RÁMOVÁ ANTÉNA PRO 80 M.

 

Doposud jsem (po povodni, která mi odnesla mou antenní farmu) používal jednoduchou rámovou anténu 2 x 2 m připnutou připínáčky na rám okna, viz článek "Jednozávitová rámová anténa pro KV", a s příjmem jsem byl celkem spokojený. Jenže pak se mi zachtělo tuto anténu použít i pro vysílání, a zde jsem narazil. I po velmi pečlivém doladění podle PSV metru, byla její účinnost velmi malá a v CW pásmu 80 m při použití výkonného PA osazeného 2x KF508 (cca 1W) stačila pro spojení pouze v okolí do 30 – 50 km.

 

Zavzpomínal jsem na "staré zlaté časy", a uvědomil jsem si, že to, co fungovalo kdysi za použití mnohem horší techniky, než nyní, by mohlo fungovat ještě lépe než tehdy. Za pozornost stojí, že pro armádu bylo použito vždy jen to nejlepší.

 

Obrázek 1 – rámová anténa v armádě, z http://www.jogis-roehrenbude.de.

 

Nechal jsem se tedy inspirovat anténou podle obrázku 1, impedanční přizpůsobení k vysílači je řešeno pomocí vazební smyčky, viz obrázek 2. Tuto anténu popsal na svém Webu Harry SM0VPO (viz http://web.telia.com/~u85920178/right_01.htm) a mě se opravdu líbila, takže jsem ji MUSEL vyzkoušet.

 

Samozřejmě, že to není žádný zázrak a nemůže se vyrovnat kvalitní drátové anténě (například Windom), ale zato se její pomocí můžete snadno a jednoduše zprovoznit v nevýhodném QTH (panelák a podobně), a je ideální pro provoz z přechodného QTH o prázdninách, na lodi, a podobně. Poměr stojatých vln se dá docílit 1:1 v rozsahu 3,5 až 3,8 MHz.

 

Anténu je možno upravit i pro provoz na 160 m pásmu, ale její účinnost je pak již poněkud horší.

 

Konstrukce.

Základem jsou dvě spojené zkřížené elektroinstalační čtyřhranné trubky z umělé hmoty o rozměrech 2,5 x 2,5 cm (k dostání v elektro obchodech), případně trubky z PVC o průměru kolem 3 cm, v nouzi i dřevěné lišty, do nichž jsou navrtány otvory k protažení vodiče, viz obrázek 2. Uvnitř vinutí je ještě vazební smyčka s rameny o délce 2 x 80 cm, zajištěná silonovým vlascem. Její konce jsou upevněny do elektroinstalační svorky (lidově zvané "čokoláda") která slouží k připojení svodu koaxiálním kabelem 50 W k zařízení.

Obrázek 2 – provedení rámové antény.

 

Vinutí má 5 závitů vodičem o průřezu 2,5 – 4 mm, získaným rozpáráním kabelu. Celkem je zapotřebí 20 metrů vodiče, použil jsem tedy kolem 7 metrů třížilového kabelu a konce vodičů jsem spájel dohromady.

 

Vznikne tím cívka, jejíž vlastní rezonanční kmitočet je 4,15 MHz, tedy nad pásmem 80m. Pro jemné doladění jsem použil otočný kondenzátor 30 pF, se kterým se anténa dá doladit do rezonance v rozsahu 3,4 až 3,9 MHz. Pozor na to, že ladicí kondenzátor musí mít větší mezery mezi plechy, anténa má totiž vysoký činitel jakosti Q, takže se na něm nakmitá značné napětí, i při použití QRP vysílače. Pro použití výhradně k příjmu toto samozřejmě neplatí, pak vyhoví i běžný kapacitní trimr 30 pF (při prvých zkouškách jsem použil stařičký "hrníček" ze starého rádia).

 

Možné problémy.

Může se stát, že anténa nemá vlastní rezonanční kmitočet uvedených 4,15 MHz, nebo ladicím kondenzátorem není možno dostat se do pásma. V případě, že kmitočet antény nízký, dá se zvýšit pomocí odřezku platové trubky, propletené mezi jednotlivé vodiče (viz "hrubé ladění" na obrázku 2), případně pro docílení většího přeladění, i na více stranách rámu. Po nastavení doporučuji přilepit kapkou epoxy, nebo něčeho podobného. Přesněji se dá doladit i posouváním této trubky ke středu vinutí, nebo blíže ke konstrukci. V případě, že vlastní kmitočet antény je naopak příliš vysoký, je možno paralelně k dolaďovacímu kondenzátoru doplnit pevnou kapacitu vhodné velikosti (odzkoušet), samozřejmě také v provedení na vyšší napětí. V nouzi je možno použít i odstřižek koaxiálního kabelu, který postupně zkracujeme podle potřeby. Varuji – pokud nechcete přijít o tranzistor v koncovém stupni, nesnažte se vytvořit tuto kapacitu pomocí dvou zkroucených vodičů, i s několika málo watty vf výkonu se spolehlivě prorazí (probatum est).