CB ANT

V pásmu CB se nejčastěji používají svislé tyčové antény čtvrtka, půlka, osmina, atd. Pro jejich konstrukci se používají kovové trubky (hlavně dural) s ;průměrem 10 až 25 mm a kvalitní patní izolátor. Každému, kdo něco ví o anténách je jistě známo, že čím větší průměr antenního prvku, tím větší šířka pásma (viz třeba Naděněnkův dipól pro KV). Jednou jsem viděl anténu podle následujícího obrázku, která se mi děsně zalíbila, a slíbil jsem si, že něco podobného budu muset vyzkoušet, ale tentokrát na CB pásma.

Ve srovnání s jinými anténami, například GP, nepotřebuje patní izolátor a silné trubky a přesto je její konstrukce jednoduchá, viz obrázek. Jak je vidět, je to v podstatě svislý dipól, napájený klasicky uprostřed souosým kabelem s impedancí 50 ohmů, bez dalšího přizpůsobení a symetrizace – toto provedení je již samo o sobě nesymetrické, stejně jako kabel.

Základem této antény je roura z umělé hmoty (Novodur, PVC, atd.) o průměru 50 mm, která je k dostání v mnoha obchodech s instalatérskými potřebami, v OBI, a podobně. Na povrchu roury jsou nataženy měděné vodiče průměru 2 mm (viz obrázek), na koncích a uprostřed jsou připájeny ke kroužkům vyrobeným ze stejného vodiče. Napájecí souosý kabel je zaveden do roury v její dolní části a vyveden uprostřed mezi oběma polovinami dipólu.

Tato anténa má zisk kolem 1,25 až 1,65 dBi. Její impedance závisí na montáži, při výšce 3 metry od povrchu je kolem 68 ohmů. Při napájení běžným TV souosým kabelem o impedanci 75 ohmů je šířka pásma na úrovni PSV<1,5 kolem 2 MHz (při středním kmitočtu 27,2 MHz) a při úrovni PSV<2 je šířka pásma kolem 4 MHz. Převážná část radiostanic má ale výstupní impedanci 50 ohmů, pak při použití kabelu 50 ohmů je šířka pásma na úrovni PSV<1,5 kolem 500 kHz a pro PSV <2 je 2 MHz.

Vyzařovací diagram v horizontální rovině představuje kruh, ve vertikální rovině je maximum vyzařování pod úhlem 14°, což má blahodárný vliv na spojení na větší vzdálenosti. Diky širokému pásmu pracovních kmitočtů a malému vlivu zemského povrchu na rezonanční kmitočet a impedanci, při dodržení rozměrů uvedených na obrázku nepotřebuje doladění.

Zpracováno dle http://nauchebe.net/2010/10/prostaya-antenna-sv-diapazona/