ANTÉNY OM1ARH

Dostal jsem mejl od přítele Rona OM1ARH, ve kterém uvádí své zkušenosti a anténami. Jelikož se domnívám, že by jeho praktické poznatky mohly zajímat více amatérů, rozhodl jsem se (s jeho souhlasem) dopis zveřejnit na těchto stránkách.

Tak sem zase po jistem case zavital na tvoje stranky, menil sem QTH, tak zde resim jakou *nejakou* antenu.

Mozna se mi podari natahnout klasickou smycku 80m a bude pokoj, ale momentalne se nechtene vracim k OCF dipolu, nebo Windom ci jak se one, mimostredne napajene antene dipoloveho typu vlastne rika. Nasel sem pri brouzdani netem tvuj konstrukcni navrh, mozna pouziji tento system.

Ja mam vyzkouseno nasledujici reseni z posunutym stredem pomoci kondenzatoru, ktery je  soucasti anteny.

Na misto klasickeho kondenzatoru pouzivam odrezky koaxialniho kabelu 50ohm, pripadne i 75ohm, ale prakticky sem pouzil na stalou montaz,  jako kapacitu RG 213 starsi kabel o delce 1,3m *kapacita je kolem 120pF a balun typu guanella 1:4.

Kapacita je pripojena mezi balun a nejdelsi usek OCF dipolu

Pokud te nenastvou prilohy, ktere nejsou miniaturni, tak je zde par detailu na konstrukci z domacich, celkem obsahove puvodne chutnych materialu.

Puvodni navrh je cerpan ze zdroje european Ham portalu vid zde

http://www.cq.sk/modules.php?name=News&file=article&sid=1379

Po nekolika konstrukcnich pokusech a omylech, sem pak napsal toto...

Problem u OCF anten, ktory som spozoroval pri ich konstrukcii, je ten, ze na napajaci pri pouziti balunu sa objavuje dost velke povrchove napatie ( nie prud ako u dipolu) toto napatie sa sice da utlmit tzv"choke balunom" sustavou malych ferritovych jadier na slucke z koaxu, ale meni sa dramaticky polohou a miestom pouzitia aj naladenie. Pokial sa toto nepouzije, dutnavka svieti i 30m na napajaci od anteny a do hamshacku sa nam klze po povrchu napatie, ktore robi rado sarapatu ako naidukovane VF hocikde..

Po zaradeni choke balunu sa cast napatia strati, zial aj z castou vykonu.

V povodnej konstrukcii Windom OCF anteny sa tato napajala jednodrotovym napajacom z char. impedanciou 300ohm a konkretnou dlzkou a tento napajac bol sucastou anteny.

Pre problemy vzniknute z generovanym rusenim na prijme a problemy s vyzarovanim okolo napajaca nemam tuto antenu moc rad, aj ked ju nezavrhujem, som este mlady, usetrite moj zivot a neukamenujte ma, za to ze tu antenu kritizujem, len ked som ju skusal, bol som dost sklamany..

Este par postrehov z konstrukcie OCF anten, konkr. typu FD 8.

Pokial som mal moznost v poslednej dobe si overit, pri mojej konkretnej konstrukcii anteny typu FD 8, tak je badatelne, ze malou vyskou, resp. vplyvom malej vysky sa znizuje aj impedancia v napajacom bode.

Kriticka vyska su 4m nad zemou, kedy sa nepodari vyladit antenu takmer vobec.

Avsak vo vyske okolo 7-8m, sa prejavilo to co som si myslel a aj tusil pred tym, ze impedancia v bode napajania poklesla na180-210ohm, od najnizsieho pasma po najvyssie, tym padom na konci napajaca, ( koaxu ) za balunom 1:6 dostavame impedanciu od 29-32ohm.

Riesenie je jednoduche, namiesto balunu 1:6 pouzijeme balun 1:4, najlepsie guanella prudovy, je jednoduchy a lacny.

Pokial sa stale zda, ze mame zle CSV, ( najma preto, ze antena ma  nerovnomerny teren pod sebou, predmety, alebo je zalomena ) da sa experimentovataj z pouzitim kusu rebrickoveho napajaca, alebo dvojlinky  a balunom 1:4 kusok od napajacieho bodu. Tento usek sluzi ako pomocny

transformator impedancie resp. skracuje dlzku napajaca o malu cast a pri vyssich pasmach pomaha dosiahnut lepsie CSV. M

Druha pomocka je, pokial prevesime kratsi dipol (4.69 a 9.38m) od bodov napajania dlheho dipolu a pripoji sa priamo na balun pod symetricky zvod ( 0.5-0.7 pod hlavny dipol OCF).

