POKUSY S VYSÍLAČEM

Doby rozhlasového vysílání na středních vlnách pomalu (ale jistě) končí, vysílačů stále ubývá. Pro ty, kteří stále ještě vzpomínají na „zlaté časy“ příjmu rozhlasu na jednoduché přijímače, nebo dokonce na krystalku, nabízím zde jeden zajímavý návod, jak si snadno a jednoduše vyrobit vysílač na středovlnné pásmo.

Čtenáři těchto stránek si jistě vzpomenou na „supernejjednodušší“ zapojení generátoru kmitů s jedním tranzistorem, který – a to je právě to zajímavé – nemá zapojenou bázi, například v článku na http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/blik1.htm. Nu dobrá, zkusíme si jeho kmitočet poněkud zvýšit, tím, že pro nastavení kmitočtu použijeme menší kondenzátor.

V zapojení je použit běžný tranzistor vodivosti NPN, po změně polarity napájení také PNP. Zapojení je známo pod názvem „relaxační oscilátor“, zde je jeho kmitočet, tedy periodické nabíjení kondenzátoru naladěn na 800 Hz pomocí kondenzátoru 68n. Indukčnost oscilátoru je navinuta na feritovém trámečku, na kterém je také sekundární vinutí (původní středovlnná cívka) vyladěné kondenzátorem 100 pF na tisící harmonický kmitočet 800 kHz (viz foto), který je již zachytitelný běžným SV přijímačem.

Zpracováno podle http://pichub.de/Book/Basteln/bastel129.html