SV – KV AKTIVNÍ ANTÉNA
Velmi málo zájemců o poslech rozhlasových, profesionálních a amatérských stanic si může dovolit pořídit důkladnou dlouhodrátovou anténu, na různé ty náhražkové se toho příliš nechytí. Ale nezoufejte, je zde možnost jak na to vyzrát – postavte si jednoduchý ale spolehlivý předzesilovač, který s krátkou anténou bude tvořit „aktivní“ anténu a dodá vašemu přijímači řádný signál. Zapojení uvedené na následujícím obrázku je určeno k příjmu na běžnou teleskopickou anténu, v rozsazích středních a krátkých vln, od 300 kHz do 30 MHz.
Aktivní anténa se skládá ze vstupního laděného obvodu a zesilovače s dvougate MOSFET typu BF966 nebo podobným. Vstupní obvod, který zabezpečuje požadovanou selektivitu, je tvořen ladicím kondenzátorem C2 a cívkami L1 – L6.
L1 = 0,33 uH, L2 = 3,3 uH, L3 = 22 uH, L4 = 100 uH, L5 = 500 uH, L6 = 500 uH. Jako cívky je možno případně použít prodávané typové tlumivky, nebo si je navinout sami. Při návrhu počtu závitů můžeme vycházet z EXCEL tabulky která je komprimovaná do formátu ZIP ke stažení ZDE, případně výpočty přímo v HTML ZDE. Celé zařízení by mělo být uzavřeno v kovové krabičce, zhotovené z plechu z konzerv (dobře se pájí) nebo z odřezků cuprextitu.
Kondenzátor C2 slouží k naladění přijímané stanice na
maximální hlasitost, potenciometr R3 je určen pro regulaci zesílení. Pro
ocejchování ladicího kondenzátoru doporučuji použít vf generátor, nebo alespoň
dipmetr.
Převzato z příručky
Радиосхема
2006/04/04