Vzhladom na to, ze impedancia horneho dlhsieho dipolu je transformovana ( posunuta vplyvom malej vysky a kratsi dipol nieje az tak markatne ovplyvnovany.

Dalsi postreh bol ten, ze bolo nutne vplyvom nerovneho terenu a predmetov upravit aj samotne rozmery dlzok dlhsieho dipolu (doslova znovu najst impedancny bod zhruba rovnaky pre vsetky zakladne pasma (80m, 40m, 20m 10m) a nebolo jednoduche najst kompromis, tu by som poznamenal, ze je lepsie vybrat preferovane pasmo, nez sa snazit vyladit

vsetky, pretoze vplyvom nizko zavesenej a ovplyvnovanej anteny to nema zmysel, myslim ze sa to ani neda.

Dobrou pomockou pri nastavovani ( stavani anteny) su termokrizove A-metre, alebo aj ziarovky, ktore sa zaraduju ku balunu a nastavuje sa nimi rovnomerne prudove vybudenie oboch casti OCF dipolu. Z praxe doporucujem sufitove ziarovky 6V 15W, pripadne 10W a 5W podla pouziteho vykonu (maju rel. maly vnutorny odpor a tym padom aj maly ubytok )

Dalej pomozu uz len pevne nervy...

Nakolko je nutne predlzovat a skracovat a nastavovat stale dokola, pomoze este jedna finta, ze sa zmeria impedancia vo vsetkych pasmach a tak sa da odhadnut nielen ci je ziaric dlhy, alebo kratky (rozmer dlheho dipolu takmer vzdy sedi, len sa posunie napajaci bod, alebo zalomi najdlhsie rameno smerom k zemi, cim sa opat posunie OCF bod napajania).

Dalsim nespomenutym bodom je pouzitie choke balunu alebo oddelovacej plastovej tlmivky na koaxialnom napajaci. Pri malych vyskach anteny nad zemou je optimalne umiestnenie okolo 2-2.5m od balunu, kedy dochadza k najmensiemu ovplyvneniu vo vsetkych pasmach .

Ja som pouzil viac menej uspesne koaxial namotany na dvojite "E" feritove jadro ale uplne postacuje aj velky hrncekovy transformator H12 Al 400, ktory absorbuje aspon 4zavity RG58.

Dobre je aj jadro z TV VN trafa z antiparalelnym navinutim dvoch sekcii vinuti po 6 zavitov RG 58.

Umiestnenie som experimentalne zvolil tak, ze som meral pomocou "nacvakavacieho" feritu upraveneho ako merac plastoveho prudu miesto blizko anteny na koaxiale, kde pri vsetkych pasmach pre FD 8 tiekol najmensi prud (napatie bolo pritomne stale, po dlzke celeho napajaca bez pritomnosti "choke balunu" pomocou dutnavky uz od vykonu 20W). Tento bod vo vzdialenosti ca2.5m na napajaci "zhasol" dutnavku za tymto balunom, prud sa tiez obmedzil asi na uroven klasickeho v strede napajaneho dipolu bez balunu na napajaci z koaxu (badatelne najma na najnizsom pasme 80m) pre FD 8.

Najdolezitejsou suciastkou tejto anteny je samozrejme pouzity balun. Vrele doporucujem kazdemu, kto ma uz trebars doma nejaky hotovy, alebo kupeny, premerat ho, pod plnym vykonom, pre vsetky pasma a aj jeho linearitu a pripadne straty... usetri sa tak kopa omylov. Prostriedky su jednoduche. Staci na to ziarovka 230V 150W, (odmocit a odletovat objimku) alebo sada odporov na potrebny vykon a TX 100W.  Ziarovka 230V 150W sluzi najma pre balun 1:6 ako odpor z relativne presnou impedanciou 295-320ohm. (pri plnom svite pri napati od 200-270V je jej odpor relativne staly a presny). Jej svit sa nesmie menit v celom pouzitom rozsahu 100W CW- 3.5-28MHz a ani CSV, pokial to tak nieje, alebo balun sa pri urcitom kmitocte

prehrieva, pripadne sa meni CSV, je chyba pravdepodobne v balune.

