Devítipásmová anténa

typu dvojitá Windomka

Popisy antén podobného typu určených k použití pro radioamatéry na krátkých vlnách byly již publikovány v mnoha časopisech jako CQ DL a podobné. Anténa, kterou zde uvádím byla popsána v rakouském časopise pro radioamatéry QSP v roce 1997, v čísle 4. Autor popisu byl inženýr Oskar Hammerschmid OE5OHL.

Anténa je napájena koaxiálním kabelem s impedancí 50 Ohmů přes přizpůsobovací transformátor ("balun") s převodovým poměrem 1:6. Výběr materiálu pro zhotovení antény není kritický, může být zhotovena z fosforbronzu nebo z mědi, v nejhorším případě (po osobních zkušenostech nedoporučuji) z vojenského telefonního vodiče, PK, t.zv. „pekáčka“. Autor popisu použil na anténu měděný drát o průměru 2,5 mm. Charakteristickým rysem této antény je kolo, tak zvaný kapacitní klobouk o průměru 30 cm z měděného drátu na konci kratšího ramene dipólu (viz obrázek).

Autor po instalaci antény provedl měření činitele stojatých vln při výkonu 80 W v závislosti na provozním kmitočtu, výsledek je na dalších obrázcích.

Předpokládám, že tato anténa přes její značnou délku by mohla najít mezi radioamatéry své příznivce.