MINIZESILOVAČ

U mnoha zde popisovaných přijímačů, pípadel a podobných přístrojů jsem uváděl, že k jejich výstupu máme připojit zesilovač, nebo aktivní reproduktor od počítače. Ale přišla reakce čtenářů – vždyť jsme přece odborníci, není tedy lepší si nějaký co možná nejjednodušší ale přitom kvalitní zesilovač postavit vlastními silami? Ale jóóó, co by néééé. Deme na tóóóó.

Takže zde popíšu malý zesilovač, založený na levných běžně používaných součástkách. Srdcem celého nízkofrekvenčního zesilovače je integrovaný obvod – operační zesilovač označený LM386, schopný výkonově zesílit signály z mikrofonu, malého přijímače, generátoru zvuku a mnoha dalších zdrojů.

Zapojení minizesilovače.

Na následujícím obrázku je uvedeno schématické zapojení tohoto projektu, jak je vidět, celé zapojení se skládá všeho všudy z šesti různých prvků, včetně reproduktoru. Pro jeho napájení je možno použít zdroj s napětím od 5V do 15V, takový rozumný střed je standartní devítivoltová destičková baterie.

Seznam součástek:

Ke konstrukci tohoto minizesilovače budeme potřebovat následující součástky:

OZ1 – operační zesilovač LM386
R1 – odpor 10 Ohmů
C1 – elektrolytický nebo tantalový kondenzátor 10M (10 uF, mikrofarad)
C2 – elektrolytický kondenzátor G2 (220 uF, mikrofarad)
C3 – svitkový, keramický nebo styroflexový kondenzátor 47n (nanofarad)
Repro – dynamický reproduktor 8 Ohmů 0,5W

Pro odzkoušení funkce zesilovače připojíme na jeho vstup nějaký nízkofrekvenční (akustický) signál, například z mikrofonu. Tak zvaný „živý“ vývod připojíme ke vstupu integrovaného obvodu (vývod 3) a druhý vývod na společný vodič (zem). V tomto zapojení není zakreslen regulátor hlasitosti, proto je nutno úroveň přiváděného signálu nastavit tak, aby nedošlo k přebuzení zesilovače.

RADA NA ZÁVĚR:

V závislosti na použitém zdroji signálu se může ukázat být potřebné zapojit mezi vývod 3 integrovaného obvodu a vstup oddělovací kondenzátor s kapacitou M1 až 10M, čímž se kvalita zvuku poněkud zlepší. Při použití kondenzátorů s menší kapacitou (do M47) je vhodnější použít svitkový nebo styroflexový kondenzátor, v případě použití vyšší kapacity doporučuji použít tantalový kondenzátor. Samozřejmě, že při použití polarizovaných kondenzátorů je nutno dbát na jejich připojení ve správné polaritě, kladný vývod směrem ke zdroji signálu.