTI

Princip měřiče indukčnosti pracujícího v rozmezí od 60 uH do 60 000 H je založen na metodě rezonance s kmitočtem přiváděným z vnějšího generátoru s proměnným nf kmitočtem.

OSCILÁTORY

Oscilátory tvoří samostatnou skupinu elektrických obvodů, které nezpracovávají žádný vstupní signál. Naopak jsou samy zdrojem – generátorem střídavého elektrického signálu pro další obvody.

ZKOUŠÍME KMITAT

Co to je kmitočet - předpokládám že to už víte, víte také, že může být vyšší nebo nižší. Těm nižším se říká nízkofrekvenční, nebo také akustické, pokud jsou v tom rozsahu, který jsme schopni zachytit sluchem. Opakem jsou vysoké kmitočty, také vysokofrekvenční, jsou to například ty, které vyrábí vysílače.

KONTROLA AUTOSVÍČKY

Někteří motoristé a motoroví fanoušci si občas kladou otázku - jak zkontrolovat zapalovací svíčku.

AM VYSÍLAČ DV

Popis velmi jednoduchého amplitudově modulovaného vysílače pro dlouhé vlny.

ANTÉNA KB

V tomto článku vám chci představit anténu zvanou KB-Antenna (Kleiderbugel – věšák na prádlo).

CO TO JSOU DIODY

Pod termínem DIODA se skrývá spoustu elektronických součástek pro různé aplikace, takže se zde pokusím popsat některé z nich, které se vyskytují v každodenním elektronickém životě.

DVĚ NAPĚTÍ

Jak dostat dvě napětí pro operační zesilovače z jednoho trafa

JEDNODUCHÝ DIPMETR

U popisovaného přístroje je navíc použita funkce „vlnoměr“, tedy měřič kmitočtu, tedy obvod který při naladění na stejný kmitočet vnějšího zdroje (oscilátoru, vysílače atd) dává maximální výchylku měřicího přístroje.

KONVERTOR 145 > 27 MHz

Mnoho síbíčkářů se doslechlo, že na amatérském pásmu 145 MHz (dva metry) je velmi dobře slyšet do slušně velké vzdálenosti, nejsou tam „rušáky“ jako na CB… no, prostě "Promised Land".

LADĚNÁ ZEM

Zařízení, jako jsou "umělé země" dokáží velmi účinně eliminovat rušení TV, rozhlasu, video zařízení a reprodukce zvuku.

SVĚTELNÉ DIODY

Co a jak si LE diodami

JAK NA PORUCHY V PŘÍJMU

Rušení, vyskytující se v krátkovlnných pásmech jsou velmi nepříjemné a občas jsou i překážkou při bezdrátovém přenosu informací. Bohužel není dosud znám univerzální způsob, jak je dokonale potlačit. Byly však vypracovány metody, kterými lze rušení potlačit alespoň částečně.

TEPLOTA PÁJEČKY

Také začínající amatéři – kutilové vědí, že pokud je páječka přehřátá, blbě se s ní pájí, je vhodné její teplotu snížit, třeba tehdy, není li právě používána, tedy v přestávkách mezi pájením. Jedna z jednodušších metod je popsána zde.

JAKÝ MÁ STANICE VÝKON?

Dostal jsem mejlem dotaz, jak změřit „snadno a jednoduše“ výkon vysílače. Inu ale, samozřejmě, že to jde. Jelikož se domnívám, že by někoho ze zdejších čtenářů mohlo také zajímat, přináším odpověď i zde.

MINI TRANSCEIVER

Pokud jste dosud nenarazili na výraz "transceiver", tak je to složenina dvou anglických slov - transmiter a receiver, česky tedy vysílač a přijímač. Takže v dalším textu popisuji přijímač kombinovaný s vysílačem, který může pracovat na libovolném kmitočtu

JEŠTĚ KRYSTALY

Jejich nejčastější použití je například pro stabilizaci kmitočtu oscilátoru. Jedno takové zapojení již bylo v uvedeném článku popsáno, a zde se podíváme na další.

KV AM VYSÍLAČ

Hlavním rysem tohoto vysílače je, že u něj není použit žádný laděný obvod - tedy cívka a kondenzátor.

LADĚNÝ OBVOD

Při návrhu vysokofrekvenčních obvodů přijímačů nebo oscilátorů často potřebujeme sestavit laděný obvod LC tak, aby byl přeladitelný v zadaném rozsahu kmitočtů.

