Zkrácená anténa INV-V

 

Uvažoval jsem o nové anténě pro mé nejoblíbenější  pásmo 80 m, ale vzhledem k značné délce půlvlnného dipólu, který se mi na střechu nevejde, byl jsem nucen uvažovat o tom, jak anténu zkrátit. Začal jsem uvažovat asi takto: co kdybych kus antény navinul na váleček, tím by se celková délka zkrátila! Tak a hurá na to!

 

Jak to celé dopadlo, můžete vidět na obrázku. Střed antény jsem zavěsil na stožárek od bývalé společné televizní antény, konce uchytil na okraje střechy – a hurá! Ono to funguje!

 

 

No a co se týče té prodlužovací cívky, tak to je také velice jednoduché:

 

No a výsledky? Ve spojení s transceivrem dle dalšího obrázku, s příkonem koncového stupně cca 3 W, spolehlivě "dělám" celou Evropu. Časem ještě přijde mezi koaxiální svod a střed antény připojit symetrizační člen, příští týden se vypravím na skládky odpadu podívat se po nějakých zdrojích z počítačů ze kterých bych vykuchal vhodné toroidy.

 

A je to!

 

 

Transceiver SELIA pro pásmo 80 m, rozměry předního panelu jsou  3 x 7 cm, hloubka 7 cm plus dalších 7 cm krabička s bateriemi nasazená ze zadní strany. Červený a modrý drát nahoře je vývod k anténě a uzemění, případně ke koaxiálnímu kabelu k výše popsané anténě. Vpravo klíč, vlevo sluchátka od diktafonu Korespondent z šedesátých let.