DIPÓL pro 10, 15, 20, 40 a 80 m.

Při courání po internetu a prohrabávání návodů ohlodaných myšmi, narazily mé oči na tento popis antény, která by mohla být užitečná nejen pro vysílače, ale i pro SWL. Konec konců, radioamatér bez antén by vlastně ani nemohl existovat. Na následujícím obrázku si můžete vychutnat vícepásmovou anténu z dubna 1967, tedy z doby, kdy lidstvo ještě ani nebylo na měsíci.

Takže co budeme potřebovat. Hlavně si opatříme minimálně 31 metrů černé TV dvoulinky 300 ohmů, a přestřihneme ji napůl. Tím dostaneme dvě ramena dipólu po 15,5 metrech a vývody drátu na obou koncích spojíme dohromady, do zkratu. Pak se na každém z ramen jeden vodič přeruší 1,55 m, ve vzdálenosti 3,9 metru od konce, dle obrázku. Tím získáme dva dipóly, jeden z nich je kratší (pro vyšší pásmo) a druhý delší, a ještě k tomu zalomený (aby byla menší mechanická délka). V souhrnu dipól rezonuje na 80, 40 a 15 metrů, ale dobře funguje i na 20 a 10 metrů.

Napájení je 75 ohmů, pomocí kabelu z vyřazené společné TV antény (z vnitřní instalace, venkovní bývají na draka). Anténu namontujeme jako každý jiný dipól, tj. ramena rovnoběžně se zemí.

Articolo tratto da Break, R. Di Bernardo I6VDB