OCHRANA PŘIJÍMAČE

Při používání tranzistorového přijímače na kmitočtech blízkých silného místního rozhlasového vysílače, nastává riziko poškození prvého tranzistoru vysokým napětím indukovaným v anténě.

TEST BATERIÍ

Občas se může stát, že si koupíte tužkové baterie, a teprve až doma zjistíte, že mají malé napětí - jsou slabé, případně vybité. A jak na to?

KOLEM VKV ANTÉN

Pro příjem nebo vysílání na krátkých a velmi krátkých vlnách se používá většinou antén laděných.

VYLEPŠENÍ PŘÍJMU

Stává se, že třeba při použití méně kvalitních přijímačů, například přenosných, není příjem některých, zvláště slabších, stanic takový, jaký bychom si přáli.

MĚŘIČ KAPACITY

Toto zapojení slouží jako převodník kapacity na odpor, jako indikátor kapacity je možno použít i běžný ručkový ohmmetr

ZAPOJENÍ ODPORŮ

V radioamatérské praxi se může stát, že nemáme právě po ruce odpor určité hodnoty. V tom případě si můžeme pomocí sériovým nebo paralelním spojením odpůrků, které jsou k dispozici.

RÁMOVKA 14 MHz

Konstrukčně jednoduchá rámová anténa pro pásmo 20m použitelná jako pokojová, nebo na chatu.

PŘENOSNÁ GP PRO VKV

Jako jednoduchá přenosná anténa k VKV a UKV radiostanicím může sloužit prut o délce 0,25 ? s čtvrtvlnným "rukávem".

QRP VYSÍLAČ S IO

Vysílač osazeným jedním integrovaným obvodem 74HC240 - vysokorychlostní CMOS řadič.

REPRO JAKO MIKE

Při konstrukci různých nf zařízení se může stát (a nám v kroužku se to také stávalo) že právě není po ruce nějaký mikrofon pro připojení k zesilovači. Ale to není žádný problém!

SYMETRIZACE ANTÉNY

Je známou věcí, že pro odstranění plášťových proudů na napájecím kabelu antény je možno vytvořit náhražku balunu pomocí cívky několika závitů z přívodního kabelu

ŠIROKOPÁSMOVÝ GENERÁTOR

Jednoduchý generátor překrývající pásmo kmitočtů až 5000 : 1.

EXTRA USMĚR

ZLEPŠOVÁČKY K USMĚRŇOVAČŮM

PA PRO CB

V tomto článku je popsána konstrukce jednoduchého zesilovače pro CB stanice s výstupním výkonem přibližně 16W při napájení 12V/2A, s automatickým přepínáním. příjem/vysílání.

KRÁTKÝ DIPÓL 14MHz

zajímavá anténa (dipól) pro pásmo 20 metrů, svými rozměry je přímo předurčena k montáži na balkon

JAK NA VKV DIPÓL

V tomto článku si ukážeme, jak navrhnout přijímací či vysílací anténu tipu dipól, tedy velice účinnou, pro rozsahy velmi krátkých vln.

ŠKOLÁKŮV TRANSCEIVER

Jednoduchý transceiver telegraf/fone pro ty, kdo ještě nemůžou na amatérská pásma. Původně byl určen pro žáky třetích tříd k nácviku provozu.

VKV RÁMOVKA

Zajímavou konstrukci antény na libovolné z VKV pásem zveřejnil známý antenář I. V. Gončarenko DL2KQ z Bonnu. Výhodou je nízký PSV, poměrně značná širokopásmovost, nízká cena a hlavně snadné zhotovení.

POKOJOVÁ ANTÉNA

Poměrně jednoduchá konstrukce pokojové antény byla uvedena ve 22 vydání ARRL Antenna Book

ANTÉNY PODROBNĚ

Úvod, Proč anténa vyzařuje, Rozdělení kmitočtů, Šíření elektromagnetického vlnění, Vytvoření antény, Vysokofrekvenční vedení, Fresnelova zóna, oscilační pole, stojaté vlny

POSLOUCHEJTE KV

Jistě je vám známo, že KV znamená Krátké vlny. Nojo, ale - co tam poslouchat? Tak předně je tam spousta rozhlasových stanic z celého světa, vojáků, zpravodajců, a vůbec zajímavých komerčních stanic, jenže, a to by nás mělo zajímat hlavně, jsou tam také radioamatéři, tedy lidičkové jako my.

