PŘEVOD KV NA VKV

Dostal jsem mejlem dotaz, zda je možno poslouchat amatéry na krátkých vlnách (konkrétně na 80 metrech) na FM přijímači, prostě jak postavit nějaký ten konvertor. Prvá myšlenka byla – to je kravina, poslouchat SSB na FM přijímači, ale druhá myšlenka byla – a proč ne?

Takže pozor, pokud máte zájem mít možnost poslechu KV v kterékoli místnosti, nebo i na zahrádce, je tato myšlenka určena právě pro vás. Také je to něco zajímavého pro začátečníky, kteří si již zkusili postavit jednoduchý přímosměšující přijímač, zde máte k dispozici návod, jak pomocí bezdrátového mikrofonu vysílat audio výstup KV přijímače po celém okolí vaší nemovitosti a sledovat amatérské aktivity na vašem walkmanu, autorádiu či stereověži, ať již doma, nebo v nejbližším okolí.

V zde popsané verzi je použit velmi jednoduchý přímosměšující přijímač s produkt detektorem se dvěmi diodami a jedno tranzistorovým oscilátorem, který z důvodu lepší stability kmitočtu používá místo laděného obvodu keramický rezonátor 3,58 MHz, jaký se používal ve starých telefonech s impulsní volbou. Nízkofrekvenční výstup z detektoru je přiveden na jednoduchý bezdrátový mikrofon nebo tzv. „štěnici“, jejichž popisů jsou na internetu stovky. Jednoduše místo elektretového mikrofonu připojíme nf výstup KV přijímače. Samozřejmě, že se tento princip dá i dále zdokonalovat, například místo uvedeného přímosměšujícího  použít nějaký jiný KV přijímač, třeba i tovární výroby.

Na obrázku je blokové schéma tohoto zařízení:

V závislosti na dosahu bezdrátového mikrofonu budete moci poslouchat signály amatérských stanic kolem domu, zahrady a v přilehlých domech na jakémkoli FM přijímači. To otevírá celou řadu možností. Například by jste mohli poslouchat na walkman v zahradě nebo vedle. Nebo naladit na autorádiu. Máte-li stereo systém, můžete zkusit experimentovat s selektivitou tím, že nastaví grafický ekvalizér. Případně můžete použít radiobudík, takže si nikdy nedáte ujít svůj oblíbený sked nebo vysílání. Věcí, které můžete dělat s tímto projektem jsou téměř nekonečné.

Podrobné schéma zapojení tohoto zázraku vidíte na dalším obrázku.