ANTÉNA HELIX

Na internetu jsem narazil na téma „Antény Helix“, též Helical, Wendel, atd. Podle textů by zase nemusela být tak úplně nejhorší, její výhodou je, že zabírá minimum místa (vertikál) a údajně příznivější vyzařovací diagram. Zkusil jsem ji pro zajímavost porovnat se smyčkovou anténou MLA (ale odmyslet si směrovost).  Výsledek byl takový, že HELIX byla sice jednodušší, přenosnější, atd. – ale MLA měla přeci jen nějaký ten zisk. Hotovou anténu jsem pak předal jednomu SWL který neměl možnost natáhnout drátovou anténu, proto použil Helix a upevnil ji šikmo na parapet okna - velice si ji chválil.

 

A nyní tedy k její konstrukci. Použil jsem 25 metrů měděného drátu, který jsem navinul na 2m dlouhou PVC trubku o průměru cca.25 mm. Vinutí bylo rozděleno do 3 různých stoupání, nejtěsnější byla horní třetina, pak řidší třetina a dole třetí třetina velmi vilně, s velkým rozestupy závitů.

 

25 metrů drátu se rovná 0,61 lambda pro 7 MHz, 0,88 lambda pro 10,1 MHz a 0,31 lambda pro pásmo 3,55 MHz.

 

Při použití jako pokojová anténa byla doladěna pomocí jednoduchého tuneru, v podstatě článek L. Vnitřní vodič koaxiálního kabelu je připojen k cívce a jeho stínění k otočnému kondenzátoru. Kondenzátor byl pro QRP (a SWL) účely použit ze starého rozhlasového přijímače. Pokud chceme docílit opravdu co nejlepšího ČSV, je vhodné použít cívku s odbočkami a s přepínačem, ve zkušebním vzorku se odbočky přepínaly pomocí krokodýlku. Cívka má celkem 40 závitů na průměru kolem 5 cm, použil jsem odřezek PVC vodovodní roury. S tímto tunerem bylo dosaženo ČSV = 1 na všech třech pásmech 3,5 -7 – 10 MHz.

Anténa nevyžaduje žádné radiály, ale v závislosti na podlaze (vodivá, nevodivá) může být užitečné lépe uchytit krátký kus měděného drátu, ca. 2 metry jako protizávaží na nebo pod kobercem, případně i vějíř drátů pod kobercem.