MĚŘIČ R-L-C

Jednoduché řešení měřiče odporů, kondenzátorů a cívek. Jeho hlavní výhody jsou snadná reprodukovatelnost a hlavně nízká cena a minimální hardwarové nároky.

JEMNÉ LADĚNÍ

Při návrhu vysokofrekvenčních obvodů, ať již v přijímačích nebo vysílačích, potřebujeme často sestavit laděný obvod tak, aby překrýval pouze požadovaný kmitočtový rozsah.

DIPÓL DO PŘÍRODY

V dalším je popsán jednoduchý a levný dipól pro QRP provoz v přírodě (portable) na libovolném pásmu (dle rozměrů). Anténa pracuje překvapivě dobře, pokud je zavěšena mezi dva stromy, případně jiné podpěry.

KAPACITOMĚR

Jsou různé metody, jak měřit kapacitu. Jedna z nich je například převod kapacity na ohmický odpor a jeho změření klasickým ohmmetrem, kterým je obvod současně napájen.

KV SMĚROVKA

Při stavbě vysílací antény bývá nejčastěji v úvahu braným činitelem místo – a skoro stejně často ho bývá nedostatek. Řešením múže být tato rámovka.

UMĚLÁ ANTÉNA

Umělá anténa (zátěž) až do 1 kW pro testování VF zesilovačů

INDIKÁTOR VF

V praxi amatéra pracujícího s vysokofrekvenční technikou se poměrně často vyskytuje potřeba indikovat vf kmitání

DRÁT NA CB

Popsaný ladicí člen (ATU) umožňuje připojení vodiče o délce poloviny vlnové délky lambda půl případně i delší, k anténnímu vstupu CB zařízení s impedancí 50 ohmů.

ČASOPISY

Občas bývá zajímavé, co o našem hobby píší zahraniční časopisy. Proto vám zde nabízím řadu adres, kde si některé z nich můžete "nasosat".

BALUN 1:1

S neobvyklou konstrukcí tlumivkového balunu 1:1 přišel Curt Wilson, W0KKQ. Místo obvyklých feritových toroidů použil jako absorbent ocelovou vatu.

VERTIKÁL BAZOOKA

Pod tímto názvem v březnovém čísle Japonského časopisu "CQ HAM Radio" popsal VE3CGC konstrukci koaxiální antény, kterou zhotovil z kabelu RG-58/U.

VERTIKÁL C

Trochu zvláštní vertikál

ANTÉNA KINSTAR

U vertikálních antén pro nižší krátkovlnná pásma (160 a 80 m) bývá největším problémem vedle rozsáhlé zemní sítě vlastní fyzická výška zářiče. Zde ne.

ANTÉNA QRP

Počátečním impulsem k napsání tohoto návodu pro mě byl článek ve třetím čísle "CQ QRP".

ANTÉNA W5GI

Anténa W5GI mystérií zb

OPRAVA ÚSPORKY

U tzv. úsporných žárovek je jejich konec životnosti většinou dán vadou v elektronice. No ale to není důvod, proč si tuto elektroniku nevyrobit sami

5 BAND GP

Zde popsanou variantu antény je možno zařadit do skupiny "nouzová konstrukce", zvláště pro ty amatéry, kteří již mají ke své stanici GP anténu ale pouze pro 20 metrové pásmo.

MAG RÁMOVKA

Zde popsanámagnetická anténa spadá do skupiny provizorních konstrukcí vytvořených v polední přestávce.

DĚLIČ NAPĚTÍ

Děliče napětí umožňují rozdělit větší napětí na menší

ELEKTRICKÉ HODNOTY

narážím na neznalost významů střední, efektivní a vrcholová hodnota u střídavého proudu, tak zde je návod.

OSCILOSKOP

Což takhle postavit si jednoduchý přístroj s mnoha využitími?

MORSE NA CB

Bude se to hodit, takhle alespoň nikdo nebude tušit, o čem se domlouváme. Vždyť ono je to vlastně takové šifrování pro utajení…..

STROM JAKO ANTÉNA

Nemáte na výletě anténu? Použijte strom!

ANTÉNA SE ZPĚTNOU VAZBOU

Jak si zdokonalit a vylepšit anténu pro příjem vzdálených stanic.

JAK NA CB ANTÉNU

Vítám vás, milí čtenáři, a blahopřeji k vašemu zájmu o zajímavý obor radiotechniky. V tomto článku vám chci nabídnout základní všeobecný popis antén (nejen) pro CB.

