BEZDRÁTOVÝ MIKROFON

POUŽÍVÁNÍ BEZDRÁTOVÝCH MIKROFONŮ AMATÉRSKÉ VÝROBY JE ZAKÁZÁNO !!!

ZDE UVEDENÉ ZAPOJENÍ SLOUŽÍ POUZE JAKO INFORMATIVNÍ MATERIÁL.
V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ VÁS NECHCI NABÁDAT K PORUŠENÍ ZÁKONŮ, PŘEDPISŮ A OBECNĚ ZÁVAZNÝCH NOREM. POUŽITÍM TOHOTO ZAPOJENÍ SE MŮŽETE DOSTAT DO ROZPORU S PLATNÝMI VYHLÁŠKAMI A ZÁKONY. POUŽITÍ JE NA VAŠE VLASTNÍ RIZIKO !
NEPŘEBÍRÁM ODPOVĚDNOST ZA JAKÉKOLI PŘÍMÉ, ČI NEPŘÍMÉ ŠKODY ZPŮSOBENÉ POUŽITÍM TÍMTO ZAPOJENÍM.

Na schématu je velmi jednoduché zapojení pro úplné začátečníky, které nevyžaduje téměř žádné hluboké znalosti elektroniky a má velmi snadné uvádění do chodu. Je tedy dostupné všem, kteří jsou schopni udržet v ruce páječku. Tranzistor se dá použít libovolný křemíkový NPN, po změně polarity baterie samozřejmě i PNP. Dosah vysílání tohoto zařízení není velký, jen asi kolem padesáti metrů, ale vzhledem k jeho velikosti a jednoduchosti je to celkem ucházející. Jako anténa byl použit 40 cm dlouhý drát. Mikrofon je použit elektretový, například ze starého kazetového magnetofonu, v jednom z pokusných vzorků byl použit mikrofon ze starého mobilního telefonu.

Pokud se při zapojování nedopustíme nějaké chyby a použité součástky nebudou vadné, není zapotřebí žádné nastavování – zapojení je funkční okamžitě po zapnutí, pouze pomocí ladicího kondenzátoru 10 – 40 pF nastavíme vysílaný kmitočet na požadovanou hodnotu v rozmezí 88 až 108 MHz. V tom případě se dá jako přijímač použít libovolný, třeba i čínský kapesní přijímač.

Potřebné součástky

Osazený plošný spoj

Hotové zařízení před zasunutím do ochranného obalu

Hotové zařízení v ochranném obalu

Nákres plošného spoje

Rozmístění součástek

Zpracováno podle http://tutlink.ru/