MAGNETICKÁ ANTÉNA CB
Předem malé připomenutí, proč se těmto anténám říká „magnetická“. No je to prostě proto, že z elektromagnetického záření z vysílače přijímá pouze magnetickou složku, a to má za následek že nejrůznější elektrické rušivé signály, které obsahují převážně elektrickou složku, tato anténa prostě potlačí a poskytuje tak přijímači čistější, méně rušený signál.
Zde popsaná anténa spadá do skupiny provizorních konstrukcí vytvořených v polední přestávce. Základ magnetických antén podobného typu je v tom, že tvoří uzavřený systém, na který mají menší vliv okolní předměty. Tato anténa je výhodná zvláště tehdy, není-li možnost použít plnorozměrnou anténu, například uvnitř automobilu, na balkonu, nebo v místnosti.
Kromě použití pro radiostanice CB pásma je taková anténa s nemenším úspěchem použitelná v systémech ochranné signalizace, pro příjem rozhlasových stanic na VKV FM, pro scannery a mnoho dalších použitích v dosti velkém rozsahu kmitočtů. Přesto, že elektromagnetické parametry antény tohoto typu jsou slabší než u plnorozměrných, tak jejich vyšší jakost Q a výraznější rezonanční vlastnosti tyto nedostatky kompenzují.
Ke zhotovení této antény potřebujeme suché prkénko nebo desku z umělé hmoty o rozměrech 5 x 15 cm a odsřižek silnějšího měděného vodiče nebo tenké trubičky o průměru 4 až 6 mm o délce 120 až 150 cm. Pro CB (kmitočet 27 MHz) je délka vodiče 50 až 70cm. Vodič ohneme do tvaru pravoúhelné smyčky (rozměry a konfigurace nejsou kritické) a upevníme jej k základní desce.
Dále na ní upevníme dva proměnné kondenzátory (tzv. ladici), pokud zrovna v obchodech nejsou, mohou být i ze starých rozhlasových přijímačů, viz následující obrázek. Kapacita menšího z nich (C1) může být v rozmezí 260 až 510 pF a druhý, větší, (C2) s kapacitou kolem 1 000 pF (dvojítý, tak zvaný duál 2 x 500 pF) s oběmi sekcemi spojenými paralelně, viz obrázek:
Ladění antény je velmi jednoduché, provádíme ji v režimu příjmu, nejlépe se stanicí přepnutou na AM. Anténu připojíme koaxiálním kabelem ke stanici (nebo k přijímači) nastavené na pracovní kmitočet. Pak opatrným pootáčením rotorů ladicích kondenzátorů antény nastavíme maximální šum na výstupu přijímače. Tato poloha odpovídá naladění antény do rezonance a přizpůsobení ke vstupu přijímače.
V případě používání antény s transceivrem nebo samostatným vysílačem (třeba ochranné signalizace) je žádoucí anténu naladit v režimu vysílání na minimum PSV. Postup ladění antény je stejný jako nastavování výstupního článku PI vysílače, je to stejný princip.
Tato anténa, použitá jako nouzovka umožňuje při použití s CB stanici při čtyřech wattech výkonu vysílače dokonalé spojení mezi jedoucími auty na vzdálenost kolem 10 km, při umístění antény na parapet okna v pátém patře uprostřed sídliště, bylo spolehlivé spojení na vzdálenost přes 50 km.