Jednozávitová rámová anténa pro KV

 

Problémy stavby antén v městských podmínkách se neustále zhoršují, zvláště v souvislosti s privatizací domů a s jejich stárnutím. Proto zde uvádím popis rámové antény, která by mohla pomoci alespoň částečně tyto problémy vyřešit. Samozřejmě, že je to pouze nouzové řešení, které nemůže nahradit řádnou anténu typu dipól, LW, nebo Windom, ale –  v nouzi čert i mouchy lapá.

Samotná anténa je velmi jednoduchá a nenáročná na zhotovení. Tvoří ji jeden závit vícepramenného zvonkového drátu s PVC izolací, upevněný na dřevěný okenní rám. Sice by stačil i jen jednoduchý vodič, ale pokusy bylo zjištěno, že čím více pramenů, tím vyšší Q obvodu. O přesný teoretický výklad tohoto jevu jsem se nepokoušel, vycházím jen z praxe. Zřejmě to má nějakou spojitost s účinným průměrem. Nakonec jsem použil "oholený" 12ti pramenný kabel, jehož odřezky jsem našel na smetišti a jehož prameny jsem na koncích spojil dohromady. V současné době používám smyčku ze souosého kabelu, u kterého jsem propojil vnitřní "živý" vodič se stíněním. Z toho je vidět, že laborování se meze nekladou – nebojte se zkoušet. Jelikož jsem nyní našel hliníkové pásy 10 x 50 mm ze zrušené rozvodny, pokusím se zhotovit anténu z tohoto materiálu a umístit ji na balkon. Ještě uvidíme. Hlavně chci laborovat s použitím těchto typů antén i pro vysílání.

Anténa je laditelná pomocí kondenzátoru C2 v rozsahu 3,3 až 15 MHz, což představuje překrytí pásem 80, 40, 30 a 20 m. Kondenzátor C1 slouží k přizpůsobení antény ke vstupu přijímače s impedancí 50 ohmů.

Díky tomu, že anténa je naladěna na přijímaný kmitočet a impedančně přizpůsobena ke vstupu přijímače, je citlivost přijímače mnohonásobně vyšší, než při použití "nějakého" kusu drátu, a má lepší potlačení nežádoucích kmitočtů. Na přímosměšující přijímač se mi podařilo v pásmu 14 MHz poslouchat celou řadu DX, včetně několika VK stanic!

Pro doladění jsem použil dva vzduchové otočné kondenzátory z vyhozených elektronkových rozhlasových přijímačů. Jako C2 jsem použil jednu sekci dvojitého kondenzátoru 15 – 490 pF a jako C1 jsem použil trojnásobný ladicí kondenzátor (triál) s paralelně propojenými sekcemi, ke kterému jsem paralelně připojil pevný kondenzátor 470 pF. K propojení antény s přijímačem jsem použil 4 metry černého souosého kabelu 50 ohmů ze zrušené starší počítačové sítě s konektory BNC na obou stranách.