TSB VYSÍLAČ

 

 

Pro nepřátele QRP zařízení jsem našel na webu http://web.telia.com/~u85920178/index.htm (SM0VPO) popis vysílače, který by je mohl velmi zajímat.

 

ZAPOJENÍ

 

Dvě výkonnější elektronky jsou zapojeny jako souměrný výkonový oscilátor, který se rozkmitá na vysokém kmitočtu,  daném parametry cívek L1, L2, L3 a ladicího kondenzátoru C1 (v původním schématu nebyl zakreslen, doplněno). Přesný vlastní kmitočet není příliš důležitý, zapojení generuje dostatečně široké spektrum kmitočtů, takže spolehlivě překryje ty bezvýznamná QRP pípátka, která stejně nemají žádné právo na existenci. Hlavní důraz je kladen na správné vyladění vlastního rezonančního kmitočtu, pro docílení maximálního výkonu.

 

Nakmitané vysokofrekvenční napětí je přivedeno na jiskřiště, kde se generuje vlastní vysokofrekvenční signál, napájející dlouhodrátovou anténu. Anodové napětí 30 000 až 100 000 V by mělo být postačující pro pořádný signál, který by stál za zmínku. Samozřejmě, že je důležité dokonalé uzemnění, co by protiváha, jako u všech drátových antén. V původním článku se ještě uvádí výpočet vhodné délky antény, ale naši radioamatéři jsou jistě s těmito problémy dostatečně obeznámení a bylo by to nošením dříví do lesa, alespoň do té doby, než budou zrušeny i zkoušky z techniky.

 

Hlasová modulace je zavedena pomocí uhlíkového mikrofony, jaký se běžně používal ve dvacátých letech minulého století, pokud by jej někdo ze zájemců neměl k dispozici, mohu poslat popis, jak si jej snadno a jednoduše zhotovit z uhlíkových tyčinek z rozebraných plochých baterií 4,5 V – mimochodem, takový mikrofon jsem s úspěchem postavil a vyzkoušel v letech 1946 – 1948 kdy jsem jej používal ke světelnému telefonu s výkonnou autožárovkou  24V/35W z německého tanku.

 

Ale zpět k popisu tohoto skvělého zařízení. Uvedený typ mikrofonu je použit proto, jelikož jím prochází dosti značný proud, takže to musí vydržet

 

PROVOZ

 

1.   Přiblížit ústa těsně k uhlíkovému mikrofonu

2.   Zapnout PTT vypínač a doladit C1 pro pokles anodového proudu - RYCHLE!

  1. Nyní již můžete bučením nebo jiným způsobem dát všem na vědomí vaší přítomnost na pásmech
  2. Vypnout PTT vypínač a poslouchat, co se na pásmech děje.