REZONANCE = VELKÁ SÍLA

 

Pro příjem vzdálených rozhlasových stanic v pásmu středních vln jsem použil pomocnou feritovou magnetickou anténu. Její cívka má 62 závitů tak zvané „vé ef lícinky“ 21 x 0,07, tedy kablíku (licny) obsahující 21 navzájem izolovaných vodičů průměru 0,07 mm, získanou z mezifrekvenční cívky z vraku staršího elektronkového rozhlasového přijímače. Pokud ji neseženete, dá se v nouzi použít i měděný smaltovaný nebo lakovaný vodič o průměru 0,22 mm. Cívku vineme těsně závit vedle závitu v jedné vrstvě, na feritovou anténní tyčku průměru 10 – 12 mm s délkou 200 mm, obalenou vrstvou papíru, která tak tvoří trubičku, jež se dá po feritu posouvat. Tato dodatková vnější anténa je laděna na přijímaný kmitočet dvojitým kondenzátorem (duálem) ze staršího tranzistorového přijímače. Tuto pomocnou anténu pak umístíme poblíž přijímače, blíže kde má svou feritovou anténu, tak, aby měly obě vazbu.

 

Nepotřebujeme žádnou jinou vazbu, žádné dráty, nic. Elektromagnetická vazba mezi pomocnou a vnitřní anténou přijímače je naprosto dostačující. Ale pozor na to, aby pomocná anténa nebyla blízko kovových předmětů, které by značně zhoršovaly její činitel jakosti Q.

 

Ještě stručně postup ladění. Nastavíme stupnici radiopřijímače na požadovaný kmitočet, nastavíme větší hlasitost a zkoušíme ladit proměnným kondenzátorem pomocné antény, zjistíme, že nám stoupá šum – což je známkou, že se zvyšuje citlivost přijímače. Jelikož u mechanické stupnice většinou nesedí cejchování, zkoušíme mírně doladit přijímač na jednu a druhou stranu. Až se nám ozve požadovaná stanice, doladíme kondenzátor na pomocné anténě na maximální hlasitost přijímaného signálu. Na horním konci (s vyšším kmitočtem) pásma středních vln je možnost regulovat hlasitost změnou vzdálenosti pomocné antény od přijímače, například na 10 – 15 cm.

 

Tato přídavná anténa byla s úspěchem testována se starším kabelkovým radiopřijímačem „Akcent“ v šestém patře osmipodlažního paneláku, podle srovnání se samotným přijímačem bez přídavné antény vzrostla citlivost dosti podstatně. Také hlasitost běžně přijímaných stanic (samozřejmě) podstatně stoupla, a na prázdných místech stupnice se najednou objevily nové stanice!

 

Na námět: