Jak tak sleduji diskuse na různých kutilských stránkách, zjišťuji, že opět přicházejí „do módy“ nenáročná jednoduchá zapojení. Pro zajímavost zde uvádím zapojení superjednoduchého elektronického klíče, který nosívám sebou na výlety s rádiem. Vycházím přitom z předpokladů, že se na jeho spolehlivost vzhledem k jednoduchosti mohu vždy spolehnout, a hlavně – v případě ztráty či destrukce (už se mi stalo, že radiostanice i s akumulátorem spadla ze skály) to zase až taková škoda nebude a dá se snadno nahradit.
Tranzistor T1 je sice použit starší křemíkový typ BC157, ale pouze proto, že jsem jich měl celou škatuli (poznámka: až do potopy). Samozřejmě, že se zde dá použít libovolný typ vodivosti PNP (nebo po přehození polarity zdroje i NPN), ba dokonce v asi třech provedeních (žáky v kroužku) byl osazen germaniovým typem. Tranzistor vodivosti PNP byl původně zvolen z důvodu potřeby klíčování vysílače „proti zemi“. Relé je použito nějaké co nejmenší (není podmínkou, kvůli celkovým rozměrům, spotřebě a hlasitosti) na napětí 12V (klíč byl napájen ze společné autobaterie s přijímačem i vysílačem) s jedním svazkem přepínacích kontaktů. Pomocí potenciometru R4 (10k) se dá nastavovat poměr délek „čárky“ a „tečky“, přesněji dlouhého a krátkého signálu. Potenciometr R5 (2k2) se nastavuje proud požadovaný k rychlému přítahu a odpadu relé. Potenciometr R2 (47k) slouží k nastavení rychlosti klíčování. Kondenzátory C1 a C2 jsou elektrolytické na pracovní napětí minimálně 15V, raději ale na 25V. Dioda D1 byla v jednom ze vzorků použita germaniová, v dalším křemíková, ale prakticky může být libovolný typ, slouží pouze ke zkratování zákmitů vznikajících na cívce relé při spínání a rozpínání napájení, které by mohly poškodit (prorazit) tranzistor T1.
Klíč může být sestaven na destičce plošného spoje nebo na montážní desce a umístěn v krabičce s vhodnými rozměry, nebo přímo v krabičce s vysílačem (transceiverem). Hřídelka potenciometru R2 je vyvedena na přední panel a opatřena ovládacím knoflíkem.
Nehledě na jednoduchost celého zapojení přináší tento klíč opravdu pohodlí a zkvalitní vaší práci na pásmu. V každém případě je toto vhodnější varianta, než nákup továrního výrobku za který utratíte stovky dolarů, nehleděna procvičování znalostí při jeho stavbě.