CB DIPÓL NA BALKON

Radioamatéři, a hlavně uživatelé CB se jistě shodnou na tom, že bydlet v paneláku na sídlišti je pohroma. Tak se na to podíváme z pohledu síbičkářů, co by se s tím dalo dělat.

JINÝ DIPÓL LABDA PŮL

Při porovnání tohoto upraveného dipólu s klasickým půlvlnným dipólem zavěšeným ve stejné výšce, bylo zjištěno, že má poněkud menší účinnost pro blízké stanice (střední Evropa), ale je mnohem účinnější pro dálková spojení.

RADIOVLNY

Rádioví vlny zabírají z celého tohoto spektra jen nepatrný úsek, jak to s nimi ve skutečnosti je?

JEDNODUCHÁ RÁMOVKA

Popsaná rámová magnetická anténa může být vyrobena z libovolného souosého kabelu.

MĚŘIDLO AKU

Již dříve jsem zde uvedl jednoduchá zařízení pro kontrolu napětí akumulátoru. Zde ale uvádím ještě jednodušší zapojení, viz 3).

ANT CB PŮLKA

Zde nabízím další možnost, jak zkonstruovat základnovou anténu pro CB pásmo pomocí sklolaminátové udice.

PRO LADĚNÍ ANTÉN

Jak známo, anténu je kvůli dobré účinnosti naladit do rezonance na pracovním kmitočtu. Zde uvádím superjednoduchý přístroj, který nám pomůže.

ČASOVÉ RELÉ

Ve zde uvedeném jednoduchém zapojení je možno nastavit čas od 1 do 60 sekund.

GENERÁTOR ZVUKU

Tento výkonný generátor zvuku by mohl být použit jako varovný signál zabezpečovacích systémů, nebo k upoutání pozornosti, pokud se děle něco nepřiměřeného.

LED NA 230V

Jak připojit světelnou diodu (LED) na síť 230 V aby se ji nic nestalo?

RADIOMIKROFON

Jako další z mnoha zapojení bezdrátového mikrofonu předkládám jednoduché zapojení, které je ve spolupráci s běžným rozhlasovým VKV - FM přijímačem možno využít pro přenos zvuku

REGULÁTOR MOTŮRKU

Zde je popsán regulátor otáček stejnosměrného motůrku z dětských hraček.

VKV RADIOSTANICE

Jednoduchá radiostanice z koupených modulů pro vzájemnou komunikaci v rozsahu několik desítek až stovek metrů.

NAPÁJENÍ ANTÉNY

Tak, a co teď? Potřebuji napojit anténu k zařízení, ale nemám padesáti ohmový kabel potřebné délky. Ale mám tady po ruce (nebo dá se levně sehnat) kabel s impedancí 75 ohmů používaný na TV rozvody. Hmmmmm, vždyť ten má také menší útlum, tak babo (nebo dědku) raď!!!!

ČASOVÉ RELÉ 2

Nedávno jsem zde popisoval jednoduchý časový spínač a během několika dnů přišel dotaz, zda by nešel ještě zjednodušit, že postačí mít dobu sepnutí nastavenou pevně, nastálo

ANTÉNA PRO 80m

Popsaná drátová e dosti širokopásmová a má prakticky kruhový vyzařovací diagram.

DRÁTOVÉ ANTÉNY

PŘEHLED 141 TYPŮ

LC Z KABELU

V mnoha případech, například při konstrukci antén, potřebujeme laděný obvod snadno zhotovitelný a odolný proti atmosférickým vlivům. Snadno a jednoduše lze jej vyrobit z kousku koaxiálního kabelu

NF VOX

Automatické přepínání mezi FM rádiem a CB stanicí

PA PRO 80m

Zde popsaný zesilovač výkonu je určen pro lineární zesílení signálu CW nebo SSB z oscilátoru či výstupního směšovače SSB budiče transceiveru, případně jako samostatný koncový stupeň ke QRP zařízení.

PŘIZPŮSOBENÍ ANTÉN

Vlastnosti transformace impedance pomocí čtvrtvlnného úseku vedení je již známo hodně dlouho, ale k jemu širokému využití takňák nedochází, proto se zde pokusím popsat detaily jeho principu.

PŘIJÍMAČ SDR

Tento článek uvádí superjednoduchý přijímač SDR, určený pro 40 m, úprava na jiné pásma je samozřejmě možná a velmi jednoduchá.

