JEDNODUCHÝ BLIKAČ

Nedávno jsem zde popisoval jednoduchý blikač s LED a dvěma tranzistory, jako ukázku jednoduché konstrukce. Nojo, ale jeden z žáčků kroužku, který dobře znal mé pořekadlo – všechno jde, když se chce –  se pak ozval, jestli by to nešlo ještě víc zjednodušit, třeba jen s jedním tranzistorem. Tak fajn, pustíme se do toho.

Takže jak je vidět na schématu, zapojení je opravdu velice jednoduché, ale „nějaké divné“, vždyť ten tranzistor nemá připojenou bázi, není to chyba? Není. Celé zařízení obsahuje všeho všudy 4 součástky, křemíkový tranzistor n-p-n (bez označení, nikdo nevíme co to je zač), odpor s hodnotou 1k5 (tedy 1 500 ohmů), elektrolytický kondenzátor 470 uF na napětí minimálně 16 V (vždy doporučuji používat elektrolytické kondenzátory na napětí o stupeň vyšší, než je použité napájecí napětí) a svíticí diodu (LED), ve vzorku byla použita červená.

Takže si zapneme páječku, požadované čtyři součástky si dáme na hromádku, a začneme vyrábět. Samozřejmě, že pro takhle jednoduché zapojení, a ještě k tomu jen pokusné, nebudeme vyrábět plošný spoj, zkuste se podívat na následující obrázek.

 

No a nyní – jak to vlastně funguje. Po připojení napájecího napětí se přes odpor R1 začne nabíjet kondenzátor C1 a na emitoru tranzistoru začne stoupat napětí, tak dlouho, až dojde k tak zvanému „lavinovému průrazu“ tranzistoru který rozsvítí světelnou diodu, což má za následek vybití kondenzátoru a dioda opět zhasne. Celý děj se pak stále opakuje s periodou danou hodnotou odporu a kondenzátoru.

Pokud je tohle váš prvý výrobek z oboru elektroniky, můžete si gratulovat – začínáte být odborníkem.......

Žijte dlouho a blaze.

Zdroj http://cxema.my1.ru/publ/razdel_skhem_dlja_nachinajushhikh_radioljubitelej/