CHŮVIČKA MODEL 2
V předešlém popisu bylo uvedeno podobné jednoduché zařízení, ale vhodné spíše pro kojence, pro poněkud starší mimina je vhodnější systém s obousměrnou komunikací, aby matka (nebo otec) mohli na dítě promluvit, a tak jej uklidnit. Původně toto zapojení publikoval T. Row z Jihoafrické republiky, ale s použitím nf zesilovače tvořeného integrovaným obvodem LM380. Tento obvod jsem po ruce neměl, proto jsem použil běžnější typ LM386, který má také lepší vlastnosti. Napájení může být řešeno opět pomocí destičkové baterie 9V (vydrží asi dva týdny provozu), nebo ze síťového zdroje, jsou použitelné třeba různé nabíječky od mobilu a podobně. Odběr je kolem 10 mA.
Ve funkci mikrofonů (a zároveň reproduktorů) jsou použity dva osmiohmové 0,5W reproduktorky. Tento systém tak lépe zpracovává zvuky, které jsou produkovány v blízkosti reproduktorů, zvuky vzdálené několik metrů již nezpracuje, takže tím je vyřešeno i rušení z okolí (například od kolemjedoucích aut, pouliční přestřelky a podobně).
Zapojení pro oboustrannou komunikaci je na obrázku. Dvojitý přepínač S2 je určen pro přepínání režimu „příjem“ a „vysílání“ tím, že střídavě přepojuje reproduktory Re1 a Re2 k zesilovači a k vinutí transformátoru Tr1. Při stavbě vzorku nebyl k dispozici vhodný nízkofrekvenční transformátor, proto byl použit malý síťový transformátor 230 / 2 x 6V. Stejně tak je možno použít malý tzv. zvonkový transformátor se sekundárními vinutími 3V – 5V – 8V. Pro připojení vzdáleného reproduktoru Re2 je použit běžný dvoupramenný kabel, bílá dvoulinka, nebo dva zkroucené zvonkové dráty.
Bližší informace o zesilovačích s integrovaným obvodem LM386 si můžete prohlédnout na adresách:
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/lm386.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/jedn_lm386.htm
http://ok1ike.c-a-v.com/soubory/74_lm386.htm
Původní verze tohoto zapojení je na http://cxema.my1.ru/