KONTROLA TUŽKOVÝCH BATERIÍ

Tužková baterie je souhrnné označení pro kompaktní galvanické články velikosti M, často značený jako AA. Výhoda tužkových baterií spočívá v jejich univerzálnosti a snadné dostupnosti.

Tužková baterie má vždy napětí kolem 1,5 voltu, průběh vybíjení viz na http://data.energizer.com/PDFs/l91.pdf. Občas se může stát, že si koupíte tužkové baterie, a teprve až doma zjistíte, že mají malé napětí – jsou slabé, případně vybité. Ovšem je zde háček, když budeme měřit na samotném článku bez jeho zatížení, naměříme vždy hodnotu větší, než je skutečná. Abychom dostali skutečné napětí, musíme měřit se zátěží, kterou může být buď odpor kolem 10 ohmů, nebo třeba i žárovička do kapesní svítilny.

Autor proto sestavil jednoduchou zkoušečku, pomocí níž je možno otestovat baterie přímo v obchodě, viz schéma. Na prvém obrázku je varianta s použitím klasického voltmetru (multimetru),

na druhém obrázku je varianta s použitím měřicího přístroje – miliampérmetru, v jednom pokusném vzorku bylo použito měřidlo ze starého magnetofonu s předřadným odporem R2, kterým je nastavena výchylka měřidla na 1,3 V na levém okraji červeného pole.

Práce s tímto testerem je jednoduchá, připojíme zkoušený článek a stiskneme tlačítko Tl. Pokud je výchylka ručičky v zadané oblasti (tuto je možno označit na stupnici např. červenou barvou), je článek v pořádku. Pokud při stisku tlačítka Tl hodnota napětí podstatně poklesne, článek je nevyhovující. Konstrukce zkoušeče může být libovolná, například autor použil podlouhlou krabičku z odřezků sklolaminátových destiček plošných spojů.