ANTÉNA NAKLONĚNÝ PAPRSEK 1

Existuje parta nadšenců která vyráží téměř každý víkend do přírody, jednak odpočinout si od městského ruchu a shonu, a jednak (to hlavně) pohrát si s rádiem, odzkoušet různé antény, která je vhodnější, která méně a podobně. Připomínám, že všechny tyto testy (minulé i budoucí) jsou prováděny v polních podmínkách na nejrůznějších pásmech, od HAM přes CB po PMR, a popisy jsou určeny hlavně těm, kteří také mají rádi odpočinek v lůně přírody spojený s rádiem.

Vzdálenost spojení a kvalita signálu závisí na mnoha různých okolnostech, ale v prvé řadě na kvalitě antény. Běžně používané antény typu „pendrek“ nebo teleskopické pruty mají velmi malou účinnost. V polních podmínkách při spojení typu „základní tábor – přenosná stanice“ nebo dvě základní stanice mezi sebou (dva tábory) je možno snadno docílit radikální zvýšení dosahu pomocí jednoduché pevné antény typu „nakloněný paprsek“. V této části si popíšeme jednodušší typ pro CB, který vypadá takto:

Jsou to dva kusy měděného vodiče (nebo třeba i vícežilového elektrikářského kabelu, podle toho co je po ruce). Délka každého kusu je čtvrtina vlnové délky, tedy cca 2,7 až 2,8 metru. Prvý kus (ten šikmo vzhůru) je připojen ke střednímu vývodu BNC konektoru, druhý, sloužící jako protiváha buď na stínění (tělo) BNC, nebo na svorku „protiváha“, pokud jí stanice má.

Tato anténa se nám docela osvědčila, hlavně pro svou jednoduchost, rychlost stavby a dosti dobrý zisk ve směru maximálního vyzařování. Přesto ale druhý den jsme se pokusili tuto konstrukci poněkud vylepšit, jak to dopadlo, je popsáno v následujícím článku.


Inspiraci jsme získali z webu http://www.veslo.ru/2001/snaraga/berkut/dalnost.html