ANTÉNA PRO 5m PÁSMO

Podle popisu v časopise QST vydávaném ARRL

UNIVERZÁLNÍ OSCILÁTOR

Zde popsaný oscilátor má všestranné použití, kmitá v rozsahu od 400 kHz až do 180 MHz

VF VOX

Pokud si někdo postaví ke svému transceiveru koncový zesilovač, narazí na problém, jak přepínat příjem - vysílání, tedy zapínat zesilovač při vysílání a obejít jej při přijmu.

JEDNODUCHÉ VYSÍLAČE

Takový rozhlasový přijímač na středních vlnách jistě není pro vás žádné tajemství, ale jak vypadá přístroj,který vysílá ony vlny? Zkusíme si zde představit nějaké, od těch úplně nejjednodušších.

ATU PRO KRÁTKOU ANTÉNU

Jeden z mých mladých přátel si usmyslel vyzkoušet ladicí člen pro přizpůsobení krátké antény k CB radiostanici. Jak to dopadlo, můžete si zde přečíst.

RYCHLÁ CB ANT

Snadno a rychle zhotovitelná anténa pro CB z koax kabelu.

DÉLKA KOAXU PRO CB ANTÉNU

Na diskuzním serveru CBRADIO.CZ se velmi často opakují dotazy na „správnou“ délku koaxiálního napáječe k anténě. Jednou takovou sérii odpovědí kopíruji zde.

VÍCEPÁSMOVÉ ANTÉNY

Pro práci na více amatérských pásmech od 80 do 10 m používá mnoho operátorů pro každé pásmo samostatné antény. Je to nejjednodušší řešení, ale ne příliš praktické.

UZEMNĚNÝ DIPÓL

Jak uzemnit drátový dipól????

RÁM_3CU

Od známého radioamatéra OM3CU (bývalý OK3CUG) jsem dostal mejla, se kterým se musím (s jeho souhlasem), podělit i s vámi. Vzhledem k jednoduchosti této antény ji doporučuji k odzkoušení.

ANTÉNASKOP

Velmi rozšířeným a přitom velice jednoduchým přípravkem k měření impedance napáječů a antén jsou vysokofrekvenční můstky. Zde přináším schéma takového můstku.

KRUH ANT 2m

Superjednoduchá anténa pro ručku i stacionární provor na pásmu 145 MHz

MOBILKA DOMA

Jak použít mobilní anténu z bytu.

OBRAZ ANTÉNY

Jak se anténa a její vyzařování odráží od země.

ANT 5/8 NA 2m

Tato anténa vznikla úpravou stabilní antény na žádost jednoho provozovatele FM dvoumetru, který se od něj nedokázal odloučit ani v autě.

SLEDOVAČ VF SIGNÁLU

Uvedené schéma představuje v podstatě jednoduchý přijímač s přímým zesílením.

ALLBAND ANT

Anténa, která je schopna pracovat na všech amatérských pásmech KV.

JAK NA QSO

Obsahem amatérských spojení bývají jak užitečné informace, technické i o dění na pásmech, tak i (mnohokrát) bezobsažné „kecy“ typu jak Ti dupou králíci a podobně.

PŘIJÍMAČ 1 Tranzistor

Popis stavby dle setkání a prezentace prací středoškollských studentů na ČVUT

RX S ELEKTRONKOU

Jednoduchý komunikační přijímač pro začátečníky

LOOP pro 6m

Steve VK2KFJ píše: Hledal jsem nějakou co nejjednodušší anténu pro pásmo 6m, se kterou bych mohl vyjet co nejdříve.

JEDNODUCHY ELBUG

V radiokroužku žáků pátých a šestých tříd jsme ale došli k názoru, že bychom si měli postavit něco jednoduchého, co se dá zvládnout bez velkých investic.

TUNER K ANTÉNĚ

Tento článek popisuje stavbu manuálního tuneru s cenou kolem 200,- Kč.

JAK NA PLOŠNÝ SPOJ

Popis a návod, jak si pro svou konstrukci navrhnout plošný spoj.

AMPLITUDOVÝ DETEKTOR

Hlavní výhodou tohoto detektoru je jeho vysoká citlivost.

PŘIZPŮSOBENÍ ANTÉNY

Často je zapotřebí - obzvláště při vysílání z přechodného stanoviště - použít k vysílání náhražkovou anténu, kus drátu neurčité délky.

