Jednoduchá, snadno zhotovitelná anténa pro ty z vás, kteří jste příliš líní pouštět se do stavby nějakého monstra, a přesto by jste chtěli kvalitní výsledek, postačí vám jen dva kousky drátu. No a jelikož lenost je matkou pokroku, dopadli jsme s partou na jedné „antenčundršou“ následovně:
Jak je vidět, v principu vypadá jako diskona přejetá parním válcem. Jsou to tedy jen dva kusy nějakého vodiče (doporučuji měděný, lépe se pájí, a raději silnější) každý o délce půl vlny, čili L (metrů) = 150 / kmitočet (MHz). Spodní vodič, zastávající funkci protiváhy je ohnutý o 90 stupňů. Uprostřed obou vodičů je připájen souosý kabel ke stanici, k hornímu střední vodič a k dolnímu opletení. Střed je upevněn na kousku izolačního materiálu, destičce z polystyrenu nebo ze sklolaminátu, jak je vidět na dalším obrázku.
Na rozdíl od známého gépéčka je tato anténa širokopásmovější a ladění změnou rozměrů je celkem sranda. Vyzařovací diagram je téměř kruhový. Svou jednoduchostí je předurčena pro používání jak síbičkáři, pro letecké pásmo, i na VHF, třeba i plynule přeladitelná, zhotovená z teleskopických antén ze starých přenosných televizí, jak je vidět na dalších obrázcích.
Pokud by jste tuto anténu chtěli použít na letecké pásmo (AIR-BAND), doporučil bych následující rozměry:
Tato anténa na 3 metrové plastové vodovodní trubce na paneláku rezonovala na kmitočtu 127 MHz. No ale není všechno zlato, co se třpytí, i tento typ antény má určitou nevýhodu, a sice potřeba minimálně dvou závěsných bodů pro anténu na nižší pásma, pro VKV již stačí jeden.
>MEXICO< http://www.radioscanner.ru/forum/topic25628-4.html