ALLBAND ANTÉNA PRO EXPEDICE

Z KOUSKU DRÁTU

Při výletech a horských tůrách s KV radiostanicí v batohu je důležitý každý kousek ušetřeného místa a hlavně váhy. Zde uvádím antény tvořené jen kusem drátu, který se vejde do kapsy. Tyto antény byly provozovány s transceiverem FT-817 ve spolupráci s tunerem MFJ-902.

O drátu.....

Tak začneme tím, že si povíme jaké vlastnosti by měl mít onen drát. Samozřejmě musí být dobře vodivý, z čehož automaticky vychází měď. Dále sice není nutnou podmínkou, ale z důvodu snadnější manipulace někde na skále bych doporučil izolovaný. Průměr doporučuji v rozmezí 1,5 až 2,5 mm, slabší drát se bude ve větru trhat a silnější je zase příliš těžký. Vhodným vodičem je lanko (licna), která oproti plnému vodiči je lépe ohebná a při častém smotávání a rozbalování není tolik náchylná na lámání.

Pak přichází druhá otázka – jak dlouhý má být ten drát? Tak tohle samozřejmě závisí na pásmu na kterém hodláme pracovat, ale upřednostňujeme anténu, se kterou můžeme pracovat s dostatečnou účinností na všech pásmech. Pokud si definujeme priority, tak na expedicích nejčastěji používáme pásma 7 a 14 MHz, proto se zaměříme na podmínku, že právě na těchto pásmech by anténa měla mít dobré parametry. Jako poměrně slušný kompromis můžeme říci, že délka drátu by neměla být menší než 9 metrů a delší než 21 metrů. Proč? Potřebujeme anténu bez protiváhy, tedy jeho délka by měla být ½λ nebo 1λ. Delší je těžká, kratší je zase málo efektivní.


Pokud v průběhu expedice máte v plánu pracovat především na pásmech 14 MHz až 28 MHz, použijte drát o délce asi tak 10 metrů. S tímto budete moci navazovat blízká i vzdálená spojení v pásmu 14 MHz a bude velmi dobře pracovat i na 18 až 28 MHz, v případě nutné potřeby můžete přejít i na pásmo 7 MHz, i když zde bude účinnost poněkud nízká, ale přesto zde drát ¼ λ bude ještě pracovat. S kusem drátu délce asi 20 metrů, můžete efektivně pracovat na 14 MHz a 7 MHz, stejně jako na ostatních kratších pásmech do 29 MHz, dokonce i navazovat místní spojení v pásmu 3,6 MHz. Pokud to okolní podmínky dovolí, doporučuji jeden konec drátu zavěsit ve výšce nejméně 10 metrů, pak na pásmu 3,6 MHz bude možno navazovat i delší spojení.

Jak drát zavěsit…..?

V předchozím textu jsme se vypořádali s otázkou, jak dlouhý drát použít, tak nyní musíme vymyslet jak jej zavěsit v prostoru tak, aby měl co nejlepší účinnost, aby bylo možno pracovat na KV pásmech i s malými výkony (při použití FT-817). Klasická verze polních antén tohoto typu je „šikmý paprsek“ (Sloper, Sloping Wire Antenna). Jeden konec upevníme na stromě co možná nejvýše (obvykle 3 až 7 metrů), podle obrázků 1 a 2. Anténa má částečnou směrovost ve směru náklonu. Pro zlepšení účinnosti antény, při délce drátu 20 metrů, lze použít další stožár nebo tyč, jak je znázorněno na obrázku 1.

Anténa na obrázku 4 bude mít nevelké maximum vyzařování na opačnou stranu, než je šikmé rameno.

obr. 5

Anténa podle obrázku 5 bude mít v pásmu 14 MHz vyzařovací diagram ve tvaru čtyřlístku, a poměrně malý zisk. V pásmu 7 MHz pak bude pracovat jako půlvlnný zářič napájený na konci, místo ve středu.

Zvláštností těchto antén (na principu LW, dlouhého drátu) je, že vyzařují jak horizontální, tak i vertikální polarizaci. Při použití QRP vysílače (kolem 5 W) je to spíše na závadu, jelikož vyzařování je rozděleno mezi obě polarizace a tím se v každé zmenšuje.

Mohou antény typu šikmý paprsek soutěžit a anténami typu dipól nebo vertikál? Ano i ne. Anténa typu paprsek je oproti dipólu levnější a snadnější k instalaci. Účinnost paprsku je o něco nižší (při stejné výšce zavěšení) právě z důvodu vyzařování dvou polarizací. Při praktickém provozu to ale nemusí být příliš patrné. Důležitější jsou hlavní vlastnosti paprsku – a sice vícepásmovost bez jakýchkoliv přepínačů  a komutace.

Na závěr ještě několik obecných tipů, které vám pomohou získat maximální účinnost anténního systému.

- Pokud půjdete na známé místo, kde je k dispozici opěra na kterou je možno zavěsit jeden konec antény, nemusíte brát sebou tyč (stožárek).

- V případě nouze můžete dokonce uskutečnit spojení na kus drátu 10 nebo 20 metrů dlouhého zavěšeného pouze 2 až 3 metry nad zemí.

- Nepřivazujte anténu těsně u stromu použitého jako opěru, použijte prodloužení například silnějším silonovým vlascem nebo umělohmotnou prádelní šnůrou aby konec antény byl od stromu nebo jiné opěry dostatečně vzdálen.

- V mnoha případech je vhodné pouzdro s MFJ-902 uzemnit nebo použít protiváhu (libovolný kousek drátu o délce 5 až 20 metrů). Pokud nejsme na skále, je vhodné zatlouci do země několik kolíků a ty propojit drátem libovolné délky s kostrou tuneru.

- V lese je vhodné použít anténu podle obrázku 5 a tuner připojit na libovolnou stranu.

- Při dešti a sněžení je nutno MFJ-902 chránit před vlhkostí. Je doporučeno jej umístit ve stanu a anténu zavést dovnitř.

- Vysílač propojíme s tunerem 50 ohmovým kabelem libovolné délky.

Zpracováno dle http://ua6hjq.qrz.ru/