JEDNODUCHÝ OSCILÁTOR

Emitorově vázaný oscilátor LC obsahuje pouhých 5 součástek. Zapojení pracuje uspokojivě ve velmi širokém rozsahu kmitočtů.

SENZOROVÝ SPÍNAČ

Jednoduchý senzorový (dotykový) spínač s použitím bipolárních tranzistorů

SIGNALIZACE 4 STAVŮ

Obvodem je možné signalizovat čtyři různé stavy, přičemž se používají pouze dva vodiče.

CITLIVÝ ZESILOVAČ

jednoduchého stejnosměrného tranzistorového zesilovače, jehož proudové zesílení dosahuje řádově 105 až 106 ß.

SV ANTÉNA

Nežádoucí vliv dlouhé antény se odstraňuje volnější vazbou, nebo jejím elektrickým zkrácením sériovým kondenzátorem.

VARIKAP Z TRANZISTRŮ

Jek jednoduše použít místo nedostupných varikapů tranzistory.

TESTOVACÍ OSCILÁTOR

Pro slaďování například přijímačů, nebo pásmových propustí a podobných obvodů z vf techniky, potřebujeme přeladitelný generátor vysokofrekvenčních kmitočtů.

PMR OPAKOVAČ

Diplomová práce Bc. Martina Fabiána "Opakovač pro PMR pásmo"

ODLAĎOVAČ

Poslech v blízkosti silného rozhlasového vysílače je často rušen interferenčními hvizdy nebo zahlcením (přetížením) vstupních obvodů silným signálem s kmitočtem odlišným od přijímaného. Jak na to?

SKIN EFEKT

V některých zapojeních a při návrhu vysokofrekvenčních obvodů a hlavně cívek je třeba znát závislost odporu vodiče na kmitočtu použitého střídavého proudu.

LADĚNÍ VARIKAPEM

Pro práci s transceiverem je při příjmu téměř nezbytné prolaďování v okolí naladěného kmitočtu

VF GENERÁTOR

Popisovaný generátor – tedy vlastně stabilní vysokofrekvenční oscilátor s čistým sinusovým signálem – byl původně určen jako místní oscilátor pro testování vývoje přímosměšujících přijímačů. V domácí praxi se ale dá použít na mnoho nejrůznějších účelů, jako třeba od signálního generátoru pro slaďování přijímačů, až po nastavování pásmových propustí a podobně.

DVOJITÁ WINDOM

Devítipásmová anténa typu dvojitá Windomka

ALLBAND ANTÉNA

Tento zkrácený dipól představuje aperiodickou anténu

LADĚNÍ ANT "PŮLKY"

Tato jednotka pro ladění antény (ATU) umožňuje přizpůsobit půlvlnné nebo delší antény k impedanci 50 Ohmů anténního vstupu občanské radiostanice 27 MHz (CB).

HODNOTY PROUDU

Stručně o střední, efektivní a vrcholové hodnotě.

KV KONVERTOR

V pásmu krátkých vln je spousta zajímavých stanic, mnoho posluchačů se zajímá také o rozhlasové vysílače, kde mají možnost se dozvědět různé informace a porovnat si je s informací ve vnitrostátním rozhlase.

POČÍTÁNÍ U RÁDIA

V průběhu návrhu konstrukce elektronických zařízení se vyskytuje celá řada výpočtů, jednodušších i složitějších. Zde najdete pouze ty základní.

RÁMOVKA 80 + 40 m

Jeden známý, takto novopečený OK9, přišel s dotazem, jak udělat anténu, když bydlí v paneláku, na střechu nesmí, stromy kolem žádné nejsou, k lucerně to má daleko (bydlí v 8 patře) a přesto by v chtěl vysílat, pro začátek (než se zaběhne) na "evropských" pásmech 40 a 80 metrů.

ZESILOVAČ PMR

Jak je všem uživatelům PMR známo, nesmí se do staničky nijak zasahovat. ALE - pokud budeme používat jednu stanici pouze pro příjem a druhou (neupravenou) pro vysílání, nedá se (snad) nic namítat proti použití vysokofrekvenčního předzesilovače s pořádnou anténou.

MOBILKA NA OKNĚ

Běžnou autoanténu (mobilku) pro provoz z domova je možno upevnit na okenní parapet, nebo na balkon.

2 BAND ANTÉNA

V radioamatérské praxi se často vyskytuje potřeba jednoduché dočasné antény na základní amatérská pásma 40 a 20 metrů, například na portejblech.

