Malý jednoduchý transceiver

 

 

 

Pokud jste dosud nenarazili na výraz „transceiver“, tak je to složenina dvou anglických slov – transmiter a receiver, česky tedy vysílač a přijímač. Takže v dalším textu popisuji přijímač kombinovaný s vysílačem, který pracuje na libovolném kmitočtu, který umožní použité tranzistory, cívky a mechanická sestava. Jako vysílač má docela slušný výkon, ale bohužel také malou stabilitu kmitočtu (i když při pečlivé práci a dodržování všech vf požadavků je dostačující), díky čemuž je vhodný pouze pro pokusné účely. Rozhodně nedoporučuji jej používat dlouhodobě a dokonce ne s pořádnou anténou. Zapojení je testováno a funguje.

 

Při použití jako vysílač pracuje s frekvenční modulací pomocí běžného telefonního sluchátka (vložky) ze starších telefonů s impedancí 50 nebo 2 x 27 ohmů, které je v tomto případě využito ve funkci mikrofonu. Pokud na membránu sluchátka dopadá zvuk, membrána se rozechvěje v jeho rytmu a v elektromagnetu, ukrytém uvnitř, nabudí střídavé elektrické napětí. To se podle své polarity přičítá nebo odečítá od napájecího napětí z baterie, čímž je docíleno kmitočtové (frekvenční) modulace vyráběných kmitů.

 

Při snížení napájecího napětí asi na 1 až 1,5 V se zapojení promění v superreakční přijímač a ve sluchátku můžeme slyšet naladěné FM stanice, při vhodném kmitočtu třeba i rozhlasové. Odpor R1 je nutný, jelikož proud tranzistory není nijak omezen, takže snadno může dojít k průrazu tranzistorů a velmi rychle dojde k vybití baterie. Zařízení ladíme roztažením nebo stlačením závitů cívek L1 a L2, nebo změnou hodnoty odporu R1.

 

Součástek je zde použito opravdu velmi málo.

 

Tranzistory byly ve vzorku použity ze šuplíkových zásob BF 422 (VF tranzistor NPN - Ic = 0,1 A, Pd = 0,83 W, pouzdro TO92 Parametry: Ic = 0,1 A Uce0 = 250 V, Ucb0 = 250 V, Pd = 0,83 W, h21E = 50).

 

Cívky jsou samonosné, bez kostřičky a bez jádra a mají 5 až 6 závitů měděného drátu průměru 1 mm navíjené na trn o průměru 5 mm.


 Odpor R1 je vhodné při uvádění do chodu nahradit odporovým trimrem kolem 560 ohmů, čím si značně usnadníme nastavování.  Sluchátko Tel použijeme nízkoimpedanční, například z telefonu, nebo i malý reproduktor kolem 8 – 25 ohmů. Kondenzátory byly vydolovány ze staršího čínského rádia, žluté keramické. Kondenzátor C2 má 3,3 pF a je označen (3.3), kondenzátor C3 má kapacitu 4n7 a je označen kódem (472). Proměnný kondenzátor C1 který slouží k doladění antény,  je získán z TV voliče kanálů, můžeme zde použít i klasický hrníčkový nebo keramický trimr, případně se v nejhorším případě dá vynechat.

Napájení je buď z ploché baterie, nebo ze třech článků AA (tužkových). Při použití vyššího napětí je třeba zvýšit hodnotu odporu R1. Síťový zdroj je zde nevhodný.

 

Viz také http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/vf_multik.htm

 

Взято с frikzona.org