AM VYSÍLAČ
Zde uvedený návod slouží pouze jako informativní materiál. V žádném případě Vás nechci nabádat k porušení zákonů, předpisů a obecně závazných norem. Použitím tohoto návodu se můžete dostat do rozporu s platnými vyhláškami a zákony.
Žili byli dva přátelé, kteří sice bydleli blízko sebe, pouze přes ulici, ale přesto, že byli téměř stále spolu, jak ve škole, tak i při toulkách přírodou, toužili po tom, aby si mohli popovídat třeba i večer, nebo zjistit jak vychází příklady v úloze z matiky, a také ráno se domluvit že již vyráží do školy tak, aby se setkali na ulici. Na tohle je superjednoduchá rada, koupit si radiostanice CB nebo PMR, ale háček byl v tom, že oba se zajímali o elektroniku, chodili do radiokroužku a to by byla ostuda, aby používali něco co umí sami kupovali od někoho jiného. Takže dumali, dumali, listovali v příručkách, surfovali po internetu, až něco vydumali.
Takže zde je onen vynález – jednoduchý radiový vysílač, který dosáhne až 25 metrů daleko. No mezi námi, více by bylo nevhodné, třeba už jen proto, že by nás mohl někdo odposlouchávat. Druhou, a podstatnou výhodou je to, že nemusíme stavět i přijímač, pracujeme totiž na rozhlasovém pásmu středních vln, na jeho dolním konci, takže si zapneme běžný rozhlasový přijímač, třeba i tranzistorák, zapneme vysílač a můžeme povídat.
V tomhle zapojení kamarádi použili integrovaný obvod IC 555, jelikož se o něm právě v kroužku učili, a uměli jej zapojit jako generátor kmitů – multivibrátor. Nebudeme příliš zdržovat, prostě naladili jeho kmity na kmitočet kolem 600 kHz. Jak zjistíme kde bude kmitat? No to oba vědí, mají zapsáno v sešitě, že:
f =1,443 (R1 +2R2) C1
kde odpory R1 a R2 jsou v ohmech, kondenzátor C1 je v mikrofaradech, a frekvence f je v Hz. Tato frekvence může být změněna jednoduchou náhradou R2 za proměnný odpor (potenciometr) nebo přepínat kondenzátory C1. Ale tyto úpravy považovali za zbytečné, jen se tím komplikuje celé zapojení. No a co ještě? Aha. Pro hlasovou modulaci je použit kondenzátorový mikrofon.
No a jak dál – kuk na schéma:
Signál z výstupu kondenzátorového mikrofonu je přiveden na pin 5 integrovaného obvodu, který převádí akustický signál (hlas) do generátoru kmitočtu – moduluje jej, jeho výstup je na pinu 3. Zde již je modulovaný vysokofrekvenční signál, který může být detekován blízkým rozhlasovým přijímačem a tak můžete poslouchat v rádiu svůj vlastní hlas. Z předešlého textu vyplývá, že by to měl být přijímač s AM, no mezi námi – na střední vlny se ani jiné nevyrábějí, na kterém si naladíte kmitočet 600 kHz. Jako anténu pro zvětšení dosahu můžete připojit k pinu 3 drát dlouhý kolem 2 až 3 m.
Inspirace dle http://am-transmitter.blogspot.cz/