3 PÁSMOVÁ RÁMOVKA

Je to jednozávitový rám, který je schopen pracovat pro příjem i vysílání v kmitočtovém rozsahu od 3,5 do 15 MHz, tedy pro amatérská pásma 80 – 40 – 20 metrů

VHF + UHF ANTÉNA

Zde popsaná anténa je velice jednoduchá, předurčená pro domácí výrobu bez specielního nářadí, také materiál je snadno dostupný.

ANT ZAČÁTEČNÍKA

Anténa je jedna z nejdůležitějších částí radioamatérské stanice. Její typ a způsob umístění kolikrát rozhoduje o úspěších operátora, o získání maximálního počtu DX spojení a k „ulovení“ vzácných stanic a expedic.

ANT HELIX

Její výhodou je, že zabírá minimum místa (vertikál) a údajně příznivější vyzařovací diagram.

BALANČNÍ SMĚŠOVAČ

K výhodám patří jednoduchost, k nevýhodám patří, že je určeno pro pevný kmitočet, při změnách kmitočtu dochází k jeho rozbalancování,

ATU PRO CB

Tato ladicí jednotka (ATU) umožňuje přizpůsobit antény l/2nebo delší anténnímu výstupu 50 ohmů CB radiostanic.

ELEKTRET

Elektret je jakýmsi elektrickým protějškem permanentních magnetů

FILTRAČNÍ KONDENZÁTORY

Účinnost filtrování zvlněného napětí, jaké dostáváme po usměrnění, závisí zejména na kapacitě filtračních kondensátorů

ANTÉNA HELICAL

Anténa helical, to je malá spirálovitá anténa navinutá na dielektrické tyči

CHARAKTERISTIKA PÁSEM

Amatérská pásma majíí různé vlastnosti, hlavně co se týče jejich šíření.

KAPACITA CÍVKY

Při stavbě laděných obvodů, a zvláště po jejich zapojení do obvodu, často zjišťujeme, že rezonanční kmitočet je někde úplně jinde – zpravidla nižší.

VYLEPŠENÝ PI ČLÁNEK

Toto zapojení umožňuje plymulé překrytí rozsahu kmitočtů od 3 MHz až do 30 MHz. Mimo výhody, že nepotřebuje přepínání cívky, vyznačuje se také výborným potlačením TVI a značně vysokou účinností.

MINI TRANSCEIVER

Popis modulů jednoduchého přijímače - vysílače.

ODLAĎOVAČ

Poslech v blízkosti silného rozhlasového nebo i jiného vysílače je často rušen interferenčními hvizdy nebo zkresleným zvukem, způsobeným přetížením vstupního tranzistoru. Závadě lze snadno čelit zařazením jednoduchého odlaďovače mezi anténu a přijímač.

PRÁCE S TDO

TDO, tedy Tranzistor Dip Oscilátor (v elektronkové verzi GDO) je přístroj, indikující rezonanční kmitočet poklesem proudu v indikátoru (měřidlo apod.). Pro všechny, kteří mají zájem zabývat se vysokofrekvenční technikou je to naprosto nepostradatelný přístroj. V dalším si ukážeme jeho některá (nejčastější) použití.

PŘIJÍMAČ 40m

Opět se vracím s námětem pro milovníky amatérských pásem krátkých vln, a nabízím něco jednoduchého, ale osvědčeného.

PŘÍMOSMĚŠ RX

Přijímač s přímým směšováním, nazývaný také homodyn, je přijímač, ve kterém se přijímaný radiosignál přímo mění na signál zvukového kmitočtu pomocí nízkovýkonového oscilátoru jehož kmitočet je stejný nebo poloviční, než je přijímaný kmitočet. Podle principu činnosti se také někdy tento systém přijímače nazývá „superheterodyn s nízkým mezifrekvenčním kmitočtem“

PŘIZPŮSOBENÍ ANTÉNY

Na následujících obrázcích je uvedeno několik způsobů, které je možno použít pro přizpůsobení drátových antén k běžnému výstupu vysílače s malou impedancí.

PROTIVÁHA

Toto opatření často zdokonalí výkon antény tím, že zmenší ztráty v zemi

PRŮBOJNÉ NAPĚTÍ KONDENZÁTORU

Jaké maximální napětí se může použít pro vzduchové ladicí kondenzátory?

