JAK NA LADĚNÉ OBVODY


Téměř ve všech stavebních návodech na přístroje pracující s vysokými kmitočty, jako třeba přijímače, vysílače, vysokofrekvenční zesilovače a podobně, jsou použity laděné obvody. Dostávám spousty dotazů, jak to vlastně s těmi obvody je, když mám takovýhle kondenzátor - mohu jej tam použít místo popsaného? Nebo - rád bych poslouchal nějaký jiný kmitočet, kolik závitů pak má ta cívka mít?
Na tomto webu je sice zveřejněna série článků s názvem LADÉNÉ OBVODY 1 až 4, ale docházím k názoru, že většina nemá zájem si něco přečíst, každý chce hlavně dostat přesnou "kuchařku", jak co postavit. Zde bych rád upozornil, že takováto "kuchařka" je v oboru VF nemožná, nikdy nebudete mít použity přesně stejné součástky jako autor popisu, drát povedete kousek jinde, a již je vše úplně jinak.
Tímto se snažím na všechny dotazy tohoto typu odpovědět a doufám, že se mi to podaří. Postačí jen do prázdných okének vložit požadované hodnoty, stisknout tlačítko POČÍTEJ a je po starostech - vsjo jasno.

Připomínám, že indukčnosti jsou uvedeny v nanohenry (nH) kdy (1uH = 1000nH), kapacity jsou uvedeny v pF (pikofaradech). Desetiny jsou zaokrouhleny směrem dolů, takže pokud vložíte hodnotu 1.999, ve výpočtech bude uvedena jako 1! Proto v těchto případech raději vložte hodnotu 2.


Rezonanční kmitočet LC obvodu

Vzoreček: F = 1 / (2 * Pi * Sqrt(LC))

Kapacita C (pF)
Indukčnost L (nH)
Kmitočet f (Hz)

Počet závitů jednovrstvé cívky

Vzoreček:

Indukčnost L (uH)
Délka vinutí [l]
Vnější poloměr [r]
Všechny rozměry v mm
Počet závitů [N]

Zdroj Radiodělo 2/2007