ZKRÁCENÁ VERTIKÁLNÍ ANTÉNA

Při jednom ze spojení se mi RA9SVY pochlubil, že po přestěhování ze sídliště na „daču“ si konečně mohl natáhnout pořádnou anténu typu G5RV, místo doposud používaného vertikálu pro pásmo 80 metrů na balkónu. Samozřejmě, že jsem byl zvědavý, jaký to měl na balkónu vertikál, a jak to chodilo. Takže zde tlumočím jeho zkušenosti.

Tuto anténu postavil v první polovině devadesátých let. Svislý vodič podél rybářského prutu přichycený izolepou, na dolním konci vazební člen. Kondenzátor C2 se nastavuje při vysílání na maximální svit doutnavky, přiblížené k anténě, nebo v režimu příjmu na maximální hlasitost signálů. Pomocí kondenzátoru C1 kompenzujeme reaktanci vazební cívky.Vazební cívka má čtvrtinu až pětinu závitů cívky L2.

Jako protiváha bylo použito balkonové zábradlí, čili žádné klasické radiály nebyly použity. Situace: 9. patro devítipatrového panelového domu, kabel mezi anténou a stanicí byl volně položen na podlaze. Vysílač domácí výroby na koncovém stupni televizní elektronka 6P45S se 450V na anodě, provoz SSB. Při požadavku prodloužení antény je možno prut dole nastavit novodurovou trubkou, nebo dřevěným hranolem. Podél prutu drát o délce 8,5 metru, pro pásmo 80 metrů. Anténa byla testována i na 160 metrů, kde byla samozřejmě poněkud krátká. Autor pochyboval o účinnosti takové konstrukce, nakonec ale přeci jen ji provozoval, podle jeho slov – nic moc, ale funguje to (doslova „На 160 метрах антенна - не супер, но работает!“)

Autor RA9SVY