Takže si uvedeme stručný popis tohoto zařízení.
Jak je všem jistě známo, vysílání znaků telegrafní (nesprávně Morseovy) abecedy spočívá v generování dlouhých a krátkých signálů (nesprávně čárek a teček) a mezer mezi znaky a mezi slovy. Poměr jejich délky je pevně stanoven krátká/mezera/dlouhá 1:1:3, mezi slovy je to 7 mezer.
Pomocí přepínače, zvaného „pastička“ který v jedné poloze přepne na generování krátkých a ve druhé poloze dlouhých signálů, tedy připne kondenzátor C3 (krátký) nebo C2 (dlouhý signál) mezi vstup a výstup operačního zesilovače. Druhý vstup je zablokován vůči společnému vodiči kondenzátorem C4.
Komplikovanější klíče mají možnost plynulé změny rychlosti vysílání signálu, což v tomto případě se dá provést jedině změnou kapacity kondenzátorů C2 a C3. Dále také mívají paměť jednoho znaku, což umožní zvýšit rychlost práce.
Tónový generátor s kmitočtem kolem 1 kHz, který je tvořen druhým operačním zesilovačem se sluchátky v obvodu kolektoru jednoduchého tranzistorového zesilovače, jehož obvod emitoru je spínán výstupem generátoru dlouhých a krátkých signálů.
Pravděpodobně budete mít při realizaci tohoto zapojení problémy se sháněním operačních zesilovačů UL1321, ale nezoufejte – dají se velmi jednoduše nahradit libovolnými jinými, případně i dvojitými. Vyzkoušel jsem staré MAA 741 a MA 1458 (MC 1458N) bez problémů.