ANTÉNA 3,4 – 15 MHz

Ano, je to pravda odvěká a každý radioamatér to velmi dobře zná: krátkovlnný přijímač bez antény není přijímač, nic neznamená, a mrňavé anténky nejsou zase příliš účinné. Ale co dělat, když nemáme naprosto žádnou možnost natáhnout si pořádnou venkovní anténu, třeba dipól 2 x 20 metrů! Toť problém veliký, zvláště ve městech a na sídlištích!

Takže pro všechny takto postižené zde uvádím nápad, jak si pomoci v těchto výše uvedených případech. Anténa, kterou zde nabízím nemá právě nejhorší vlastnosti, ale má jednu obrovskou, neocenitelnou výhodu – dá se totiž zřídit v běžném bytě, třeba i v „králikárně“.

Anténu tvoří všeho všudy jeden závit vícežilového kablíku, s navzájem izolovanými měděnými vodiči, upevněný (hřebíčky, připínáčky, tavnou pistolí atd) po obvodu okenního rámu, dle následujícího obrázku.

Anténa je rezonanční. Její přeladění se provádí proměnným kondenzátorem C2, při uvedených rozměrech je to v rozsahu kmitočtů od 3,4 až do 15 MHz, tedy spolehlivě překryje nejčastěji používaná pásma 80 – 40 – 30 – 20 metrů. Pomocí kondenzátoru C1 (dvojitý nebo trojitý ladicí kondenzátor z elektronkového přijímače, sekce spojené paralelně a doplněné pevným kondenzátorem 470 pF) docílíme přizpůsobení antény ke vstupu přijímače.

Nápad - Н. Ярош. http://radiostorage.net/

A ještě jedna verze podobné antény, nikoli z vlastní zkušenosti – popis přinesl do radioklubu jeden z členů. Smyčka drátku 0,25 CuS na připínáčcích okolo všech čtyř stran velkého okna (tj. celk. délka 5 až 6 m) se jen jedním svým koncem navede na cívečku s feritovým jádrem (druhý konec smyčky je volný). Druhý vývod cívečky pokračuje na banánek a zasune se přímo do konektoru přístroje (bez koaxiálu). Přístroj se uzemní na topení (bohužel). Je-li to vysílač jako v případě mého kolegy FT817ND, zaklíčuje se na nejnižší výkon a přidává či ubírá na cívečce nahrubo závity, aby se nastavil PSV lepší než 1:3. Pak se doladí jádrem a většinou se tak dojde i k výsledku SWR 1:1,2. Na takto naladěný drátek jde jak vysílat (do 10W), tak pochopitelně přijímat. Ovšem jen do chvíle, než někdo v okolí zasune do zásuvky nabíječku na mobil, pustí počítač, či jakýkoli jiný pulzní zdroj pochybného původu. Pak budete mít S-metr za rohem, plná sluchátka šumu, jen čitelný signál ne. To je daň ta to uzemnění na topení.

Autor neznámý.