RÁMOVÉ ANTÉNY

Poprvé byla rámová anténa použita pro příjem rozhlasu v roce 1906 inženýrem F. Brownem a od těch dob se jí dostalo mnohostranného použití

OSCILOSKOP NA PC

Osciloskop pro Windows používá zvukové karty jako analogově-digitální převodník, poskytující kompletní osciloskop a spektrální analyzátor.

ŠROUBOVICOVÁ ANTÉNA

Šroubovicová anténa je specielní typ antény, která používá cívky ke zkrácení celkové délky.

VYSÍLAČ SV-DV

Ukázka, jak je jednoduché sestrojit vysílač AM pro střední nebo dlouhé vlny.

UNIVERZÁLNÍ NABÍJEČKA

Uvedené zapojení je určeno k nabíjení libovolného počtu článků nikl-kadmiových akumulátorů.

UZEMNĚNÝ VERTIKÁL

Při konstrukci vertikálních antén, zvláště na přechodném stanovišti, je možno si anténu zjednodušit tak, že ji provedeme jako uzemněnou

VERTKÁLNÍ BEAM

Tříprvková vertikální anténa, která má přibližně stejný zisk jako klasický beam, tj. asi 7 dB.

VF TLUMIVKA

K ANTÉNĚ PRO ODDĚLENÍ NAPÁJEČE. ČS PATENT.

VÍCEPÁSMOVÝ DIPÓL

Uvedenou anténu navrhl a sestrojil I6IBE.

VYSÍLACÍ ANTÉNY

Ve stísněných čtvrtích paneláků je někdy stavba řádné vysílací antény ztížena nedostatečným prostorem. V těchto případech si lze vypomoci použitím některé z konstrukcí antén z tohoto článku.

DIPÓL NAPÁJENÝ NA KONCI

Zde uvedená anténa nazývaná také RFD (Resonant Feed-Line Dipole) používá část napáječe jako součást antény.

ROZHLASOVÁ PÁSMA

Pomůcka pro zájemce o poslech vzdálených rozhlasových vysílačů.

ANT W3DZZ

Podrobný návod na stavbu KV vícepásmové antény dle Amerického radioamatéra W3DZZ

ANT DO TERÉNU

Při svých výletech do přírody nemáme tolik času, na stavbu kvalitních anténních systémů, požadavkem je vytáhnout a kapsy kus drátu zakončeného jednoduchým laděným obvodem a okamžitě se objevit na pásmu.

ANT LW

Long wire, z anglického "dlouhý drát", je druh nesymetrické drátové antény. Je to jedna z nestarších a nejjednodušších a také nejznámějších antén.

DIPÓL 80 až 10m">

Při courání po internetu a prohrabávání návodů ohlodaných myšmi, narazily mé oči na tento popis antény, která by mohla být užitečná nejen pro vysílače, ale i pro SWL.

HISTORICKÁ ANT

Pro milovníky historie přináším popis antény z roku 1921

KOLEM ANTÉN

Koldokola kolem antén - otázky a odpovědi

NF ZESIL 2T

Aby jsme se poněkud zabavili (bohužel nutnou) teorií, zkusíme využít svých nabytých vědomostí a pustíme se do něčeho… No tak třeba do zesilovače.

RX 80m

Asi jako každý nemajetný SWL jsem začínal poslechem na homo-domo přímosměšujicím přijímači. Citlivost byla skvělá, ale ta selektivita… Místo jednoho spojení jsem poslouchal hned několik. To mě tak znechutilo, že jsem se pustil do stavby superhetu.

ŠIROKOPÁS. DIPÓL

Amatéři, pracující na pásmu 80 metrů mají problémy s malou šířkou pásma dipólu, požadavkem je obsáhnout jak CW tak i SSB rozsah. Pro ně je určen tato verze dipólu

3PÁS DIPÓL

Dipól na 3 amatérská pásma? No proč ne....

RÁMOVKA VKV

Zajímavou konstrukci antény na libovolné VKV pásmo popsal známý antenář I. Gončarenko z Bonnu.

XTAL FILTR

Poznatky a myšlenkové pochody okolo příčkových SSB filtrů

VKV ŽEBŘÍČEK

Pokud chcete zlepšit příjem na VKV, použijte místo koaxiálu tento speciální napáječ, který má podstatně menší útlum. V technické hantýrce se mu říká "žebříček".

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

volno

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

volno

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

volno

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

volno

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

volno

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

volno

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO

ZATÍM VOLNO