VLF KONVERTOR

Zajímavým a napínavým koníčkem je také lovit stanice na VLF (Velmi Dlouhé Vlny), vysílající na kmitočtech pod 30 kHz, jako je třeba známá stanice Grimeton na kmitočtu 17,2 kHz, která vysílá několikrát do roka (viz Grimeton's 17,2 kHz). Takových stanic je samozřejmě více, zájemci o DX (dálkový příjem) se mohou podívat na adresu http://www.smeter.net/stations/vlf-stations.php, mnoho jich je také v Evropě a zvláště v Rusku, viz http://en.wikipedia.org/wiki/Very_low_frequency.

Přijímačů, které by zvládly poslouchat tak nízké kmitočty je dosti málo. Ale komu se nelení (tomu se zelení) si může snadno a jednoduše postavit konvertor, kterým převede VLF kmitočty do rozsahu běžného KV přijímače, viz následující schéma.

Při testování tohoto zařízení jsem ale měl k dispozici dosti nevhodný krystal 3 577 kHz, mnohem vhodnější by byl nějaký s „kulatým“ kmitočtem, třeba 4 MHz, pak je jednodušší odečítání kmitočtu, není zapotřebí počítat třeba kmitočet výše uvedené stanice na 17,2 kHz s krystalem 4 MHz přijímáme na 4 017,2 kHz, v mém případě vycházelo 3 577 + 17,2 = 3594,2 kHz.

Další otázkou je anténa. Pokud by jsme se řídili podle pravidel o délce antény na krátkých nebo velmi krátkých vlnách, tak při vlnové délce přibližně 17,5 km bychom potřebovali dipól 8 km… Uznáte, že to není příliš praktické pro někoho, kdo nemá řádně rozlehlý pozemek. Takže si antenářskou teorii poněkud zjednodušíme a použijeme plochou anténu která je určena pro příjem elektrické složky elektromagnetického pole, o rozměrech 30 x 45 mm! O těchto anténách se dočtete na webu spousty užitečných informací, strejda gůgl pomůže. Ve vzorku byla použita anténa PA0RDT zvaná Mini Whip, její popis můžete stáhnout ZDE. Jak vypadá vysílání této stanice si můžete poslechnout ZDE.

SM7UCZ