Kdo máte v rodině mimino, jistě uznáte, že je velmi vhodné je kontrolovat zda právě nepláče, případně na něj promluvit a utišit jej. K tomuto účelu jsou k dostání tak zvané bezdrátové chůvičky, které ale mají několik nevýhod. Jednak mohou být rušeny, jelikož pracují ve veřejném pásmu kmitočtů PMR, ale jejich hlavní nevýhodou je, že nemají zpětnou vazbu – tedy nedá se jejich prostřednictvím na dítě promluvit, což často přispěje k jeho uklidnění. Proto jsme si v kroužku našli v literatuře jednoduché zapojení nf zesilovače s přepínačem směru hovoru, pro maximální zjednodušení byl pro jeho konstrukci použit známý integrovaný obvod LM380.
V zařízení byly použity dva malé reproduktorky 8 ohmů 0,5W, původem z kapesních tranzistoráků, oba fungují jako reproduktory a zároveň i jako mikrofony. Pokud někoho zajímá, proč raději nebyly použity klasické mikrofony, odpověď je jednoduchá. Takto se totiž přenáší jen hlasité zvuky z bezprostředního okolí nejvýše několika metrů, bez ovlivňování okolním prostředím.
Na obrázku je uvedeno schéma takového jednoduchého zapojení pro oboustranné spojení. Dvoupólový přepínač S2 má za úkol přepínat funkci zařízení mezi polohou „Poslouchat“ a „Mluvit“, případně „Příjem“ a „Vysílání“, komu se to bude více zamlouvat. Jím se přepíná reproduktor REP1 a REP2 buď k výstupu zesilovače, nebo k cívce vstupního transformátoru. Zde je použit běžný síťový transformátorek buď 2 x 6V, nebo v nouzi i tak zvaný „zvonkový“ s výstupním napětím 0 – 3 – 5 – 8V, pak pro připojení reproduktorů použijeme vývod 5V. Transformátor slouží k přizpůsobení nízké impedance reproduktorů k vstupnímu odporu zesilovače. V kontrolovaném prostoru je umístěn reproduktor REP2 a je propojen se zařízením dvouvodičovým plochým vedením, nebo zvonkovým drátem a podobně.
V klidovém stavu zařízení odebírá proud kolem 10mA, při napájení z devítivoltové destičkové baterie je tedy provozuschopné déle než dva týdny. Při napájení ze síťového zdroje samozřejmě do té doby, než zapomenete zaplatit inkaso…..
Zdroj Radioschema 10-2011