AMATÉRSKÝ KV PŘIJÍMAČ

Tak nám skončily prázdniny, a opět se rozběhl další ročník radiokroužku. Jeden z žáčků se hned na prvé schůzce pochlubil tím, jaký si přes léto postavil přijímač, no hochu – paráda, musíme s tím seznámit i ostatní, takže jedeme na to. Pokud by jste někdo oponoval, že by jste to či ono řešili jinak (třeba obvod tranzistoru T1), vezměte prosím do úvahy, že autorovi je třináct let. A hlavně – že to funguje. A dobře.

Je to opět osvědčený přímosměšující přijímač v provedení pro pásmo 80 metrů, napájený jednou plochou baterií (4,5 V) nebo třemi tužkovými články velikosti AA. Anténu lze použít buď teleskopickou (do zdířky ANT2), nebo 50 ohmovou (ANT1). Během debat a seznamování ostatních žáků s tímto zapojením vzniklo ještě jedno vylepšení – použít anténní předzesilovač, jako aktivní anténu, na způsob známé antény MINIWHIP, takže jsme ještě doplnili oddělovací vf tlumivku L3 a odpor R11. Během laborování se sluchátky přišel další nápad – použitá stereosluchátka zapojit tak, aby obě byly v sérii, čímž se docílilo vyšší impedance a lepšího přizpůsobení k výstupnímu tranzistoru T4 a hlasitost se poněkud zvedla, viz následující obrázek.

Nyní trochu podrobněji o použitých cívkách. Jsou navinuty na kostřičkách průměru 8 mm ze starých televizorů, smaltovaným vodičem průměru 0,22 mm.

L1 – 16 závitů, odbočka z pátého závitu. Vinutí pro připojení antény 3 závity.

L2 – 21 závitů, odbočka na desátém závitu od studeného (uzemněného) konce.

L3 – 100 uH na kousku feritové tyčinky.

Konce vinutí jsou zajištěny nití, v kostřiškách jsou použity k doladění feritové šroubovací jádra. Pozor při ladění – používejte pouze šroubovák z nekovových materiálů, v kroužku se nám osvědčily šroubováky z novoduru.



Zapojení výše zmíněné aktivní antény (vysokofrekvenční předzesilovač) je na dalším obrázku. Tranzistor opět použijeme libovolný vysokofrekvenční, zde i na předchozích pozicích se výborně osvědčily tranzistory z mezifrekvenčních obvodů vyhozených televizních přijímačů.