MAGNETICKÁ RÁMOVÁ ANTÉNA

pro 28 MHz

Na mnoha webových stránkách je možno nalézt popisy tohoto typu antény, takže když jsem objevil (kde, to neprozradím, pak by tam byla příliš velká konkurence) kus měděné trubky, nedalo mi, abych nezkusil, zda „na tom něco je“. Rád bych si ji jednou vyzkoušel pro pásmo 3,5 MHz, ale pro nižší kmitočty byla trubka krátká, takže volba padla na amatérské pásmo 28 MHz, jelikož je kmitočtově blízko CB pásmu 27 MHz, kde by se tato konstrukce mohla také někomu hodit. Podotýkám, že trubka může být klidně i hliníková, z vyhozených starších chladicích pultů.

Takže jak na to – trubku stočíme (třeba kolem prádelního hrnce) na průměr 50 cm s mezerou mezi konci kolem 5 – 10 cm. Kus starého souosého kabelu (libovolné impedance) o délce přibližně stejné, jako je trubka, zbavíme vnější izolace (opláštění) a opletení a oběma konci jej nasoukáme do trubky. Tento kabel nám nahradí vysokonapěťový kondenzátor pro ladění antény. Použitý kabel měl průměr 12 mm. Jeho posouváním měníme kapacitu takto vzniklého kondenzátoru a tak anténu dolaďujeme na pracovní kmitočet. Ladíme při přijmu podle rostoucího šumu, při správném naladění šum z pásma prudce stoupne. Teprve po tomto předběžném naladění můžeme přepnout na vysílání (nejprve raději s malým výkonem) a doladit anténu přesněji dle PSV metru. Snad ani nemusím dodávat, že toto ladění je nutno provádět na volném kmitočtu!

Napájení antény je velice jednoduché, prostě na trubku navlékneme feritový toroid s vnitřním průměrem kolem 17 mm jako transformátor, jehož druhé vinutí tvoří 4,5 závitu izolovaného vodiče, ve vzorku byl použit střední vodič kabelu RG58, konec cívky byl připájen k opředení.

A důkladně zaizolujeme.

Šířka pásma antény je vzhledem k vysoké jakosti Q poměrně úzká, kolem 100 kHz, ale pro příjem je spolehlivá v celém pásmu 28 až 30 MHz, pouze při vysílání na krajích pásma je vhodné ji malinko doladit na nejmenší PSV.

Nápad a foto byly převzaty od RW3AA - http://www.radioscanner.ru/forum/topic37467-2.html