VÍCEPÁSMOVÁ ANTÉNA MM0YEC

V dalekém Skotsku, uprostřed pahorkatin a vřesových pustin, se rozkládá malé městečko Fife, (locator IO86NK) ve kterém žije radioamatér Christoph Echtermeyer, MM0YEC.  Jeho radiostanice je v útulné chatě, která je tak příjemná za podzimních bouří a drsných zim, kdy se člověk zahřívá teplem sálajícím z krbu a sklenkou staré dobré whisky. Christoph, milovník nedotčené přírody nechtěl krásu těchto míst porušit stavbou venkovního anténního systému, a proto svou multi-band anténu umístil pod střechou chaty.

Anténu tvoří skládaný dipól z 2 mm vodiče s PVC izolací, celkové délky 50 metrů. Délka každého ramene dipólu je 2 x 2,4 metru, svislá rozteč mezi oběma vodiči je 33 cm – tato je dána výškou plastových pětilitrových nádob na vodu, které jsou použity jako izolátory. Zbytek vodiče, tedy 39,7 m, je navinut na válcovou kostru (PVC kanalizační roura) o průměru 55 mm na délce 80 cm.

Konce dipólu jsou přímo připojeny k anténnímu tuneru MFJ-948, který používá k přizpůsobení antény k transceiveru. S touto anténou pracuje úspěšně na pásmech od 40 do 10 metrů.

QSL MM0YEC

Viz také http://www.ruqrz.com/