REGULÁTOR K PÁJEČCE

Také začínající amatéři – kutilové vědí, že pokud je páječka přehřátá, blbě se s ní pájí, je vhodné její teplotu snížit, třeba tehdy, není li právě používána, tedy v přestávkách mezi pájením. K tomuto účelu se používají různá jednoduchá i složitější zařízení, ale většinou jsou založeny na principu regulace napětí tyristorem (triakem), příklad viz následující obrázek, a pak nepříjemně ruší, nebo pomocí výkonového tranzistoru, což také není příliš ideální.

Nějaký jiný nápad? Fajn, podíváme se do historie, jak byli chytří naši dědové. V dřevních dobách radiotechniky se používaly elektronky, které bylo nutno také žhavit. Koupit, nebo navinout transformátor na napětí kolem 4 V až do nějakých 50 V, nebylo právě jednoduché. Továrny na rozhlasové přijímače (od Philips až po Tesla) prostě zařadili do žhavení pořádný více wattový (drátový) odpor, který pak skřínku přijímače pěkně vytápěl. No ale takoví obyčejní kutilové (ale což, vždyť to jsou pouze amatéři) si řekli – ze sítě bereme střídavý proud, jak známo kondenzátor klade střídavému proudu odpor, ale přitom vůbec nehřeje. A hele, není žádný důvod, proč tuto metodu nezvolit i pro snižování výkonu (přesněji příkonu) páječky! Takže místo odporu tam použijeme kondenzátor, a ejhle –  vítězství ducha nad hmotou.

Autoru této konstrukce přišla do ruky plastová krabička, podobná školnímu penálu, použil tedy několik dalších běžných součástek (vypínače, kondenzátory, odpory) a během hodiny již měl pohromadě jednoduché zařízení podle obrázku 1. Hodnoty kondenzátorů v tomto zapojení jsou navrženy pro běžně používanou páječku s příkonem 40 W.

Při sepnutí kontaktů vypínače V1 je na zátěži napětí přibližně 150 V (měřeno ručkovým měřidlem). Po sepnutí V1 i V2 napětí na zátěži stoupne na 200 V a konečně po sepnutí V3 (nezávisle na V1 a V2) přichází na zátěž plné síťové napětí, páječka se tedy rychle rozehřeje.

Kondenzátory použijte buď papírové (svitkové) nebo foliové (styroflex) a rozhodně určené na co nejvyšší pracovní napětí, alespoň 630 V. Také je zde možno použít několik kondenzátorů spojených paralelně k dosažení potřebné kapacity 2 uF. Odpory R1 a R2 slouží k vybití kondenzátorů po odpojení zařízení od sítě. Doutnavka Dt1 je signalizace připojení zařízení k síti.