Měnič 12V – 230V

Co se nám na jedné z výprav radiokroužku stalo, představte si, že jsme si sebou vozili (mimo akumulátoru a jiné hromady součástek a vybavení) také žárovku 12V na osvětlení ve stanu. A teď docházíme k podstatě problému – nějak se stalo, že místo žárovky 12V jsme měli žárovku na 230V – aha, no to je pěkný. Který ….... to zavinil?

Ale klid jsme odborníci, kteří si vždy umí poradit. Koukejte, v té hromadě zbytečností v bedně co furt převážíme by se mohlo něco najít, no jasně. Hele, trafo 230/2x12V, no sláva. A co je tohle, no přeci dvanácti voltové relátko, výborně, hodí se. Nakreslíme si jednoduchý plánek, a jdeme na to. Onen …… který tuto situaci zavinil se chápe páječky a vida – za chvíli žárovka svítí, jako by se nechumelilo (ono skutečně nechumelilo, no v červenci, žejo).

Takže jak to vypadalo? No takhle:

Po připojení napětí 12V proběhne proud horní (ve schématu) polovinou vinutí transformátoru a současně sepne relé. Jenže tím relé přepne na druhou polovinu vinutí, proud nyní teče tou druhou a současně relé není napájené, čili odpadne. No a celý tento cyklus se stále opakuje, a na vinutí trafa se tedy dostává střídavý proud, který se již běžně transformuje na výstup, kde rozsvítí žárovku. Elementary, dear Watson, řekl by Sherlock Holmes.

Závěrem bych chtěl podotknout, že jako námět nám sloužilo jedno vojenské zařízení, těsně po válce mezi radioamatéry značně rozšířené, pod názvem „žluťásek“. Byla to žlutá plechová krabička s prutovou anténou a jednoduchým vypínačem, která sloužila jako nouzový vysílač pro přivolání pomoci letcům, kteří spadli do moře. Jako napájecí zdroj pro elektronku (cca 80V) zde byl použit superjednoduchý vibrátor, který jsme napodobili tímto relátkem.