ANTIKOMÁR

Byl krásný letní den, a skupinka nadšenců vyrazila do přírody testovat antény. Ale ouvejs, nepřátelské letectvo zaútočilo, ještě že jsme měli sebou ochranné prostředky (bundy s kapucí) – viz obrázek 1.

Obrázek 1 – nepřátelské letectvo

No nedá se nic dělat, je nutno zvolit nějaký jiný způsob boje, a co bychom to byli za nadšence pro elektroniku, kdybychom nebojovali našimi zbraněmi. Prostě a jednoduše – po prostudování učebnic biologie jsme se dozvěděli, že ti neprotivnější nepřátelé jsou vlastně samičky, které pro zdárný vývoj vajíček se potřebují napít krve ubohých obětí, tedy nás. No dobrá, tak tedy vyrobíme zařízení, které napodobí pískání komářích samečků, a tím ty zlé samičky odežene. Dohodnuto, pustíme se do práce.

Popsané zařízení je účinná zbraň proti všem druhům hmyzu, a pokud bychom zvýšili pracovní kmitočet až do oblasti ultrazvuku, tak i proti psům. Schematické zapojení je na obrázku 2,  na obrázku 3 je nákres plošných spojů.

Obrázek 2 – antikomárovač

Podíváme se na funkci tohoto zařízení. Dioda D1 je zde jaksi navíc, při napájení nad 6V slouží pouze k ochraně přístroje od případného přepólování napájecího napětí, ve zmatku při útoku bodavého letectva by k tomu mohlo snadno dojít. Při napájení 1,5 V diodu raději nepoužívejte, spotřebuje značnou část napětí. Samozřejmě vy pečlivější můžete diodu vynechat a doufat, že nedojde k maléru. Přístroj napájíme z galvanického článku 1,5V (stačí i AAA), napětí však klidně může být i vyšší, třeba až do 9V, tím se zvedá výkon a vyzařuje do větší vzdálenosti. Jako reprodukční prvek jsme použili piezoelektrické reproduktorky jednak ze starších náramkových digitálních hodinek, jednak z tak zvaných „hracích“ pohlednic. Snad by bylo možné použít i sluchátkové vložky, některý z typů, které pracují do hodně vysokých kmitočtů, to jsme ale netestovali, jelikož jsme je neměli k dispozici. Pokud by jste požadovali větší výkon, je možno zapojit několik reproduktorků do série.

Pracovní bod tranzistorů T1 a T2 je nastaven odpory R2 – R4 a R5 – R6. Kondenzátor C1 se začne nabíjet, po nabití krátce otevře tranzistor T2, ten nabije C2 který opět otevře T1, a cyklus se opakuje. Kmitočet oscilátoru závisí na kapacitě kondenzátorů C1 a C2 a na odporu R6.

Obrázek 3 – návrh plošného spoje

Tranzistory je možno použít libovolné, křemíkové typy, kondenzátory jsou vhodné keramické. Požadovaný kmitočet docílíme výběrem hodnot R2, R4, C1 a C2. Paralelně k odporu R1 připojíme měřič kmitočtu a nastavíme hodnotu kolem 20 kHz. Pokud je menší než požadovaný, můžeme jej doladit potenciometrovým trimrem R6. Odběr ze zdroje je kolem 1,5 mA, takže jeden článek typu AA vydrží celé léto. Ve stanech, nebo v místnostech doporučuji umístit zařízení co nejblíže ke stropu, jelikož komáři ve dne i v noci preferují ke svému parkování vyšší místa.

Viz také http://www.ra4a.ru/