20m RÁMOVKA DO OKNA

Častý problém radioamatérů – jak pořídit neviditelnou anténu?

Autor tohoto článku PD7MAA radí: Zhotovil jsem si rámovou anténu z kusu drátu s PVC izolací na vnitřní straně dřevěného okenního rámu s obvodem 6,2 metru. Potřebný ladicí kondenzátor je vyřešen tak, že jsem použil na koncích rámovky dva kousky drátu délky 20 cm, které se pak stříhají na správnou kapacitu podle minima PSV.

Anténa je napájena přes toroid střední velikosti z materiálu Ferroxcube 4C65 s jedním závitem na anténu a dvěma závity na souosý kabel, viz foto. Pro výkony kolem 100 W je vhodnější použít toroid 4C65 nebo FT140-64 o větším průměru a ladicí „pahýly“ nahradit vysokonapěťovým kondenzátorem tvořený kouskem souosého kabelu, třeba RG-213 nebo podobného. Pro pásmo 40 metrů byl použit kabel RG-213 o délce 75 cm. Je zde ale také další možnost – použít přepínač pro druhý „pahýl“, kterým by anténa byla laděna na další pásmo.

Co se týče zkušeností s touto anténou, autor uvádí:

First contact was made with Bari Itali with 5-7 report.This was followed that day by several qso's with HA, YT , and LZ . All made with 3.5 Watts SSB even S56EQC with a 5-9 report. The antenna needs no tuning for the SWR is lower than 1:1.5 all over the band. This is not a wonder antenna but it gets you on the air for certain. Using 15 mm copper tubing drasticly improves efficiency.
When build as mini deltaloop whith the help of two 2m. fibreglass poles it becomes a nice small field antenna .
Give it a try !

Ještě na závěr jeden užitečný tip:
Magnetic loopantenna calculator by KI6GD : http://www.standpipe.com/w2bri/software/loopcalc.exe

Autor PD7MAA http://pa-11019.blogspot.cz/