NAKLONĚNÝ ZÁŘIČ

Při jedné z výprav na téma „testování antén“ jsme se zaměřili na něco, co je již (bezdůvodně) dávno zapomenuto. Jeden z party, zabývající se radioamatérskou historií, objevil práce starého (je mu 75 let) amatéra Rolfa Breviga LA1IC který pracuje na amatérských pásmech od roku 1949. V šedesátých letech propagoval nakloněnou anténu (oni ti naši předkové nebyli tak úplně blbí) pro 10, 15 a 20 m pásma v článku Coaxfeed 6 Meter Extended Double Zepp Zip Cord Antenna. Tak schválně, jestli to platí ještě dnes, zkusíme.

Tato jednoduchá anténa zajímavé konstrukce se vyznačuje  směrovostí, nízkým vyzařovacím úhlem a celkem spolehlivě pracuje na několika amatérských krátkovlnných pásmech. Je to ideální anténa pro DX spojení na nejen základních pásmech, ale také, jak ukázala měření, také na dalších, t.zv. „WARC“ pásmech 17 a 30 metrech. Někdy ovšem její směrovost může být závadou, hlavně při provozu ze stálého QTH, na portejblu již není zase takový problém vytáhnout kolík a zapíchnout jej kus vedle, tedy zde je to spíše výhodou.

Celková délka anténního vodiče obnáší 41 metrů (se započtením vlivu  zkracovacího činitele vodiče s izolací PVC). Tato délka odpovídá počtům půlvln – osm na deseti metrech, 7 na 12 metrech, 6 na 15 metrech, 5 na 17 metrech, 4 na 20 metrech a konečně 3 na 30 metrech.

Podle prakticky ověřeného tvrzení autora, by bod napájení měl být ve vzdálenosti 290 cm od konce zářiče. V tomto případě je zde impedance 200 ohmů pro původní tři rozsahy, proto je zde možnost připojení 50 ohmového napáječe přes přizpůsobovací transformátor 1:4. Podle PSV-metru anténa pracuje nejlépe na pásmech 10, 12 a 15 metrů, kde má PSV 1:1, jen nepatrně horší je na pásmech 17 a 30 metrů, kde byl PSV naměřen 1:2

Literatura: http://www.hamuniverse.com/antennas.html