Pokud také patříte mezi síbičkáře, které zajímá o čem si povídají radioamatéři v pásmu dvou metrů (145 MHz) a jste schopni jeden večer udržet v ruce páječku, je tento článek určen právě pro vás.
Přináším zde popis velmi jednoduchého konvertoru, který je možno sestavit za jeden večer bez použití specielních a nedostatkových součástek. Jeho pomocí přeměníte CB přijímač (ale vysílač ne!) na „dvoumetr“. Existuje také obdobný odzkoušený transvertor k CB vysílači, stejně jednoduchý, na stejném principu, ale byl jsem varován, že ten by mohl velmi lehce způsobit „zaplevelení“ dvoumetrového pásma nekoncesovanými vysílači, takže jsem od jeho popisu raději ustoupil.
Princip jeho činnosti je velmi jednoduchý, signál z pásma 145 MHz je přiveden z antény na paralelní laděný obvod a postupuje dále přes směšovač osazený dvěma antiparalelně zapojenými diodami na výstupní obvod, laděný do CB pásma. Na směšovač současně přichází kmitočet z oscilátoru, který po smíšení s přijímaným kmitočtem tvoří onen požadovaný signál v CB pásmu. Směšování probíhá podle vzorce 145 MHz – (19,7 MHz x 3) x 2 = 26,8 MHz. Tomuto typu směšovače se říká „Poljakov“ a vyznačuje se tím, že ke své činnosti vyžaduje poloviční kmitočet oscilátoru, než ostatní směšovače.
Součástky:
Nejdůležitější součástkou je krystal 19,75 MHz, kde se dá koupit, bohužel neporadím, ale v gůglu by se jistě nějaká prodejna našla – totiž použitý krystal spolu i s ostatními součástkami pochází z různých elektronických vraků, nalezených na skládce odpadků, konkrétně krystal pochází z vraku počítače, je možno použít libovolný s kmitočtem v rozsahu 19,733 až 19,772 MHz.. Tranzistor se dá použít libovolný křemíkový typu N-P-N, diody doporučuji spíše germaniové, ale zapojení pracuje i s křemíkovými z vraku počítače. Souosé konektory typu BNC pochází ze síťových karet z počítačů.
Jediné problémy při stavbě asi budete mít s cívkami, nezbývá totiž, než si je navinout sami.
L1 – 4 závity vodičem průměru 0,5 mm, odbočka na 2 závitu, na kostřičce průměru 5 mm, roztahováním a stlačováním závitů naladěna na kmitočet 145 MHz. V jedné z verzí tohoto konvertoru byla navinuta samonosně, bez kostřičky, vodičem 1 mm.
L2 – 2 x 7 závitů vodičem 0,3 mm na kostře o průměru 6 mm s feritovým jádrem 3 mm, kterým je naladěna na kmitočet 27 MHz.
L3 – 8 závitů vodičem 0,5 mm na kostřičce o průměru 6 mm s feritovým jádrem 3 mm, naladěna na kmitočet 59,2 MHz
L4 – 15 závitů vodičem 0,3 mm na kostřičce o průměru 6 mm s feritovým jádrem 3 mm, naladěna na kmitočet 19,7 MHz
Přesnější doladění kmitočtu oscilátoru provedeme pomocí jádra v cívce L4. Samozřejmé doporučení k montáži – vývody jednotlivých součástek zkrátíme na minimální délku. Jako anténu můžeme v nouzi použít i silnější vodič ve funkci prutové antény, o délce 48 cm.
Poznámka: vycházím z přesvědčení, že pokud se někdo pouští do stavby nějakého zařízení s vysokými kmitočty, má k dispozici mimo multimetru alespoň měřič rezonance (GDO).
Zdroj http://www.a27.ru/information/bulleten/1996g/konverter/