ELEKTROMOTOR ZA 10 MINUT

Před tím, než se začátečníci dostanou k vlastní elektronice, je vhodné jim také vysvětlit, co to je elektřina, postupně od žárovky až třeba k elektromagnetismu a podobně. Podle Komenského „Škola hrou“ a podle zkušeností vyučujícího je samozřejmé, že názorné předvedení problému vydá za spousty hodin teoretizování. Přátelé, zkusíme si ukázat jak pracuje dejme tomu takový elektromotor. Skládá se ze zdroje elektřiny, magnetu a malé cívky z vodiče, kterou si sami vyrobíme.

Takže co budeme potřebovat:

Galvanický článek („baterku) 1,5 V nebo akumulátorek velikosti AA.

Držák baterie s připojovacími kontakty.

Několik feritových magnetů z hraček.

1 metr vodiče se smaltovou izolací o průměru 0,8 až 1 mm.

30 cm holého, neizolovaného vodiče o průměru 0,8 až 1 mm.

A pustíme se do práce. Čím začneme? Tak třeba si navineme cívku, tu část elektromotoru, která se bude otáčet, odborně se tomu říká ROTOR. Aby byla trochu vzhledná, navineme ji nejprve na nějaké kostře, třeba na té baterce rozměru AA, kterou máme připravenu. Necháme si rovný vývod, asi tak pět centimetrů na každém konci a navineme kolem 15 až 20 závitů na uvedenou kostru. Po dokončení vinutí cívku stáhneme a volnými konci ovážeme tak, jak je vidět na následujícím obrázku:

Přesahující volné vývody oškrábeme od izolace v délce kolem jednoho centimetru, tudy budeme do cívky přivádět proud. Jako další si připravíme dvě stejné součástky z holého (neizolovaného) vodiče, splňující dvě funkce – jednak ložiska rotoru a jednak přívod elektřiny do rotoru.

Takže přišel čas, abychom motor sestavili, uvedli do chodu a rozluštili tajemství, jak vlastně pracuje. Základem našeho prvního elektrického motoru je držák baterie. Bude to vhodná základna, protože s vloženou baterií a několika feritovými magnety bude dosti těžký a stabilní, aby se motor netřásl.

Podle obrázku poskládejte pět dílů dohromady, a pak vložte sloupek magnetů tak, aby dosahoval téměř až k cívce. Pak už jen stačí zatočit cívkou, a vida – motor se rozběhne. Pokud ne, je magnet asi ještě dost daleko od cívky, přidejte ještě jeden.


Když již motor běží, je nutno dávat pozor jen na jednu věc – aby se baterie nepřehřívala, protože proud protékající motorem je značně velký. Chceme-li jej vypnout, stačí vyndat cívku a proudový okruh se přeruší.

Zdroj http://cxema.my1.ru/publ/razdel_skhem_dlja_nachinajushhikh_radioljubitelej