Občas bývá problémem jakou natáhnout drátovou anténu pro pásmo 80 metrů, hlavně jestli ji střihnout do SSB pásma, nebo do CW….. Také mne postihlo toto dilema, když mám perfektně fungující anténu pro telegrafní část osmdesátky. Dostal se mi do ruky pěkný mikrofon od magnetofonu, tak jsem si řekl – chlapče, zajezdi si na SSB. Zbastlil jsem jednoduchý vysílač s fázovou metodou a spustil to. Jenomže, kolem 3,7 MHz již PSV vylezlo někam ke trojce. Takže nedá se nic dělat, chce to novou anténu, která by obsáhla celé pásmo.
Jedna metoda je sice snadná, ale nehodná amatéra – totiž paralelně s jedním vodičem natáhnout i druhý a oba naladit každý na jeden konec pásma. Délky by pak vycházely na 40,4 a 37,8 m, ladily by se na 3,55 a 3,75 MHz, šířka pásma vychází přes 320 kHz (původně s jedním vodičem 200 kHz). Jo, ale jak by se pak vzájemně ovlivňovaly, nedělalo by to třeba nějakou neplechu?
Hochu, hochu, vzpomínáš si na anténu W3DZZ, s trapy sloužícími jako kmitočtová izolace? Aha? Což si zpracovat takovýhle dipólek pro oba konce osmdesátky? Takže by to vypadalo asi takhle:
Trap (z angličtiny – past, léčka) je v podstatě paralelní LC laděný obvod, použitý jako součást anténního vodiče. Jako každý paralelní obvod má na rezonančním kmitočtu vysokou impedanci, a tedy zkrz něj příslušný kmitočet neproleze, chová se jako izolátor, a anténa se jeví, jako kdyby byla o příslušný další úsek kratší a tím pádem rezonuje na tomto vyšším kmitočtu. Pozor ale na to, že laděný obvod by měl být navržen na vyšší napětí, při vysílači 100 W jsou na konci antény 2 kV. Přesto, že nehodlám vylézt s výkonem nad 10 W (většinou používám 2 – 5 W), pro jistotu jsem použil kondenzátor z vraku starého televizoru, který by měl mít, podle nápisu na něm, dovolené provozní napětí 25 kV.
Laděný obvod pro kmitočet 3,76 MHz se skládá z cívky 18uH (mikrohenry) a kondenzátoru 100 pF (pikofarad). Doporučuji obvod chránit před nepřízní počasí, původně jsem jej chtěl zalít do dentakrylu, ale nakonec jsem použil plastovou láhev s hrdlem dolů, otevřenou, aby zkondenzovaná vlhkost mohla odkapávat. Nejlepší těsnění proti vlhkosti je díra……
Ve výsledku anténa představuje dipól lambda půl, který má na kmitočtu 3,76 MHz šířku pásma 90 kHz. Pro pásmo CW je impedance trapu malá, takže anténa „vidí“ že je k ní připojen ještě další kus drátu, proto kmitočty kolem 3,55 MHz běhají po celé délce antény. Výsledkem je, že anténa má druhou rezonanci na 3,52 MHz s šířkou pásma 50 kHz.
Viz také http://radio-technica.com/kv-i-ukv-antenny/prostye-kv-antenny/dipoli-s-rasshirennoj-polosoj-tolstye-dipoli