TX 3,5 MHz

Na jednom z diskusních webů jsem se zmínil, že v současné době pracuji s miniaturním vysílačem výkonu kolem 3W, a dostal jsem okamžitě několik mejlů, abych jej popsal – no dobrá, kdo nemá rád komplikované věci, může se zde inspirovat, jak na to.

Základem vysílače je oscilátor řízený krystalem (aby mi na portejblu neujížděl kmitočet) s tranzistorem T1 typu KF507, za nímž následuje zesilovač výkonu osazený rovněž dvěma tranzistory KF507 (vyhoví zde libovolný typ od KF506, přes KF508 až třeba po KSY34, čili BSY34) T2 a T3. Krystal je možno použít libovolný z rozsahu 3,5 až 3,6 MHz, případně (po změně cívek) i do jiného amatérského pásma, ve vzorku je použit krystal 3,6864 MHz, ze starého vyhozeného barevného televizoru, což ale není zrovna nejšťastnější řešení, na tomto kmitočtu málo kdo očekává slabší stanici. Ale i tak se dá udělat hromádka pěkných spojení.

Na výstupu výkonového zesilovače je zařazen PI-článek, tedy dolní propust, sloužící jednak k filtraci nežádoucích harmonických kmitočtů, a jednak k přizpůsobení vstupní impedance použité antény k výstupu vf. Jako anténa při výletech do přírody je použit kus vodiče o délce 8 až 10 metrů.

Cívky L1, L2 a L3 jsou navinuty na malém feritovém toroidu 16 x 6 x 6 mm, závity cívky L1 jsou rovnoměrně rozprostřeny po celém obvodu, další dvě cívky jsou navinuty naproti sobě přes L1. Cívka L1 má 26 závitů smaltovaným vodičem průměru 0,5 mm, obě cívky L2 a L3 mají po dvou závitech stejným vodičem. Cívka L5 je navinuta na polystyrenové kostřičce z TV mezifrekvence, 50  závitů vodičem 0,5 mm, a konečně vf tlumivka L4 je navinuta na půlwattovém odpůrku hodnoty minimálně M1 (100 kiloohmů) a sice 30 závitů vodičem 0,15 mm.

Původní zapojení, podle kterého byl sestaven, je v http://web.geowap.mobi/832-minitx.html