IO Phillips SA 612 AN cca 50,- lze použít i 602
C1 50 a více uF
C2 30pF nejlépe kapacitní trimr
C3 5pF nejlépe kapacitní trimr
C4 1nF
C5 20nF
R1 47-53ohm
L1 28 závitů
L2 5 závitů
L1 navinout na feritovou tyčku o průměru cca 9mm (ze starého přijímače), lze i zvonkovým drátem, zafixovat
L2 navinout přes L1 a zalepit
feritovou tyčku pokud možno jen o kousek delší než vinutí L1
X1 umístit do patice nebo případně přepínač a co nejkratší cesty (pro příjem 80m – 24MHz, 40m – 20MHz, 20m- 12MHz)
Funkce: Konvertor převede signál z antény podle zvoleného krystalu do pásma, které lze přijímat na SSB CB. Výstupní frekvence je rovna součtu příjmané(požadované) frekvence a frekvence krystalu. Stupnice sedí s přesností na 1KHz a pokud je stavba pečlivá signál neujíždí. Konvertor pracuje zároveň jako předzesilovač. Pro dokonalejší parametry lze zapojení doplnit o preselektor, nebo s použitím overtone krystalů realizovat jako UP konvertor, jež má lepší potlačení zrcadlových kmitočtů a intermodulací. Konvertor připojený ke stanici President Lincoln byl porovnáván s HAM stanicí Yeasu FT-857D na stejných anténách. Výsledkem testu je srovnatelná kvalita na pásmu 80m, na 40m také pěkná citlivost s trochou křížové modulace, 20m citelně slabší. Pro zkušené doporučuji udělat laděný vstup s oddělovacím transformátorem a převodem do větší impedance.
Doplnění: Filtrované napájení 9V, které nepřinese rušení ze sítě, vám nejlépe poskytne baterie 9V. Konvertor má zanedbatelnou spotřebu, tak není důvod vymýšlet nějaké komplikované zdroje. Na propojení se stanicí použijte propojku od SWR měřáku, v každém případě krátkou. Aby byla zachována jednoduchost konstrukce, kterou si zkušení mohou libovolně vylepšit, byl vypuštěn laděný vstupní člen. To předurčuje konvertor pro použití s anténou, která je úzkopásmová a je odolná proti rušení (např. rámová anténa). Konvertor byl provozován na LW antény, dipóly, GPčka, ale vždy nejlépe spolupracoval s rámovou anténou. Jeho vstupní impedance je 50ohmů, jako je tomu v případě HAM transcievrů a proto nic nebrání ve stavbě a zkoušení antén ryze HAMáckých.
Oživení: Maximální jednoduchost zaručuje funkčnost na první pokus, ale stejně doporučuji začít na pásmu 80m. Po zapojení nastavte stanici pro příjem LSB na frekvenci okolo 27.750MHz. Na místo antény připojte jen kus hodně dlouhého drátu třeba 10m. Postupným laděním až do 27.800MHz, se vám začnou ozývat české i zahraniční stanice (třeba často 27.773MHz). Pokud ne, tak zkontrolujte napájení. Při zapínání a vypínaní napájení by se měla měnit úroveň šumu v reproduktoru stanice. Pokud ano, napájení a zapojení je v pořádku a zkuste ladit kapacitní trimry, protože pravděpodobně nekmitá oscilátor, to záleží na použitých krystalech. Pokud jsou součástky v pořádku a zapojení správné, prostě to makat musí. Postavil jsem to nejméně 8x a vždy to jelo hned. Doporučuji též oživovat, když je venku tma, pásmo 80m je pak více obsazeno stanicemi a pravděpodobnost zachycení signálu je větší.. Pokud se dílo zdařilo, zavřete to do kovové škatule.
Obecně: Poslouchat na KV stanice amatérské radiokomunikační služby bez povolení je nelegální. Pro legalizaci stačí požádat dopisem Český radioklub o přidělení posluchačského čísla. Nebudou vás trápit zkouškami a zpravidla rádi vyhoví. Pak snadno vysvětlíte ty dráty z oken apod. nenechavým sousedům. Zamáváte kartičkou a klidně je vyzvete ať na vás pošlou ČTÚ. Pokud mohu dále radit, vytiskněte si povídání o SWL a bandplány KV, ať víte co kde posloucháte a seznam prefixů zemí. S touhle hračkou můžete přijímat stanice z druhé strany zeměkoule.
Varování a bezpečnostní opatření: Výstup z konvertoru nedovolí poškození stanice, nebojte se stavby. Nikdy a když říkám nikdy, tak NIKDY neklíčujte do připojeného konvertoru. Když připojíte konvertor, radši odpojte mikrofon
Zkušenosti z provozu: Používal jsem zařízení téměř 3 měsíce a za tuto dobu jsem odposlouchal na dvě stovky spojení. Hledáním nových prefixů jsem se je zároveň učil a tím připravoval na zkoušky. Pokud přesně pochopíte činnost konvertoru (která zde není technicky vysvětlena) a budete schopni si jej doplnit zlepšovákem, začnete rozumět zkratkám pochyceným v étheru, podle volaček z hlavy si vybavíte zemi, poznáte kde co lze v jakou dobu chytit a postavíte anténu či dvě, tak jste už jen krok od toho stát se plnohodnotným amatérem.
Veškerý použitý materiál jsem koupil z GESu přes internet.
Všem kdo se do stavby pustí, přeji dobré pořízení a radost z užívání.
Michal OK1GMN