Tohle je pravděpodobně nejmenší transceiver ve světě radioamatérů - začátečníků. Není to žádný "BIG GUN", ale pro nácvik provozu mezi jednotlivými místnostmi, nebo na hřišti, je naprosto spolehlivý. Jako všude, tak samozřejmě i zde platí, že anténa je nejlepší zesilovač, proto se jej nepokoušejte provozovat jen na kousek drátu, pokud nejste opravdu blízko u sebe – při zkouškách jsem použil 10 m smaltovaného vodiče 0,33 mm ze starého transformátoru. Za zkoušku by stála i rámová anténa, snad se k tomu jednou dopracuji, nebo si ji můžete vyzkoušet sami – doporučuji provádět co nejvíce různých pokusů, tak si nejlépe ověříte, co a jak chodí.
Rád stavím různé přímosměšující přijímače a jednoduché oscilátorky, při čemž jsem si ověřil, že to, co se dokáže rozkmitat, dovede i přijímat. Nejprve jsem pro tento superstroj použil krystal z barevného TV, ale ten šel rozladit jen o desetiny kilohertze, takže v definitivní verzi je jako prvek, určující pracovní kmitočet, použit keramický rezonátor, jaké se dříve používaly v telefonech Tesla Stropkov s impulsní volbou. V každém případě ale doporučuji vyzkoušet podle použitého tranzistoru velikost odporu 18k a kondenzátoru 120 pF tak, aby citlivost přijímače byla co nejvyšší. Ladicí kondenzátor 150 pF je jedna polovina ladicího kondenzátoru z vyřazeného tranzistoráku, cívka L je rovněž z tranzistoráku, mezifrekvenční transformátor. Tranzistor je typu KFY34 a podobný.
Výstupní signál při příjmu je opravdu dosti slabý, ale v případě sluchátek s vyšší impedancí, kolem 4 000 ohmů, je docela slušně slyšitelný. Pravděpodobně ale budete používat sluchátka s nižší impedancí, třeba od Walkmana a podobně, takže raději si k výstupu, označenému jako NF ZES připojte jednoduchý zesilovač, například s integrovaným obvodem LM386, nebo pro první pokusy můžete použít třeba aktivní reproduktor od počítače. Ještě jednou upozorňuji, neočekávejte žádné zázraky, oproti i jen jednoduchému přímozesilujícímu přijímači má menší zisk a široké přijímané pásmo. Hlavní část, ve které se dociluje jeho citlivosti, je právě nízkofrekvenční zesilovač.
Jako příklad k dalšímu laborování navrhuji místo odporu v emitoru zapojit přímo sluchátka, tím by odpadl přídavný zesilovač, nebo tranzistor vyzkoušet nějaký výkonnější, například KU611....
Příklad jednoduššího nf zesilovače pro nízkoimpedanční sluchátka je na dalším obrázku. Pracuje s libovolnými nf tranzistory, například vypájenými ze starého tranzistoráku.