MĚŘIČ SÍLY POLE

Při testech nejrůznějších antén pro amatérské vysílače a kontrole jejich směrové charakteristiky je vhodné použít jednoduchý měřič síly pole. Měření v malých vzdálenostech (na dohled k měřidlu) je velmi nepřesné, nic neříkající a navazování spojení se vzdálenějšími protistanicemi pro posouzení síly pole je velmi zdlouhavé.

Při svých výletech spojených s testováním nejrůznějších druhů antén jsme v radiokroužku používali superjednoduché zařízení podle obrázku.

Jeho základem je pomocná anténa (prutovka) umístěná ve vzdálenosti cca 50 metrů od vysílače s testovanou anténou. Dále obsahuje dva laděné obvody L1-C1 a L2-C2 ke kterým je pomocí induktivní vazby (přiblížením cívek) navázán třetí obvod L3-C3 od nějakého pomocného oscilátorku, osvědčil se i jednoduchý měřič rezonance (GDO, TDO atd). Pomocný laděný obvod L3-C3 se vyladí na takový kmitočet f3, aby aby rozdílový kmitočet s f1 tvořil vhodný kmitočet pro kontrolní přijímač, například  2 MHz, obvod L2-C2 je nastaven na kmitočet testovaného vysílače (f2).

Na odbočku cívky L2 je připojena dioda (vřele doporučuji germaniovou, jeden ze žáčků zde použil neznámý GE tranzistor s odlomeným vývodem emitoru) která funguje jako směšovač. Laděný obvod L1-C1 se nastaví na rozdílový kmitočet f1, který se prutovou anténou opět vyzáří. Na tento kmitočet se naladí kontrolní přijímač v blízkosti testovaného vysílače a jeho S-metr pak ukazuje všechny změny síly pole při manipulaci s anténou a vysílačem v místě pomocné antény.