ZDROJ 250V

Sice v radiokroužku pracujeme převážně s tranzistory, ale přeci jen se občas vyskytne potřeba odzkoušet něco s elektronkami. Jenže, a v tom je ten háček, sehnat síťový transformátor se sekundárním napětím kolem 200 V bývá problém. Jako osoba znalá si mohu dovolit provozovat beztransformátorové zdroje, tedy s usměrněným napětím sítě, ale žáčkům bych něco takového nedoporučil, prakticky řečeno ani nedovolil. Ale přeci existuje řešení! Dají se často sehnat malé transformátorky 230/12 V až 230/24 V. No a je to, kuk na schéma.

Při častější potřebě takovýchto zdrojů v učebně je možné použít větší transformátor 230/12 V, jeho sekundární napětí rozvést po stolech a pak jsou dvě možnosti – pro elektronková zařízení v každém přístroji samostatný, již menší transformátorek 12/230 V s usměrňovačem, no a druhá možnost – pro napájení tranzistorových přístrojů v každém zařízení jednoduchý usměrňovač a napojit se na rozvod 12 V střídavého napětí.

Svého času se v jednom nejmenovaném městě likvidoval velký cukrovar, a na skládce komunálního odpadu se objevily „střeva“ rozvodných skříní. V nich byly spoustu malých transformátorků 220/24 V, původně použitých pro napájení kontrolních žárovek. Hurá!!!