Jedno z nejpopulárnějších zapojení laděných oscilátorů je zapojení nazvané podle svého autora – Colpitts (viz obrázek 1).
Obr. 1
Nezbytná zpětná vazba, potřebná k nasazení oscilací, je tvořena kapacitním děličem C4 a C5. Hodnoty těchto kapacit závisí na frekvenčním rozsahu, v němž má oscilátor pracovat – tedy vyrábět kmity. Pokrytí požadovaného rozsahu kmitočtů je závislé na indukčnosti cívky L a na hodnotách kapacity kondenzátorů C1, Cv, C3 a C6. Abychom získali dobrou stabilitu vyráběných kmitů, použijeme stabilizované napájecí napětí, cívku s pečlivě utaženými závity, aby se neposouvaly, doporučuji je po navinutí zajistit vhodným lakem, epoxidem, nebo něčím podobným. Rovněž dbáme na vlastnosti použitých kondenzátorů, jednak s pokud možno nejmenšími ztrátami a hlavně teplotně stabilní, například slídové. Jednou z ;možností je paralelní spojení kondenzátorů s kladným a záporným teplotním součinitelem tak, aby byl vzájemně vykompenzován.
Bez ohledu na opatření přijatá pro stabilitu kmitočtu může v některých případech dojít ke „strhávání“ kmitočtu dalšími obvody, hlavně u vysílačů. Proto je žádoucí (a v mnoha případech i nutné) použít za oscilátorem oddělovací stupeň.
Obr. 2
Na obrázku 2 je schéma dokonalejšího dvoustupňového oddělovacího zesilovače. Na vstupu je polem řízený tranzistor s vysokým vstupním odporem, který bude jen velmi málo zatěžovat oscilátor, za ním následuje běžný Si – NPN tranzistor s výstupní impedancí 680 ohmů. Na jeho výstupu je PI-článek s nízkým Q, který převede výstupní impedanci na 50 ohmů. Parametry tohoto obvodu vypočítáme podle vzorců:
C1 = C2 = 865,8 / f [pF, MHz]
L1 = 29,3 / f [uH, MHz]
Jednotlivé prvky oscilátoru můžeme zjistit pomocí následující pomůcky.
VÝPOČET VFO TYPU COLPITTS