Drátová anténa pro CB

http://www.i1wqrlinkradio.com/antype/ch3/chiave1761.htm

Obrátil se na mne jeden známý, že se pomalu blíží jaro, a bude tedy většinu času víkendů přebývat na chatě. Potřebuje proto spolehlivé spojení s rodinou ve městě, doposud používaná GP čtvrtka občas selhávala (ve stálém QTH má pětiosminu). Chtělo by tedy něco lepšího, prvý nápad byl klasický drátový dipól. Zavěsili jsme jej jedním koncem na blízký smrk, na druhý konec kus železa jako závaží, a ono to opravdu spolehlivě chodí!

Potřebný materiál:

-         konektor (samice) PL nebo jaký používáte,

-         dva vajíčkové izolátory (možno improvizovat z umělé hmoty apod.)

-         silonový vlasec nebo šnůra na prádlo

-         kousek plexi nebo tišťáku bez folie 4 x 8 cm

-         5 šroubků M3 s maticemi

-         3 metry měděné licny 2 x 0,75

Středová destička (PVC, plexi, laminát atd) s připojovacím konektorem má rozměry 8x4 cm. Uprostřed vyvrtáme otvor o průměru 16 mm (nebo dle použitého konektoru), konektor nasadíme do otvoru, označíme čtyři otvory pro upevňovací šroubky a vyvrtáme vrtákem kolem 3,2 až 3,5 mm. Ještě zbývá  vyvrtat další čtyři otvory stejným vrtákem pro uchycení licny, dle obrázku 1. Otvory, kterými je provléknuta licna, doporučuji po dokončení zakápnout epoxidem, nebo něčím podobným vlhkuvzdorným.

Obr. 1

 

Zářič

Jako zářič jsem použil klasickou bílou elektrikářskou dvoulinku (licnu) o délce 3 metry, asi 2 cm od konce jsem nožem rozřízl spojovací můstek obou vodičů, a pak již šla snadno roztrhnout na dva samostatné vodiče.  Oba jsem provlékl otvory ve středové destičce podle obrázku, konce odizoloval v délce kolem půl centimetru, a prolil cínem (omlouvám se tímto Evropě, ale z dřívějších dob mi zbyla cínovo-olověná pájka, kterou jsem nechtěl vyhodit, abych neznečisťoval životní prostředí, a také že jsem v rozporu s doporučením nepoužil ekologickou stříbrnou pájku). Jeden vodič jsem zapájel do středu konektoru, na druhý jsem připájel pájecí očko které jsem přitáhl matičkou k jednomu ze šroubků, upevňujících konektor. Na volné konce dipólu jsem upevnil malé kousky (odřezky) plexiskla (můžete použít libovolný kvalitní izolant) tak, aby celková délka vodivých částí dipólu byla 530 cm.

Na koncové izolátorky jsem uvázal asi 1metr dlouhé kousky silonové prádelní šnůry pro upevnění – a anténa byla připravena k zavěšení, další postup viz úvod této stati.