Vsetko co bolo napisane nad tymto textom neplati a vysledok merania bude ovplyvnovany chybou balunu a pripadne vyziareny vykon bude z casti absobovany balunom. Na antene sa totiz pri najdeni spravneho napajacieho bodu takmer  matematicky presne opakuje v harmonickych kmitoctoch impedancia, vynimku tvori obvykle len 80m pasmo, ktore vplyvom nedostatocnej vysky anteny nad zemou, alebo okolnych predmetov je posunute impedancne kusok inde. Najlepsie vychadza klasicky guanella balun navrhnuty pre potrebny vykon

A to su asi vsetky postrehy.
Na zaver uvediem, ze som vychadzal z postrehov a merani OM4KK, ktoremu som vyrobil FD4 a FD8, ktore aj hadam uspesne pouziva. Zial, pre nedostatok vlastneho casu, som pri tychto experimentoch, nastavovaniach a hrani sa, neuskutocnil ani jedno QSO, dufam ze to v blizkej buducnosti napravim!

Par priloh zmensenych na stahnuti

http://imageshack.us/photo/my-images/140/09062009244.jpg/

http://desmond.imageshack.us/Himg560/scaled.php?server=560&filename=09062009251.jpg&res=landing

http://imageshack.us/photo/my-images/853/09062009246.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/269/09062009250.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/267/09062009252.jpg/

http://imageshack.us/photo/my-images/705/09062009253.jpg/

Tak pokud ti to pomuze pri nejakem experimentovani, pripadne nejakem doplneni popisu OCF, tak to pouzij, je to ryze konstrukcne prakticke shodnoceni praktickych poznatku do hutne formy pro stavbu vicepasmove anteny.

Jinak ta antena, spis anteny OCF, byla u mne vyrobena ve vice variacich, slouzila memu tatovi OM4KK, pocas pobytu a praci v OE, take memu bratranci OM3TWT.Pozdeji ji mel tata namontovanou a mnou doupravenou OCF, trocha zalomenou ve svem QTH v OM.

Ja sem ji vice mene pouzival uspesne na svem prechodnem QTH v obci Vysoka na Morave, pozdeji na Vyvratu (JN88OK).

Na konec, sme se zacali orientovat spis na smyckove anteny, ale to ma svuj konkretni duvod. Tyto typy anten OCF maji totiz jeden velky handicap, ale i vyhodu. Pokud se poctive nastavi delkove rozmery, najde se optimalni bod napajeni, ktery se opravdu da najit vice mene kompromisne pro vsechna

pasma a meni se podle vysky nad zemi, terenem, vodivosti zeme a pod, tak ji nelze zcela jednoduse znovu postavit na jinem miste, ponevac takto nastavena antena je prispusobena pro dane misto a prostor.

Dalsi nevyhodou je pro OCF dvoudipolovy typ 8pasmovy, 9 pasmovy, je problematicka aplikace na neznamem miste, je to diky velke delce a optimalni geometrii dosti opruz. Dalsi nevyhodou je take jista zavislost na zmenach vlhkosti pudy,

okolnich predmetu i ukotvovacich bodu, pri desti, nebo dlouhym suchem. Poslednim negativnim faktorem je vlastnost typicka pro dipoly a zejmena ty sirokopasmove, ze pozerou vsecko mozne ruseni z blizkeho okoli a take pri vysilani radi zanesou ruseni nejen do hamshacku

Tak i pro nini a midi expedicni aktivity stavim anteny typu loop, ktere castecne eliminuji vyse uvedene nedostatky. Pravda je, ze mam trvale nainstalovanou OCF 8pasmovou na prechodnem

stanovisti u chaty, ponevac loop se mi tam nevesel. Na minulorocne aktivite z SV9 (miniexpedici) z OM4KK sme nedokazali pouzit kvuli vysoke urovni ruseni vubec OCF, take smycky sem postupne skracoval na vyssi pasma, ponevac se takto castecne eliminovala uroven ruseni.

73! OM1ARH

Ron Hennel jr.


Zdar Jiri!

Prave proto sem ti poslal ono antenni badani, pokud by si jej mohl nejak ucesat a prominout mi pravopis a diakritiku, klidne uverejni, uprav jak si prejes.

Samozrejme, pode vse co sem napsal se podepisuji, ale autorstvi u mne neni podstatne, hlavne at ty poznatky slouzi amaterum a siroke verejnosti.